Pardubice to średniej wielkości miasto w centralnej części Republiki Czeskiej, nie tak daleko od polskiej granicy. Pardubice to doskonała baza wypadowa. Samo miasto znane jest głównie z wyścigów konnych i pierników. Ze względu na bliskość granicy i położenie przy linii kolejowej z Czeskiego Cieszyna do Pragi zagląda tu także sporo polskich turystów.
Pardubice to dobre miejsce na kilkugodzinną wycieczkę, a najlepiej jednodniową razem z pobliskim Hradcem Kralove, gdyby baza noclegowa była lepsza, mógłbym je polecić jako doskonałą bazę wypadową do wycieczek kolejowych.
Zwiedzanie Pardubic
Zwiedzanie Pardubic jest bardzo proste. Z dworca kolejowego skręcamy w prawo i idziemy prosto Aleją Palackiego. Z początku ruchliwa ulica za centrum handlowym Atrium zmienia się Aleję Pokoju przekształconą w ostatnich latach na coś podobnego do deptaka. Idąc prosto Aleją Pokoju dojdziemy do Placu Republiki, gdzie uwagę przykuwa bardzo ładny budynek teatru z lat 1906-1909 (Východočeské divadlo).
Po przejściu ruchliwej ulicy do zabytkowej części prowadzi Zielona Brama – XVI-wieczna budowla z cechami gotyckimi i renesansowymi. Brama wznosząca się na wysokość 60 metrów jest dostępna dla zwiedzających – z punktu widokowego rozpościera się ładny widok na pardubicki rynek.
Centrum Pardubic jest ładne, ale niewielkie. Na rynku (Perštýnské náměstí) dominuje zabudowa z XVII i XVIII wieku. Wyróżnia się kolumna morowa z 1695 roku, zdobiony sgraffitem budynek zabytkowego ratusza wzniesiony w latach 1893-1895 według projektu Jana Wejricha oraz budynek nr 50.
Po przejściu przez rynek skręcamy w lewo w ulicę Pernsztyńską i po stu metrach dochodzimy pozostałości murów miejskich z niewielkim wejściem prowadzącym do ulicy Příhrádek (Przedzamcze), gdzie znajduje się galeria sztuki i brukowany placyk. Stamtąd prowadzi droga do pałacu.
Pałac w Pardubicach z zewnątrz wygląda bardzo ładnie. Wewnątrz mieści się Muzeum Wschodnich Czech z różnymi wystawami dotyczącymi np. archeologii, sztuki, monet i szkła użytkowego. Możliwe jest też zwiedzanie pomieszczeń zamkowych, a w sezonie wieży zamkowej. Wstęp płatny – można kupić bilet łączony lub osobno na każdą z atrakcji.
Bezpłatnie można spacerować po wałach wokół zamku lub po ogrodach, gdzie spacerują również pawie.
Spacer po centrum miasta można zakończyć spacerując po bocznych uliczkach. Zwraca uwagę budynek „Automatycznych Młynów” nad brzegiem Chrudimki. W październiku 2023 roku został on otwarty po remoncie generalnym – w środku mieszczą się kawiarnie, galeria sztuki instytucje kulturalne.
Z innych zabytków w centrum Pardubic należy wymienić kościół św. Bartłomieja z lat 1507-1514 (pierwsza świątynia w tym miejscu istniała już w 1295 roku). Zbudowany wraz z klasztorem, był miejscem pochówku przedstawicieli rodu Pernsztynów.
Dzielnica Rosice
W położonej poza centrum dzielnicy Rosice znajduje się niewielkie, czynne sezonowo Muzeum Kolejnictwa. To raczej placówka dla miłośników kolei, dla dzieci przygotowano kolej miniaturową. Muzeum zlokalizowane jest przy stacji kolejowej Rosice nad Labem – to pierwsza stacja w stronę miasta Hradec Kralove.
Stowarzyszenie zarządzające placówką co jakiś czas organizuje przejazdy zabytkowymi trolejbusami po Pardubicach.
Warty wzmianki jest także późnogotycki kościół św. Wacława, zbudowany w miejscu starszego kościoła, który spłonął w 1583 roku, wzmiankowanego już w 1350 roku. Obok kościoła stoi dzwonnica i mur dawnego cmentarza. Kilkakrotnie przebudowywany, wnętrze rokokowe – ołtarz główny z obrazem św. Wacława. Poza nabożeństwami zamknięty.
Pardubice – podsumowanie
Pardubice to dobre miejsce na spokojną, niewymagającą wycieczkę rodzinną. Miasto w sam raz na kilka godzin, dodatkowo godzinę lub dwie możemy spędzić w Muzeum Wschodnich Czech, ale nie jest to tania sprawa.
Nie ma problemu z jedzeniem – w centrum działa sporo lokali gastronomicznych na każdą kieszeń od fast-foodów, po droższe restauracje. Osobiście stołowałem się w wietnamskim bistro w galerii handlowej.
Dobre miejsce na przystanek w podróży lub jednodniową wycieczkę z dzieckiem.
Baza noclegowa mogłaby być lepsza, podobnie z toaletami publicznymi.
Dojazd pociągiem do Pardubic
Pardubice położone są przy magistrali kolejowej z Bogumina do Pragi, dzięki czemu zatrzymują się tu pociągi jadące z Warszawy i Krakowa do stolicy Czech. Pardubice to ważny węzeł kolejowy i zatrzymują się tu też pociągi z Pragi do w kierunku Brna i dalej do Bratysławy, Wiednia i Budapesztu. Z Pardubic łatwo dojedziemy do Hradca Kralove i miasteczek położonych blisko graniczy czesko-polskiej.
Duży dworzec kolejowy w Pardubicach na pozór nie jest ładny, ale ma bardzo ciekawą historię. To temat na osobny artykuł.
Zobacz również:
Kolej w Czechach – przewodnik dla pasażerów
Pociągiem do Czech – przewodnik dla pasażerów
Praga – najciekawsze miejsca i atrakcje