Kolej na Podróż

Duszniki-Zdrój – 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

Duszniki-Zdrój to urokliwe uzdrowisko w województwie dolnośląskim. Miasto otrzymało prawa miejskie w połowie XIV wieku, przez długi czas było prężnie działającym ośrodkiem tkactwa i papiernictwa. Informacje o źródłach leczniczych w okolicy pojawiały się już w XV wieku, natomiast badania wód mineralnych miały miejsce dopiero w połowie XVII wieku. Duszniki-Zdrój formalnie są uzdrowiskiem od 1769 lub 1796 roku. Atrakcje Dusznik-Zdroju mają różnorodny charakter, a uzdrowisko wraz z okolicznymi miejscowościami na pewno jest warte odwiedzenia.




 

1. Muzeum Papiernictwa

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju należy do najciekawszych muzeów na Dolnym Śląsku, jeśli nie w całej Polsce. Zostało otwarte w 1968 roku w budynku dawnego młyna papierniczego z XVI wieku. Nawiązujące do tradycji papiernictwa w Dusznikach-Zdroju muzeum prezentuje historię papiernictwa w Polsce i na Śląsku. Zwiedzający mogą także na żywo obejrzeć proces czerpania papieru. Drugą część muzeum tworzy wystawa o banknotach, w tym o niewidocznych zabezpieczeniach. Doskonałe połączenie tradycyjnej placówki z nowoczesnym, interaktywnym muzeum. Budynek wyremontowany.

Więcej informacji: muzeumpapiernictwa.pl

2. Rynek

Dusznicki rynek należy do ciekawszych rynków Dolnego Śląska. Otoczony jest kamenicami zbudowanymi pomiędzy XVII a XX wiekiem. W centralnym punkcie rynku stoi figurka Matki Bożej z XVIII wieku, wzniesiona w podziękowaniu za ocalenie miasta przed zarazą. Kamienica nr 6 pełni funkcję ratusza, natomiast w kamienicy numer 1 przez krótki czas przebywał król Jan Kazimierz po zrzeczeniu się tronu. Na środku placu betonowy pręgierz (replika oryginalnego) i fontanna. Niektóre kamienice wymagają remontu, poza sezonem turystycznym raczej senne miejsce.

3. Kościół św. Piotra i Pawła

Jeden z dwóch kościołów w pobliżu rynku. Zbudowany w XVIII wieku na miejscu poprzedniej świątyni, wnętrze zdobione, wyróżnia się ambona w kształcie paszczy wieloryba. Pod paszczą, na płetwach, umieszczone są rzeźby czterech ewangelistów. Dzwonnica dobudowana w 1816 roku, kościół uszkodzony podczas wielkiego pożaru miasta w 1844 roku. Wnętrze nie zawsze jest dostępne dla zwiedzających.

4. Dworek Chopina

Dworek Chopina to inna nazwa Teatru Zdrojowego. Budynek o wyglądzie dworku pochodzi z początku XIX wieku, a jego nazwa nawiązuje do wizyty Fryderyka Chopina w Dusznikach-Zdroju w 1826 roku. To właśnie tutaj słynny kompozytor zagrał swój pierwszy zagraniczny koncert, a na pamiątkę tamtego wydarzenia organizowane są od 1946 roku Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie.

5. Park Zdrojowy

Duszniki-Zdrój, jak przystało na uzdrowisko, posiadają ładny Park Zdrojowy. Oprócz Dworku Chopina warto tutaj wstąpić do Pijalni Wód Mineralnych mieszczącej się w zabytkowym budynku z XIX wieku. W pijalni można skosztować wód leczniczych z ujęć Pieniawa Chopina oraz Jan Kazimierz (płatne), natomiast w parku wolno dostępne są ujęcia wód Agata i Felix. W przeszklonej hali spacerowej mieści się obecnie restauracja, a w parku uwagę zwracają także muszla koncertowa i sanatorium „Jan Kazimierz” z początku XX wieku, największy zakład leczniczy w uzdrowisku. W sezonie letnim uruchamiana jest fontanna multimedialna.

6. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół położony na wzgórzu, tuż obok Dworku Chopina. Neogotycka świątynia z czerwonej cegły z lat 1899-1902. Wyróżnia się witraż z Jezusem nad ołtarzem, ale zwykle wnętrze jest niedostępne dla zwiedzających.

7. Torfowisko Pod Zieleńcem

Zieleniec położony jest 6 kilometrów od centrum Dusznik-Zdroju, mimo to trafia na listę, ponieważ jest dzielnicą uzdrowiska, położoną w jego granicach administracyjnych. Na torfowisku o powierzchni około 230 hektarów utworzono rezerwat przyrody i ścieżkę edukacyjną Podobno najstarsze i najgłębsze torfowisko w Sudetach, liczące 7600 lat.

8. Zieleniec Sport Arena

W dzielnicy Zieleniec funkcjonuje doskonale znany narciarzom kompleks narciarski Zieleniec Sport Arena. Około trzydziestu tras o różnym poziomie trudności, liczne wyciągi i doskonale rozwinięta infrastruktura ściągają tłumy miłośników zimowego szaleństwa. Jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce.

W lecie można skorzystać z tras dla kolarzy górskich.

Więcej informacji: zieleniec.pl

9. Kościół św. Anny

Kościół św. Anny w Zieleńcu pochodzi z początku XX wieku i został wybudowany na stoku. Kościółek z kamienia ładny z zewnątrz, nie wyróżnia się niczym szczególnym, natomiast zbiera bardzo dobre recenzje za atmosferę w środku i malownicze położenie.

10. Stara skocznia narciarska

Opuszczona i zniszczona skocznia narciarska na Jamrozowej Polanie jako ciekawostka. Do zobaczenia podczas wędrówki przez las. Funkcjonowała do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Na początku XXI wieku planowano remont, ostatecznie zaniechano planów remontu i odbudowy. W dawnych czasach region był znany jako miejsce uprawiania skoków narciarskich, a w samych Dusznikach-Zdroju istniało dziewięć skoczni narciarskich.

Podsumowanie

Duszniki-Zdrój to liczne szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe. Popularne są wędrówki na Orlicę i po Górach Stołowych, 5 kilometrów od centrum znajdują się niewielkie ruiny – pozostałość po dawnym zamku Homole. Zwiedzanie centrum, Parku Zdrojowego i Muzeum Papiernictwa zajmie około 4 godzin, jeśli chcemy dojść na torfowisko, trzeba doliczyć kolejne 3 godziny.

Duszniki-Zdrój – dojazd pociągiem

Dojazd pociągiem do Dusznik-Zdroju jest możliwy, ponieważ uzdrowisko położone jest przy linii kolejowej Kłodzko – Kudowa-Zdrój. O ile linia nie jest zamknięta, kursują tu pociągi Kolei Dolnośląskich, w zależności od obowiązującego rozkładu jazdy mogą dojeżdżać także pociągi PKP Intercity. Połączeń jest jednak bardzo mało. Dworzec kolejowy w Dusznikach-Zdroju położony jest ponad 2 kilometry od Parku Zdrojowego. W trakcie opracowywania artykułu zabytkowy budynek był w kiepskim stanie i nie przysparzał dumy miastu, jednak w najbliższych latach planowany jest jego remont.

Zobacz również:

Pociągiem po Dolnym Śląsku – co zwiedzić i zobaczyć
Pociągiem z Wrocławia – propozycje wycieczek jednodniowych
Kudowa-Zdrój – najciekawsze miejsca i atrakcje
Polanica-Zdrój – najciekawsze miejsca i atrakcje
Kłodzko – najciekawsze miejsca i atrakcje

—> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Pociągiem po Dolnym Śląsku

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: