Kolej na Podróż

Pociągiem na Białoruś – przewodnik (2021)

Po wprowadzeniu możliwości bezwizowego wjazdu do Grodna i Brześcia (a także okolic tych miast) coraz więcej osób decyduje się na podróż pociągiem na Białoruś. Poprawiły się połączenia kolejowe, aczkolwiek jest jeszcze dużo do zrobienia. W artykule krótko opiszę możliwości dojazdu – szczegółowe taryfy dostępne są na stronie przewoźników i publikacja ich we wpisie sprawiłaby, że byłoby trudno przebrnąć przez artykuł.

UWAGA!!! Informacje nie uwzględniają ograniczeń w podróżowaniu i kursowaniu pociągów spowodowanych przez pandemię. W trakcie opracowywania wpisu nie kursowała większość pociągów międzynarodowych – informacje należy każdorazowo sprawdzać w wyszukiwarce połączeń. 

Spis treści:

1. Pociągiem do Brześcia
2. Pociągiem do Grodna
3. Pociągiem do Mińska
4. Pociągiem na Białoruś – podsumowanie

Zobacz również: Kolej na Białorusi – podstawowy przewodnik dla pasażerów

1. Pociągiem do Brześcia

Najłatwiejszy wydaje się dojazd pociągiem do Brześcia. Kursują bezpośrednie pociągi dzienne Warszawa – Brześć przez Siedlce i Białą Podlaską oraz pociąg nocny Praga – Moskwa, który zatrzymuje się w Brześciu, przy czym cena biletu na pociąg nocny jest znacznie droższa, ponieważ w pociągu nie ma miejsc do siedzenia. Rozkład jazdy jest ułożony w taki sposób, że osoby z prawie każdej części Polski mogą sobie zorganizować weekendowy wyjazd do Brześcia z noclegiem w mieście.

Ceny biletów w taryfie Visit Mińsk dla osób dorosłych:

Warszawa – Brześć: 13,80 EUR
Katowice – Brześć: 24,60 EUR
Mińsk Mazowiecki – Brześć: 11,80 EUR
Siedlce – Brześć: 9,40 EUR
Biała Podlaska – Brześć: 7 EUR
Terespol – Brześć: 7 EUR

Pomiędzy Terespolem a Brześciem kursuje także pociąg regionalny obsługiwany przez Polregio.

Ceny biletów na przejazd pociągiem Polregio:

Biała Podlaska – Brześć – 25,90 PLN
Terespol – Brześć – 16,90 PLN

Istnieje możliwość zakupu biletu powrotnego oraz biletu na przewóz roweru. Szczegółowe informacje na temat taryf i przepisów dostępne są na stronie internetowej Polregio.

Miłośnicy kolei powinni zobaczyć w Brześciu Muzeum Kolejnictwa z wystawą taboru kolei białoruskich.

2. Pociągiem do Grodna

W pociągu relacji Kraków – Suwałki kursują bezpośrednie wagony Kraków – Grodno, dzięki którym dogodny dojazd do Grodna zyskują także mieszkańcy Warszawy i Białegostoku.

Ceny biletów do Grodna według taryfy normalnej:

Kraków – Grodno – 21,50 EUR
Warszawa – Grodno – 15,70 EUR
Białystok – Grodno – 7,70 EUR
Kuźnica Białostocka – Grodno – 4,50 EUR

Rozkład jazdy jest ułożony tak, iż konieczne jest wykupienie noclegu w Grodnie, o ile ktoś nie chce wydawać pieniędzy na bilety tylko po to, żeby kupić coś w sklepiku dworcowym i od razu wracać do Polski.

3. Pociągiem do Mińska

Podróż pociągiem do Mińska możliwa jest na dwa sposoby:

a) podróż pociągiem nocnym do Moskwy, który zatrzymuje się w Mińsku.
b) podróż pociągiem dziennym do Brześcia, a tam przesiadka na skomunikowany pociąg do Mińska.

Na dziennych pociągach ekspresowych do Mińska można spotkać pociągi Flirt 3 zakupione przez koleje białoruskie. Na całą trasę można zakupić bilet łączony, czyli zakupiony w Polsce i uwzględniający przesiadkę, przy czym dotyczy to tylko odcinka od Warszawy na wschód. Dostępne są dwa warianty – podróż drugą klasą przez całą drogę oraz podróż pierwszą klasą na odcinku do Brześcia i dalej drugą klasą w pociągu białoruskim. Jeśli chcemy podróżować pierwszą klasą w białoruskim pociągu, należy zakupić bilet w kasie kolei białoruskich lub u pośrednika.

Ceny biletów do Mińska według taryfy Visit Mińsk:

Warszawa – Mińsk – 18 EUR (2 klasa); 26,80 EUR (1/2 klasa)
Siedlce – Mińsk – 13,60 EUR (2 klasa); 21 EUR (1/2 klasa)
Biała Podlaska – Mińsk – 11,20 EUR (2 klasa); 15,80 EUR (1/2 klasa)

4. Pociągiem na Białoruś – podsumowanie

Podróż pociągiem na Białoruś nie jest tania, nawet przy ruchu bezwizowym, ponieważ konieczne jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego u polskich partnerów białoruskich firm ubezpieczeniowych uprawnionych do wydawania tego typu ubezpieczeń, co znacznie podnosi koszty. Jeśli chodzi o mnie, podróż pociągiem na Białoruś to marzenie niezrealizowane od wielu lat.

W artykule nie zamieszczam szczegółowych przepisów wizowych. Należy je sprawdzać samodzielnie na stronie Ambasady Białorusi w Polsce . Jak sugerowała mapka zamieszczona przez któryś z białoruskich portali, strefa bezwizowa została znacznie poszerzona i bez wizy można dojechać pociągiem np. z Grodna do Lidy. Zorganizowane grupy mają jeszcze większe możliwości podróżowania bez wiz. Nie mogę jednak tego zweryfikować.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Jak dojechać pociągiem - seria artykułów
1. Pociągiem do Wiednia
2. Pociągiem do Berlina
3. Pociągiem na Ukrainę
4. Pociągiem do Czech
5. Pociągiem na Słowację
6. Pociągiem na Litwę
7. Pociągiem na Białoruś
8. Pociągiem na Węgry
9. Pociągiem do Chorwacji
10. Pociągiem do Czarnogóry
11. Pociągiem do Słowenii
12. Pociągiem do Serbii
13. Pociągiem do Bośni i Hercegowiny
14. Pociągiem do Włoch
15. Pociągiem do Brukseli
16. Pociągiem do Amsterdamu
17. Pociągiem do Londynu
18. Pociągiem do Paryża
19. Pociągiem do Szwajcarii
20. Pociągiem do Łotwy
%d bloggers like this: