Większość turystów z Polski kończy zwiedzanie Austrii na Wiedniu. Co bardziej zamożni jadą w Alpy lub do Salzburga. Kraj ma do zaoferowania znacznie więcej, lecz ze względu na wysokie koszty podróż po Austrii dostępna jest tylko dla nielicznych. Lista Największe atrakcje Austrii ma za zadanie przybliżyć najpopularniejsze i najważniejsze miejsca, o których więcej przeczytacie na specjalistycznych blogach.
Największe atrakcje Austrii to miasta, miasteczka, atrakcje przyrodnicze i inne ciekawe miejsca. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Wiedeń
Stolica Austrii, odwiedzana przez turystów z całego świata. Zadbane miasto z doskonale zorganizowaną komunikacją miejską; historyczne centrum wpisane w 2001 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Bardzo dużo zabytków i atrakcji na terenie całego miasta, z których najbardziej znane to Opera, katedra św. Szczepana, ratusz, pałac Schönbrunn, Burgtheater, czy Pałac Hofburg.
Również liczne muzea i miejsca związane z najwybitniejszymi twórcami. Doskonała baza wypadowa do wycieczek po Austrii i wycieczek jednodniowych np. do Czech, na Słowacje i Węgry.
Wiedeń to miasto, które każdy powinien odwiedzić. Mnie się bardzo podobało, aczkolwiek nie aż tak bardzo, jak wielu osobom, które piszą, że zakochały się w tym mieście i to najpiękniejsze miasto świata. Wiedeń jest doskonałym miejscem na wycieczkę jednodniową, ale jeśli ktoś chce porządnie zwiedzić miasto, powinien poświęcić 4-5 dni. Ceny bardzo wysokie.
Dojazd pociągiem: Wiedeń posiada połączenia kolejowe z dużą częścią Europy, między innymi z Polską. Szczegóły na temat dojazdu opisałem w przewodniku Pociągiem do Wiednia. Dworzec kolejowy Wiedeń Hauptbahnhof położony jest blisko centrum miasta, spacerem to około 15 minut.
Salzburg
Średniej wielkości miasto (ok. 148 tys. mieszkańców), położone w pobliżu granicy z Niemcami, znany jako „Miasto Wolfganga Amadeusza Mozarta”. Bardzo ładne miasto o zwartej, kameralnej zabudowie, przyjemne do zwiedzania. Najładniejszym miejscem jest punkt widokowy nad rzeką Salzach, z którego rozpościera się panorama Starego Miasta.
Najważniejsze zabytki to górująca nad miastem twierdza Hohensalzburg wzniesiona na wzgórzu zamkowym, katedra, klasztory św. Piotra i Nonnberg, ulica Getreidegasse z domem rodzinnym Mozarta, czy kilka pałaców (niektóre niedostępne do zwiedzania w wewnątrz).
Miasto zdecydowanie warte odwiedzenia, na zwiedzanie Salzburga wystarczy jeden dzień.
Dojazd pociągiem: Salzburg położony jest przy linii kolejowej z Wiednia do Feldkirch. Zatrzymują się tu pociągi regionalne i dalekobieżne, samo miasto jest także ważnym węzłem kolejowym. Dojazd z Wiednia pociągiem zajmuje 2,5-3 godziny, w zależności od kategorii pociągu.
Graz
Drugie pod względem wielkości i liczby ludności miasto Austrii, stolica kraju związkowego Styria. Ponad 270 tysięcy mieszkańców; ośrodek akademicki, popularny cel wycieczek turystycznych.
Jeśli chodzi o urodę, to Graz nie posiada tak pięknych zabytków i tak pięknego centrum jak Wiedeń i Salzburg, jednak centrum również należy do zadbanych miejsc z przyjemną atmosferą. Symbolem miasta jest współczesny Kunsthaus – galeria sztuki o nietypowej konstrukcji zlokalizowana w centrum miasta. Jeśli chodzi o mnie, nie podobała mi się, znacznie bardziej podobała mi się zabudowa wzdłuż ulicy Herrengasse.
Graz znany jest z licznych zabytków sakralnych (m.in. katedra św. Idziego), warto także wspiąć się lub wjechać na Wzgórze Zamkowe z dwiema wieżami, które są pozostałością po dawnym zespole zamkowym. Warto zobaczyć także bardzo ładne budynki uniwersytetów i politechniki.
Dojazd pociągiem: Graz położony jest przy głównej magistrali kolejowej z Wiednia do słoweńskiego Mariboru. W trakcie opracowywania artykułu kursował bezpośredni pociąg z Przemyśla do Wiednia, jeśli nie będzie kursował w następnych latach, z łatwością dojedziemy tu pociągami Wiedeń – Graz. Dworzec główny leży niecałe 2 kilometry od zabytkowego centrum miasta.
Linz
Średniej wielkości miasto (ok. 200 tys. mieszkańców) nad Dunajem; stolica kraju związkowego Górna Austria. Miasto o długiej historii, centrum miasta to połączenie zabytkowej i nowoczesnej zabudowy. Rozwijający się ośrodek przemysłowy.
Wizytówką miasta jest nowoczesne Muzeum Sztuki Współczesnej Lentos usytuowane w okazałym budynku zbudowanym nad brzegiem Dunaju. Budynek rzuca się w oczy szczególnie nocą, kiedy widać efektowną iluminację. W stosunkowo niedużym, kameralnym centrum, warto zwiedzić starą i nową katedrę (największy kościół w Austrii, główny plac miasta, zobaczyć jeden z najstarszych zachowanych kościołów w Austrii (kościół św. Marcina wzmiankowany w 799 roku), a następnie przejechać się linią tramwajową na wzgórze Pöstlingbergbahn (w sezonie kursują zabytkowe tramwaje), gdzie znajduje się bazylika św. Maryi od Siedmiu Boleści i punkt widokowy na Linz.
Inne atrakcje to ogród zoologiczny, sala koncertowa Brucknerhaus, czy Muzeum Dentystyczne.
Dojazd pociągiem: Linz posiada bardzo dobre połączenia kolejowe z Wiedniem. Kursują tu także pociągi z Pragi przez Czeskie Budziejowice. Nowoczesny dworzec kolejowych (jeden z najładniejszych w Austrii) położony jest w samym centrum miasta.
Zell am See
Bardzo popularny kurort położony 60 kilometrów na zachód od Salzburga. Leży nad jeziorem Zeller See, w otoczeniu gór, dzięki czemu o każdej porze roku miasteczko jest tłumnie odwiedzane przez turystów. Zell am See posiada doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, w lecie jezioro czeka na miłośników sportów wodnych, przez cały rok można spacerować po szlakach górskich, a zimą przyjeżdżają tu narciarze. Wokół Zell am See rozciąga się także wiele kilometrów ścieżek rowerowych. W pobliżu lotnisko znane wśród miłośników szybownictwa i paraglidingu.
Zabudowa Zell am See jest typowa dla górskich kurortów turystycznych – bogato zdobione elewacje stylowych domów i nieliczne zabytki, do których należy na przykład Grand Hotel zbudowany w 1894 roku nad brzegiem jeziora, czy kościół św. Hipolita z XII wieku, wielokrotnie przebudowywany na przestrzeni wieków.
Dodatkową atrakcją dla miłośników kolei jest kolej wąskotorowa Pinzgauer Lokalbahn z Zell am See do Krimml (52 km)
Dojazd pociągiem: do Zell am See nie kursują bezpośrednie pociągi z Wiednia; konieczna jest przesiadka w Salzburgu. Pociąg REX pomiędzy Salzburgiem a Zell am See pokonuje trasę w około półtorej godziny. Zell am See posiada połączenia kolejowe z kilkoma innymi austriackimi miastami, między innymi z Schwarzach-St. Veit w Schwarzach im Pongau.
Opactwo w Melku
Opactwo Benedyktynów w Melku powstało we wczesnym średniowieczu, w miejscu dawnej warowni. Benedyktyni zamieszkują kompleks od 1089 roku. Dzisiejszy wygląd opactwo zawdzięcza przebudowie w stylu barokowym z XVIII wieku. Dzięki przebudowie stało się jednym z największych barokowych zabytków sakralnych w Europie. Opactwo znane jest z reformy zakonnej z XV wieku, kiedy mnisi wrócili do zasad cnoty i ascetyzmu, a zasady z Melku przejęły inne opactwa benedyktyńskie.
Największe wrażenie na zwiedzających robi wnętrze kościoła św. Piotra i Pawła, biblioteka przyklasztorna i sala reprezentacyjna. Zwiedzanie wnętrz z przewodnikiem, w większości miejsc obowiązuje zakaz fotografowania.
Warte zobaczenia jest również samo miasteczko Melk z niewielkim, urokliwym centrum.
Dojazd pociągiem: na stacji Melk zatrzymują się pociągi kolei austriackich z dworca Wien Westbahnhof do Amstetten. Można tu również dojechać z przesiadką na stacji St.Pölten.
Semmering
Linia kolejowa znana też jako Semmeringbahn. Pod potocznym określeniem Semmering kryje się odcinek Gloggnitz – Mürzzuschlag. Linia została oddana do użytku już 17 lipca 1854 r. jako pierwsza górska linia kolejowa Europy. Budowa ruszyła już 6 lat wcześniej. Linia przez przełęcz Semmering ma długość 41 kilometrów, pociąg przejeżdża przez 14 tuneli o łącznej długości 3090 m, z których najdłuższy ma 1434 m długości, 14 wiaduktów, ponad 100 kamiennych mostów i 11 stalowych. W 1998 roku linia została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako pierwsza linia kolejowa na świecie. Już w 1923 roku wpisano ją natomiast na listę zabytków.
Hallstatt
Miasteczko nad jeziorem Hallstätter See regularnie pojawia się w rankingach najpiękniejszych miast Austrii i miast Europy. Otoczone górami Hallstatt od lat przeżywa najazd turystów z całego świata – przyciągają ich tu malownicze krajobrazy, stylowe zdobione domki, reprezentacyjny deptak i oczywiście moda, bo zdjęcie z tego miejsca gwarantuje lajki na portalach społecznościowych. Jak donoszą media, Hallstatt doczekało się nawet swojej kopii w Chinach.
Najważniejsze zabytki i atrakcje tego miejsca to punkty widokowe, kościół Wniebowzięcia NMP oraz kaplica czaszek na miejscowym cmentarzyku. Część czaszek złożonych w kaplicy została pomalowana – to lokalna tradycja, której początki sięgają 1720 roku. W pobliżu miasteczka znajduje się kopalnia soli, gdzie sól wydobywa się od tysięcy lat. Zwiedzanie z przewodnikiem – bardzo drogie bilety wstępu; możliwość wjazdu kolejką linowo-terenową.
Dojazd pociągiem: stacja kolejowa Hallstatt znajduje się po przeciwnej stronie jeziora niż miasto Hallstatt. Pociągi i statek do Hallstatt są ze sobą skomunikowane. Stacja kolejowa położona jest przy linii lokalnej; podróż z Wiednia jest skomplikowana i czasochłonna, choć kursują pojedyncze pociągi z Linzu – czas przejazdu Linz – Hallstatt to dwie i pół godziny. Na pociąg do Linzu można się również przesiąść na stacji Obertraun-Dachsteinhöhlen.
Jezioro Bodeńskie
Linia brzegowa Jeziora Bodeńskiego obejmuje tereny trzech krajów – Austrii, Szwajcarii i Niemiec. Austriacka część jest najmniejsza, ale i tak warto tu przyjechać. Najciekawsze miejsce nad austriacką częścią jeziora Bodeńskiego to Bregencja – miasto przeciętne pod względem architektonicznym, słynące ze sceny teatralnej na wodzie Jeziora Bregeńskiego i promenady nad wodami jeziora. Na obrzeżach miasta znajduje się dawne opactwo, gdzie obecnie prywatni właściciele urządzili pensjonat i restaurację.
W pobliżu malownicze lasy i szczyt Pfänder o wysokości 1064 metrów z pięknym widokiem na Jezioro Bodeńskie, na który można wjechać koleją gondolową. Z Bregencji warto pojechać pociągiem do niemieckiego miasteczka Lindau (10 minut jazdy), austriackiego miasteczka Feldkirch z bardzo ładnym rynkiem i zamkiem, albo zwiedzić Liechtenstein. Kursują także promy po Jeziorze Bodeńskim.
Dojazd pociągiem: kursują bezpośrednie pociągi z Wiednia do Bregencji, a osoby jadące pociągami Wiedeń – Zurych mogą w Feldkirch przesiąść się na pociąg do Bregencji.
Biblioteka w Admont
W kraju związkowym Styria, w powiecie Liezen, w otoczeniu Alp, znajduje się miejscowość Admont, a w niej jedna z największych atrakcji Austrii – biblioteka w opactwie benedyktynów.
Opactwo założono w 1074 roku, a tutejsza biblioteka jest najstarszą biblioteką klasztorną na świecie. Zbiory liczą ponad 70 tysięcy woluminów, umieszczonych w holu o długości 70 metrów, szerokości 14 metrów i wysokości 13 metrów. Kopuły są bogato zdobione barokowymi freskami. Wadą są bardzo drogie bilety wstępu.
Tuż za Admont rozciąga się Park Narodowy Gesäuse w Alpach Ennstalskich.
Dojazd pociągiem: Dworzec kolejowy w Admont położony jest blisko biblioteki. Zatrzymują się tu tylko pociągi weekendowe Wiedeń – Selzthal, odjeżdżające ze stacji Wien Westbahnhof. Czas przejazdu pociągiem z Wiednia to 4 godziny.
Eisriesenwelt
Największa na świecie jaskinia lodowa, odkryta w 1879 roku. Labirynt grot o długości ponad 40 kilometrów wypełniony jest lodem przez cały rok. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1641 m n.p.m., dokąd można dojść pieszo lub podjechać kolejką linową, po czym z górnej stacji kolejki pozostanie do pokonania tylko krótki odcinek.
Zwiedzanie możliwe jest tylko w okresie druga połowa maja – października tylko w grupach z przewodnikiem. Dla turystów udostępniono tylko niewielką część groty; zwiedzanie zajmuje około 70 minut.
Na obrzeżach Werfen warto zobaczyć zamek Hohenwerfen – jeden z najpiękniejszych austriackich zamków.
Dojazd pociągiem: w Werfen zatrzymują się pociągi jadące z Salzburga w stronę Zell am See i dalej do Wörgl lub pociągi podmiejskie linii S3 z Saalfelden do Bad Reichenhall.
Innsbruck
Innsbruck to stolica kraju związkowego Tyrol, kojarzona głównie z odbywającymi się tam zawodami Pucharu Świata w skokach narciarskich. Godne uwagi jest również Stare Miasto należące do najlepiej zachowanych w Austrii.
Do najważniejszych zabytków Innsbrucka należą: tzw. Złotych Dach na jednej z kamienic, katedra św. Jakuba, zamek Hofburg, położony poza centrum miasta zamek Ambras, wieża miejska, budynek teatru, Łuk Triumfalny, można także zwiedzić niewielki ogród zoologiczny.
Miasto malowniczo położone wśród gór, oprócz zabytków znane jest również z wysokich cen i tłumów turystów. W okolicy wiele kilometrów górskich szlaków turystycznych.
Dojazd pociągiem: Innsbruck to ważny węzeł kolejowy położony jest przy linii kolejowej Wiedeń – Feldkirch. Zatrzymują się tu pociągi jadące z Wiednia do Zurychu i Bregencji, jak również niektóre pociągi z Niemiec do Włoch. Dworzec główny w Innsbrucku leży w centrum miasta.
Największe atrakcje Austrii – podsumowanie
Lista Największe atrakcje Austrii zawiera najważniejsze i najpopularniejsze austriackie atrakcje. Austria ma do zaoferowania znacznie więcej, o czym napiszę w osobnych artykułach, a lista w przyszłości zostanie poszerzona.
–> WSPARCIE STRONY<—
W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować.