Kolej na Podróż

Linia kolejowa Łódź – Łowicz – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Łódź – Łowicz to linia zelektryfikowana, na większości trasy jednotorowa. Linia jest remontowana od 2011 roku; w przysłości planuje się budowę drugiego toru na większości trasy. Opisywana linia należy do najbardziej obleganych w aglomeracji łódzkiej – pociągi do Łowicza najczęściej rozpoczynają bieg na stacji Łódź Widzew. Po trasie kursują pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz wybrane pociągi pospieszne; w okresie zamknięć na linii Łódź Kutno pociągi pospieszne kierowane są na opisywaną linię.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po województwie łódzkim – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach położonych wzdłuż linii kolejowych województwa łódzkiego.

Linia kolejowa Łódź – Łowicz – stacje:

Łódź Widzew – wyremontowany dworzec kolejowy przy łódzkim osiedlu Widzew. Bardzo dobrze zorganizowany węzeł przesiadkowy; zatrzymują się tu pociągi osobowe i pospieszne, przed stacją znajduje się przystanek autobusów komunikacji miejskiej i postój taksówek; kilkadziesiąt metrów od dworca także pętla autobusowa oraz przystanek tramwajowy. W pobliżu dworca nie ma atrakcji turystycznych.

Łódź Dąbrowa – przystanek kolejowy. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku.

Łódź Chojny – wyremontowany zabytkowy dworzec kolejowy przy osiedlu i terenach przemysłowych. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu dworca.

Łódź Pabianicka – przystanek kolejowy. W pobliżu park Sielanka – można zobaczyć dwie niszczejące zabytkowe wille. Za parkiem Centrum Onkologii i Traumatologii. Dwa kilometry od stacji ładny budynek Urzędu Stanu Cywilnego w Parku Legionów.

Łódź Kaliska – jedna z trzech głównych stacji kolejowych w Łodzi. Dworzec taki sobie, nieciekawe otoczenie (plac przed dworcem). Tuż przy stacji hala Atlas Arena oraz rozległy park im. marszałka Józefa Piłsudskiego. W parku można zwiedzić mini zoo, po drugiej stronie ulicy na zwiedzających czeka ogród botaniczny.

Łódź Kaliska – dworzec kolejowy (podstawowe informacje)

Łódź Żabieniec – przystanek kolejowy. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku.

Łódź Radogoszcz Zachód – przystanek kolejowy. W pobliżu kilka zabytkowych willi.

Zgierz – wyremontowany dworzec kolejowy, położony 2 kilometry od ścisłego centrum miasta. Po drodze kilka interesujących miejsc; między innymi ulica Rembowskiego przypominająca mi kraje bałtyckie, drewniane budynki w różnych miejscach, jako kontrast dużo opuszczonych budynków i zaniedbanych miejsc. W centrum warto zobaczyć kościół pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej Męczennicy. Jedno z tych miast, które jednym bardzo się podobają, natomiast inni uważają je za wstrętne. Należę do tej pierwszej grupy i chętnie zwiedziłbym to miasto jeszcze raz.

Zgierz – dworzec kolejowy
Zgierz – wrażenia z miasta

Smardzew – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Glinnik Wieś – przystanek kolejowy. Brak atrakcji w pobliżu stacji.

Glinnik – przystanek ostatnio przesunięty o około 500 metrów. Po starej stacji pozostał rozsypujący się budynek położony przy dawnej lokalizacji. 6 kilometrów na północ od stacji drewniany kościół pw. św. Piotra i Pawła we wsi Biała. 6 kilometrów na południe od stacji można zobaczyć kościół pw. św. Jana Chrzciciela i Świętej Doroty w miejscowości Dobra.

Swędów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku.

Stryków – wyremontowany dworzec kolejowy. W samym centrum miasteczka znajduje się zalew z wydzieloną plażą i kąpieliskiem. Można też zobaczyć kościół pw. św. Marcina oraz kościół mariawicki pw. św. Anny i św. Marcina. 4 kilometry na północ od stacji ruiny dworu w miejscowości Osse. 5 kilometrów na północny wschód od stacji drewniany kościół we wsi Koźle.

Bratoszewice – w pobliżu stacji niszczejący pałac oraz kościół pw. św. Augustyna. 6,5 kilometra na południe od stacji drewniany kościół pw. św. Wojciecha w Niesułkowie.

Głowno – nieduże miasto (ok. 14 tys. mieszkańców). Wyremontowany dworzec kolejowy. Największa atrakcja to zalew – popularne wśród mieszkańców okolicznych miejscowości miejsce wypoczynku nad wodą w lecie. W Głownie można także zobaczyć zabytkowy dworek, w którym obecnie mieści się Urząd Stanu Cywilnego. 5,5 kilometra na południe od stacji kościół pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Małgorzaty Dziewicy i męczennicy w Dmosinie.

Kamień Łowicki – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku.

Domaniewice Centrum – przystanek kolejowy blisko centrum wsi. W Domaniewicach znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, można również zobaczyć kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła z 1921 roku.

Domaniewice – zaniedbana stacja kolejowa położona półtora kilometra od centrum wsi.

Grudze – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku.

Łowicz Przedmieście – stacja kolejowa położona dwa kilometry od centrum Łowicza.

Łowicz – przyjemne miasto; siedziba powiatu; węzeł kolejowy. Centrum położone 5 minut piechotą od dworca kolejowego – dwa rynki, muzeum, bazylika pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja, kilka kościołów, w drodze z dworca do centrum zabytkowy budynek Poczty Polskiej. Miasto zdecydowanie warte odwiedzenia.

Atrakcje w okolicy:

5 kilometrów na południowy wschód od Łowicza park w Arkadii.
10 kilometrów na południowy wschód od Łowicza park w Nieborowie.
9 kilometrów od Łowicza skansen w Maurzycach (można wysiąść na stacji Niedźwiada Łowicka z pociągu do Kutna).

%d bloggers like this: