Kolej na Podróż

Pociągiem do Słowenii – przewodnik (2018)

Nie kursują bezpośrednie pociągi z Polski do Słowenii. Dojazd możliwy jest jedynie z przesiadką – pociągiem do Słowenii dojedziemy przez Budapeszt lub Wiedeń. Szybciej i wygodniej będzie przez Wiedeń, natomiast taniej wyjdzie przejazd przez Budapeszt, przy czym w przypadku przejazdu przez Budapeszt trzeba będzie doliczyć koszt noclegu. Wyjątek to sytuacja, kiedy uda nam się dojechać Flixbusem na 06:00 i dojechać komunikacją miejską do dworca Deli w dwie i pół godziny. Duże ryzyko. W ostateczności pozostaje dojazd do Lublany przez Budapeszt i Zagrzeb.

Koleje w Europie Albania Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Irlandia Kosowo Litwa Luksemburg Łotwa Macedonia Mołdawia Niemcy Norwegia Portugalia Rosja Rumunia Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Węgry Wielka Brytania Włochy

Zobacz również:

Lublana – praktyczny przewodnik

POCIĄGIEM DO SŁOWENII PRZEZ WIEDEŃ

Najpierw dojeżdżamy pociągiem do Wiednia. Polecam wpis Pociągiem do Wiednia (2018)

Z Wiednia kursuje bezpośredni pociąg Eurocity do Lublany, również jadąc popołudniowym pociągiem Eurocity relacji Wiedeń – Zagrzeb można się przesiąść w Mariborze na pociąg do Lublany. Możliwy jest także dojazd z przesiadką w Villach.

Nie chce mi się podawać wszystkich rozkładów jazdy, więc podam tylko te przez Maribor:

Orientacyjny rozkład jazdy pociągu bezpośredniego:

Pociąg EC 151 Wiedeń – Lublana

Wien Hbf (odj. 08:05) –> Maribor (przyj. 11:38) –> Celje (przyj. 12:43) –> Lublana (przyj. 14:06)

Pociąg EC 150 Lublana – Wiedeń

Lublana (odj. 16:00) –> Celje (17:23) –> Maribor (przyj. 18:19) –> Wien Hbf (przyj. 22:02)

Orientacyjny rozkład jazdy z przesiadką w Mariborze:

Wien Hbf (odj. 16:00) –> Maribor (przyj. 19:37) przesiadka Maribor (odj. 19:45) –> Lublana (21:53)

Lublana (odj. 08:05) –> Maribor (przyj. 09:55) przesiadka Maribor (odj. 10:19) –> Wien Hbf (przyj. 13:55)

Na pociągi z Wiednia do Mariboru i Lublany obowiązuje oferta Sparschiene. Jest to kontyngent biletów promocyjnych na konkretny pociąg. Liczba biletów jest ograniczona, nie podlegają zwrotowi ani wymianie.

Ceny biletów w relacji Wiedeń – Lublana zaczynają się od 19 euro. Dotyczy to zarówno podróży przez Maribor, jak i przez Villach. Następny szczebel cenowy to 29 euro, 39 euro i tak dalej. Poza sezonem bilety można kupić nawet z jednodniowym wyprzedzeniem. Cena bez promocji w drugiej klasie z Wiednia do Lublany wynosi 70,80 euro.

Biletów szukamy na stronie kolei austriackich tickets.oebb.at

Możliwości dojazdu jest sporo.

POCIĄGIEM DO SŁOWENII PRZEZ BUDAPESZT

Do Słowenii dojedziemy również pociągiem przez Budapeszt. Pomiędzy Słowenią a Węgrami kursuje bezpośredni pociąg Budapeszt – Lublana, w lecie prowadzący grupę wagonów bezpośrednich Budapeszt – Koper. Możliwy jest też dojazd pociągiem Budapeszt – Zagrzeb i dalej Zagrzeb – Lublana.

a) Jedziemy do Budapesztu. Dojazd pociągiem do Budapesztu szczegółowo opisałem we wpisie Pociągiem na Węgry – przewodnik (2018)

b) Z Budapesztu jedziemy pociągiem bezpośrednim do Lublany.

Orientacyjny rozkład jazdy:

Budapest Deli (odj. 08:30) –> Celje (przyj. 15:04) –> Lublana (16:30)

Lublana (odj. 09:08) –> Celje (odj. 10:30) –> Budapest Deli (przyj. 17:29)

Najtańsze bilety z Budapesztu do Lublany kosztują 9 euro. Później w systemie pojawiają się bilety za 29 euro .

Bilety w normalnej cenie są drogie, ale kupując bilet powrotny na mocy umowy kolei węgierskich i kolei słoweńskich otrzymujemy 60% zniżki z ceny biletu w jedną stronę, czyli bilet powrotny jest tańszy niż bilet w jedną stronę. Ceny w tej taryfie:

Budapeszt – Ptuj – 40,1 euro (2 klasa); 60,3 euro (1 klasa)
Budapeszt – Maribor – 45,4 euro (2 klasa); 68,2 euro (1 klasa)
Budapeszt – Lublana – 63,2 euro (2 klasa); 94,9 euro (1 klasa)
Budapeszt – Koper – 85,7 euro (2 klasa); 128,7 euro (1 klasa)

Podobna zniżka dostępna jest przy przejeździe pociągiem z przesiadką w Zagrzebiu. Wtedy bilet powrotny Budapeszt – Lublana kosztuje nawet taniej – 54,8 euro (2 klasa) i 82 euro (1 klasa). Czyli jest nawet taniej niż pociągiem bezpośrednim.

Biletów promocyjnych należy szukać w sklepie internetowym kolei węgierskich elvira.mav-start.hu . Po dokonaniu zakupu na naszą skrzynkę mailową przyjdzie kod, który należy wprowadzić w biletomacie na którymś z dworców w Budapeszcie. Poza sezonem biletów jest sporo.

Jeśli pojedziemy przez Budapeszt, to przy odrobinie szczęścia koszty będą następujące:

Kraków – Budapeszt i z powrotem 46 euro w ofercie Budapest Specjal
Budapeszt – Lublana i z powrotem 18 euro w taryfie promocyjnej

Razem wyjazd będzie nas kosztować 64 euro w dwie strony. Bardzo tanio. A jeśli ktoś pojedzie Flixbusem za 2 złote w jedną stronę, to już dopiero jest tanio.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

 

%d bloggers like this: