Kolej na Podróż

Graz – piękne miasto dla każdego

Graz to drugie pod względem wielkości miasto Austrii i obowiązkowy punkt dla podróżników zwiedzających ten kraj. Nazwa Graz pochodzi od słoweńskiego słowa „Gradec” oznaczającego mały zamek. Taką nazwę nosiła osada słowiańska istniejąca kiedyś na terenie dzisiejszego miasta.

Najważniejszym zabytkiem Grazu jest górujące nad miastem Wzgórze Zamkowe położone na malowniczym wzniesieniu tuż przy rzece Mur przepływającej przez miasto. Na szczyt wzgórza można dojechać kolejką, oszkloną windą kursującą w szybie wykutym w litej skale lub dojść pieszo, co wymaga sporego wysiłku, szczególnie w upalne dni. Nagrodą są przepiękne widoki na miasto i okolice. Na Wzgórzu Zamkowym znajdziemy kilka ciekawych budynków, jednak samej twierdzy już nie ma. Zamek uchodził za twierdzę nie do zdobycia, oparł się najazdom tureckim i armii francuskiej, skapitulował dopiero, kiedy Napoleon zagroził wysadzeniem Wiednia. Wojska francuskie wysadziły umocnienia twierdzy Schlossberg w 1809 roku, a później tereny te zamieniono na park i ogrody pałacowe.

Na Wzgórzu Zamkowym znajdziemy inny symbol Grazu – Wieżę Zegarową. Wybudowana w XIII wieku, została przebudowana w 1560 roku. Wieża o wysokości 28 metrów przez długi czas służyła miejscowym strażakom do obserwacji miasta i sygnalizowania zauważonych pożarów. Niedaleko Wieży Zegarowej stoi studnia turecka o głębokości 94 metrów. W czasie II wojny na Wzgórzu Zamkowym wybudowano sieć schronów.

Graz może się poszczycić również piękną starówką wpisaną w 1999 na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie sposób wymienić dziesiątek zabytków, muzeów i atrakcji turystycznych, kafejek, romantycznych zaułków w tym tętniącym życiem mieście. Przewodniki polecają Landhaushof – siedzibę parlamentu Styrii oraz Landeszeughaus – arsenał z 1645 roku, gdzie dla zwiedzających przygotowano kolekcję 32 000 egzemplarzy broni i pancerzy z czasów wojny trzydziestoletniej.

Najbardziej charakterystyczny współczesny budynek, którego nie sposób nie zauważyć, to Kunsthaus wybudowany i oddany do użytku w 2003 roku, kiedy Graz został wybrany stolicą europejskiej kultury. Stworzony przez angielskich architektów – Petera Cooka i Colina Fourniera obiekt trudno opisać, ludziom kojarzy się głównie z UFO lub czymś kosmicznym. Co ciekawe, budynek wydaje dźwięki, a w nocy na jego ścianach można podziwiać najróżniejsze efekty świetlne. Obecnie mieści się tam galeria sztuki. Mnie osobiście Kunsthaus w ogóle się nie podobał, jednak przeważają reakcje pełne zachwytu nad tą dziwną budowlą.

Muszę przyznać, że zwiedzałem Graz w pośpiechu i nie widziałem wszystkich atrakcji. Miałem mało czasu, bowiem czekałem na przesiadkę. Mimo to z czystym sumieniem mogę polecić Graz każdemu turyście. Miasto zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie – zadbane, czyste, mające swój urok i niepowtarzalną atmosferę. Idealne na przynajmniej jednodniowy pobyt. Jeśli będę miał okazję, z pewnością tam wrócę.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Mura

Rzeka Mura i widok na Wzgórze Zamkowe

Herrengasse

Herrengasse

Herrengasse

Herrengasse

Herrengasse

Herrengasse

Hofgasse

Hofgasse

Feiherplatz

Feiherplatz

Główny plac miasta

Główny plac miasta

Sporgasse

Sporgasse

Sporgasse

Sporgasse

Graz

Sporgasse

Kunsthalle

Kunsthalle

Graz

Deptak

Uliczka

Uliczka w centrum Graz

%d bloggers like this: