Kolej na Podróż

Pociągiem na Białoruś – przewodnik (2021)

Po wprowadzeniu możliwości bezwizowego wjazdu do Grodna i Brześcia (a także okolic tych miast) coraz więcej osób decyduje się na podróż pociągiem na Białoruś. Poprawiły się połączenia kolejowe, aczkolwiek jest jeszcze dużo do zrobienia. W artykule krótko opiszę możliwości dojazdu – szczegółowe taryfy dostępne są na stronie przewoźników i publikacja ich we wpisie sprawiłaby, że byłoby trudno przebrnąć przez artykuł.

UWAGA!!! Informacje nie uwzględniają ograniczeń w podróżowaniu i kursowaniu pociągów spowodowanych przez pandemię. W trakcie opracowywania wpisu nie kursowała większość pociągów międzynarodowych – informacje należy każdorazowo sprawdzać w wyszukiwarce połączeń. 

Spis treści:

1. Pociągiem do Brześcia
2. Pociągiem do Grodna
3. Pociągiem do Mińska
4. Pociągiem na Białoruś – podsumowanie

Białoruś - artykuły na blogu
1. Kolej na Białorusi - przewodnik dla pasażerów
2. Pociągiem na Białoruś - przewodnik
3. Największe atrakcje Białorusi
1. Pociągiem do Brześcia

Najłatwiejszy wydaje się dojazd pociągiem do Brześcia. Kursują bezpośrednie pociągi dzienne Warszawa – Brześć przez Siedlce i Białą Podlaską oraz pociąg nocny Praga – Moskwa, który zatrzymuje się w Brześciu, przy czym cena biletu na pociąg nocny jest znacznie droższa, ponieważ w pociągu nie ma miejsc do siedzenia. Rozkład jazdy jest ułożony w taki sposób, że osoby z prawie każdej części Polski mogą sobie zorganizować weekendowy wyjazd do Brześcia z noclegiem w mieście.

Ceny biletów w taryfie Visit Mińsk dla osób dorosłych:

Warszawa – Brześć: 13,80 EUR
Katowice – Brześć: 24,60 EUR
Mińsk Mazowiecki – Brześć: 11,80 EUR
Siedlce – Brześć: 9,40 EUR
Biała Podlaska – Brześć: 7 EUR
Terespol – Brześć: 7 EUR

Pomiędzy Terespolem a Brześciem kursuje także pociąg regionalny obsługiwany przez Polregio.

Ceny biletów na przejazd pociągiem Polregio:

Biała Podlaska – Brześć – 25,90 PLN
Terespol – Brześć – 16,90 PLN

Istnieje możliwość zakupu biletu powrotnego oraz biletu na przewóz roweru. Szczegółowe informacje na temat taryf i przepisów dostępne są na stronie internetowej Polregio.

Miłośnicy kolei powinni zobaczyć w Brześciu Muzeum Kolejnictwa z wystawą taboru kolei białoruskich.

2. Pociągiem do Grodna

W pociągu relacji Kraków – Suwałki kursują bezpośrednie wagony Kraków – Grodno, dzięki którym dogodny dojazd do Grodna zyskują także mieszkańcy Warszawy i Białegostoku.

Ceny biletów do Grodna według taryfy normalnej:

Kraków – Grodno – 21,50 EUR
Warszawa – Grodno – 15,70 EUR
Białystok – Grodno – 7,70 EUR
Kuźnica Białostocka – Grodno – 4,50 EUR

Rozkład jazdy jest ułożony tak, iż konieczne jest wykupienie noclegu w Grodnie, o ile ktoś nie chce wydawać pieniędzy na bilety tylko po to, żeby kupić coś w sklepiku dworcowym i od razu wracać do Polski.

3. Pociągiem do Mińska

Podróż pociągiem do Mińska możliwa jest na dwa sposoby:

a) podróż pociągiem nocnym do Moskwy, który zatrzymuje się w Mińsku.
b) podróż pociągiem dziennym do Brześcia, a tam przesiadka na skomunikowany pociąg do Mińska.

Na dziennych pociągach ekspresowych do Mińska można spotkać pociągi Flirt 3 zakupione przez koleje białoruskie. Na całą trasę można zakupić bilet łączony, czyli zakupiony w Polsce i uwzględniający przesiadkę, przy czym dotyczy to tylko odcinka od Warszawy na wschód. Dostępne są dwa warianty – podróż drugą klasą przez całą drogę oraz podróż pierwszą klasą na odcinku do Brześcia i dalej drugą klasą w pociągu białoruskim. Jeśli chcemy podróżować pierwszą klasą w białoruskim pociągu, należy zakupić bilet w kasie kolei białoruskich lub u pośrednika.

Ceny biletów do Mińska według taryfy Visit Mińsk:

Warszawa – Mińsk – 18 EUR (2 klasa); 26,80 EUR (1/2 klasa)
Siedlce – Mińsk – 13,60 EUR (2 klasa); 21 EUR (1/2 klasa)
Biała Podlaska – Mińsk – 11,20 EUR (2 klasa); 15,80 EUR (1/2 klasa)

4. Pociągiem na Białoruś – podsumowanie

Podróż pociągiem na Białoruś nie jest tania, nawet przy ruchu bezwizowym, ponieważ konieczne jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego u polskich partnerów białoruskich firm ubezpieczeniowych uprawnionych do wydawania tego typu ubezpieczeń, co znacznie podnosi koszty. Jeśli chodzi o mnie, podróż pociągiem na Białoruś to marzenie niezrealizowane od wielu lat.

W artykule nie zamieszczam szczegółowych przepisów wizowych. Należy je sprawdzać samodzielnie na stronie Ambasady Białorusi w Polsce . Jak sugerowała mapka zamieszczona przez któryś z białoruskich portali, strefa bezwizowa została znacznie poszerzona i bez wizy można dojechać pociągiem np. z Grodna do Lidy. Zorganizowane grupy mają jeszcze większe możliwości podróżowania bez wiz. Nie mogę jednak tego zweryfikować.

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Informacja techniczna

Zapraszam również do śledzenia fanpage'a na Facebooku, gdzie będę zamieszczał krótkie prezentacje interesujących, mniej znanych miejsc w Polsce i nie tylko jako inspirację oraz najważniejsze informacje o nowych połączeniach kolejowych i promocjach.

Jak dojechać pociągiem - seria artykułów
Pociągiem do Wiednia | Pociągiem do Berlina | Pociągiem na Ukrainę
Pociągiem do Czech | Pociągiem na Słowację | Pociągiem na Litwę
Pociągiem na Białoruś | Pociągiem na Węgry | Pociągiem do Chorwacji
Pociągiem do Czarnogóry | Pociągiem do Słowenii | Pociągiem do Serbii
Pociągiem do Bośni i Hercegowiny | Pociągiem do Włoch | Pociągiem do Brukseli
Pociągiem do Amsterdamu | Pociągiem do Londynu | Pociągiem do Paryża
Pociągiem do Szwajcarii | Pociągiem do Łotwy
%d bloggers like this: