Kolej na Podróż

Ustrzyki Dolne – 12 najciekawszych miejsc i atrakcji

Ustrzyki Dolne to miasto w województwie podkarpackim i siedziba powiatu. Położone nad rzeką Strwiąż, przypadły Polsce w 1951 roku, po ratyfikacji umowy o zmianie granic podpisanej pomiędzy Polską a ZSRR. Nieduże miasto liczące około 10 tysięcy mieszkańców. Atrakcje Ustrzyk Dolnych nie należą do czołówki krajowej i znajdują się w różnych częściach miasta, jednak miejscowość jest doskonałą bazą wypadową do wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych po Bieszczadach.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023



1. Kościół pw. NMP Królowej Polski

Pierwsze z atrakcji Ustrzyk Dolnych opisane w artykule to zabytki sakralne. Najważniejsza z nich to kościół pw. NMP Królowej Polski położony w centrum miasta, blisko dworca kolejowego. Został zbudowany w latach 1908-1909 w stylu neogotyckim jako pierwszy kościół w Ustrzykach Dolnych (wcześniej zbudowano kościół w Jasieniu – dawniej wieś, obecnie dzielnica miasta). Budowa kościoła wiązała się z rozkwitem miasta po wybudowaniu tu w 1900 roku rafinerii ropy naftowej.

Podczas działań wojennych nieuszkodzony, w czasie przynależności do ZSRR zdewastowany. W latach 50. XX. wieku zabezpieczono wnętrze kościoła, w następnej dekadzie w kościele zamontowano dwa witraże z okazji 1000-lecia chrztu Polski. W latach 1994-1998 przeprowadzono remont generalny świątyni, przebudowa i rozbudowa kościoła w 2015-2018.

Kościół NMP w Ustrzykach Dolnych (fot. Henryk Bielamowicz, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

2. Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej (Jasień)

Najcenniejszy zabytek w Ustrzykach Dolnych to położone w dzielnicy Jasień Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej z 1740 roku z cmentarzem przykościelnym założonym w XIX wieku. Atrakcja Ustrzyk Dolnych przyciągająca do miasta sporo wiernych, usytuowana jest ponad 2 kilometry od dworca kolejowego i centrum miasta.

Najstarsza świątynia w mieście i jedna z najstarszych parafii w Bieszczadach. Pierwszy drewniany kościół w tym miejscu ufundował Stanisław Ustrzycki z Uniechowa w 1640 roku. Budowę drugiego kościoła rozpoczęto w 1727 roku i ukończono dopiero w 1771, aczkolwiek konsekracja miała miejsce w 1743 roku, a kościół był użytkowany od 1740 roku. W 1945 roku mieszkańcy Jasienia zostali wysiedleni, władze ZSRR w kościele urządziły stajnie i magazyny. Remont w 1957 roku, dwa lata później rozebrano stojącą blisko kościoła cerkiew greckokatolicką.

Od 1968 roku sanktuarium związane z kultem cudownego obrazu Matki Bożej Rudeckiej. Obecnie w świątyni znajduje się kopia obrazu, oryginał został skradziony w 1992 roku. Z wyposażenia wnętrza na uwagę zasługuje barokowa ambona z końca XVII wieku i zabytkowa chrzcielnica z połowy XVIII wieku.

Sanktuarium na osiedlu Jasień (Fot. Danuta Ruminowicz, CC-BY-SA, Wikimedia Commons)

3. Muzeum i Karczma w Młynie

Blisko dworca kolejowego działa również Muzeum Młynarstwa i Wsi. Muzeum mieści się w budynku zabytkowego młyna. Na czterech kondygnacjach można poznać kompletną linię służącą do czyszczenia i mielenia zboża w młynach z nowoczesnym napędem. Częścią wystawy stałej są także maszyny parowe z XIX wieku. Możliwe zwiedzanie indywidualne lub z przewodnikiem. Ceny biletów wstępu stosunkowo niskie.

W budynku można również skorzystać z usług popularnej karczmy.

Więcej informacji: mlynbieszczady.pl

4. Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Zwiedzanie Ustrzyk Dolnych nie może się obejść bez wizyty w Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego, aczkolwiek bardzo trudno znaleźć dokładne informacje o działalności tej placówki. Wystawa głównie o faunie i florze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Muzeum po remoncie, nowoczesne, z wystawami interaktywnymi i kącikiem zabaw dla dzieci. Ceny biletów stosunkowo niskie, muzeum zbiera bardzo dobre recenzje.

5. Park pod Dębami

Nieduży park miejski w pobliżu dworca kolejowego. Na liście atrakcji Ustrzyk Dolnych znalazł się za sprawą tablicy edukacyjnej, tężni solankowej, placu zabaw i siłowni plenerowej. Park, jakich wiele w polskich miastach.

6. Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej

Cerkiew greckokatolicka w bezpośredniej bliskości centrum miasta. Zbudowana w 1847 roku, w latach trzydziestych XX wieku nad nawą wzniesiono pseudokopułę. W latach 1951-1953 służyła jako kościół rzymskokatolicki, następnie aż do 1980 roku jako magazyn, co doprowadziło do jej dewastacji. W 1985 r. zwrócona grekokatolikom. Przy cerkwi stoi dzwonnica parawanowa z trzema arkadami z 1847 r.; z cmentarza przycerkiewnego zachował się jedynie dębowy krzyż z 1938 roku, wzniesiony dla upamiętnienia obchodów 950-lecia chrztu Rusi.

Otwierana tylko podczas niedzielnych nabożeństw.

7. Cmentarz żydowski

Cmentarz żydowski w Ustrzykach Dolnych położony jest około półtora kilometra na południe od centrum miasta. Założony w XVIII wieku, służył miejscowym Żydom do drugiej wojny światowej. Podczas okupacji Hitlerowcy zniszczyli kilkaset macew, nie zachował się także dom przedpogrzebowy. Zniszczone macewy posłużyły do wybrukowania ulic oraz wzmocnienia brzegów rzeki Strwiąż.

Po Lesku i Lutowiskach trzecia pod względem wielkości żydowska nekropolia w Bieszczadach. Z około trzystu macew większość jest w złym stanie – przysypana ziemią lub uszkodzona. Do cmentarza wytyczono czarny szlak spacerowy. Miejsce zaniedbane, dla ambitnych turystów. Powierzchnia cmentarza to 0,8 ha.

8. Stacja narciarska Gromadzyń

Zimowa atrakcja Ustrzyk Dolnych – stacja narciarska na północnym stoku góry Gromadzyń, ze szczytu której można podziwiać piękne widoki na Bieszczady. Częścią kompleksu jest kolej linowa o długości 720 metrów, wyciągi orczykowe i talerzykowe. Na stoku znajdują się trzy trasy narciarskie o długości 750-900 metrów. Różnica wzniesień wynosi 164 metry. W sezonie zimowym trasy oświetlone, sztucznie naśnieżane oraz ratrakowane.

W ramach stacji narciarskiej można skorzystać z usług szkółki narciarsko – snowboardowej, wypożyczalni sprzętu i serwis, jak również obiektu noclegowego i punktów gastronomicznych (restauracja), pizzeria. Dostępne karnety czasowe i całodniowe. Ceny niewygórowane.

Strona internetowa: ustrzyki-narty.pl

9. Stacja narciarska Lavorta Ski

Kolejna atrakcja, położona 5 kilometrów na północ od miasta. W sezonie zimowym przeważa działalność dotycząca narciarstwa, w sezonie letnim można skorzystać z wypożyczalni rowerów elektrycznych.

W sezonie zimowym dostępnych jest 5 tras narciarskich – trzy trasy dla początkujących i dwie dla zaawansowanych. Najdłuższa trasa ma 1250 metrów. Na terenie kompleksu można skorzystać z kolejki linowej o długości 1000 metrów, wyciągów talerzykowych, wypożyczalni sprzętu narciarskiego, obiektów noclegowych, serwisu i restauracji. Trasy oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane, różnica wzniesień wynosi 256 metrów. Ceny niewygórowane.

10. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Bardzo popularna atrakcja na nieczynnej do niedawna linii kolejowej Zagórz – Krościenko. Drezyny rowerowe uruchomiono w 2015 roku, bardzo szybko zdobyły popularność wśród turystów. Baza drezyn mieści się na stacji kolejowej Uherce Mineralne, w sezonie letnim ponadto można pojeździć drezynami z Ustrzyk Dolnych. Ceny stosunkowo wysokie, jednak nie odstrasza to chętnych.

Linia jest remontowana i przyszłość tej atrakcji w Ustrzykach Dolnych jest niepewna, ponieważ na linii uruchomiono przewozy towarowe i pasażerskie.

Więcej informacji: www.drezynyrowerowe.pl

11. Pływalnia i hala sportowa

Jeśli zastanawiamy się, co robić w Ustrzykach Dolnych w niepogodę, oprócz dwóch muzeów mamy do dyspozycji baseny i halę sportową, zarządzane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Na pływalni przez cały rok, poza dwutygodniową przerwą techniczną we wrześniu, dostępne są baseny wewnętrzne, w sezonie letnim ponadto baseny zewnętrzne z czterema zjeżdżalniami, biczami i masażami wodnymi, placem zabaw dla dzieci i dorosłych. Możliwość wypożyczenia leżaków za dodatkową opłatą. Częścią kompleksu jest strefa odnowy biologicznej z sauną, solarium i malutką siłownią.

W sezonie letnim atrakcja godna polecenia, podczas roku szkolnego kryty basen często w większej części zajęty przez szkoły podstawowe.

Bardzo dobre opinie zbiera tutejsza hala sportowa wybudowana na początku drugiej dekady XXI wieku. W hali znajdują się między innymi boisko z widownią, sala zabaw dla dzieci i ścianka wspinaczkowa. Dostępność według harmonogramu zajęć.

12. Korona Ustrzyckich Gór

Szlak turystyczno-krajoznawczy prowadzący przez pięć szczytów usytuowanych wokół Ustrzyk Dolnych. W skrócie z centrum miasta kierujemy się na Kamienną Lawortę, stamtąd na Małego Króla, następnie na Holicę i szczyt Gromadzynia, a ostatnim szczytem na trasie jest Orlik, skąd turyści schodzą do miasta. Przy szczytach umieszczono tablice z miejscowymi legendami.

Wędrowcy, którzy zrobią sobie wyraźne zdjęcie na każdym ze szczytów, mogą później odebrać certyfikat zdobywcy Korony Ustrzyckich Gór w miejscowym Bieszczadzkim Centrum Turystyki i Promocji przy ulicy Rynek 16.

W lipcu 2023 roku na Holicy oddano do użytku nową atrakcję turystyczną – wieżę widokową o wysokości 35 metrów. Z wieży wybudowanej za 2,5 miliona złotych można podziwiać panoramę gminy Ustrzyki Dolne, bieszczadzkie połoniny oraz Jezioro Solińskie. Na wieży znajdują się dwie platformy widokowe – na wysokości 17 oraz 30 metrów.

Ustrzyki Dolne – podsumowanie

Ustrzyki Dolne nazywane są Zimową Stolicą Podkarpacia, ale do miasta warto przyjechać o każdej porze roku. To przede wszystkim bardzo dobre miejsce dla miłośników wędrówek po górach i lasach. W artykule wymieniłem tylko najważniejsze atrakcje Ustrzyk Dolnych, pomijając liczne interesujące atrakcje w okolicy, o których napiszę w osobnych artykułach. Miejsca takie jak Solina znają zresztą chyba wszyscy, niedaleko jest także Lesko, a region obfituje w piękne drewniane cerkwie.

Baza noclegowa dobrze rozwinięta, podobnie jak baza gastronomiczna.

Dojazd pociągiem do Ustrzyk Dolnych

W trakcie opracowywania artykułu można było dojechać pociągiem do Ustrzyk Dolnych, ale może się to zmienić w przyszłości. Do Ustrzyk Dolnych dojeżdżały zaledwie 3 pociągi dziennie z Sanoka, jednak to już i tak stanowiło znaczny postęp w porównaniu do wielu lat, kiedy na linii nie kursowały pociągi pasażerskie.

Pociągi dalekobieżne nadal nie dojeżdżąją do Ustrzyk Dolnych, najbliższa stacja, na której kończą bieg to Zagórz, oddalony o 35 kilometrów. Jeśli chcemy chociaż część trasy przejechać pociągiem, to z pociągów dalekobieżnych najlepiej przesiąść się na autobus lub na pociąg osobowy w Sanoku (42 kilometry). Znacznie łatwiej dojechać do Ustrzyk Dolnych autobusami dalekobieżnymi z całego kraju.

Dworzec kolejowy znajduje się blisko centrum miasta i większości atrakcji. Zabytkowy budynek pełni też funkcję dworca autobusowego.

Informacje zawarte w tej części artykułu mogą się zdezaktualizować, ponieważ rozkład jazdy pociągów zmienia się kilka razy w roku.

Pociągiem po województwie podkarpackim – co zwiedzić i zobaczyć
Sanok – najciekawsze miejsca i atrakcje
Lesko – najciekawsze miejsca i atrakcje

–> WSPARCIE STRONY<—

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W dzisiejszych czasach wartościowe i niezależne strony nie przetrwają bez wsparcia czytelników. Wspierając mnie, wspierasz rzetelny przewodnik tworzony z pasji, bez pogoni za sensacją i zasięgami, dzięki któremu możesz taniej i wygodniej podróżować. 

Ustrzyki Dolne

Dworzec kolejowy w Ustrzykach Dolnych (fot. Henryk Bielamowicz, CC-BY-SA, Wikimedia)

%d bloggers like this: