Wpis odnosi się do przebiegu trasy pociągów Gdynia – Kościerzyna. Według wyszukiwarki PKP odległość pomiędzy stacjami to 82 kilometry. Przebieg linii częściowo pokrywa się z przebiegiem linii Gdynia – Tczew i Gdynia – Kartuzy. W ostatnich latach połączenia Gdynia – Kościerzyna obsługuje Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, dawniej na trasie kursowały pociągi Polregio.
Zobacz również:
Pociągiem po województwie pomorskim – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Gdynia – Kościerzyna – wybrane stacje
Gdynia Główna – ważny węzeł kolejowy, dworzec podzielony na część dla pociągów regionalnych i dalekobieżnych oraz część dla pociągów podmiejskich. Ta pierwsza część wyremontowana na najwyższym poziomie, w drugiej czuć atmosferę lat osiemdziesiątych. Z dworca na deptak i plażę idzie się około 20 minut. Sama Gdynia nie należy do najpiękniejszych miast; zachowało się niewiele zabytków. Miasto znane jest z muzeów: ORP Błyskawica i Dar Pomorza na statkach, Muzeum Emigracji Polskiej, czy Muzeum Miasta Gdynia.
Gdynia Główna – dworzec kolejowy
Gdynia – podstawowy przewodnik
Sopot – dworzec kolejowy przypominający bardziej galerię handlową, blisko do deptaka, przed którym wznosi się kościół pw. św. Jerzego. Do słynnego molo, plaży i latarni morskiej idzie się 10-15 minut. W różnych częściach Sopotu można natrafić na zabytkowe wille.
Sopot – dworzec kolejowy
Sopot – podstawowy przewodnik
Gdańsk Oliwa – niedaleko dworca Park Oliwski z ogrodem zoologicznym, ogrodem botanicznym, palmiarnią, kościołem św. Jakuba, katedrą oraz Muzeum Narodowym.
Gdańsk Wrzeszcz – dworzec kolejowy połączony z galerią handlową; w pobliżu kolegiata pw. Najświętszego Serca Jezusowego i kościół pw. św. Andrzeja Boboli.
Gdańsk Wrzeszcz – dworzec kolejowy
Gdańsk Strzyże – stacja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Trójmieście; w pobliżu meczet i murale na blokach.
Gdańsk Jasień – stacja w pobliżu zbiornika retencyjno-rekreacyjnego oraz potoka Jasień, wzdłuż którego prowadzą ścieżki spacerowe po rezerwacie Dolina Strzyży.
Gdańsk Matarnia – blisko stacji kościół pw. Św. Walentego i budynek plebanii.
Gdańsk Port Lotniczy – przystanek kolejowy przy porcie lotniczym im. Lecha Wałęsy.
Pępowo Kartuskie – we wsi Pępowo prywatne Muzeum Volkswagena. 3,5 km od stacji pałac w Leźnie zaadaptowany na hotel.
Żukowo – węzeł kolejowy. W Żukowie warto zobaczyć współczesny kościół pw. Miłosierdzia Bożego stylizowany z zewnątrz na kościół neogotycki; dawny kościół i klasztor z parkiem, kościół pw. św. Jana Chrzciciela, zabytkowy młyn. W mieście znajduje się także przystań kajakowa. W mieście znajdują się także stacje kolejowe Żukowo Wschodnie (na tej samej linii) oraz Żukowo Zachodnie (nieczynna). Niedaleko stacji Żukowo most kolejowy.
Borkowo – 2,5 km od stacji jezioro Sitno z kąpieliskiem; za stacją w stronę kościerzyny ładny most kolejowy w Rutkach.
Babi Dół – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.
Kiełpino Kaszubskie – stacja kolejowa we wsi Kiełpino. W pobliżu kościół pw. Św. Michała Archanioła z 1647 roku i przystanie kajakowe.
Somonino – 4 kilometry na południowy wschód od stacji kościół pw. Nawiedzenia NMP w Hopowie.
Sławki – półtora kilometra od stacji kościół pw. Świętej Trójcy i Wszystkich Świętych z 1639 roku w Goręczynie.
Wieżyca – wieś wypoczynkowa; plaża i gospodarstwa agroturystyczne nad Jeziorem Ostrzyckim. Dwa kilometry na południe od stacji wieża widokowa – wstęp płatny.
Krzeszna – jak wyżej; plaża i liczne gospodarstwa agroturystyczne.
Gołubie Kaszubskie – stacja kolejowa we wsi Gołubie, gdzie można zobaczyć ogród botaniczny. 3 kilometry od stacji Dwór Wybickich w Sikorzynie. 4 kilometry na zachód od stacji cmentarzysko kurhanowe w Uniradzach.
Kościerzyna – miasto powiatowe, stolica Kaszub, ponad 20 tysięcy mieszkańców. W pobliżu dworca skansen kolejnictwa. Ładny rynek, warto zobaczyć rynek, Muzeum Ziemi Kościerskiej i zabytki sakralne. W pobliżu kilka miejscowości wypoczynkowych nad jeziorami. 15 kilometrów na południe od Kościerzyny rozciąga się Wdzydzki Park Krajobrazowy; do najpopularniejszych atrakcji w tamtej okolicy należy skansen we Wdzydzach Kiszewskich.
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂