Kolej na Podróż

Bydgoszcz Główna – dworzec kolejowy

Opis według stanu z: czerwiec 2017

Dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna to jeden z najważniejszych polskich dworców kolejowych. Zatrzymują się tu liczne pociągi dalekobieżne, a stacja Bydgoszcz Główna jest stacją początkową lub końcową pociągów regionalnych między innymi do Chojnic, Grudziądza, Piły, Torunia, Inowrocławia i Gdyni.

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik dla pasażerów
Dworce kolejowe – lista dworców opisanych na blogu
Polska – spis artykułów z Polski na blogu

Dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna został zmodernizowany w latach 2014-2015. Obecnie formalnie dzieli się na terminal zewnętrzny (od strony ulicy) oraz dworzec wewnętrzny (wyspowy) pomiędzy peronami 3 i 4.

Terminal zewnętrzny to przeszklony budynek o nowoczesnym wyglądzie. W środku ma dwie kondygnacje. Na kondygnacji -1 czynne są kasy biletowe (w tym kasa międzynarodowa), sklep z bielizną damską, sklep 1minute, księgarnia, lokal z zapiekankami, toalety, zamontowano też bankomaty i ławki dla podróżnych.

 

Przyjeżdżasz do Bydgoszczy pociągiem? Zobacz, co zwiedzić podczas pobytu lub podczas oczekiwania na przesiadkę.

Posted by Kolej na Podróż on Saturday, 4 August 2018

 

Na kondygnacji „0” podróżni mogą posilić się w kawiarni, lokalu gastronomicznym oraz barze kanapkowym, ponadto pomieszczenia wynajmuje apteka i drogeria. Z poziomu „0” można wyjść na taras widokowy, który często okupują żule.

Pomiędzy kondygnacjami można przemieszczać się po schodach ruchomych, zwykłych schodach, a dla osób niepełnosprawnych lub rodziców z wózkami dziecięcymi przygotowano windy.

Na perony przechodzi się przejściem podziemnym. Przejście również zostało wyremontowane i jest czyste. Wyjątkiem jest peron 1, na który można wejść od strony ulicy Zygmunta Augusta.

Perony zadaszone, większość wyposażona w elektroniczne wyświetlacze.

Dworzec wyspowy (terminal wewnętrzny) to zabytkowy budynek pomiędzy peronem 3 i 4. W budynku czynne są toalety, kabina dla palaczy, poczekalnia dla podróżnych oraz kącik zabaw dla dzieci z tzw. basenem chińskim, czyli plastikowymi piłeczkami. W tej części dworca nie ma lokali gastronomicznych ani sklepów, dostępne są natomiast automaty z przekąskami i napojami. Z terminala wewnętrznego przechodzi się również na perony 3a i 4a. Z peronów tych odjeżdżają głównie pociągi regionalne Arrivy.

Skrzynki bagażowe dostępne całodobowo, ale jest ich niewiele.

Toalety również czynne całodobowo – na kondygnacji „-1” w terminalu zewnętrznym (za lokalem z zapiekankami) oraz w budynku dworca wyspowego. Cena za skorzystanie 2,5 zł. Prysznica nie zauważyłem. Toalety czyste, po trzy kabiny w każdej części.

Przed dworcem znajduje się węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej.

Na dworcu jest bezpiecznie i można przeczekać noc, natomiast okolica dworca Bydgoszcz Główna nie należy do bezpiecznych i po zmroku radziłbym unikać spacerów po okolicy.

Z dworca do centrum Bydgoszczy (Wyspa Młyńska) idzie się około 15 minut, w zależności od wybranej drogi – najlepiej iść bulwarami wzdłuż Brdy.

BYDGOSZCZ GŁÓWNA – GDZIE ZJEŚĆ:

Na dworcu Bydgoszcz Główna czynne są następujące lokale gastronomiczne:

Zapiekarnia – lokal z zapiekankami. Zapiekanki świeże i przyrządzane na miejscu. Dodajmy, że bardzo dobre. Polecam.

Gourmet bistro – bar z kanapkami, napojami gorącymi oraz daniami obiadowymi. Można też zjeść śniadanie. Obsługuje tylko jedna osoba, a klientów sporo. Również smaczne, więc polecam.

Po Mojemu – bar kanapkowy oferujący kanapki według kompozycji wybranej przez klienta. Do tego tosty i kilka innych dań. W internecie zbiera kiepskie opinie, natomiast na miejscu nie zauważyłem, aby ktoś narzekał.

1minute – sklep spożywczy z daniami fast-food typu zapiekanka i hot-dog oraz napojami gorącymi. O ile zapiekanki znacznie lepsze są w zapiekarni, to na hot-doga można się skusić. Ceny artykułów spożywczych bardzo wysokie.

Coffe2go – kawiarnia na poziomie „-1”. Kawy, kanapki i desery. Trochę drogo, lecz klientów nie brakuje.

Przystań Cukiernia – kawiarnia na poziomie „0”. Oferta jak wyżej. Sporo klientów.

Adres dworca Bydgoszcz Główna: ul. Zygmunta Augusta 1, 85-001 Bydgoszcz

Mapa dworca Bydgoszcz Główna na stronie PKP

Ogólnie dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna prezentuje się bardzo dobrze, znacznie lepiej niż przed modernizacją, aczkolwiek w holu głównym wydawało mi się, że jest dużo mniej miejsca dla podróżnych niż dawniej.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten post znajomym lub dodacie odnośnik do mojego bloga 🙂

Bydgoszcz Główna

Bydgoszcz Główna – terminal zewnętrzny od strony ulicy

Bydgoszcz Główna

Bydgoszcz Główna – terminal zewnętrzny od strony dworca wyspowego

Bydgoszcz Główna

Bydgoszcz Główna – dworzec wyspowy (terminal wewnętrzny)

Bydgoszcz Główna - terminal zewnętrzny

Bydgoszcz Główna – terminal zewnętrzny

Bydgoszcz Główna - terminal zewnętrzny

Bydgoszcz Główna – terminal zewnętrzny

Bydgoszcz Główna - terminal zewnętrzny

Bydgoszcz Główna – terminal zewnętrzny

Bydgoszcz Główna

Bydgoszcz Główna – dworzec wyspowy, poczekalnia dla dzieci

Bydgoszcz Główna

Bydgoszcz Główna – dworzec wyspowy

Bydgoszcz Główna

Bydgoszcz Główna – kabina dla palaczy

Bydgoszcz Główna - przejście podziemne

Bydgoszcz Główna – przejście podziemne

Bydgoszcz Główna - przejście podziemne

Bydgoszcz Główna – przejście podziemne

%d bloggers like this: