Kolej na Podróż

Pociągiem do Danii – przewodnik dla pasażerów (2023)

Nie ma bezpośrednich pociągów z Polski do Danii. Dojazd pociągiem do Danii możliwy jest z przesiadką w Hamburgu. Połączenia w normalnej taryfie są bardzo drogie, jednak dzięki biletom promocyjnym można dojechać pociągiem do Danii w komfortowych warunkach (choć nie zawsze) i stosunkowo niedrogo.

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2023

Zastrzeżenie

Pomimo moich najlepszych chęci informacje mogą się zdezaktualizować. O zagadnienia typu zniżki, czy utrudnienia w ruchu, lepiej pytać bezpośrednio u przewoźnika lub na licznych grupach o podróżowaniu. Jeśli artykuł okaże się przydatny, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt w przyszłości, bowiem nie mam sponsorów, nie współpracuję z przewoźnikami, ani nie publikuję kryptoreklam.

Pociągiem do Danii – przez Berlin i Hamburg

Poniżej propozycja dojazdu pociągiem do Berlina z przesiadkami w Berlinie i Hamburgu. Oczywiście plan można modyfikować według potrzeb. Pamiętajmy, że bilety promocyjne należy kupować z jak największym wyprzedzeniem. Są one bezzwrotne, imienne i na konkretny pociąg.

Uwaga: od 31 marca 2023 roku pociąg nocny Sztokholm – Hamburg zostanie wydłużony do Berlina i nie będzie trzeba przesiadać się dwa razy na terenie Niemiec.

Etap 1: pociągiem do Berlina

Większość Polaków dojeżdża pociągiem do Niemiec kierując się przez Berlin. Oferta połączeń kolejowych jest przyzwoita – szybkie połączenia Warszawa – Berlin, pociąg Gdynia – Berlin, pociąg Wawel, ponadto pociąg nocny oraz pociągi regionalne z Kostrzyna nad Odrą i Szczecina.

PKP Intercity posiada ofertę promocyjną Super Promo International na bilety do Berlina. Obecnie ceny najtańszych biletów kształtują się w następujący sposób:

Warszawa – Berlin 24,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Poznań – Berlin 14,90 EUR (2 klasa)/24,90 EUR (1 klasa)
Przemyśl – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Kraków – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Katowice – Berlin – 19,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)
Gdańsk – Berlin 24,90 EUR (2 klasa)/34,90 EUR (1 klasa)

Mieszkańcy Szczecina, Kostrzyna, Słubic i innych miast zachodniej Polski mogą dojechać do Berlina pociągami regionalnymi według osobnej taryfy tamtejszych związków regionalnych lub kupić bilet miesięczny Deutschlandticket za 49 euro na komunikację regionalną i publiczną, który ma zostać wprowadzony wiosną 2023 roku (miał obowiązywać już w styczniu, ale w ostatniej chwili odłożono jego wprowadzenie). Oferta firmy Polregio na przejazdy do Niemiec dostępna jest na stronie przewoźnika.

Biletów szukamy na stronach www.intercity.pl, reiseankunft.bahn.de lub bahn.de

Kolej w Niemczech – przewodnik dla pasażerów

Etap 2:

Podróż pociągiem Berlin – Hamburg. Pociągi IC i ICE z Berlina do Hamburga są drogie; w przedsprzedaży bilety promocyjne kosztują 17,90 EUR – 19,90 EUR. Oczywiście jeśli ktoś jest młody i zdrowy, to może skorzystać z pociągów regionalnych i z kilkoma przesiadkami dojechać do Hamburga z biletem Deutschlandticket. Szczególnie w nocy z piątku na sobotę jest ciekawe połączenie.

Bilety można nabyć na stronach reiseankunft.bahn.de lub bahn.de

Etap 3:

Z Hamburga kursują bezpośrednie pociągi do Danii. Kilka razy dziennie kursują pociągi Hamburg – Kopenhaga i Hamburg – Aarhus.

Najtańsze bilety na pociąg Hamburg – Kopenhaga kosztują 29,90 EUR, na najtańsze bilety na pociąg Berlin – Kopenhaga wydamy 44,90 EUR. Jeśli kupujemy bilet przez wyszukiwarkę kolei niemieckich, do większości miast w Danii zapłacimy tyle samo lub podobną cenę, co za bilet np. do Kopenhagi lub Aalborga, wtedy dodatkowy duński odcinek lokalny mamy w cenie. Nie jest to jednak regułą.

Bilety kupujemy na stronie reiseankunft.bahn.de lub bahn.de

Osoby jadące do Tonder lub Ribe z Berlina powinny dojechać do stacji Niebull i tam przesiąść się na pociąg lokalny do tych miast.

W Kopenhadze zatrzymuje się także pociąg nocny Hamburg – Sztokholm. Do duńskiej stolicy dojedziemy w środku nocy, a bilet kosztuje około 100 zł w wagonie z miejscami do siedzenia.

Bilety na pociąg Hamburg – Sztokholm dostępne są na stronie kolei szwedzkich.

DSB

Skład kolei duńskich jako pociąg Hamburg – Aarhus; obsługuje też niektóre połączenia Hamburg – Kopenhaga

Pociągiem do Danii – pociąg sezonowy Snalltaget

Od końca kwietnia do połowy września oraz w wybrane dni kursuje pociąg nocny Berlin – Sztokholm szwedzkiego przewoźnika Snalltaget. Pociąg zatrzymuje się także w Kopenhadze. Jest to połączenie komercyjne, bez dotacji, więc bilety są droższe niż w pociągu Hamburg – Sztokholm.

Informacje o pociągu i sklep internetowy na stronie Snalltaget.

Snalltaget

Pociąg firmy Snalltaget (fot. dreamstime.com)

Pociągiem do Danii – ile to kosztuje

Podróż pociągiem do Danii w cenach promocyjnych wydaje się niedroga, jednak takich biletów jest niewiele. W rzeczywistości należy liczyć się z większym wydatkiem. Dokładnych cen nie podaję, ponieważ są one dynamiczne – zależą od obłożenia konkretnego pociągu i wyprzedzenia, z jakim kupowany jest bilet.

Dojazd pociągiem do Danii z biletami promocyjnymi:

Pociąg Warszawa – Berlin – 24,90 EUR
Bilet promocyjny Berlin – Kopenhaga z przesiadką w Hamburgu – 44,90 eur
Razem: 69,80 EUR

Pociągiem do Danii dojedziemy całkiem szybko, jednak konieczne są przesiadki. Może się też zdarzyć opóźnienie lub odwołany pociąg.

Kolej w Danii – przewodnik dla pasażerów

Pociągiem do Danii – jak było dawniej

Kilkanaście lat temu dojazd pociągiem do Danii był łatwiejszy. Kursowały bezpośrednie wagony pociągu nocnego CNL Praga – Kopenhaga. Można było wsiąść do wagonu w Pradze, Dreźnie i Berlinie, a rano wysiąść w Pradze.

Sezonowo kursował niedrogi pociąg Berlin – Malmö, który część trasy pokonywał na promie. Ze stacji Malmö można było kontynuować podróż pociągiem do Danii przez most nad cieśniną Sund.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Pociągiem do Danii - Kopenhaga

Kopenhaga

%d bloggers like this: