Kolej na Podróż

Polanica-Zdrój – 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

Polanica-Zdrój to popularne dolnośląskie uzdrowisko, położone około 15 kilometrów od Kłodzka. Pierwsze wzmianki o istnieniu źródeł leczniczych pochodzą z połowy XVI wieku. Rozkwit uzdrowiska przypada na XIX wiek, kiedy przyjeżdżali tu kuracjusze z całej Europy. Obecnie Polanica-Zdrój to bardzo popularna miejscowość uzdrowiskowa, popularna zarówno wśrod kuracjuszy, miłośników weekendowego wypoczynku i turystów przyjeżdżających na wycieczki jednodniowe. Atrakcje Polanicy-Zdroju mają różnorodny charakter – od związanych z Parkiem Zdrojowym, przez piękne wille, po atrakcje dla dzieci i szlaki turystyczne.




 

1. Park Zdrojowy

Większość miast, również uzdrowiskowy swoje centrum ma wokół rynku i ulic z zabytkową zabudową. Polanica-Zdrój nie posiada klasycznego rynku z odchodzącymi ulicami; jej centrum stanowi Park Zdrojowy. Rozpościerający się na powierzchni 13 hektarów może się poszczycić egzotycznymi gatunkami drzew i krzewów, ukwieconymi alejkami i ciągiem zadbanych, zabytkowych budynków, które stanowią także dodatkowe atrakcje Polanicy-Zdroju.

Doskonałe miejsce na spacer z licznymi ławkami, rzeźbami, fontannami, źródełkiem wody. Dostępne są kosze na odpadki po psach, baza gastronomiczna, w czasie słonecznej pogody liczne drzewa dają przyjemny cień. Miejsce z klimatem.

2. Teatr Zdrojowy

Teatr Zdrojowy im. Marii Ćwiklińskiej mieści się w budynku z 1925 roku. Obiekt przeszedł remont generalny w 2010 roku. Obecnie mieści się w nim Centrum Kultury i Promocji przez cały rok organizujące liczne imprezy i festiwale dla kuracjuszy oraz turystów. Na uwagę zasługują bardzo ładne wnętrza.

3. Pijalnia Wód Mineralnych

Budynek Pijalni Wód Mineralnych z lat 1910-1911 sąsiaduje z budynkiem Teatru Zdrojowego. Pod względem architektury reprezentuje styl klasycystyczny z elementami secesji. Możliwość rozkoszowania się smakiem wody mineralnej z lokalnych źródeł za niewielką opłatą za kubek jednorazowy, niewielka wystawa o historii kurortu. Na terenie pijalni działa także restauracja. Toalety dodatkowo płatne.

4. Sanatorium Wielka Pieniawa

Monumentalny budynek sanatorium w Parku Zdrojowym, wzniesiony w 1906 roku jako Nowy Dom Zdrojowy, luksusowe sanatorium dla najzamożniejszej klienteli. Zaprojektowany przez Andreasa Ernsta już wtedy posiadał windę, instalację elektryczną i centralne ogrzewanie. Trójkondygnacyjne skrzydło zostało dobudowane w 1929 roku z przeznaczeniem na zakład wodoleczniczy. Podczas remontu w latach 1968-1971 zniszczono oryginalną stolarkę okienną i wiele historycznych detali architektonicznych. Wraz z rozwojem ruchu turystycznego w XXI wieku nastąpiły nowe inwestycje – w sanatorium otwarto basen, w 2008 roku powstała pierwsza w Polsce „Słoneczna Plaża” imitująca egzotyczne wybrzeże, kilka lat później kompleks z basenami i saunami. W latach 2010-2011 wyremontowano elewację i dobudowano zakład rehabilitacji.

Sanatorium cieszy się bardzo dobrą opinią i oferuje kuracjuszom szeroki wachlarz zabiegów.

5. Kościół Wniebowzięcia NMP

Zabytki Polanicy-Zdroju to głównie zabytkowe wille i obiekty związane z lecznictwem uzdrowiskowym. Z obiektów sakralnych wyróżnia się górujący nad deptakiem kościół Wniebowzięcia NMP zbudowany prawdopodobnie w 1910 roku w miejscu jezuickiej kaplicy z połowy XVII wieku.

Kościół prezentuje styl neobarokowy i secesyjny. Warto zobaczyć wnętrze z bogatym wyposażeniem – wewnątrz świątyni zobaczymy polichromie, bogato dekorowane ołtarze z licznymi rzeźbami, ambonę główną, chrzcielnicę, stylowa galerię z organami, liczne malowidła i obrazy.

Kościół znany jest ze słynącego łaskami wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy – wierna kopia ikony znajdującej się w posiadaniu rzymskiego zakonu Ojców Redemptorystów.

Od maja do września w kościele odbywają się koncerty muzyki organowej.

6. Deptak

Deptak to drugie miejsce, oprócz Parku Zdrojowego, które jest tłumnie odwiedzane przez turystów. Rozpościera się po obu brzegach Bystrzycy Dusznickiej. Został zniszczony w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przez powódź, jednak wkrótce deptak odbudowano.

Deptak typowy dla miejscowości uzdrowiskowych – kawiarnie, lokale gastronomiczne z ogródkami, kramy z pamiątkami.

7. Muzeum Misyjne Ojców Sercanów

Egzotyczne eksponaty z misji zakonników zgromadzone w niewielkim muzeum przy ulicy Reymonta. Na wystawie znajdziemy wyroby rękodzielnicze, rzeźby, tkaniny, ozdoby, przedmioty kultowe pochodzące z takich miejsc jak Polinezja Francuska, Peru, czy Demokratyczna Republika Konga.

Chociaż muzeum znajduje się w granicach administracyjnych Polanicy-Zdroju, to z Parku Zdrojowego do zespołu klasztornego trzeba przejść prawie 5 kilometrów.

8. Letni tor saneczkowy

Kolejna atrakcja Polanicy-Zdroju to letni tor saneczkowy. Tory saneczkowe są często spotykane w górskich miastach uzdrowiskowych. Ten w Polanicy-Zdroju należy do krótszych torów – 450 metrów długości, prędkość zjazdu to około 40 kilometrów na godzinę. Tor jest otwarty od połowy kwietnia do połowy października. Przy torze działa restauracja, a dzieci mogą się pobawić na placu zabaw i w parku linowym. Atrakcja znajduje się przy ulicy Bystrzyckiej 24.

9. Piekielna Dolina

Popularne miejsce wędrówek po okolicach Polanicy-Zdroju. Piekielna Dolina to nazwa doliny Bystrzycy Dusznickiej pomiędzy Szczytną a Polanicą-Zdrojem, oddzielającą od siebie Piekielną Górę w Górach Stołowych od masywu Wolarza w Górach Bystrzyckich. Dolina charakteryzuje się stromymi, zalesionymi stokami, usłanymi piaskowcowymi głazami.

Powierzchnia doliny jest niewielka – zajmuje zaledwie 1,1 km², przy czym większość stanowi element Obszaru Chronionego Krajobrazu Góry Bystrzyckie i Orlickie, a w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000. Na niedużym terenie występuje siedem rodzajów siedlisk, między innymi  lasy łęgowe, zarośla wierzbowe, górskie i niżowe ziołorośla i okrajkowe. Spotkamy tu rzadkie rośliny, a dolinę można podziwiać z linii kolejowej Kłodzko – Kudowa-Zdrój.

10. Fun Park

Fun Park w Polanicy-Zdroju to popularna atrakcja dla dzieci z różnymi atrakcjami – brodziki, dmuchane zamki, zjazd na oponie, plac zabaw, dla rodziców punkt gastronomiczny i leżaki. Kupuje się bilet na cały dzień, więc można zrobić przerwę, pozwiedzać miasto i wrócić.

Polanica-Zdrój – inne atrakcje

Atrakcje Polanicy-Zdroju to tylko część atrakcji, jakie czekają na kuracjuszy i turystów. Miłośnicy wędrówek mogą skorzystać z kilku górskich szlaków turystycznych (góry to nie moja dziedzina), podobnie jak miłośnicy jazdy na rowerach. Jednym z miejsc z potencjałem jest Huta Szkła „Barbara”, która na razie nie jest dostępna dla turystów. Nie znalazłem aktualnych informacji o działalności toru kartingowego.

Dużą popularnością cieszy się basen hotelu Polanica Resort & SPA, dostępny również dla osób, które nie są gośćmi hotelu.

Polanica-Zdrój to zadbana miejscowość uzdrowiskowa z rozbudowaną ofertą noclegową, zabiegów spa, na plus także szeroka oferta gastronomiczna.

Dojazd pociągiem

Dojazd pociągiem do Polanicy-Zdrój jest możliwy, o ile nie ma zamknięcia linii. Stacja Polanica-Zdrój położona jest przy linii kolejowej Kłodzko – Kudowa-Zdrój, jednej z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce. Sam przejazd pociągiem po tej linii jest atrakcją. Problemem jest bardzo mała liczba połączeń oraz częste zamknięcia linii, kiedy za pociągi kursuje zastępcza komunikacja autobusowa. Jeśli wszystko jest w porządku, do Polanicy-Zdroju dojedziemy pociągami Kolei Dolnośląskich, w zależności od rozkładu jazdy kursują także pojedyncze pociągi PKP Intercity (czasami weekendowe, czasami codzienne – różnie bywa).

Dworzec kolejowy w Polanicy-Zdroju znajduje się ponad kilometr od Parku Zdrojowego. Stacja wyremontowana, jednak w budynku nie ma kas, a za toaletę służy toi-toi. Brak informacji turystycznej, czy punktu gastronomicznego.

Zobacz również:

Pociągiem po Dolnym Śląsku – co zwiedzić i zobaczyć
Duszniki-Zdrój – najciekawsze miejsca i atrakcje
Kudowa-Zdrój – najciekawsze miejsca i atrakcje

—> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Polanica-Zdrój

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju (fot. schidd, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

%d bloggers like this: