Kolej na Podróż

Bydgoszcz Główna – dworzec kolejowy

Opis według stanu z: czerwiec 2017

Dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna to jeden z najważniejszych polskich dworców kolejowych. Zatrzymują się tu liczne pociągi dalekobieżne, a stacja Bydgoszcz Główna jest stacją początkową lub końcową pociągów regionalnych między innymi do Chojnic, Grudziądza, Piły, Torunia, Inowrocławia i Gdyni.

Dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna został zmodernizowany w latach 2014-2015. Obecnie formalnie dzieli się na terminal zewnętrzny (od strony ulicy) oraz dworzec wewnętrzny (wyspowy) pomiędzy peronami 3 i 4.

Terminal zewnętrzny to przeszklony budynek o nowoczesnym wyglądzie. W środku ma dwie kondygnacje. Na kondygnacji -1 czynne są kasy biletowe (w tym kasa międzynarodowa), sklep z bielizną damską, sklep 1minute, księgarnia, lokal z zapiekankami, toalety, zamontowano też bankomaty i ławki dla podróżnych.

Na kondygnacji „0” podróżni mogą posilić się w kawiarni, lokalu gastronomicznym oraz barze kanapkowym, ponadto pomieszczenia wynajmuje apteka i drogeria. Z poziomu „0” można wyjść na taras widokowy, który często okupują żule.

Pomiędzy kondygnacjami można przemieszczać się po schodach ruchomych, zwykłych schodach, a dla osób niepełnosprawnych lub rodziców z wózkami dziecięcymi przygotowano windy.

Na perony przechodzi się przejściem podziemnym. Przejście również zostało wyremontowane i jest czyste. Wyjątkiem jest peron 1, na który można wejść od strony ulicy Zygmunta Augusta.

Perony zadaszone, większość wyposażona w elektroniczne wyświetlacze.

Dworzec wyspowy (terminal wewnętrzny) to zabytkowy budynek pomiędzy peronem 3 i 4. W budynku czynne są toalety, kabina dla palaczy, poczekalnia dla podróżnych oraz kącik zabaw dla dzieci z tzw. basenem chińskim, czyli plastikowymi piłeczkami. W tej części dworca nie ma lokali gastronomicznych ani sklepów, dostępne są natomiast automaty z przekąskami i napojami. Z terminala wewnętrznego przechodzi się również na perony 3a i 4a. Z peronów tych odjeżdżają głównie pociągi regionalne Arrivy.

Skrzynki bagażowe dostępne całodobowo, ale jest ich niewiele.

Toalety również czynne całodobowo – na kondygnacji „-1″ w terminalu zewnętrznym (za lokalem z zapiekankami) oraz w budynku dworca wyspowego. Cena za skorzystanie 2,5 zł. Prysznica nie zauważyłem. Toalety czyste, po trzy kabiny w każdej części.

Przed dworcem znajduje się węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej.

Na dworcu jest bezpiecznie i można przeczekać noc, natomiast okolica dworca Bydgoszcz Główna nie należy do bezpiecznych i po zmroku radziłbym unikać spacerów po okolicy.

Z dworca do centrum Bydgoszczy (Wyspa Młyńska) idzie się około 15 minut, w zależności od wybranej drogi – najlepiej iść bulwarami wzdłuż Brdy.

BYDGOSZCZ GŁÓWNA – GDZIE ZJEŚĆ:

Na dworcu Bydgoszcz Główna czynne są następujące lokale gastronomiczne:

Zapiekarnia – lokal z zapiekankami. Zapiekanki świeże i przyrządzane na miejscu. Dodajmy, że bardzo dobre. Polecam.

Gourmet bistro – bar z kanapkami, napojami gorącymi oraz daniami obiadowymi. Można też zjeść śniadanie. Obsługuje tylko jedna osoba, a klientów sporo. Również smaczne, więc polecam.

Po Mojemu – bar kanapkowy oferujący kanapki według kompozycji wybranej przez klienta. Do tego tosty i kilka innych dań. W internecie zbiera kiepskie opinie, natomiast na miejscu nie zauważyłem, aby ktoś narzekał.

1minute – sklep spożywczy z daniami fast-food typu zapiekanka i hot-dog oraz napojami gorącymi. O ile zapiekanki znacznie lepsze są w zapiekarni, to na hot-doga można się skusić. Ceny artykułów spożywczych bardzo wysokie.

Coffe2go – kawiarnia na poziomie „-1″. Kawy, kanapki i desery. Trochę drogo, lecz klientów nie brakuje.

Przystań Cukiernia – kawiarnia na poziomie „0”. Oferta jak wyżej. Sporo klientów.

Adres dworca Bydgoszcz Główna: ul. Zygmunta Augusta 1, 85-001 Bydgoszcz

Mapa dworca Bydgoszcz Główna na stronie PKP

Ogólnie dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna prezentuje się bardzo dobrze, znacznie lepiej niż przed modernizacją, aczkolwiek w holu głównym wydawało mi się, że jest dużo mniej miejsca dla podróżnych niż dawniej.

Bydgoszcz Główna

Bydgoszcz Główna – terminal zewnętrzny od strony ulicy

Bydgoszcz Główna

Bydgoszcz Główna – terminal zewnętrzny od strony dworca wyspowego

Bydgoszcz Główna

Bydgoszcz Główna – dworzec wyspowy (terminal wewnętrzny)

Bydgoszcz Główna - terminal zewnętrzny

Bydgoszcz Główna – terminal zewnętrzny

Bydgoszcz Główna - terminal zewnętrzny

Bydgoszcz Główna – terminal zewnętrzny

Bydgoszcz Główna - terminal zewnętrzny

Bydgoszcz Główna – terminal zewnętrzny

Bydgoszcz Główna

Bydgoszcz Główna – dworzec wyspowy, poczekalnia dla dzieci

Bydgoszcz Główna

Bydgoszcz Główna – dworzec wyspowy

Bydgoszcz Główna

Bydgoszcz Główna – kabina dla palaczy

Bydgoszcz Główna - przejście podziemne

Bydgoszcz Główna – przejście podziemne

Bydgoszcz Główna - przejście podziemne

Bydgoszcz Główna – przejście podziemne