Kolej na Podróż

Kłodzko – 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

Kłodzko to popularne wśród turystów miasto na Dolnym Śląsku i jeden z najważniejszych węzłów kolejowych województwa. Najważniejsze atrakcje Kłodzka rozpościerają się na niedużej powierzchni w obrębie centrum miasta, dzięki czemu zwiedzanie Kłodzka jest łatwe.

Kłodzko zostało lokowane prawdopodobnie w 1223 roku. Rozkwit miasta miał miejsce pod rządzami czeskich władców w XIV wieku. W połowie XVIII wieku miejscowość przeszła pod panowanie pruskie i została przekształona w miasto garnizonowe. Jeśli chodzi o historię współczesną, to wiele osób kojarzy Kłodzko z „powodzią tysiąclecia” z 1997 roku, kiedy wody Nysy Kłodzkiej podniosły się o ponad 8 metrów i zalały dużą część miasta.

Najciekawsze zabytki Kłodzka przetrwały powódź oraz zagrożenie zapadnięciem się starej części miasta w latach pięćdziesiątych XX wieku, dzięki czemu miasto jest bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym.

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023




 

1. Twierdza Kłodzka

Udostępniona do zwiedzania Twierdza Kłodzka zajmuje szczyt wzgórza o nazwie Góra Zamkowa. Pierwsza drewniana warownia powstała w tym miejscu już w X wieku. Następną wzniósł Henryk Probus. Kilkakrotnie przebudowywany zamek został ostatecznie rozebrany w 1770 roku, a w jego miejscu wybudowano donżon. Król pruski, obawiając się odwetu austriackiego po wojnach austriacko-pruskich, stworzył w XVIII wieku system potężnych fortyfikacji, którego częścią stała się twierdza w Kłodzku. Częścią obiektu był labirynt korytarzy minerskich, który obecnie jest atrakcją turystyczną.

W czasie II wojny światowej w twierdzy było więzienie i fabryka zbrojeniowa.

Trasy zwiedzania podzielone są na górną część twierdzy, z której rozpościera się piękna panorama Kłodzka oraz korytarze kontrminerskie. Niektóre fragmenty korytarzy są bardzo ciasne. Zwiedzanie całej twierdzy zajmuje około 3 godzin i odbywa się z przewodnikiem. Można zakupić bilet łączony. Ceny biletów stosunkowo wysokie, ale opinie turystów nie pozostawiają wątpliwości, że warto uderzyć się po kieszeni.

2. Most nad Młynówką

Most przypominający słynny Most Karola w Pradze, lecz znacznie od niego krótszy i kilkanaście lat starszy. Budowę mostu, trwającą ponad 100 lat, ukończono w 1390 roku. Zabytkowy most łączy oba brzegi Młynówki i bez wątpienia należy do najciekawszych i najbardziej fotogenicznych mostów w Polsce. Uwagę zwracają rzeźby świętych na filarach nadbudowanych do poziomu balustrady. Sześć rzeźb pochodzi z XVII i XVIII wieku.

Jakkolwiek kłodzkiemu mostowi daleko do praskiego zabytku, to na pewno jest miejscem bardzo urokliwym i jednym z symboli miasta.

Kłodzko

Zabytkowy most w Kłodzku (fot. dreamstime.com)

3. Kościół Wniebowzięcia NMP

Późnogotycka świątynia budowana przez przez dwa wieki. Kamień węgielny pod budowę kościoła położono w 1344 roku. W 1462 roku rozpoczęto budowę południowej wieży, 25 lat później wieży północnej. Dawniej świątynia otoczona była murem i cmentarzem, który został zlikwidowany.

Monumentalny kościół cechuje się pięknym wnętrzem, głównie o barokowym wystroju. Do najcenniejszych elementów należy ołtarz z drewna i marmuru (XVIII wiek), godne uwagi są także kaplice: św. Jakuba z figurką Madonny z Czyżykiem z 1350 roku kaplica Ogrójec z płaskorzeźbą Judasza.

Jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych regionu.

4. Plac Chrobrego

Rynek w Kłodzku, czyli Plac Chrobrego, jest nietypowy, bowiem charakteryzuje się sporym pochyleniem terenu. Na środku placu stoi piękny neorenesansowy ratusz z XIX wieku (1887-1890), obecnie siedziba burmistrza, rady miejskiej, biblioteki oraz informacji turystycznej. Plac zdobi także kolumna Najświętszej Maryi Panny z 1680 roku, według projektu Jana Adama Bayerhoffa i Jana Scholza, datowana na 1680 rok. Jedna z pierzei Placu Chrobrego posiada współczesną zabudowę, lecz nawet ona wygląda całkiem ładnie. Na rynku zobaczymy też studnię z przełomu XVII i XVIII z fontanną.

Część kamienic została zrewitalizowana, kolejne czekają na remont.

Kłodzko

Rynek i ratusz w Kłodzku (fot. dreamstime.com)

5. Podziemna Trasa Turystyczna

Ukształtowanie terenu i ograniczanie przez rzeki sprawiły, że w XIII i XIV wieku mieszkańcy budowali schrony i korytarze pod centrum miasta, które tworzyły skomplikowany, wielokilometrowy labirynt. W 1956 roku zabytkowa część Kłodzka zaczęła się zapadać. Naukowcom udało się ostatecznie zabezpieczyć starówkę, jednak zajęło to wiele lat.

Podziemna Trasa Turystyczna to 600-metrowy odcinek dawnych korytarzy, otwarty dla zwiedzających już w 1976 roku. Trasa łatwa do przejścia, zwiedzanie bez przewodnika. W niektórych miejscach przygotowano eksponaty przedstawiające sceny z życia dawnych mieszkańców. Czas zwiedzania to 20-30 minut. Pawilon wejściowy znajduje się przy ulicy Czeskiej (punkt IT).

6. Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Muzeum poświęcone dziejom Kłodzka i okolic. Wystawa stała poświęcona historii Kłodzka znajduje się na dwóch kondygnacjach. Rozpoczyna się wzmianką o Kłodzku w Kronice Kosmasa, a kończy na „powodzi tysiąclecia” w 1997 roku. Poszczególne sale zaaranżowane są w sposób mający w założeniu oddawać ducha prezentowanego okresu dziejów. Dużą część ekspozycji poświęcono przesiedleńcom z Kresów i ich osiedlaniu się w Kłodzku po 1945 r.

Na szczególną uwagę zasługuje makieta miasta oraz kolekcja zegarów.

7. Park Miniatur Minieuroland

Popularna atrakcja Kłodzka, przeznaczona głównie dla rodzin z dziećmi. Położona jest około 2 kilometry na północ od centrum miasta. W ogrodach, pośród roślin, rozmieszczono repliki najbardziej znanych budynków z Ziemi Kłodzkiej, Polski i całego świata. Obecnie w Parku Miniatur znajduje się około 40 miniatur znanych obiektów w skali 1:25 (wyjątki to Twierdza Kłodzka w skali 1:50 i rzymska Fontanna di Trevi w skali 1:8), w przyszłości liczba ta będzie znacznie większa. Można też zapoznać się z procesem tworzenia miniatur w pracowni modelarskiej.

Ceny biletów stosunkowo wysokie.

Strona internetowa: minieuroland.pl

8. Fort Owcza Góra

Miejsce dla miłośników zwiedzania opuszczonych miejsc, położone poza centrum miasta. Opuszczony fort zaopatrzeniowy dla Twierdzy Kłodzko. Porośnięty samosiejkami i trawą, zaniedbany. Niedawno zabezpieczono część budynków, tereny fortu zostaną wyremontowane i przeznaczone pod mieszkania oraz lokale usługowe.

9. Klasztor Franciszkanów

Na Wyspie Piasek warto zobaczyć klasztor Franciszkanów i Kościół Matki Bożej Różańcowej. Klasztor powstał w 1731 roku. Kościół bogato zdobiony, godny uwagi. Cały kompleks kościelno-klasztorny został zalany przez powódź w 1997 roku i na ścianach możemy zobaczyć znaki upamiętniające poziom wody podczas fali powodziowej.

10. Najpiękniejsze linie kolejowe

Kłodzko to ważny węzeł kolejowy. Dwie linie rozpoczynające się na stacji Kłodzko Główne należą do najpiękniejszych linii kolejowej w Polsce. Pierwsza z nich to linia kolejowa Kłodzko – Wałbrzych, znana z licznych wiaduktów i Tuneli: Jedlińskiego (1603,1 m), Świerczańskiego (1168 m) oraz Głuszyckiego (377 m). Długość linii to 50,99 km, a piękne krajobrazy towarzyszą nam od Kłodzka po samą stację Wałbrzych Główny. Podczas wjazdu na stację końcową przejeżdżamy przez wiadukt, z którego widać panoramę Wałbrzycha.

Druga z najpiękniejszych linii kolejowych to linia kolejowa Kłodzko – Kudowa-Zdrój. Linia licząca prawie 40 kilometrów długości formalnie zaczyna się na przystanku Kłodzko Nowe, jednak stosuję uproszczony opis. Również malownicza linia, największą atrakcją jest przejazd przez monumentalny wiadukt w Lewinie Kłodzkim.

Wadą są częste zamknięcia linii, szczególnie tej do Kudowy-Zdroju. W weekendy i w sezonie pociągi mogą być zatłoczone. W okolicy znajduje się także trzecia z najpiękniejszych polskich linii kolejowych: Świdnica – Jedlina-Zdrój, reaktywowana w czerwcu 2023 roku.

Kłodzko – podsumowanie

Kłodzko to popularne miasto wśród turystów i doskonała baza wypadowa do wycieczek kolejowych po Dolnym Śląsku i kraju pardubickim w Czechach. Baza gastronomiczna i noclegowa są dobrze rozwinięte, a zabytki Kłodzka robią bardzo dobre wrażenie. Liczba atrakcji nie jest szczególnie duża, lecz w większości przypadków są to atrakcje najwyższej klasy i zwiedzanie niektórych zajmie nawet kilka godzin, przez co na zwiedzanie Kłodzka należy poświęcić cały dzień. Do tego malownicze uliczki i zaułki czynią to miasto atrakcyjnym miejscem na wycieczkę.

Dojazd pociągiem

Dojazd pociągiem do Kłodzka jest możliwy i stosunkowo łatwy. Kłodzko to ważny węzeł kolejowy. Docierają tu linie kolejowe z Wrocławia do Międzylesia, z Kudowy-Zdroju i Wałbrzycha. Na linii do Lądka-Zdroju i Strona Śląskiego na razie kursują autobusy Kolei Dolnośląskich, jednak w przyszłości może się to zmienić. Do Kłodzka dojedziemy pociągami Kolei Dolnośląskich oraz pociągami TLK i IC obsługiwanymi przez PKP Intercity.

Pociągiem po Dolnym Śląsku – co zwiedzić i zobaczyć
Duszniki-Zdrój – najciekawsze miejsca i atrakcje
Kudowa-Zdrój – najciekawsze miejsca i atrakcje
Polanica-Zdrój – najciekawsze miejsca i atrakcje
Złoty Stok – najciekawsze miejsca i atrakcje

—> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Kłodzko

Centrum Kłodzka (fot. dreamstime.com)

%d bloggers like this: