Kolej na Podróż

Mysłowice – 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

Mysłowice to miasto w województwie śląskim, graniczące z Sosnowcem i Katowicami. Miasto duże powierzchniowo po przyłączeniu kilku wsi w granice administracyjne. Mysłowice z okien pociągu, szczególnie w centrum wyglądają nie najgorzej. Typowa śląska zabudowa, ładny kościół, zabytkowy (ale bardzo zaniedbany) dworzec. Jest to jednak jedno z najgorszych i najbardziej przerażających miast, w których byłem. W artykule krótko opiszę atrakcje Mysłowic. Większość z nich leży poza centrum, natomiast jeżeli macie możliwość, omijajcie to miasto z daleka.

Swoje spostrzeżenia na temat Mysłowic opisałem w artykule Mysłowice – przerażające miasto w 2015 roku. Opis miasta wzbudził kontrowersje; podobno od tamtego czasu niewiele się zmieniło, jeśli chodzi o atmosferę.

 

1. Centralne Muzeum Pożarnictwa

Około półtora kilometra od dworca kolejowego znajduje się największa atrakcja Mysłowic i jedno z najciekawszych muzeów w województwie śląskim. Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach jest największym i najlepszym muzeum o tej tematyce w Europie Środkowej (wkrótce będzie miało konkurencję w niedalekiej Alwerni). W muzeum zobaczymy sporą kolekcję wyposażenia pożarniczego, a największym zainteresowaniem cieszą się samochody strażackie. Ciekawa atrakcja dla rodzin z dziećmi i dobry pomysł na wycieczkę szkolną dla uczniów szkół podstawowych.

2. Muzeum Miasta Mysłowice

Nieduże muzeum na terenie w wydzielonej części Centralnego Muzeum Pożarnictwa. Na wystawie zobaczymy eksponaty archeologiczne z wykopalisk na terenie miasta, archiwalne fotografie Mysłowic z XX wieku, zrekonstruowane wnętrze górnośląskiego mieszkania z połowy XX wieku oraz poznamy historię mysłowickiego przemysłu. Muzeum w starym stylu, sporo można się dowiedzieć od pracowników muzeum. Cena biletu bardzo niska.

3. Park Słupna

Położone tuż obok popularne miejsce spacerów i różnych imprez kulturalnych. W sezonie czynny jest park linowy, basen dla dzieci, natomiast ze względu na czystość wody zbiornik wodny służy raczej jako staw rybny (za opłatą można powędkować), choć podobno można wypożyczyć kajaki i rowery wodne. Dostępny plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki nożnej i siatkówki plażowej i toalety. Miejsce z potencjałem, przydałoby się zrewitalizować.

4. Trójkąt Trzech Cesarzy

Miejsce na styku Czarnej Przemszy i Białej Przemszy, łączących się w Przemszę, gdzie gdzie w latach 1846-1915 zbiegały się granice zaborców – Prus, Austrii i Rosji. Obecnie tereny należą do miast Mysłowic i Sosnowca, przy czym należy wspomnieć, że od strony Sosnowca teren jest lepiej zagospodarowany – znajduje się tam pamiątkowy obelisk, zadaszona wiata, miejsce na ognisko i kilka ławeczek. Od strony Mysłowic chaszcze. Dodatkową atrakcją jest stary most kolejowy.

5. Park Promenada

Zwiedzanie Mysłowic nie może się obyć bez spaceru po okolicach dworca i centrum. W pobliżu dworca można pospacerować po parku Promenada utworzonym w miejscu dawnego obozu z czasów II wojny światowej i PRL-u. Teren zrewitalizowany, bardzo dobre miejsce na spacery nawiązujące nazwą do dawnej mysłowickiej promenady nad Przemszą, popularnej w dawnych czasów. Na terenie parku znajdują się alejki, plac zabaw, dwie fontanny, tablica przypominająca o ofiarach obozu hitlerowskiego, a później komunistycznego

6. Plac Wolności

Jeśli chodzi o centrum Mysłowic, to bardzo łatwo i szybko dojdziemy tam z dworca kolejowego i pewnie równie szybko wrócimy. Najładniejszym miejscem, moim zdaniem, jest Plac Wolności z ładnym budynkiem Urzędu Miejskiego. Na placu stoi pomnik kardynała Augusta Hłonda.

7. Kapliczka św. Jana Chrzciciela

Pięćdziesiąt metrów od Placu Wolności uwagę zwraca ładna kapliczka. Pierwotnie była to mała kaplica ufundowana w 1745 roku przez Jarlików z Niwki. Rozwój miasta sprawił, że konieczne stało się wybudowanie nowego, większego mostu nad Przemszą i rozbiórka kamienicy stojącej u jego wylotu. Kapliczka rozebrana w 1927 roku została zrekonstruowana rok później w kształcie, który przetrwał do dziś. Pod koniec XX wieku po raz kolejny trzeba było rozebrać kaplicę w związku z budową mostu. Ponownie została odtworzona i poświęcona w 2000 roku. Kaplica stoi więc w trzeciej lokalizacji od ufundowania.

8. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Piękny kościół w centrum Mysłowic, doskonale widoczny z okien pociągów. Zbudowany w latach 1888-1891 na planie krzyża łacińskiego, z czerwonej cegły, w stylu neogotyckim. Wyróżnia się strzelistą wieżą. Ładne wnętrze i witraże. Niedawno odświeżony z zewnątrz.

W pobliżu znajdują się inne interesujące kościoły: kościół ewangelicko-augsburski, Kościół Mariacki i mały kościół św. Krzyża.

9. Park Zamkowy

Zrewitalizowany park blisko centrum miasta. Rewitalizacja zakończyła się w 2021 roku i od tamtej pory chętnie odwiedzany przez mieszkańców. W parku dostępne są między innymi: park dla psów, plac zabaw, ogród sensoryczny, skatepark, ścieżka rowerowa, stoliki do szachów, miejsce na grilla i ognisko; stanęły także tablice informujące o historii tego miejsca. Podobno są także toalety i kawiarnia.

10. Mini Muzeum Kina w Brzezince

Otwarte w 2019 roku w Mysłowickim Ośrodku Kultury – filia Brzezinka małe Muzeum Kina, gdzie zobaczymy, jak wyglądała ewolucja filmu animowanego, poznamy nośniki danych, na których przechowywano filmy – od taśm filmowych przez VHS po zapis cyfrowy. Na koniec zobaczymy kinooperatorkę – maszynę do wyświetlania filmów oraz wstąpimy do ciemni fotograficznej.

Muzeum znajduje się w wyremontowanym budynku kultowego dla mieszkańców Mysłowic kinoteatru Znicz w dzielnicy Brzezinka. Sam budynek jest warty obejrzenia jako przykład udanego remontu. Obecnie w budynku odbywają się liczne zajęcia dla młodzieży i seniorów, a także wydarzenia kulturalne.

W Brzezince można zobaczyć także zadbany kościół pw. Nawiedzenia NMP.

Mysłowice – podsumowanie

Na liście przedstawiłem najciekawsze atrakcje Mysłowic, czyli co zwiedzić w Mysłowicach. Miasto zaniedbane, w centrum natrafimy na ciekawe budynki, ale atmosfera, mnóstwo podejrzanych osobników i poczucie zagrożenia zniechęcają do wizyty. Na plus rewitalizacje parków w pobliżu centrum, do zrobienia jest jednak bardzo dużo. Gdybym miał jeszcze raz odwiedzić to miasto, to zobaczyłbym Centralne Muzeum Pożarnictwa, Muzeum Miasta i pospacerowałbym do Placu Wolności, mijając po drodze kilka ładnych budynków. Potem w tył zwrot i jak najszybszy wyjazd.

Do Rynku nawet nie ma co iść, bardzo brzydkie miejsce.

Dojazd pociągiem do Mysłowic

Do Mysłowic łatwo dojechać pociągiem. Zatrzymują się tu pociągi regionalne z Katowic do Krakowa i Katowic do Oświęcimia oraz większość pociągów PKP Intercity jadących pomiędzy Krakowem a Katowicami.

Dworzec kolejowy znajduje się w samym centrum miasta – do Placu Wolności dojdziemy w niecałych pięć minut, podobnie jak do parku Promenada na prawo od dworca. Spacer do muzeum pożarnictwa zajmie 10-15 minut. Niestety, zabytkowy dworzec to miejsce zapomniane przez wszystkich. Zamknięty na cztery spusty, pomimo pomalowania elewacji jakiś czas temu, jest okropnym miejscem. Perony zadaszone, przejście podziemne jak z minionej epoki, schody na perony. Nie dla osób niepełnosprawnych. Brak toalety, informacji, wszystkiego. Może coś się zmieni po remoncie placu przed dworcem, ale na razie to obraz nędzy i rozpaczy. Przejście na ulicę Oświęcimską po schodach.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie śląskim – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem z Katowic – propozycje wycieczek jednodniowych
Bytom – najciekawsze miejsca i atrakcje
Chorzów – najciekawsze miejsca i atrakcje
Gliwice – najciekawsze miejsca i atrakcje
Katowice – najciekawsze miejsca i atrakcje

Oświęcim – najciekawsze miejsca i atrakcje
Zabrze – najciekawsze miejsca i atrakcje

Mysłowice

Ratusz w Mysłowicach

%d bloggers like this: