Kolej na Podróż

Pociągiem na Białoruś – przewodnik dla pasażerów (2024)

Przez lata dojazd pociągiem na Białoruś był bezproblemowy, nie licząc ograniczeń spowodowanych koniecznością posiadania białoruskiej wizy.

W trakcie aktualizacji artykułu nie obowiązywał już ustawowy zakaz uruchamiani pociągów z Polski na Białoruś, jednak pociągi pomiędzy Białorusią a Polską nie kursowały i nie zanosi się na poprawę.

Powodem jest kryzys migracyjny oraz rosyjska agresja na Ukrainę. Co ciekawe, nie ma zakazu uruchamiania połączeń autobusowych na Białoruś, a chętnych nie brakuje.

W trakcie roku sytuacja może ulec zmianie i należy śledzić strony przewoźników, bowiem nie zawsze będę w stanie zaktualizować wpis.

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023

Grodno

Grodno (fot. dreamstime.com)

Pociągiem na Białoruś – sytuacja przed kryzysem

Przed kryzysem migracyjnym i agresją na Ukrainę sytuacja z połączeniami kolejowymi z Białorusią była niezła i wydawało się, że po latach napięć, wszystko zmierza w dobrą stronę.

Kursował bezpośredni pociąg dzienny Warszawa – Brześć, skomunikowany w Brześciu z pociągiem ekspresowym kolei białoruskich Brześć – Mińsk. Była to przesiadka na tym samym peronie, a taryfa zapewniała dojazd do Mińska w przystępnej cenie.

Przez jakiś czas w składzie pociągu TLK Hańcza (obecnie IC Hańcza) kursowały wagony bezpośrednie do Grodna, istniało więc połączenie kolejowe Kraków – Grodno przez Warszawę i Białystok.

Kursowały także pociągi regionalne Brześć – Terespol i pociąg nocny Warszawa – Mińsk. Przez Mińsk przejeżdżały także pociągi nocne Warszawa – Moskwa.

Co ciekawe, do 2011 roku dojazd pociągiem na Białoruś był możliwy przez przejście kolejowe w Czeremsze. W latach dziewięćdziesiątych kursowały pociągi normalnotorowe Białystok – Brześć, później skrócone do relacji Czeremcha – Wysokie Litewskie i ostatecznie zlikwidowane.

Jak widać, można się było dostać pociągiem na Białoruś bez większych problemów. Szkoda, że sytuacja uległa zmianie, bo od wielu lat chciałem zobaczyć choćby Grodno i Brześć. Miejmy nadzieję, że za jakiś czas wszystko wróci do stanu sprzed kryzysu.

Kolej na Białorusi – przewodnik dla pasażerów

—> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Pociągiem na Białoruś

Dworzec kolejowy w Brześciu (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: