Kolej na Podróż

Linia kolejowa Katowice – Racibórz – co zwiedzić i zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Katowice – Racibórz to linia bardzo przeciętna pod każdym względem – nie wyróżnia się kompletnie niczym, co mógłbym opisać. W ostatnich latach wyremontowano pojedyncze dworce, np. Rybnik Paruszowiec, inne są w opłakanym stanie. Prędkość taka sobie, obłożenie pociągów w większości też.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po województwie śląskim – podstawowy przewodnik po zabytkach i atrakcjach województwa śląskiego, położonych wzdłuż linii kolejowych.

Linia kolejowa Katowice – Racibórz – stacje:

Katowice – stacja węzłowa z wyremontowanym dworcem kolejowym przylegającym do Galerii Katowickiej. Stacja położona w centrum miasta, do Rynku idzie się niecałe 5 minut, do Spodka 10-15 minut, tyle samo do Galerii Silesia. Katowice to przemysłowe miasto raczej wątpliwej urody, lecz w centrum można znaleźć sporo ciekawych zabytków, do których dojdziecie piechotą z dworca kolejowego. Szczegóły w moim przewodniku (odnośnik niżej)

Katowice – 20 najciekawszych miejsc i atrakcji w centrum miasta
Katowice – dworzec kolejowy – informator

Katowice Brynów – przystanek kolejowy w pobliżu kopalni KWK Wujek. Niebezpieczna okolica, na przystanku często widuję podejrzane towarzystwo niezależnie od pory dnia.

Katowice Ligota – wyremontowany dworzec kolejowy. W pobliżu osiedle domów studenckich, kilometr od dworca bazylika w Panewnikach.

Katowice Ligota – dworzec kolejowy

Katowice Piotrowice – w pobliżu stacji kolejowej Muzeum Najmniejszych Książek Świata oraz tężnia solankowa w Parku Zadole i dwa domy studenckie.

Mikołów Jamna – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.

Mikołów – dworzec kolejowy służący do zupełnie innych celów, w centrum ładny rynek z charakterystycznym ratuszem.

Można też zobaczyć bazylikę mniejszą pw. św. Wojciecha i Miejską Placówkę Muzealną w budynku, w którym swoją siedzibę ma również Urząd Stanu Cywilnego.

Atrakcje w okolicy:

– 5 kilometrów od dworca kolejowego Śląski Ogród Botaniczny.
– po drodze do ogrodu botanicznego warto zobaczyć kościół św. Wawrzyńca w dzielnicy Mokre. W pobliżu także wapiennik.
– 9 kilometrów od stacji, w sołectwie Borowa Wieś (część Mikołowa) drewniany kościół św. Mikołaja.
– w lesie pomiędzy Mikołowem a stacją Tychy Żwaków dawny bunkier oraz tzw. Most Cygański , wybudowany pośrodku niczego.

Mikołów – spacer po mieście

Łaziska Górne – 22 tysiące mieszkańców. w centrum Łazisk Górnych kościół pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego z przełomu XIX i XX wieku, plebania, także osiedle robotnicze przy ulicy Świerczewskiego.  4 kilometry na południe od stacji Muzeum Energetyki. 2 kilometry na wschód od stacji bunkier.

Łaziska Górne Brada – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Orzesze – dwudziestotysięczne miasto, pod względem architektonicznym niezbyt ładne, duże zagrożenie przestępczością pospolitą. Pojedyncze zabytki oddalone od siebie – 2,5 kilometra od stacji zabytkowy kościółek św. Wawrzyńca z cmentarzem na szczycie górki św. Wawrzyńca.

Pomiędzy stacjami Orzesze a Orzesze-Jaśkowice znajduje się pomnik przypominający dawne skrzyżowanie pod kątem prostym torów linii kolejowych z Tychów do stacji Orzesze-Jaśkowice oraz z Żor do Orzesza. Dawniej unikat na skalę europejską; skrzyżowanie zostało zlikwidowane w 2010 roku.

W dzielnicy Woszczyce (11 km od stacji Orzesze i 6 kilometrów od stacji Żory przy linii Pszczyna – Rybnik) zabytkowy kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Orzesze Jaśkowice – poza budynkiem dworca brak atrakcji turystycznych w bezpośrednim sąsiedztwie stacji. 3,5 kilometra na południowy zachód od stacji drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny w Bełku. Tuż obok niewielka tężnia solankowa.

Czerwionka – niedaleko stacji znajduje się podobno zabytkowe osiedle familoków budowane w latach 1898-1916. W pobliskich Stanowicach ładny kościół św. Jacka (3 km).

Czerwionka-Dębieńsko – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Leszczyny – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Kamień – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Rybnik Paruszowiec – wyremontowany dworzec kolejowy zbudowany w 1912 roku. Wcześniej wyglądał okropnie. W pobliżu dworca niedawno otwarto tężnię solankową.

Rybnik – miasto kojarzone ze szpitalem psychiatrycznym. Centrum niebrzydkie, oszpecone galerią handlową. Warto zwrócić uwagę na kościół św. Antoniego oraz budynek Starostwa Powiatowego. Można wpaść na kilka godzin – 5 kilometrów od centrum miasta Zalew Rybnicki. W 2019 roku do granic administracyjnych Rybnika przedłużono linię kolejki wąskotorowej w Rudach, lecz to przedłużenie tylko teoretyczne, bo z dworca kolejowego do stacji kolejki trzeba pokonać ponad 8 kilometrów. Na terenie Rybnika znajdziemy kilka interesujących zabytków, między innymi drewniany kościół drewniany kościół pw. św. Katarzyny i Matki Boskiej Różańcowej, które mam zamiar opisać w przyszłości w nowym przewodniku.

Rybnik w kilka godzin – co zobaczyć?

Rybnik Towarowy – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Rybnik Niedobczyce – blisko stacji można zobaczyć kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Rybnik Niewiadom – niedaleko stacji zabytkowa Kopalnia Ignacy – obecnie centrum techniki i kultury, położone na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

Rydułtowy – zwyczajne miasteczko, można zobaczyć kościół św. Jerzego, ewentualnie kościół św. Jacka (3 kilometry od stacji). Pociąg przejeżdża przez tunel kolejowy pod miastem.

Łuków Śląski – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Sumina Wieś – we wsi Lyski (2 km na zachód od stacji) można zobaczyć kościół pw. św. Małgorzaty.

Sumina – przy budynku dworca lokomotywa spalinowa jako pomnik.

Górki Śląskie – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Szymocice – 10 kilometrów od stacji miejscowość Rudy znana z kolejki wąskotorowej i zespołu klasztorno-pałacowego.

Nędza – węzeł kolejowy, jedyny godny uwagi zabytek we wsi to kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej. 6,5 kilometra od stacji ruiny pałacu w Łubowicach

Pomiędzy stacjami Nędza a Racibórz Markowice rozpościera się rezerwat przyrody Łężczok – popularne miejsce spacerów mieszkańców Raciborza i okolic ze ścieżkami pieszo-rowerowymi nad stawami.

Racibórz Markowice – blisko stacji kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej.

Racibórz – nieduże centrum blisko dworca kolejowego. Częściowo zniszczony rynek, Zamek Piastowski, kilka ładnych kościołów, zachowana baszta więzienna, zabytkowy budynek Sądu Rejonowego. 1,5 km od centrum cmentarz ewangelicki.

Atrakcje w okolicy:

  • 4,5 km od Raciborza, w Rudniku, ruiny pałacu, gorzelni i kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
  • w Strzybniku (6 km) ruiny dziewiętnastowiecznego pałacu.
  • w Pawłowie (7 km) ładny kościół pw. św. Michała Archanioła.
  • dwa zabytkowe kościoły, św. Mikołaja (mały) i św. Wacława w Krzanowicach (11 km)
  • we wsi Pietrowice Wielkie (12 km) drewniany kościółek św. Krzyża, tuż obok kościółka arboretum.
  • ruiny pałacu we wsi Tworków (12 km). Wieś położona jest przy linii kolejowej Racibórz – Chałupki – Bogumin, najbliższa stacja to Ligota Tworkowska.

Z Raciborza biegnie linia kolejowa do Głubczyc i Racławic Śląskich w województwie opolskim. Obecnie przejezdna jest na odcinku Racibórz – Baborów; pociągi pasażerskie nie jeżdżą tamtędy od 2000 roku, przewozy towarowe odbywają się na odcinku Racibórz – Kietrz.

%d bloggers like this: