Kolej na Podróż

Pociągiem do Macedonii Północnej – przewodnik dla pasażerów (2024)

Nie kursują bezpośrednie pociągi z Polski do Macedonii Północnej. W okresie obowiązywania rozkładu jazdy 2022/2023 nie da się dojechać pociągiem do Macedonii Północnej.

Macedonia Północna nie posiada obecnie międzynarodowych połączeń kolejowych, co uniemożliwia dojazd pociągiem do Skopje. Taka sytuacja panuje od kilku lat i nie wiadomo, kiedy zostaną przywrócone pociągi międzynarodowe.

Na razie zalecane jest skorzystanie z bezpośrednich połączeń lotniczych.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024

Pociągiem do Macedonii Północnej – jak było dawniej

Jeszcze 10 lat temu dojazd pociągiem do Skopje i dalej w głąb Macedonii Północnej był znacznie łatwiejszy. Kursowały bezpośrednie pociągi Belgrad – Saloniki przez Skopje. Swego czasu dzienny i nocny, później tylko nocny w wakacje, na koniec nie został żaden.

Władze Serbii i Macedonii kilka lat temu zapowiadały także uruchomienie dziennego pociągu ekspresowego z Niszu do Skopje.

Do Macedonii Północnej można było dojechać w następujący sposób:

1) Pociągiem z Warszawy do Budapesztu
2) Z Budapesztu dziennym lub nocnym pociągiem do Belgradu. Przez kilka lat kursował także pociąg dzienny Praga – Belgrad, co ułatwiało podróż.
3) podróż pociągiem Belgrad – Saloniki do Skopje i tam przesiadka np. na pociąg do Bitoli. Jak pisałem, kursował pociąg dzienny i nocny.

Podróż była stosunkowo niedroga, ale również niezbyt komfortowa ze względu na stan serbskich wagonów w pociągach nocnych oraz smród dymu papierosowego spowijający wagony kolei serbskich.

Być może za kilka lat sytuacja się poprawi, w co szczerze wątpię.

Kolej w Macedonii Północnej – przewodnik dla pasażerów

Pociągiem do Macedonii Północnej

Pociąg Belgrad – Saloniki – serbski wagon sypialny na stacji Skopje w 2010 roku

%d bloggers like this: