Ostrów Wielkopolski to ważny węzeł kolejowy i średniej wielkości miasto. Pociągiem z Ostrowa Wielkopolskiego możemy wybrać się na wycieczkę jednodniową w kilku kierunkach, przy czym nie wszystkie są na tyle interesujące, aby zawracać sobie nimi głowę. W artykule uwzględniłem tylko te miejsca, do których dojedziemy pociągiem z Ostrowa Wielkopolskiego w ciągu dwóch, ewentualnie dwóch i pół godziny pociągami regionalnymi. Jak widać, można wybrać sporo miejsc, aczkolwiek większość z nich to miejsca na krótki przystanek w podróży.
Pociągiem z Ostrowa Wielkopolskiego – spis treści
1. Kierunek Poznań
2. Kierunek Łódź
3. Kierunek Jarocin i Gniezno
4. Kierunek Leszno i dalej
5. Kierunek Kluczbork
6. Kierunek Wrocław
1. Kierunek Poznań
Najpopularniejsza trasa dla osób wybierających się na wycieczkę z Ostrowa Wielkopolskiego. Po drodze szereg miejsc interesujących z punktu widzenia turysty, jak i miłośnika kolei. W dni robocze dużo osób w pociągach, szczególnie w godzinach szczytu. W spisie nie uwzględniłem Kórnika, dokąd ze stacji kolejowej trzeba iść ponad 3 kilometry.
Pleszew – obowiązkowe miejsce dla miłośników kolei. Przy dworcu kolejowym Pleszew we wsi Kowalew znajduje się stacja Pleszew Wąskotorowy, skąd odjeżdżają pociągi Pleszewskiej Kolei Lokalnej do stacji Pleszew Miasto. Trzykilometrowa trasa to na razie najkrótsza linia kolejowa w Polsce z regularnym ruchem pasażerskim. Stacja Pleszew Miasto i jej otoczenie zostały w ostatnich latach wyremontowane – znajduje się tu centrum kultury i biblioteka. W Pleszewie można zobaczyć prywatne Muzeum Chleba i Muzeum Regionalne.
Jarocin – ciekawe miasto z kilkoma zabytkami sakralnymi. Najważniejszy zabytek to wyremontowany Pałac Radolińskich, w którym obecnie mieści się Muzeum Regionalne. W Jarocinie można także odwiedzić Muzeum Spichlerz Polskiego Rocka. Do czasów festiwali muzycznych nawiązuje Pomnik Glana. Miasto ciekawe, warte odwiedzenia jako przystanek.
Środa Wielkopolska – w sezonie letnim duża liczba turystów przyjeżdża do miasta przejechać się Średzką Koleją Powiatową; koleją wąskotorową ze Środy Wielkopolskiej do Zaniemyśla. W centrum natrafimy na zabytkowe kamienice, można też zobaczyć kościoły: kolegiatę pw. Wniebowzięcia NMP oraz kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Około 6 kilometrów od Środy Wielkopolskiej działa bardzo ciekawe Muzeum Ziemi Średzkiej – Dwór w Koszutach. W dworku z XVIII wieku, przebudowanym i wyremontowanym w XX wieku, zobaczymy wygląd siedziby ziemiańskiej z przełomu XIX i XX wieku. Miłośnicy przyrody powinni zobaczyć położone 3 kilometry na zachód od Środy Wielkopolskiej tzw. Bagna Średzkie; możliwy jest dojazd rowerem trasą Środa Wielkopolska – Kórnik.
Poznań – stolica województwa wielkopolskiego z wieloma interesującymi atrakcjami. Dworzec Poznań Główny położony jest blisko centrum miasta i największych atrakcji. Program zwiedzania w jeden dzień to spacer obejmuje przejście z dworca głównego do rynku (w jedną stronę przez dworzec autobusowy, w drugą przez ul. św. Marcin; po drodze spacer po Starym Browarze), zwiedzanie bazyliki kolegiackiej przy rynku z pięknymi wnętrzami, następnie wizytę na Ostrowie Tumskim (katedra + słynny mural 3D na Śródce), ewentualnie spacer nad Jeziorem Maltańskim, a w sezonie przejazd kolejką wąskotorową Maltanka obsługiwaną przez MPK Poznań.
Jeśli wystarczy czasu, można wybrać któreś z licznych muzeów w centrum miasta. Obecnie najpopularniejszym muzeum jest Brama Poznania ze zbiorami archeologicznymi, wśród młodzieży dużą popularnością cieszy się Centrum Szyfrów Enigma przy ul. św. Marcin, dorośli mogą wybrać z licznych oddziałów Muzeum Narodowego w centrum Poznania, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.
Poznań – najciekawsze miejsca i atrakcje
Muzea w Poznaniu – najciekawsze poznańskie muzea
2. Kierunek Łódź
Pociągiem z Ostrowa Wielkopolskiego do Łodzi można dojechać korzystając z połączeń Polregio, Kolei Wielkopolskich i PKP Intercity. Być może również Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W trakcie opracowywania artykułu trafiłem na pociąg przyspieszony, dzięki któremu możliwe było zaplanowanie wycieczki jednodniowej do Łodzi pociągiem z Ostrowa Wielkopolskiego. Na trasie na pewno warto zwiedzić pałac w Lewkowie, Kalisz, Opatówek i skansen kolejowy w Karsznicach, na peryferiach Zduńskiej Woli.
Lewków – kilometr od stacji Czekanów znajduje się zespół pałacowo-parkowy w Lewkowie. Remont pałacu zakończył się w drugiej połowie 2022 roku, w trakcie opracowywania artykułu powinno już działać muzeum. Pałac otoczony jest przez zadbany park, we wsi można zobaczyć także kościół pw. św. Wojciecha z lat 1844-1846.
Nowe Skalmierzyce (fakultatywnie) – raczej dla miłośników kolei. Warto zobaczyć okazały gmach dworca kolejowego z czasów, kiedy znajdowała się tu stacja graniczna pomiędzy zaborem pruskim a rosyjskim.
Kalisz – miasto do zwiedzania na weekend, choć w ciągu jednego dnia uda się zobaczyć chociaż część zabytków i atrakcji. Z dworca kolejowego do centrum lepiej podjechać autobusem, bo odległość do pokonania jest dość duża. Najbardziej znana atrakcja to rezerwat archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu, w centrum odbudowanym po zniszczeniu podczas I wojny światowej zobaczymy zabytki sakralne (Katedra Kaliska), kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, ładny park miejski, Basztę Dorotkę i Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. W lipcowe i sierpniowe weekendy odbywają się przejazdy autobusami retro.
Opatówek – dawniej ośrodek włókiennictwa i jedna ze stacji końcowych Kaliskiej Kolei Dojazdowej, obecnie można się tu zatrzymać, aby zwiedzić interesujące Muzeum Historii Przemysłu – w siedmiu salach wystawowych zobaczymy między innymi pianina i maszyny tkackie z Kalisza, czy maszyny parowe. W parku miejskim zachował się most żelazny z 1824 roku. W Opatówku wznosi się także zadbany, ładny Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Zduńska Wola (fakultatywnie) – niezbyt popularne miasto wśród turystów. Na peryferiach koniecznie należy odwiedzić skansen kolejowy w Zduńskiej Woli-Karsznicach, natomiast w centrum miasta na turystów czeka Muzeum Historii Miasta, prywatne muzeum Dom Maksymiliana Kolbego (czynne sezonowo) oraz zrewitalizowany park miejski.
Łódź – miasto przemysłowe nie tak dawno jeszcze pomijane przez turystów i niechlubnie znane z walących się kamienic, ruin zakładów przemysłowych oraz dresiarzy. W ostatnich piętnastu latach ogromne pieniądze zainwestowano w rewitalizację terenów przemysłowych i remonty kamienic, dzięki czemu Łódź ma obecnie bardzo dużo do zaoferowania turystom o różnych upodobaniach. Szczególnie zadowoleni będą miłośnicy techniki i sztuki, bowiem zrewitalizowane kompleksy przemysłowe robią ogromne wrażenie na gościach z Polski i zagranicy.
W trakcie opracowywania artykułu trwała budowa tunelu kolejowego pod centrum w Łodzi, dzięki czemu połączone zostaną ze sobą dworce Łódź Fabryczna oraz Łódź Kaliska, co ułatwi podróżnym dojazd do centrum Łodzi bez konieczności przesiadki lub podróży wokół Łodzi pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wycieczka jednodniowa nie wystarczy na zwiedzanie Łodzi, dlatego wymieniam tylko najważniejsze atrakcje.
Zakładam, że początek zwiedzania będzie miał miejsce przy dworcu Łódź Fabryczna. O ile nie trzeba nikomu przedstawiać położonej około 10 minut piechotą od dworca ulicy Piotrkowskiej, o tyle wciąż nie wszyscy wiedzą o jednej z najciekawszych atrakcji Łodzi położonej tuż przy dworcu. Na terenie pierwszej łódzkiej elektrowni stworzono kompleks EC 1. To jedna z najbardziej spektakularnych rewitalizacji w Łodzi. Futurystyczne ramy oplatają zabytkowe budynki, a wewnątrz działa między innymi Centrum Nauki i Techniki EC1 ze sferycznym kinem 3D i trzema ścieżkami edukacyjnymi oraz Ulicą Żywiołów, planetarium oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Na szczycie komina chłodniczego utworzono punkt widokowy, skąd rozpościera się panorama miasta.
Przy ulicy Piotrkowskiej warto zwrócić uwagę na murale, jak również zaplanować wizytę w Muzeum Historii Farmacji, Centralnym Muzeum Włókiennictwa i Łódzkim Parku Kultury Miejskiej – niedużym skansenie w centrum miasta.
Obowiązkowy punkt wizyty w Łodzi to Manufaktura – centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe w zrewitalizowanych budynkach poprzemysłowych. Oprócz sklepów i kafejek należy wymienić działające na terenie Manufaktury Eksperymentarium, interaktywne centrum nauki przedstawiające zasady nauki i techniki. Po sąsiedzku warto odwiedzić Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskiego – największej rezydencji fabrykanckiej w Polsce wzniesionej przez Izraela Poznańskiego. W innym pałacu, należącym do jego syna, ma swoją siedzibę Muzeum Sztuki.
Podczas wycieczki jednodniowej warto też zobaczyć Osiedle Księży Młyn wraz z odrestaurowanym fragmentem bocznicy kolejowej. Osiedle powstałe w 1875 roku i rozbudowane w późniejszych latach składa się z robotniczych domów familijnych zwanych „famułami”. Przypominają one familoki znane z Górnego Śląska. Część budynków została zrewitalizowana z przeznaczeniem na lokale użytkowe i gastronomiczne, inne pozostaną budynkami mieszkalnymi. Jeden dzień w Łodzi można zakończyć zwiedzając cmentarz żydowski, oddział Muzeum Sztuki w Pałacu Herbsta lub ogród zoologiczny z promowanym wszędzie Orientarium. Co kto lubi.
3. Kierunek Jarocin i Gniezno
Po reaktywacji przewozów pasażerskich na linii Jarocin – Gniezno możliwe jest zaplanowanie wycieczki jednodniowej pociągiem z Ostrowa Wielkopolskiego do Wrześni i Gniezna bez konieczności przesiadki w Poznaniu, co znacznie skróciło trasę. Pociągi nie kursują często, lecz jest możliwe zwiedzenie ciekawych miejsc zarówno w dni robocze, jak i w weekendy. Na odcinku Ostrów Wielkopolski – Jarocin trasa pokrywa się z rozdziałem 1.
Czeszewo (fakultatywnie) – kierując się kilka kilometrów na wschód od przystanku kolejowego Orzechowo dojdziemy do miejscowości Czeszewo, gdzie działa Ośrodek Edukacji Leśnej – pracownicy Nadleśnictwa przygotowali kilka ścieżek edukacyjnych dla dzieci. Inny ciekawy zabytek Czeszewa to drewniany kościół pw. św. Mikołaja
Miłosław (fakultatywnie) – z zewnątrz można zobaczyć tutejszy pałac z rozległym parkiem. W pałacu mieszczą się szkoła i przedszkole, zwiedzanie tylko w wyznaczonych terminach. W miejscowości znajduje się także kościół św. Jakuba Apostoła.
Września – węzeł kolejowy. Ciekawe miasto i okolice. We Wrześni należy zobaczyć rynek, niewielkie Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich, gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława. Dużo turystów kontynuuje wycieczkę do Pyzdr znanych z malowniczej panoramy miasta nad Wartą. Pyzdry dawniej były końcową stacją Wrzesińskiej Kolei Dojazdowej; na uwagę zasługują kościoły – położony na wzgórzu kościół pw. Narodzenia NMP oraz warty odwiedzenia ze względu na wnętrze kościół pw. Ścięcia Głowy Jana Chrzciciela.
Po drodze z Wrześni do Pyzdr warto zwrócić uwagę na drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej oraz odwiedzić Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczkowie mieszczący się w zabytkowym dworku z XIX wieku. Kołaczkowski ośrodek kultury udostępnia bogate zbiory dotyczące Władysława Reymonta.
Gniezno – pierwsza stolica Polski z licznymi zabytkami sakralnymi, z których najważniejsza jest katedra z udostępnioną wieżą widokową. Warto odwiedzić także Muzeum Początków Państwa Polskiego. Niedawno wytyczono szlak królików prowadzący pomiędzy najważniejszymi atrakcjami Gniezna. Miłośnicy kolei powinni zobaczyć miejscową parowozownię, a w sezonie przejechać się króciutką trasą pozostałą po niegdyś doskonale prosperującej Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej. Centrum i największe atrakcje położone są w spacerowej odległości od dworca kolejowego.
Gniezno – najciekawsze miejsca i atrakcje
4. Kierunek Leszno i dalej
Pociągi osobowe kursują także z Ostrowa Wielkopolskiego do Leszna przez Krotoszyn. Leszno to kolejny ważny węzeł kolejowy, gdzie można się przesiąść na pociągi w stronę Poznania, Wolsztyna i Głogowa. W zależności od wybranego kierunku warto zobaczyć Wolsztyn, Wschowę, ewentualnie można zatrzymać się na kilka godzin w Kościanie. Problemem są odwoływane pociągi z Leszna do Głogowa, przez co dojazd pociągiem do Wschowy nie zawsze jest możliwy.
Krotoszyn – interesujące, nieduże miasto bardzo słabo promujące się w mediach, w wielu miejscach zaniedbane, jak np. jeśli chodzi o dworzec kolejowy. Przed dworcem stoi pociąg-pomnik upamiętniający zlikwidowaną Krotoszyńską Kolej Dojazdową. Spacer do centrum zajmuje 5-10 minut. Najważniejsze zabytki to kościoły (w tym kościół drewniany), warto wstąpić do tutejszego Muzeum Regionalnego (w trakcie opracowywania było nieczynne w weekendy). W parku miejskim znajduje się Pałac Gałeckich; nie wiem, czy został wyremontowany i udostępniony do zwiedzania, czy pełni funkcje administracyjne.
Krobia (fakultatywnie) – miejscowość przy linii kolejowej z Leszna do Ostrowa Wielkopolskiego. Warto zobaczyć Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w dawnej fabryce mebli – wystawa stała przybliża narzędzia i urządzenia wykorzystywane dawniej w stolarce oraz dzieje mikroregionu Biskupizny. Wadą jest konieczność pokonania dość dużej odległości z dworca kolejowego do centrum miasta.
Poniec (fakultatywnie) – miejsce na krótki przystanek w podróży. Zachowany układ urbanistyczny z interesującymi architektonicznie budynkami w rynku i przyległych okolicach, ponadto Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Kościan (fakultatywnie) – nieduże miasto nad Obrą. Centrum nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych polskich miast – nieduży rynek, kilka zabytków sakralnych, Planty nad Obrą (możliwość wypożyczenia kajaków w OSiR-ze), Muzeum Regionalne. Największą atrakcją Kościana jest położona poza centrum miasta wieża ciśnień z 1908 roku wyremontowana i zaadaptowana na ścianę wspinaczkową o wysokości 18 metrów, obserwatorium astronomiczne oraz punkt widokowy. W różnych częściach miasta natrafimy na stylowe, zabytkowe wille i domy.
Leszno i okolice – dawna stolica województwa leszczyńskiego liczy ponad 60 tysięcy mieszkańców. Większość najważniejszych atrakcji położonych jest w centrum miasta, dokąd łatwo i szybko można dojść z dworca kolejowego. Najważniejszy zabytek Leszna to okazały ratusz wybudowany w latach 1637 – 1639, uważany za jeden z najpiękniejszych polskich ratuszów. Zniszczony w 1656 roku, odbudowany i wielokrotnie przebudowywany pod kierunkiem słynnych architektów. Ostatni remont miał miejsce w 2020 roku. Ratusz pełni funkcje reprezentacyjne.
Centrum Leszna jest bardzo ładne, jednak trudno oprzeć się wrażeniu niewykorzystanego potencjału. Z muzeów należy wymienić nieduże Muzeum Okręgowe w kamienicy przy przy placu Jana Metziga 17. Tuż obok stoi kościół św. Krzyża, przy którym przy którym utworzono lapidarium z płytami nagrobnymi z dawnych cmentarzy ewangelickich w okolicy. Poza centrum można zobaczyć Aleję Gwiazd Żużla, ewentualnie szlak murali.
W okolicy zachowało się sporo drewnianych lub szachulcowych kościółków, wiatraków – dla turystów wytyczono szlak „Piękno ukryte w drewnie”. Nie wszystkie są otwarte na co dzień.
Ciekawym miejscem jest położona pod Lesznem Rydzyna. Możemy tu dotrzeć pociągiem (stacja kolejowa leży 3 kilometry od najważniejszych atrakcji) lub autobusem podmiejskim z Leszna. Zachował się barokowy układ urbanistyczny z lat 1738–1762, wiatrak (dawniej siedziba Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa), godne uwagi są także dwa kościoły – kościół św. Stanisława oraz poewangelicki kościół z czerwonej cegły, zaadaptowany na salę koncertową. Najważniejsze miejsce w Rydzynie to zamek; dawna rezydencja magnacka. Część zamku udostępniono do zwiedzania, część została przeznaczona na obiekt noclegowy.
Położona 8 kilometrów od centrum Leszna dwutysięczna Osieczna znana jest daleko poza granicami województwa wielkopolskiego z prywatnego Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa. We wnętrzach trzech zabytkowych wiatraków z XVIII wieku mieszczą się wystawy przedmiotów związanych z młynarstwem i rolnictwem, przedmiotami codziennego użytku i sztuką ludową. Z myślą o najmłodszych przygotowano wybiegi dla zwierząt oraz ekspozycję dawnych maszyn rolniczych.
Inne atrakcje Osiecznej to ryneczek, kościół św. Trójcy, klasztor Franciszkanów i niedostępny do zwiedzania zamek, obecnie siedziba centrum rehabilitacji. W sezonie letnim można wypocząć na plaży nad Jeziorem Łoniewskim.
Dojazd autobusem podmiejskim z Leszna zajmuje około 20 minut.
Z Leszna można dojechać pociągiem do Wschowy (o ile nie jest odwołany) – ciekawego miasteczka w województwie lubuskim z zamkiem zaadaptowanym na hotel, kilkoma zabytkami sakralnymi oraz zachowanymi fragmentami murów obronnych. We Wschowie warto także zobaczyć dawny cmentarz ewangelicki z Lapidarium Rzeźby Nagrobnej z 1609 roku oraz Muzeum Ziemi Wschowskiej.
Wolsztyn – miasto znane z Parady Parowozów i parowozowni. Poza parowozownią warto pospacerować po centrum, po ścieżkach nad zadbanym jeziorem, na turystów czeka także Muzeum Regionalne oraz zbierający bardzo dobre recenzje Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski.
Kościan (fakultatywnie) – nieduże miasto nad Obrą. Centrum nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych polskich miast – nieduży rynek, kilka zabytków sakralnych, Planty nad Obrą (możliwość wypożyczenia kajaków w OSiR-ze), Muzeum Regionalne. Największą atrakcją Kościana jest położona poza centrum miasta wieża ciśnień z 1908 roku wyremontowana i zaadaptowana na ścianę wspinaczkową o wysokości 18 metrów, obserwatorium astronomiczne oraz punkt widokowy. W różnych częściach miasta natrafimy na stylowe, zabytkowe wille i domy.
5. Kierunek Kluczbork
Pociągiem z Ostrowa Wielkopolskiego dojedziemy też do Kluczborka. Trasa prowadzi przez mało popularne miasteczka dla ambitnych turystów, którzy chcą zboczyć z utartych szlaków i zwiedzić coś nowego. Miłośnicy modnych miejsc i kolekcjonerzy polubień na portalach społecznościowych nie znajdą tu nic ciekawego.
Antonin (fakultatywnie) – perełką Antonina jest jeden z najpiękniejszych polskich pałaców myśliwskich, zbudowany w latach 1822-1824. Pałac wyremontowany, z reprezentacyjnymi wnętrzami. Obiekt zaadaptowany na hotel i restaurację. Co roku organizowany jest tu festiwal „Chopin w barwach jesieni”. Niedaleko Antonika rozpościera się rezerwat przyrody „Wydymacz”.
Ostrzeszów (fakultatywnie) – niewielkie miasteczko; dawniej węzeł kolejowy, bowiem rozpoczynała się tu linia kolejowa Ostrzeszów – Namysłaki. Centrum blisko dworca – ładny rynek z małym Muzeum Regionalnym w ratuszu. Większą atrakcją jest Baszta Kazimierzowska – pozostałość po zamku rozebranym w 1835 roku. Wyremontowana baszta służy jako punkt widokowy, w drodze na górę zwiedzający mogą zapoznać się z ostrzeszowskimi legendami. Interesujące zabytki sakralne – zespół klasztorny Sióstr Nazaretanek, drewniany kościół pw. św. Mikołaja.
Kępno – mało znane miasto. Jeden z dwóch dworców kolejowych dwukondygnacyjnych w Polsce. Do centrum z dworca idzie się około 15 minut. W kameralnym centrum warto zobaczyć bardzo ładny rynek z wyremontowanym ratuszem, Muzeum Regionalne w kamienicy przy rynku, budynek Poczty Polskiej, kościół św. Michała z pięknym wnętrzem. 6 kilometrów od Kępna sanktuarium w Bralinie.
Byczyna – ze stacji do centrum Byczyny idzie się około 10 minut. Byczyna to ładne miasteczko, którego centrum otoczone jest niemal w całości murami. Zachował się fragment fosy. W centrum panuje niepowtarzalna atmosfera i pomimo widocznych oszpeceń w postaci zabudowy z czasów PRL-u, zdecydowanie warto odwiedzić to miasteczko.
Kluczbork (fakultatywnie) – ważny węzeł kolejowy. Zabytkowy dworzec kolejowy położony kilkaset metrów od centrum miasta. Można zobaczyć rynek, zabytki sakralne – kościół pw. Zbawiciela, kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, zachowane fragmenty murów obronnych, Muzeum im. Jana Dzierżona w Bramie Krakowskiej, pojedyncze zabytkowe budynki. 4 kilometry na na wschód od centrum miasta drewniany kościółek cmentarny Podwyższenia Krzyża Świętego w Ligocie Górnej; 5 kilometrów na północ od centrum miasta kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Kujakowicach Górnych.
6. Kierunek Wrocław
Do Wrocławia dojedziemy pociągiem z Ostrowa Wielkopolskiego przez Odolanów (w trakcie opracowywania artykułu trwał remont) lub z przesiadką w Krotoszynie. Jeśli wybierzemy trasę przez Odolanów, w zasadzie jedyna ciekawa miejscowość po drodze to Oleśnica, natomiast z przesiadką w Krotoszynie podróż potrwa dłużej, ale dodatkowo możemy zatrzymać się w Miliczu i Krośnicach.
Milicz – duża odległość ze stacji kolejowej do miasta. W pobliżu stacji rozpoczyna się ścieżka rowerowa poprowadzona śladem Wrocławskiej Kolei Dojazdowej, na początku ścieżki stoi pociąg-eksponat kolei wąskotorowej, Do centrum Milicza należy pokonać około 2 kilometry – najciekawsze zabytki i atrakcje to Pałac Maltzanów (siedziba szkoły), szachulcowy kościół pw. św. Andrzeja Boboli i ruiny zamku.
Krośnice – na terenie położonego 2,5 kilometra od stacji kolejowej zespołu pałacowo-parkowego (siedziba Urzędu Gminy) w sezonie letnim kursuje Krośnicka Kolej Wąskotorowa oddana do użytku w 2013 roku (właściwie kolej parkowa). Trasa o długości 3 kilometrów składa się z dwóch połączonych ze sobą pętli, na trasie znajduje się 5 małych przystanków i stacja Krośnice Wąskotorowe. Czas przejazdu wynosi około 20 minut. W parku przygotowano też plac zabaw dla dzieci.
Oleśnica – miasto takie sobie pod względem urody, jednak należy się tu zatrzymać, aby zobaczyć Zamek Książąt Oleśnickich, który przez długi czas był niedostępny dla zwiedzających. Na dziedzińcu przykuwają uwagę herby z popiersiami, wewnątrz udostępniono dla zwiedzających Salę Rycerską, dawny gabinet Wilhelma oraz wieżę, z której można podziwiać panoramę miasta. Inne atrakcje miasta to Park Książąt Oleśnickich, godna uwagi jest także Bazylika Mniejsza pw. św. Jana Ewangelisty Apostoła.
Wrocław – stolica województwa dolnośląskiego i niezwykle interesujące miasto pełne zabytków i muzeów. Wrocław to interesujące miasto z wieloma atrakcjami i muzeami. Nie brakuje w nim także atrakcji kolejowych. Przy opracowywaniu wpisu założyłem, że zwiedzanie Wrocławia rozpoczynamy na zabytkowym dworcu Wrocław Główny; bez wątpienia jednym z najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce. Z dworca kolejowego do rynku idzie się około 10 minut; spacer po centrum zajmie nam 2-3 godziny, ale zwiedzanie muzeów i atrakcji znacznie więcej.
Wrocławski rynek wygląda pięknie; w sezonie letnim oraz podczas Jarmarków Bożonarodzeniowych tętni życiem. Na środku Rynku wznosi się okazały ratusz. We wnętrzach ratusza mieści się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej prezentujące dokumenty, fotografie i inne eksponaty z historii Wrocławia. Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Nad rynkiem góruje wieża monumentalnego kościół pw. św. Elżbiety, poważnie uszkodzony podczas pożarów w latach siedemdziesiątych XX wieku, ponownie oddany do użytku w 1997 roku. Wieża widokowa o wysokości 84 metrów została udostępniona turystom. Blisko rynku wznosi się także katedra św. Marii Magdaleny. Najbardziej charakterystyczny element to mostek spinający dwie wieże świątyni, zwany Mostkiem Czarownic. Obecnie pełni funkcję punktu widokowego.
W najbliższym sąsiedztwie Rynku można zwiedzić następujące muzea:
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego – cztery bogato zdobione sale do zwiedzania (na szczególną uwagę zasługuje Aula Leopoldina), możliwość wejścia na Wieżę Matematyczną. Wystawa zegarów słonecznych, linia południkowa przebiegająca przez budynek.
Muzeum Farmacji – cztery poziomy kamienicy przy samym rynku, wejście tylko o pełnych godzinach. Brak przewodnika i audioprzewodnika. Butelki z lekami, ryciny, pokój alchemika, historia farmacji.
Muzeum Archeologiczne – muzeum mieszczące się w starym arsenale z bogatą wystawą znalezisk archeologicznych związanych z historią i prehistorią Dolnego Śląska. Trzy piętra podzielone na 3 epoki.
Muzeum Militariów – drugie muzeum mieszczące się w dawnym arsenale. Cztery wystawy stałe przedstawiające uzbrojenie żołnierza polskiego od XVIII aż do XX wieku, w tym kolekcja szabel i hełmów. Dla miłośników broni i tematyki wojennej.
Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – placówka zlokalizowana w Starym Ratuszu na Rynku; wystawia przedmioty związane z wrocławskimi warsztatami rzemieślniczymi oraz artystami od czasów najdawniejszych po współczesność.
Kilka interesujących placówek muzealnych mieści się tuż przy Parku im. Juliusza Słowackiego.
Muzeum Poczty i Telekomunikacji – mało znane muzeum zagrożone likwidacją lub przeniesieniem do Lubina. Wystawy starych telefonów stacjonarnych i pierwszych telefonów komórkowych, dyliżansy, skrzynki pocztowe, budkę telefoniczną, zbiory znaczków pocztowych, gramofonów, uniformów listonoszy, radioodbiorników i telewizorów. Wszystko, co przypomina dawne czasy dzisiejszym czterdziestolatkom i starszym osobom, które wychowywały się w erze przedinternetowej.
Bardziej znane jest wrocławskie Muzeum Narodowe z kolekcją rzeźb, ekspozycją prac artystów śląskich oraz obrazami Matejki, Malczewskiego, Witkacego, Wojtkiewicza. W pobliskiej rotundzie prezentowana jest słynna Panorama Racławicka, malowana od sierpnia 1893 do maja 1894 r., przedstawiająca Bitwę pod Racławicami. Stosunkowo drogie bilety wstępu.
W budynkach dawnego klasztoru działa Muzeum Architektury. Stosunkowo małe muzeum udostępnia dwie wystawy stałe. Jedna przedstawia przemiany stylowe zachodzące w architekturze Wrocławia od XII do XVIII, druga architektoniczne rzemiosło, czyli zabytkowe piece, witraże, przedmioty związane z kowalstwem, ślusarstwem i odlewnictwem.
Podczas wycieczki jednodniowej pociągiem z Poznania do Wrocławia należy zobaczyć także Ostrów Tumski. Położony blisko największych atrakcji wrocławskiego Śródmieścia Ostrów Tumski był zasiedlony już w czasach pogańskich. W 1997 roku mieszkańcy uratowali wyspę przed zalaniem. Obecnie należy do najciekawszych miejsc we Wrocławiu. Tłumy turystów kierują swoje kroki do katedry św. Jana Chrzciciela, odbudowanej w latach 50. XX wieku po zniszczeniach wojennych. Na wyspie, niedaleko katedry, warto odwiedzić Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego i położone tuż obok Muzeum Przyrodnicze działające od początku XIX wieku. Najciekawszy eksponat to 15-metrowy szkielet płetwala błękitnego. Nie brakuje wypchanych ssaków i ptaków; do tego spora kolekcja owadów.
We Wrocławiu znajdziemy dużo muzeów dla osób o różnych zainteresowaniach. Na zwiedzenie wszystkich na pewno nie wystarczy dzień ani weekend, dlatego w artykule umieściłem tylko dodatkowo najważniejsze i najpopularniejsze miejsca, otwarte w ostatnich latach.
Ogród Zoologiczny + Afrykarium – jeden z największych polskich ogrodów zoologicznych. Stał się bardzo popularny za sprawą Afrykarium – nowoczesnego budynku z oceanarium i halami, pomiędzy którymi zwiedzający przemieszczają się podwodnymi tunelami, podziwiając rzadkie gatunki ryb i ssaków wodnych. Niestety, ceny moim zdaniem, są bardzo wysokie.
Hydropolis – nowoczesne muzeum poświęcone wodzie i jej znaczeniu dla rozwoju cywilizacyjnego. Utworzone w neogotyckim zbiorniku czystej wody dla Wrocławia z 1893 roku. Podzielone na siedem stref tematycznych. Najcenniejszy eksponat to makieta batyskafu „Trieste”, w którym naukowcy opuścili się na dno Rowu Mariańskiego. Otwarte w 2015 roku, szybko stało się jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta.
Centrum Historii Zajezdnia – kolejna z popularnych, nowoczesnych placówek na mapie Wrocławia. Otwarte w 2016 roku w dawnej zajezdni autobusowej, w ciekawy sposób prezentuje historię Polski i Wrocławia od 1918 roku do czasów współczesnych. W centrum można zobaczyć między innymi pokój z wystrojem zaaranżowanym na czasy okupacji niemieckiej, salę przypominającą stalinowskie więzienie, czy wystawę przedmiotów z czasów PRL-u.
Pociągiem z Ostrowa Wielkopolskiego – podsumowanie
W artykule przedstawiłem propozycje wycieczek jednodniowych pociągiem z Ostrowa Wielkopolskiego, przy czym uwzględniłem tylko najważniejsze miejsca, najłatwiejsze do zorganizowania dla podróżujących koleją. Zapraszam do samodzielnego planowania wycieczek i lektury przewodników, aby zapoznać się z innymi ciekawymi miejscami w okolicy.
Zobacz również:
Pociągiem po Wielkopolsce – co zwiedzić i zobaczyć