Kolej na Podróż

Linz w jeden dzień – co zobaczyć

Linz liczy około 190 tysięcy mieszkańców i spacerując po centrum można poczuć atmosferę dużego miasta. Nie znajdziemy tu zbyt dużo zabytków; to bardziej miasto o charakterze przemysłowo-naukowym, ważny ośrodek administracyjny, przemysłowy, a do tego węzeł kolejowy o znaczeniu międzynarodowym.

Piękny dworzec kolejowy uważany jest za najładniejszy dworzec kolejowy w całej Austrii. Moim zdaniem zasłużenie, chociaż obawiam się, że może nie wytrzymać konkurencji z nowym dworcem głównym w Wiedniu. Z dworca odjeżdżają również pociągi linii lokalnych Linzer Lokalbahn (LO), a na podziemnym przystanku można wsiąść do szybkiego tramwaju nazywanego tutaj „Minimetro”. Dworzec leży w centrum miasta, więc jak najbardziej Linz można zwiedzać pieszo.

W zabytkowej części miasta najciekawszym zabytkiem jest nowa katedra wybudowana w lata 1862-1924. Jest jednym z największych kościołów w Austrii, jeśli nie największym (nie mam danych), a na żywo wygląda imponująco.

Warto również przespacerować się po rynku (Hauptplatz), na środku którego stoi kolumna morowa z 1723 roku. Wśród budynków otaczających rynek znajdziemy ratusz i muzeum historii miasta. Miłośnicy zakupów na pewno przejdą się ulicą Landstraße – główną ulicą handlową Linzu i jedną z najpopularniejszych tego typu ulic w Austrii. Przy ulicy swoje siedziby mają liczne sklepy popularnych ekskluzywnych marek. Zabytkowa część w zasadzie kończy się na Dunaju, ale nic straconego. Można wykupić rejs statkiem wycieczkowym po rzece i pooglądać Linz z innej perspektywy.

Popularnym celem wycieczek jest także góra Pöstlingberg na lewym brzegu Dunaju, z dala od centrum miasta. Na szczycie wzniesienia znajduje się zabytkowy kościół. Na górę można wyjechać kolejką wąskotorową kursującą po około czterokilometrowej trasie o średnim nachyleniu 10,5 procenta. Podczas dwudziestominutowego przejazdu „tramwaj” pokonuje różnicę wzniesień 225 metrów. Kolejka kursuje na trasie od ponad stu lat. Na górze Pöstlingberg udostępniono do zwiedzania także grotę, po której wozi turystów kolej miniaturowa. To nie wszystkie atrakcje. Wśród parków i terenów spacerowych ukryty jest ogród zoologiczny, gdzie zwiedzający mogą obejrzeć ponad 600 gatunków zwierząt.

Ponadto w nocy niesamowicie prezentują się podświetlone, futurystyczne budynki Centrum Ars Electronica – nowoczesnego, interaktywnego połączenia laboratorium z centrum nauki oraz Muzeum Sztuki Lentos. Wszystko nad brzegiem Dunaju.

Linz to idealne miejsce na jednodniową, spokojną wycieczkę. W tym mieście nikt nie będzie się nudził, o ile dobrze zaplanuje podróż. Linz to także miasto wielu imprez kulturalnych, w tym festiwali typu „Lato nad Dunajem” albo „Festiwal ulicznych kuglarzy”. Jeżeli kogoś stać na nocleg (nie są tanie), może zrobić sobie z miasta bazę wypadową – można stąd dojechać koleją na przykład do Salzburga, Passau, albo Czeskich Budziejowic. No i oczywiście do Wiednia.

Linz – najpopularniejsze atrakcje

Pöstlingbergbahn – kolej wąskotorowa kursująca w ramach sieci tramwajów miasta Linz. Dowozi pasażerów z centrum miasta na wzgórze Pöstlingberg. Przejazd trwa około 20 minut. Wzgórze jest bardzo dobrym punktem widokowym. Obecnie na kolejce kursują głównie nowoczesne pojazdy, zabytkowe pojawiają się tylko w wybrane dni. Jak informują fora internetowe, kolejką można się przejechać z biletem jednodniowym komunikacji miejskiej. N stacji początkowej urządzono niewielkie muzeum kolejki.

Ars Electronica Center – nazywane „muzeum przyszłości”, połączenie muzeum i centrum nauki. Liczne interaktywne wystawy, dział edukacji o wszechświecie Ars Electronica Deep Space, laboratorium dla dzieci. Centrum każdego roku organizuje festiwal nauki, w czasie którego do miasta przyjeżdżają naukowcy z całego świata, a zwiedzający mogą wziąć udział w warsztatach i prelekcjach.

Strona internetowa: www.aec.at

Schlossmuseum (Muzeum Zamkowe) – muzeum historyczno-etnograficzne z wystawami stałymi dotyczącymi historii i kultury regionu Górnej Austrii (w podziemiach zamku), ponadto są organizowane wystawy czasowe dotyczące szeroko pojętej sztuki, przyrody i kultury.

LENTOS Kunstmuseum Linz – muzeum sztuki nowoczesnej z bogatą kolekcją dzieł malarskich, rzeźbiarskich i architektonicznych oraz fotografii artystycznej. Według opinii internautów zbiory można sobie darować, bowiem największe robi budynek muzeum z zewnątrz, szczególnie w nocy, kiedy jest pięknie oświetlony.

Strona internetowa: www.lentos.at

Museum der Geschichte der Zahnheilkunde in Oberösterreich – muzeum historii stomatologii w Górnej Austrii. Małe, interesujące muzeum pokazujące rozwój stomatologii od XVII wieku do czasów współczesnych. Muzeum czynne tylko w dni robocze, mieści się przy głównym placu Linz.

NORDICO Stadtmuseum Linz – muzeum miejskie w budynkach dawnego klasztoru. Wystawy stałe o tematyce z historii miasta i regionu, znaleziska archeologiczne, dokumenty itp.

Strona internetowa: www.nordico.at

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Linz Hbf

Linz Hauptbahnof – dworzec kolejowy

Widok na Dunaj i współczesną część miasta

Hauptlatz

Hauptlatz

Landhaus

Dziedziniec Landhausu.

Nowa katedra

Klosterstrasse

Klosterstrasse

Hofgasse

Hofgasse

Hofberg

Linz – Budynek przy Hofberg

Linz

Ładny budynek w centrum Linzu

%d bloggers like this: