Solina to popularna miejscowość wypoczynkowa w województwie podkarpackim, położona nad Jeziorem Solińskim. Atrakcje Soliny i okolic zachęcają do przyjazdu turystów z całej Polski. Na miejscu mamy możliwość zwiedzania zapory, zobaczenia drewnianych cerkwi w okolicy, wędrówek po szlakach górskich, aktywnego wypoczynku nad wodą, czy zwykłego kupna kiczowatych pamiątek dla leniwych. W sezonie letnim Solina jest oblężona przez turystów, przybywa też atrakcji. W artykule krótko przedstawię najważniejsze atrakcje Soliny i okolic.
Dzisiejsza wieś Solina powstała podczas budowy zapory i elektrowni, dawna wieś Solina, licząca 120 domów i posiadająca kościół, została zalana wraz z innymi przysiółkami. Niektóre nowo powstałe wsie w pobliżu również noszą nazwę zalanych miejscowości.
Ostatnie atrakcje: 21.09.2023
1. Zapora w Solinie
Zapora w Solinie to najwyższa zapora w Polsce i wizytówka Soliny, doczekała się nawet poświęconemu jej przeboju pt. „Zielone wzgórza nad Soliną”.
Zapora w Solinie została zbudowana w latach 1960-1968. Do prac zaangażowano ponad 2000 robotników, a piaskowiec dostarczano głównie z kamieniołomu pobliskiej góry Koziniec, która niemal zanikła. Po tamtych czasach pozostało w Solinie osiedle zbudowane dla robotników; dawne hotele robotnicze służą obecnie jako pensjonaty i hotele.
Solińska zapora to potężna konstrukcja o wysokości 82 metrów i długości 664 metrów z pięciokondygnacyjnym budynkiem elektrowni. Posiada 3 przelewy i 4 turbiny. Korona zapory jest przejezdna, ale zamknięta dla ruchu kołowego, natomiast można po niej swobodnie spacerować, więc pełni funkcję deptaka.
Możliwe jest zwiedzanie zapory dla grup zorganizowanych – chętni mogą obejrzeć halę maszyn i nastawnię. Niezapomnianych wrażeń dostarcza spacer betonową kopułą, nad którą piętrzy się ponad 60 metrów wody. Wejście w określonych godzinach, konieczne jest okazanie dowodu osobistego; na terenie udostępnionym do zwiedzania obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania.
Więcej informacji o zwiedzaniu: solina.pl/Zapora-Solina/Zwiedzanie-zapory
2. Kolej gondolowa w Solinie
Jedna z nowych atrakcji Soliny, oddana do użytku 1 lipca 2022 roku. Trasa najnowocześniejszej kolei linowej w Polsce biegnie nad zaporą, oferując piękne widoki na Jezioro Solińskie i Bieszczady. Pasażerowie jadący w przeszklonych gondolach pokonują trasę o długości 1580 metrów. Czas przejazdu to 5 minut, a różnica wysokości pomiędzy stacją początkową a końcową wynosi 100 metrów.
Dolna stacja kolejki znajduje się przy solińskim deptaku. W budynku stacji o nazwie „Plasza” umieszczono interaktywne wystawy o historii zapory w Solinie, kolei linowej, dostępna jest także ekspozycja na temat fauny Bieszczadów.
Górna stacja powstała na szczycie Góry Jawor (561 m n.p.m), gdzie wybudowano także wieżę widokową o wysokości 55 metrów oraz szklany chodnik. Przy górnej stacji działa kawiarnia widokowa i karczma. Ceny biletów na przejazd stosunkowo wysokie. Wstęp na wieżę widokową i szklany chodnik dodatkowo płatne.
Kupno biletów na stronie pkl.info.pl/pkl-bilety-online/bilet-solina/
3. Park tematyczny „Tajemnicza Solina”
Najnowsza atrakcja Soliny, udostępniona na stoku Góry Jawor, tuż przy karczmie. Jest to atrakcja dla rodzin z dziećmi. Na powierzchni 4,6 ha stworzono krainę zamieszkaną przez Biesów i Czartów, gdzie można zapoznać się z podaniami i legendami o Bieszczadach. Animatorzy przybliżą dzieciom także historię Bieszczad. W parku przygotowano zjeżdżalnie oraz tor sprawnościowy.
Atrakcje wykonane z naturalnych materiałów, przy wejściu dzieci otrzymują mapkę z zadaniami do wykonania, aby odebrać dyplom. Dostępne są toalety i punkt gastronomiczny. Można zakupić bilet łączony z koleją gondolową.
4. Zapora w Myczkowcach
W pobliskich Myczkowcach znajduje się druga zapora przy Jeziorze Solińskim, wybudowana wcześniej niż zapora w Solinie. W okolicach Myczkowiec San płynie na północ, aby po 2 kilometrach zawrócić bieg na południe. Blokują go skałki, przez które rzeka nigdy nie przebiła się.
Pierwsze pomysły wybudowania zapory w tym miejscu pojawiały się na początku XX wieku (oczywiście w zupełnie innym wykonaniu niż stojąca do dziś tama). Konkretne plany budowy zapory w tym miejscu powstały już w 1921 roku na Politechnice Lwowskiej, jednak kryzys gospodarczy spowodował bankructwo firmy zamierzającej przeprowadzić inwestycję. Drugi projekt powstał po katastrofalnej powodzi w 1934 roku, lecz na przeszkodzie jego realizacji stanęła druga wojna światowa.
Do projektu powrócono po umowie z ZSRR o zmianie granic w 1951 r.
Ostatecznie zaporę w Myczkowcach wraz z elektrownią przepływową zbudowano w latach 1956-1960. Rok później została oddana do użytku. Powstał również kanał derywacyjny Sanu.
Elektrownie w Solinie i Myczkowcach tworzą Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce.
Zapora w Myczkowcach jest znacznie mniejsza od solińskiej, jednak po koronie zapory również można spacerować w spokojniejszej atmosferze, przy znacznie mniejszej liczbie ludzi.
5. Aktywny wypoczynek nad Jeziorem Solińskim
Jezioro Solińskie to raj dla wodniaków. W sezonie letnim, w różnych miejscach przy jeziorze, działają wypożyczalnie sprzętu wodnego – kajaków, rowerów wodnych i jachtów. Hitem ostatnich lat są łodzie z napędem elektrycznym. Co ciekawe, na Jeziorze Solińskim obowiązuje zakaz korzystania z łodzi z silnikiem spalinowym. Można też skorzystać z oferty pływania na „bananie”, na desce surfingowe, czy aquazorbingu. Możliwe jest także nurkowanie pod okiem instruktorów.
Uroku Jezioru Solińskiemu dodają liczne zatoczki i cztery wyspy. Największa to Wyspa Duża, trochę mniejsza jest Skalista. Dużo turystów spaceruje po porośniętej kępą drzew Wyspie Małej o powierzchni 1 hektara, a w okresie niskich stanów wody z wód zbiornika wyłania się Wyspa Okresowa. Linia brzegowa to około 150 kilometrów, więc na pewno nikt nie będzie się nudzić.
6. Rejsy po jeziorze Solińskim
Turyści odwiedzający Solinę i okolice mogą wypożyczyć sprzęt wodny, ale również mogą skorzystać z usług sezonowych rejsów po jeziorze statkami pasażerskimi. Przewoźnik „Port Solina” posiada przystań tuż przy zaporze i organizuje rejsy po Jeziorze Solińskim trwające około 50 minut oraz rejsy promem z Soliny do Polańczyka. W ofercie jest także rejs dwugodzinny statkiem Werlas 4. Ceny są niewygórowane.
Więcej informacji: port-solina.pl
7. Polańczyk
Blisko Soliny położony jest Polańczyk – miejscowość wczasowo-uzdrowiskowa. Dzieli się na Polańczyk i Polańczyk-Zdrój. Miejscowość stała się popularna od lat 60. XX wieku, kiedy po oddaniu do użytku zapory zaczęły powstawać tu liczne ośrodki wczasowe. W 1974 roku w Polańczyku rozpoczęto leczenie uzdrowiskowe, natomiast status uzdrowiska przyznano miejscowości w 1999 roku. Najwięcej sanatoriów i ośrodków wczasowych znajduje się na cyplu oblanym wodami Jeziora Solińskiego.
W Polańczyku zachowała się murowana cerkiew pw. św. Paraskewii z ikoną Matki Boskiej z Łopienki. Cerkiew powstała w 1909 roku, od 1948 roku pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Inne atrakcje to punkt widokowy na Jezioro Solińskie, ścieżka turystyczna wokół Polańczyka o długości 1,5 kilometra, jak również park linowy „Lemur Park”.
W Polańczyku działa również wypożyczalnia sprzętu wodnego, oferująca w sezonie również rejsy po Jeziorze Solińskim statkiem „Bryza”, podobno najstarszym statkiem pływającym po zbiorniku.
We wrześniu 2022 roku w Polańczyku otwarto nowy Park Zdrojowy.
8. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Wymieniając atrakcje Soliny i okolic nie sposób pominąć Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych w oddalonych o 8 kilometrów Uhercach. Drezynami można pojeździć w sezonie letnim po krótkich odcinkach linii kolejowej z Zagórza do Krościenka (konkretniej linii Stróże – Krościenko. W 2023 roku na linię wrócił regularny ruch pasażerski w śladowej liczbie pociągów, więc nie wiadomo, jaka będzie przyszłość tej atrakcji.
Obecnie drezyny dostępne są na następujących trasach:
Uherce Mineralne – Olszanica Stacja – Uherce Mineralne (6,5 km)
Uherce Mineralne – Olszanica Pałac – Uherce Mineralne (9 km)
Uherce Mineralne – Olszanica – Uherce Mineralne (8,5 km)
Uherce Mineralne – Stefkowa – Uherce Mineralne (12 km)
Pomimo wysokich cen atrakcja cieszy się ogromną popularnością.
Więcej informacji: www.drezynyrowerowe.pl
9. Muzeum Kultury Bojkowskiej w Myczkowie
Muzeum otwarte w 2013 roku, przedstawiające historię i tradycję Bojków – dawnych górali ruskich. Przedmioty do przyszłego muzeum gromadzono od lat 70. XX wieku. W niewielkim muzeum zobaczymy stroje, przedmioty codziennego użytku, a w kawiarni muzealnej można wypić kawę po bojkowsku, według starej receptury. Ceny przystępne, miejsce warte odwiedzenia.
Więcej informacji: muzeumbojkow.pl
10. Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach
Park Miniatur Świątyń jest jedną z atrakcji przy Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach. Na zwiedzających czeka 140 makiet i modeli najpiękniejszych cerkwi i kościołów z regionu, jak również przygranicznych terenów Ukrainy i Słowacji, zbudowanych w skali 1:25. Park rozpościera się na powierzchni 0,8 ha. Obecnie park zaniedbany i istnieją obawy, czy nie podzieli losu podobnego parku miniatur świątyń w Częstochowie.
Tuż obok znajdują się inne atrakcje – ogród biblijny, mini zoo, wystawa wypchanych zwierząt, ścieżka edukacyjna z tablicami o owadach oraz ścieżka etnograficna. Bilety łączone na wszystkie atrakcje stosunkowo tanie, przy okazji można pomóc Caritasowi.
Solina – podsumowanie
Solina w sezonie letnim jest oblężona przez turystów. W artykule wymieniłem najważniejsze atrakcje Soliny i okolic, pomijając miasta opisane w innych artykułach (odnośnik na dole artykułu). Oprócz wymienionych miejsc należy pamiętać o licznych szlakach turystycznych po okolicy. Osoby zmotoryzowane lub z rowerami mogą podjechać do Majdanu (40 km), gdzie swoją stację ma Bieszczadzka Kolej Leśna.
Niestety, ruch wzmożony ruch turystyczny ma swoje negatywne konsekwencje w postaci rosnących cen i tandety zalewającej deptak w Solinie, zwany „Bieszczadzkimi Krupówkami”.
Noclegów najlepiej szukać w Polańczyku.
Dojazd pociągiem do Soliny
Do Soliny nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w oddalonych o 8 kilometrów Uhercach. Na stacji kolejowej zatrzymują się pociągi regionalne Zagórz – Ustrzyki Dolne lub Sanok – Ustrzyki Dolne (w zależności od dnia i obowiązywania rozkładu jazdy), kursujące w śladowych ilościach, w poprzednich latach, w sezonie letnim, raz w tygodniu zatrzymywał się również pociąg PKP Intercity. Rozkład jazdy zmienia się kilka razy w roku, więc nie mogę podać aktualnych informacji z gwarancją ich poprawności.
Jeśli ktoś chce koniecznie dojechać pociągiem do Soliny, to najbliższa większa stacja kolejowa znajduje się w Sanoku (28 km). Dworzec kolejowy połączony jest z dworcem autobusowym kładką. Z dworca autobusowego w sezonie odjeżdżają liczne autobusy do Soliny.
Znacznie łatwiej dojechać do Soliny autobusem, szczególnie w sezonie, kiedy dojeżdżają tu autobusy z całej Polski.
Pociągiem po województwie podkarpackim – co zwiedzić i zobaczyć
Sanok – najciekawsze miejsca i atrakcje
Lesko – najciekawsze miejsca i atrakcje
Ustrzyki Dolne – najciekawsze miejsca i atrakcje
–> WSPARCIE STRONY<—
W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować.