Łódź to stolica województwa łódzkiego, dynamicznie rozwijające się miasto i ważny węzeł kolejowy, którego znaczenie jeszcze wzrośnie po otwarciu budowanego tunelu pomiędzy Łodzią Fabryczną a Łodzią Kaliską. Pociągiem z Łodzi można dotrzeć do wielu miejsc.
W artykule wybrałem tylko miejsca, do których dojedziemy pociągami regionalnymi i to w ciągu najwyżej dwóch godzin. Wybór jest subiektywny, wybrane miejsca nie każdemu muszą się spodobać, zachęcam do samodzielnego wyszukiwania informacji o wymienionych miejscach, ponieważ ze względu na brak możliwości kontroli aktualności adresów stron, nie podawałem odnośników do oficjalnych stron muzeów.
Pociągiem z Łodzi – spis treści:
1. Kierunek Warszawa
2. Kierunek Kutno
3. Kierunek Częstochowa
4. Kierunek Łowicz
5. Kierunek Tomaszów Mazowiecki
6. Kierunek Ostrów Wielkopolski
Strona główna —> Pociągiem po Polsce
Zastrzeżenie |
---|
Nie podaję odnośników do stron muzeów i innych atrakcji, ponieważ nie byłbym w stanie kontrolować, czy odnośniki są aktualne. Jeśli moje informacje okażą się przydatne, będę wdzięczny za drobne wsparcie bloga, co pozwoli mi utrzymać i rozwijać projekt. |
1. Kierunek Warszawa
Trasa Łódź – Warszawa jest najważniejsza dla osób wybierających się na wycieczkę jednodniową pociągiem z Łodzi. Po drodze, szczególnie za Koluszkami, w miejscu przebiegu dawnej Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, natrafimy na prawdziwe perełki architektury dworcowej i ciekawe, choć jeszcze zbyt mało znane miejsca warte odwiedzenia.
Rogów – niepozorna stacja, miłośnikom kolei doskonale znana z Rogowskiej Kolei Wąskotorowej oraz wystawy taboru wąskotorowego i normalnotorowego na pobliskim wąskotorowym dworcu towarowym. W sezonie wiosenno-jesiennym w weekendy pociągi kolei wąskotorowej przewożą turystów na krótkiej trasie Rogów – Jeżów (7 km), gdzie organizowane jest pieczenie kiełbasek przy ognisku. Być może w przyszłości trasa kolejki zostanie wyremontowana i powrócą pociągi do Rawy Mazowieckiej i dalej do Białej Rawskiej (odcinek Jeżów – Rawa Mazowiecka jest nieprzejezdny).
Skierniewice – miasto kojarzone ze Świętem Kwiatów Owoców i Warzyw oraz rolą sypialni Warszawy. Obowiązkowe do odwiedzenia przez ambitnych turystów. Problemem jest rozrzucenie najciekawszych miejsc, przez co trzeba się sporo nachodzić. Skierniewicki dworzec kolejowy bez wątpienia należy do najpiękniejszych w Europie. Na peronie 1 zobaczymy rzeźbę Wokulskiego, wnętrze też robi wrażenie. W Skierniewicach warto zobaczyć zespół pałacowo-parkowy z Parkiem Prymasowskim. Pałac należy do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i udostępniany jest do zwiedzania tylko w wybrane dni, najczęściej raz w miesiącu. Zadbany park można zwiedzać na co dzień. Całkiem ładny rynek został zabetonowany, ale w przyszłości na główny plac miasta ma powrócić zieleń. Wizytę można zakończyć w otwartym w 2018 roku niewielkim, lecz wartym odwiedzenia Muzeum Historii Skierniewic. Podczas spaceru po Skierniewicach natrafimy też na zabytki sakralne oraz zabytkowe wille i inne przykuwające uwagę budynki wplecione w PRL-owskie bryły różnego kształtu i przeznaczenia.
Żyrardów – dawne miasto przemysłowe z bardzo dobrze zachowaną osadą fabryczną z XIX wieku i wartą zobaczenia zabudową w postaci zrewitalizowanych obiektów poprzemysłowych, willi fabrykanckich oraz domów robotniczych. Sercem miasta jest plac Jana Pawła II z neogotyckim kościołem pw. Matki Bożej Pocieszenia z lat 1900-1903, którego wieże górują nad miastem. Z bardzo ładnego, zabytkowego dworca kolejowego dojdziemy tu w ciągu 10-15 minut; wszystkie najciekawsze atrakcje położone są w pobliżu. W Żyrardowie warto także odwiedzić dwa muzea – Muzeum Mazowsza Zachodniego zlokalizowane w Willi Dittricha – dawnego żydowskiego właściciela fabryki oraz Muzeum Lniarstwa poświęcone produkcji lnu; z działającymi maszynami tkackimi. Niektóre miejsca wymagają rewitalizacji, występuje także duże poczucie zagrożenia.
Warszawa – na zwiedzanie stolicy trzeba poświęcić co najmniej weekend, a najlepiej kilka dni. Program wycieczki jednodniowej sprowadza się do terenów położonych w promieniu kilku kilometrów od dworca Warszawa Centralna, a atrakcji nie brakuje. Idąc z dworca w stronę Śródmieścia mijamy Pałac Kultury. Atrakcje w środku to taras widokowy, Muzeum Ewolucji i Muzeum Techniki. Już samo zwiedzenie tych miejsc może zająć kilka godzin. Spacer do centrum kontynuujemy przez Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, mijając takie miejsca jak Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, kościół Wizygotek, czy kościół św. Anny. Możemy też pójść z innej strony przez Plac Piłsudskiego. Bez względu na trasę dojdziemy do Placu Zamkowego, skąd można podziwiać odbudowane Stare Miasto, Zamek Królewski, a także Stadion Narodowy z punktu widokowego. Spacer po Starym Mieście zajmie około godzinę. Polecam też pospacerować po Nowym Mieście i Ulicy Lubelskiej.
Dalsza część zwiedzania Warszawy zależy od nas – Łazienki, warszawska Praga, czy liczne muzea. Wszystko zależy od nas. W przypadku wycieczki jednodniowej raczej nie zdążymy dojechać na Wilanów (i tak polecam kupno biletu 24-godzinnego). Gdybym miał polecić muzea do obejrzenia w trakcie wycieczki jednodniowej, priorytetowo wybrałbym następujące:
Centrum Pieniądza NBP – bardzo ciekawe muzeum poświęcone edukacji finansowej i historii pieniądza. Duży zbiór numizmatów i banknotów.
Stacja Muzeum – obowiązkowe dla miłośników kolei. Największe w Polsce muzeum kolejnictwa na stacji Warszawa Główna. Plenerowa wystawa taboru kolejowego.
Muzeum Miasta Warszawy – historia Warszawy i wystawy związane z twórczością oraz dokonaniami tutejszych mieszkańców w połączonych ze sobą kamienicach przy Rynku Starego Miasta.
Centrum Nauki Kopernik – dla rodzin z dziećmi. W Polsce powstało kilkanaście podobnych miejsc, lecz warszawskie centrum nauki nie ma sobie równych w kraju.
Oczywiście chyba wszyscy znają takie miejsca jak Muzeum Powstania Warszawskiego, Polin Muzeum Historii Żydów Polskich, czy Muzeum Narodowe wraz z oddziałami. Oferta muzealna Warszawy jest bardzo bogata. Wymieniłem muzea, które zwiedziłem lub chciałbym zwiedzić. Należy pamiętać, że jestem mężczyzną, a np. kobiety interesujące się literaturą lub sztuką będą chciały zwiedzić inne placówki muzealne.
2. Pociągiem z Łodzi – kierunek Kutno
Duża część podróżnych wyjedzie pociągiem z Łodzi w stronę Kutna. Po drodze warto zatrzymać się w Zgierzu i Łęczycy choć muszę podkreślić, że miejsca te, a szczególnie Zgierz, nie zadowolą turystów goniących za lansem i blichtrem.
Zgierz – zaniedbane, ale bardzo ciekawe miasto dla ambitnych turystów. Wyremontowany dworzec kolejowy oddalony jest o 10-15 minut piechotą od największej atrakcji miasta – Parku Kulturowego Miasta Tkaczy z urokliwą ulicą Rembowskiego. W najładniejszym z drewnianych budynków przy tej ulicy działa Muzeum Miejsca Parku Kulturowego Parku Tkaczy prezentujące na wystawach stałych technikę produkcji sukna. Na sąsiedniej ulicy (ok. 150 metrów dalej) warto zwiedzić Muzeum Miasta Zgierza, aby zapoznać się z historią miasta. Z zabytków sakralnych najbardziej znany jest kościół pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej Męczennicy przy Placu Jana Pawła II. W różnych miejscach w centrum Zgierza natrafimy na drewniane budynki przypominające te z krajów bałtyckich, ale również na opuszczone obiekty poprzemysłowe. Poza centrum można zobaczyć prywatne Muzeum Pojazdów Zabytkowych z pokaźną kolekcją samochodów.
Łęczyca – jedno z ładniejszych polskich miasteczek. Pasażerowie pociągów wysiadają na wyremontowanym dworcu kolejowym zbudowanym w stylu dworkowym, podobnie jak dworce w Ozorkowie, Gostyninie i Sierpcu. W drodze do centrum mijamy torowisko i zrujnowany budynek stacji Krośniewickiej Kolei Wąskotorowej, od dawna wyłączonej z użytkowania. Warto zobaczyć rynek z ratuszem i zamek, w którym mieści się muzeum. Wieża zamkowa została udostępniona turystom. Najciekawsze atrakcje znajdują się 2,5 kilometra od centrum, w pobliżu dawnej lokacji Łęczycy. We wsi Tum wznosi się monumentalna romańska archikatedra, kilkadziesiąt metrów dalej, już na terenie wsi Kwiatkówek, można zwiedzić niewielki skansen, a z roku na rok nabiera kształtów stopniowo rekonstruowane grodzisko.
3. Kierunek Częstochowa
Kolejny proponowany kierunek to Częstochowa. Miasta w drodze pociągiem z Łodzi do Częstochowy nie są jakimiś pięknymi miejscami. Powiedziałbym wręcz, że są brzydkie (Piotrków Trybunalski pół na pół). W każdym z nich znajdziecie jednak jakieś miejsca zachęcające do zatrzymania się choćby na kilka godzin.
Piotrków Trybunalski – średniej wielkości miasto. Zabytkowy dworzec kolejowy, tuż obok dworca odrestaurowana wieża ciśnień dostępna tylko w wyznaczonych terminach wycieczek organizowanych przez miejscowe Centrum Informacji Turystycznej. W drodze do Starego Miasta mijamy niewielką cerkiew oraz piękny budynek Sądu Okręgowego. Stare Miasto składa się z ładnej, zrewitalizowanej części oraz zaniedbanego kwartału, w którym można poczuć atmosferę lat siedemdziesiątych. Jak czytałem w opiniach turystów, bywa też tam niebezpiecznie. Po przejściu przez zaniedbaną część dojdziemy do Zamku Królewskiego, gdzie działa muzeum z wystawą mebli, broni białej i palnej, znaleziska archeologiczne oraz przedmiotów związanych z historią miasta. Na terenie miasta znajdziemy liczne zabytki sakralne, miłośnicy piwa powinni odwiedzić dobrze zaopatrzony sklep w centrum z tutejszymi piwami. Ceny biletów do niewielkiego muzeum poświęconemu browarnictwu działającym przy tym sklepie są jednak dość wysokie. W Piotrkowie Trybunalskim natrafimy na miejsca, gdzie kręcono znane polskie filmy i seriale. Miasto jednym bardzo się podoba, inni uważają je za wymarłe i nudne. W każdym razie można poświęcić kilka godzin na wizytę.
Radomsko – wydawało mi się, że poza wyremontowanym, zabytkowym dworcem kolejowym, w Radomsku nie ma nic wartego odwiedzenia. Okazuje się, że bardzo dobre opinie zbiera tutejsze Muzeum Regionalne w dziewiętnastowiecznym budynku ratusza. W trakcie opracowywania artykułu było czynne jedynie od poniedziałku do piątku. W mieście działa także Muzeum Drukarstwa Rodziny Kamińskich, jednak nie wiem, czy jest ono czynne codziennie, czy można zwiedzać tylko po wcześniejszym uzgodnieniu.
Częstochowa – miejsce obowiązkowe dla każdego wierzącego. Najbardziej znane miejsce miasta to Jasna Góra, dokąd dojdziemy piechotą w 20-25 minut z dworca kolejowego. Oprócz Jasnej Góry w okolicach Śródmieścia warto zobaczyć Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Muzeum Miejskie w ratuszu (+ ewentualnie oddziały) oraz Muzeum Produkcji Zapałek. W okolicach stacji Częstochowa Raków można zwiedzić Rezerwat Archeologiczny Kultury Łużyckiej, a na wyremontowanym dworcu Częstochowa Stradom niewielkie Muzeum Historii Kolei. Ogólnie miasto zrobiło na mnie negatywne wrażenie, lecz jest to jedno z miejsc, które każdy Polak powinien odwiedzić.
4. Kierunek Łowicz
Planując podróże pociągiem z Łodzi warto wybrać się do Łowicza. Trasa prowadzi przez Zgierz i Głowno, jedzie się szybko i przyjemnie, problemem są natomiast częste zamknięcia linii. Ciekawe miejsc znajdują się także niedaleko Łowicza.
Łowicz – nieduże, przyjemne miasto, doskonałe na jednodniową wycieczkę lub jako baza wypadowa. Z dworca do centrum dojdziemy w 5 minut, mijając po drodze piękny budynek Poczty Polskiej. W mieście znajdziemy dwa rynki (w tym jeden trójkątny), interesujące zabytki sakralne (najbardziej znany to Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja), warto także wstąpić do Muzeum w Łowiczu. Dawniej można tu było zjeść pyszne kebaby, nie wiem, jak obecnie.
W pobliskich Maurzycach warto zwiedzić Skansen Wsi Łowickiej. Nie wiem, jak tam dojechać komunikacją publiczną z Łowicza. Najbliższy przystanek kolejowy to Niedźwiadka Łowicka.
Sochaczew – pod względem architektonicznym miasto nie wyróżni się niczym szczególnym, natomiast do miasta warto przyjechać zobaczyć Muzeum Kolei Wąskotorowych z jedną z największych w Europie kolekcji taboru wąskotorowego. Oddział warszawskiej Stacji Muzeum w sezonie letnim uruchamia także pociągi retro na trasie wąskotorowej. Przy okazji można odwiedzić Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
5. Kierunek Tomaszów Mazowiecki
Ciekawym miejscem na wypad pociągiem z Łodzi jest Tomaszów Mazowiecki. Miasto takie sobie, natomiast w centrum i w okolicach kilka bardzo interesujących atrakcji.
Tomaszów Mazowiecki – mało popularne miasto wśród turystów warto odwiedzić za sprawą cieszącego się bardzo dobrymi opiniami Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim zlokalizowanego w letnim Pałacu Ostrowskich. Najciekawszym eksponatem jest oryginalny niemiecki transporter Sdkfz251. Jeszcze ciekawszy jest położony na obrzeżach miasta Skansen Rzeki Pilicy – miłośników kolei z pewnością zaciekawi budynek dawnego dworca kolejowego w Wolbórce. Skansen stosunkowo niewielki, ale wynagradzają to różnorodne eksponaty. Tuż obok rezerwat przyrody Niebieskie Źródła – doskonałe miejsce do spacerów i podziwiania przyrody.
Kilka kilometrów dalej znajduje się schron kolejowy w Jelonku.
6. Kierunek Ostrów Wielkopolski
Pociągiem z Łodzi możemy się także wybrać w stronę województwa wielkopolskiego. W zakresie czasowym mieści się wycieczka do Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego. Sieradz raczej można odpuścić – niby ma jakieś zabytki i muzeum regionalne, natomiast znajomi podróżnicy twierdzili, że wizyta w tym mieście była dużym rozczarowaniem, więc nie umieściłem go na liście.
Po drodze należy zwrócić uwagę na monumentalny dworzec kolejowy w Nowych Skalmierzycach.
Zduńska Wola – w dzielnicy Karsznice warto zobaczyć Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych funkcjonujący obecnie jako filia Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Problemem jest dojazd, bowiem Karsznice położone są około 5 kilometrów od centrum miasta. Przez jakiś czas funkcjonowało połączenie Zduńska Wola – Zduńska Wola Karsznice obsługiwane przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną, być może kiedyś wróci. W centrum Zduńskiej Woli można zwiedzić siedzibę główną Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.
Kalisz – drugie pod względem wielkości miasto województwa wielkopolskiego, zniszczone przez Niemców w czasie I wojny światowej, później odbudowane. Sporo atrakcji w centrum oddalonym o około 2 kilometry od dworca kolejowego, między innymi Muzeum im. G. J. Osiakowskich w zabytkowej kamienicy, gdzie można obejrzeć najróżniejsze eksponaty związane z historią Kalisza, Ratusz i Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, rezerwat archeologiczny na Zawodziu, liczne zabytki sakralne. Po uprzednim uzgodnieniu można zwiedzić także schron przeciwatomowy z lat 60. XX wieku przy ulicy Granicznej. W letnie weekendy organizowane są przejazdy autobusami retro.
Lewków – kilometr od stacji Czekanów znajduje się zespół pałacowo-parkowy w Lewkowie. Remont pałacu zakończył się w drugiej połowie 2022 roku, w trakcie opracowywania artykułu powinno już działać muzeum. Pałac otoczony jest przez zadbany park, we wsi można zobaczyć także kościół pw. św. Wojciecha z lat 1844-1846.
Ostrów Wielkopolski – ważny węzeł kolejowy, samo miasto trochę zaniedbane, aczkolwiek można odwiedzić. Z dworca do rynku idzie się około 10 minut, po drodze warto zwrócić uwagę na budynek poczty. Pośrodku rynku stoi ratusz – siedziba Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Miasto posiada interesujące zabytki sakralne – konkatedrę pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, szachulcowy kościół pw. NMP Królowej Polski z 1788 roku oraz synagogę w stylu mauretańskim. Na peryferiach sztuczny zalew Piaski-Szczygliczka, gdzie oprócz plaży i Parku Dużych Owadów znajdziemy pozostałości po kolejce parkowej.