Kolej na Podróż

Polańczyk – 12 najciekawszych miejsc i atrakcji

Polańczyk to popularna miejscowość wypoczynkowa w województwie podkarpackim. Położony nad Jeziorem Solińskim, przy ważnych szlakach turystycznych, dzięki bardzo dobrej ofercie noclegowej jest doskonałą bazą wypadową do pieszych, rowerowych i samochodowych wycieczek po Bieszczadach. W artykule krótko przedstawię najważniejsze atrakcje Polańczyka i najbliższej okolicy. Polańczyk dzieli się na Polańczyk i Polańczyk-Zdrój, bowiem od 1999 roku miejscowość uznawana jest za uzdrowisko, aczkolwiek leczenie uzdrowiskowe było tu prowadzone od połowy lat siedemdziesiątych XX wieku.

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 r.



1. Cerkiew św. Paraskewii

Jeśli zastanawiamy się, co zwiedzić w Polańczyku, warto wstąpić do kościoła, a dawniej cerkwi św. Paraskewii. Świątynia została wzniesiona w 1909 roku w miejscu drewnianej cerkwi w XVIII wieku z fundacji Marii Teresy. Najcenniejszym elementem wnętrza jest odrestaurowany ołtarz ze słynącą łaskami ikoną Matki Boskiej Łopieńskiej, przeniesionej do Polańczyka ze wsi Łopienka podczas akcji „Wisła” w 1949 roku. Podczas remontu w 1984 roku zamalowano polichromię figuralną.

W 1948 roku cerkiew przejęta przez kościół rzymskokatolicki. Obecnie to kościół pw. NMP Królowej Polski i jednocześnie sanktuarium. Popularną pamiątką są kopie ikony Matki Boskiej Łopieńskiej.

Obok świątyni znajduje się droga krzyżowa. Na pobliskim cmentarzu warto zwrócić uwagę na kaplicę dworską z 1909 roku.

2. Wypoczynek nad Jeziorem Solińskim

Polańczyk, podobnie jak położona kilka kilometrów dalej, mogą pochwalić się znakomitymi warunkami do aktywnego wypoczynku nad Jeziorem Solińskim. W Polańczyku znajduje się plaża strzeżona z kąpieliskiem (opinie różne), wypożyczalnia sprzętów wodnych oferująca możliwość wypożyczenia rowerów wodnych, kajaków i jachtów, a także przejazdy na „bananie”.

W sezonie istnieje możliwość wykupienia wycieczki promem po Jeziorze Solińskim – z Polańczyka wypływa statek „Bryza”, najstarszy statek pływający po jeziorze, wycieczki statkami organizowane są także przez Port Solina w Solinie.

Kursuje prom z Polańczyka na Wyspę Dużą, jednak przy niskim stanie wody, co zdarza się coraz częściej w sezonie, miejsce, gdzie kursuje prom, zamienia się w bród, a czasami można przejść na wyspę bez zamoczenia nogi.

3. Punkty widokowe

Malowniczo położony Polańczyk posiada kilka punktów widokowych na Jezioro Solińskie i Bieszczady. Najważniejsze punkty widokowe w Polańczyku znajdują się:

a) przy ulicy Zdrojowej 2, tuż za Centrum Informacji Turystyczno-Uzdrowiskowej
b) przy osiedlu „na Górce” z łatwym dojściem

Są to miejsca łatwo dostępne, pierwsze położone jest w centrum wsi, do drugiego trzeba kawałek dojść.

4. Park linowy „Lemur”

Polańczyk posiada dwa parki linowe czynne sezonowo. Pierwszy z nich to park „Lemur Park” w końcowej części cypla. „Lemur Park” powstał w 2014 roku i był pierwszym z parków linowych należących do sieci, która obecnie posiada kilka parków tego typu w miejscowościach licznie odwiedzanych przez turystów. W tutejszym parku przygotowano 5 tras o różnych długościach i stopniu trudności. Trasa niebieska dostępna jest dla dzieci już od 3 roku życia – dziecko asekuruje rodzic, a atrakcje na trasie to obręcze, sieć z piłeczkami czy sieć pająka. Długość trasy to zaledwie 40 metrów. Najdłuższa trasa – czerwona – ma 207 metrów.

Ceny niewygórowane, jak na ten typ atrakcji.

5. Park linowy „Jawor”

Drugi z parków linowych w Polańczyku oferuje siedem tras o różnej długości i stopniach trudności. Najdłuższa trasa o nazwie „Bieszczadzkie Anioły” wznosi się 70 metrów nad ziemię i kończy długim zjazdem na tyrolce. Podobno to najwyższa trasa w parku linowym w Polsce. Ceny wyższe niż w poprzednim parku.

Oba parki linowe zbierają bardzo dobre recenzje wśród klientów.

6. Park Zdrojowy

Park Zdrojowy w Polańczyku został oddany do użytku pod koniec września 2022 roku. Położony nad brzegiem Jeziora Solińskiego wyposażony został w tężnie, siłownię plenerową, ścieżki edukacyjnej i altany. Miejsce w założeniu ma wyeksponować potencjał miejscowości w zakresie kierunków prowadzonego tu leczenia uzdrowiskowego. Czysty, zadbany park z ławeczkami. Dobre miejsce na spokojny spacer lub niewymagającą rekreację.

7. Zapora w Solinie

Kolejne opisane atrakcje znajdują się w oddalonej o 5-8 kilometrów Solinie.

Zapora w Solinie to najwyższa zapora w Polsce i wizytówka Soliny, doczekała się nawet poświęconemu jej przeboju pt. „Zielone wzgórza nad Soliną”.

Zapora w Solinie została zbudowana w latach 1960-1968. Do prac zaangażowano ponad 2000 robotników, a piaskowiec dostarczano głównie z kamieniołomu pobliskiej góry Koziniec, która niemal zanikła. Po tamtych czasach pozostało w Solinie osiedle zbudowane dla robotników; dawne hotele robotnicze służą obecnie jako pensjonaty i hotele.

Solińska zapora to potężna konstrukcja o wysokości 82 metrów i długości 664 metrów z pięciokondygnacyjnym budynkiem elektrowni. Posiada 3 przelewy i 4 turbiny. Korona zapory jest przejezdna, ale zamknięta dla ruchu kołowego, natomiast można po niej swobodnie spacerować, więc pełni funkcję deptaka.

Możliwe jest zwiedzanie zapory dla grup zorganizowanych – chętni mogą obejrzeć halę maszyn i nastawnię. Niezapomnianych wrażeń dostarcza spacer betonową kopułą, nad którą piętrzy się ponad 60 metrów wody. Wejście w określonych godzinach, konieczne jest okazanie dowodu osobistego; na terenie udostępnionym do zwiedzania obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania.

Więcej informacji o zwiedzaniu: solina.pl/Zapora-Solina/Zwiedzanie-zapory

8. Kolej gondolowa w Solinie

Jedna z nowych atrakcji Soliny, oddana do użytku 1 lipca 2022 roku. Trasa najnowocześniejszej kolei linowej w Polsce biegnie nad zaporą, oferując piękne widoki na Jezioro Solińskie i Bieszczady. Pasażerowie jadący w przeszklonych gondolach pokonują trasę o długości 1580 metrów. Czas przejazdu to 5 minut, a różnica wysokości pomiędzy stacją początkową a końcową wynosi 100 metrów.

Dolna stacja kolejki znajduje się przy solińskim deptaku. W budynku stacji o nazwie „Plasza” umieszczono interaktywne wystawy o historii zapory w Solinie, kolei linowej, dostępna jest także ekspozycja na temat fauny Bieszczadów.

Górna stacja powstała na szczycie Góry Jawor (561 m n.p.m), gdzie wybudowano także wieżę widokową o wysokości 55 metrów oraz szklany chodnik. Przy górnej stacji działa kawiarnia widokowa i karczma. Ceny biletów na przejazd stosunkowo wysokie. Wstęp na wieżę widokową i szklany chodnik dodatkowo płatne.

Kupno biletów na stronie pkl.info.pl/pkl-bilety-online/bilet-solina/

9. Park tematyczny „Tajemnicza Solina”

Najnowsza atrakcja Soliny, udostępniona na stoku Góry Jawor, tuż przy karczmie. Jest to atrakcja dla rodzin z dziećmi. Na powierzchni 4,6 ha stworzono krainę zamieszkaną przez Biesów i Czartów, gdzie można zapoznać się z podaniami i legendami o Bieszczadach. Animatorzy przybliżą dzieciom także historię Bieszczad. W parku przygotowano zjeżdżalnie oraz tor sprawnościowy.

Atrakcje wykonane z naturalnych materiałów, przy wejściu dzieci otrzymują mapkę z zadaniami do wykonania, aby odebrać dyplom. Dostępne są toalety i punkt gastronomiczny. Można zakupić bilet łączony z koleją gondolową.

10. Muzeum Kultury Bojkowskiej w Myczkowie

Muzeum otwarte w 2013 roku, przedstawiające historię i tradycję Bojków – dawnych górali ruskich. Przedmioty do przyszłego muzeum gromadzono od lat 70. XX wieku. W niewielkim muzeum zobaczymy stroje, przedmioty codziennego użytku, a w kawiarni muzealnej można wypić kawę po bojkowsku, według starej receptury. Ceny przystępne, miejsce warte odwiedzenia.

Więcej informacji: muzeumbojkow.pl

11. Wiejskie ZOO w Berezce

W oddalonej o 3 kilometry od Polańczyka miejscowości Berezka dużą popularnością cieszy się prywatne minii zoo, znane pod nazwą „Wiejskie ZOO”. Jest to głównie atrakcja dla najmłodszych. W „Wiejskim ZOO” mieszkają głównie zwierzęta gospodarskie – niektóre można pogłaskać i nakarmić kupując przy wejściu przygotowane porcje, właściciele oferują także przejażdżkę na koniku. Wśród zwierząt znajdziemy między innymi króliki, kozy, owce, kury, indyki, osiołka, czy szczury.

Na terenie „Wiejskiego ZOO” dostępne są również inne atrakcje, jak np. park linow, trampoliny, zjeżdżalnia pontonowa, albo niewielka wystawa dawnych maszyn rolniczych.

W Berezce warto również zobaczyć nieźle zachowane ruiny cerkwi unickiej.

Więcej informacji: www.wiejskiezoo.pl

12. Cerkiew w Górzance

Okolice Polańczyka obfitują w piękne cerkwie – drewniane i murowane, pełniące często funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Na szczególną uwagę zasługuje cerkiew w oddalonej o 8 kilometrów od Polańczyka Górzance. Wyremontowana w 1912 roku, w 1948 roku przejęta przez kościół rzymskokatolicki. Od 1969 roku funkcjonuje jako kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Najcenniejszym elementem wnętrza są fragmenty ikonostasu w formie płaskorzeźbionych figur.

Pierwsza świątynia w Górzance stała u podnóża góry „Biłat” i spłonęła w pożarze wsi. Drugą zbudowano w 1718 roku w obecnym miejscu. Według informacji na stronie parafii cerkiew rozbudowano w 1835 roku i została przekazana przez władze wiernym obrządku grekokatolickiego. Po przekazaniu kościołowi rzymskokatolickiemu w 1948 roku świątynia stała opuszczona i niezabezpieczona przez około 20 lat.

PRL-owskie władzy planowały rozebrać świątynię, jednak planów nie zrealizowano, ponieważ ktoś wpadł na pomysł, żeby urządzić w niej magazyn spółdzielni produkcyjnej.

Świątynia znów zaczęła pełnić swoją funkcję, kiedy podczas budowy Zalewu Solińskiego w 1967 roku zatopiono kościół w Wołkowyi, dokąd udawali się na msze tutejsi katolicy, a całe wyposażenie kościoła przeniesiono do Górzanki.

Obok kościoła stoi dzwonnica parawanowa z połowy XIX wieku. Świątynię otacza wieniec lipowo-dębowego starodrzewu.

Nie wiadomo, czy można zwiedzać kościół. Jedne źródła mówią, że świątynia jest otwarta, inne twierdzą, iż zwiedzanie jest możliwe tylko podczas nabożeństw lub z przewodnikiem.

Polańczyk – podsumowanie

Polańczyk to popularna miejscowość uzdrowiskowo-wypoczynkowa, w sezonie letnim przeżywająca najazd turystów. Miejsce interesujące jako baza wypadowa do wycieczek po Bieszczadach – osoby niezmotoryzowane mogą wypożyczyć rower górski w którejś z miejscowych wypożyczalni. Bardzo dobrze rozbudowana baza noclegowa, dobra baza gastronomiczna i malownicze położenie czynią Polańczyk częstym celem wycieczek weekendowych i urlopów.

Ciekawe są również okolice Polańczyka. Niektóre z nich opisałem w innych artykułach (odnośniki na dole artykułu).

Dojazd pociągiem do Polańczyka

Do Polańczyka nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa to Uherce Mineralne, oddalone od Polańczyka o 16 kilometrów. Na stacji kolejowej zatrzymują się pociągi regionalne Zagórz – Ustrzyki Dolne lub Sanok – Ustrzyki Dolne (w zależności od dnia i obowiązywania rozkładu jazdy), kursujące w śladowych ilościach, w poprzednich latach, w sezonie letnim, raz w tygodniu zatrzymywał się również pociąg PKP Intercity. Rozkład jazdy zmienia się kilka razy w roku, więc nie mogę podać aktualnych informacji z gwarancją ich poprawności.

Jeśli ktoś chce koniecznie dojechać pociągiem do Soliny, to najbliższa większa stacja kolejowa znajduje się w Sanoku (30 km). Dworzec kolejowy połączony jest z dworcem autobusowym kładką. Z dworca autobusowego w sezonie odjeżdżają liczne autobusy do Soliny.

Znacznie łatwiej dojechać do Soliny autobusem, szczególnie w sezonie, kiedy dojeżdżają tu autobusy z całej Polski.

Pociągiem po województwie podkarpackim – co zwiedzić i zobaczyć
Sanok – najciekawsze miejsca i atrakcje
Solina – najciekawsze miejsca i atrakcje
Lesko – najciekawsze miejsca i atrakcje
Ustrzyki Dolne – najciekawsze miejsca i atrakcje

–> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Polańczyk

Polańczyk (fot. Silar, CC-BY-SA, Wikimedia)

%d bloggers like this: