Kolej na Podróż

Pociągiem do Słowenii – przewodnik (2021)

Słowenia nie należy do najpopularniejszych celów podróży wśród Polaków. Najczęściej jest tylko punktem tranzytowym w drodze do Chorwacji. Nie kursuje bezpośredni pociąg z Polski do Słowenii. Dojazd pociągiem do Słowenii możliwy jest z przesiadką w Wiedniu lub w Budapeszcie.

Słowenia to piękny, lecz drogi kraj. Pociągiem dojedziemy do wielu interesujących miejsc, a widoki z okien pociągu zapierają dech w piersiach. Jeśli chodzi o najważniejsze atrakcje turystyczne, to pociągi nie dojeżdżają do przepięknego Piranu – ze stacji Koper trzeba podjechać autobusem. Po drodze warto zahaczyć o Izolę.

Poniżej najlepsze możliwości dojazdu do Słowenii.

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021

Spis treści:

1. Dojazd pociągiem do Wiednia lub Budapesztu
2. Pociągiem do Słowenii z Wiednia
3. Pociągiem do Słowenii z Budapesztu
4. Pociąg Praga – Rijeka firmy Regiojet
5. Zestawienie kosztów

1. Dojazd pociągiem do Wiednia lub Budapesztu

Pierwszy krok w podróży pociągiem do Słowenii to dojazd do Wiednia lub Budapesztu. Ewentualnie do Pragi lub stacji Břeclav, jeśli chcemy kontynuować podróż pociągiem Regiojet Praga – Budapeszt przez Wiedeń. Opcji jest mnóstwo.

Do Wiednia szybko i wygodnie dojedziemy pociągami dziennymi i nocnymi. W przypadku pociągu nocnego z Krakowa i Warszawy należy uważać na kradzieże na terytorium Republiki Czeskiej. Czeska policja jest wyjątkowo nieudolna, dlatego nie potrafią sobie poradzić ze zjawiskiem znanym od lat.

Najtańsze bilety promocyjne z Warszawy do Wiednia kosztują 19,90 euro, a z Krakowa i Katowic 9,90 euro. Są to bilety na wagony z miejscami do siedzenia drugiej klasy, na konkretne połączenie i nie podlegają zwrotowi. W rzeczywistości, kupując bilet z krótkim wyprzedzeniem, należy liczyć się z wydatkiem około 40,90 euro.

Ceny biletów można sprawdzić na stronie tickets.oebb.at. Do niedawna część biletów była dostępna na stronie www.intercity.pl. Podczas opracowywania artykułu nie było możliwości sprawdzenia cen. Być może po pandemii możliwość powróci.

W przypadku podróży do Budapesztu specjalna taryfa pozwala zakupić bilet powrotny z Krakowa i Katowic za 46 euro lub za 56 euro z Warszawy. Dopłaty za miejsce w wagonie sypialnym i wagonie z miejscami do leżenia płaci się osobno. Szczegóły na stronie PKP Intercity.

Więcej informacji:

Jak dojechać pociągiem do Wiednia – przewodnik
Jak dojechać pociągiem do Budapesztu – przewodnik

PKP Intercity

Przedział drugiej klasy pociągu Warszawa – Wiedeń PKP Intercity

2. Pociągiem do Słowenii z Wiednia

Z Wiednia kursuje bezpośredni poranny pociąg do Lublany. W kierunku odwrotny pociąg jedzie w godzinach popołudniowych i dojeżdża do Wiednia wieczorem.

Możliwa jest również podróż z przesiadkami:

a) którymś z pociągów kolei austriackich do Villach i tam przesiadka na pociągi jadące w stronę Zagrzebia
b) pociągiem Wiedeń – Zagrzeb do Maribora lub Celje i tam przesiadka na pociąg do Lublany.

Koleje austriackie oferują bilety promocyjne Sparschiene. Ceny zaczynają się od:

Wiedeń – Maribor – 19,90 EUR
Wiedeń – Lublana – 24,90 EUR

Są to bilety na konkretne połączenie, nie podlegają zwrotowi ani wymianie. W drugą stronę podobne bilety oferują koleje słoweńskie – zarówno z Lublany, jak i Mariboru do Wiednia kosztują 29 euro. Cena biletu Lublana – Wiedeń według taryfy bazowej to aż 75,20 EUR.

W przypadku podróży przez Villach mogą występować utrudnienia w postaci zastępczej komunikacji autobusowej na niektórych odcinkach.

Trzeci możliwy sposób na dojazd pociągiem do Słowenii z Wiednia do podróż pociągiem dziennym lub nocnym Wiedeń – Wenecja, a następnie przesiadka w Udine na pociąg do Triestu. Możemy dojechać do Gorycji (Gorizia) i przejść pieszo do słoweńskiej części miasta Nowej Gorycji (dworce dzielą 3 kilometry). Z Nowej Gorycji pociągiem dojedziemy do Jesenic i dalej do Lublany (ok. 3 godzin). Autobusy jadą znacznie szybciej, lecz linia kolejowa Nowa Gorycja – Jesenice należy do najpiękniejszych w Europie.

Z Triestu kursowały pociągi do Lublany. Nie wiem, jak będzie w tym roku. W ostateczności można dojechać autobusem do Kopru (ok 45 minut jazdy).

Najtańszy bilet Sparschiene z Wiednia do Udine kosztuje 29,90 EUR.

Wspomniane rozwiązane polecane jest raczej młodym podróżnikom z plecakiem lub miłośnikom z kolei. Osoba z dużym bagażem będzie miała problem z pokonaniem tej trasy.

Bilety można zakupić na stronie tickets.oebb.at

Lublana

Lublana – kameralna stolica Słowenii

3. Pociągiem do Słowenii z Budapesztu

W rozkładzie jazdy 2020/2021 pomiędzy Węgrami a Słowenią przewidziany jest jeden pociąg dziennie. Pociąg relacji Budapeszt – Lublana (w ostatnich latach w wakacje wydłużany do stacji Koper) kursuje trasą przez Murską Sobotę i Ptuj. Jest to dość długa i męcząca podróż.

Koleje węgierskie mają w swojej ofercie bilety promocyjne na przejazd do Lublany bezpośrednio przez Murską Sobotę lub z przesiadką w Zagrzebiu.

Bilet promocyjny Budapeszt – Lublana przez Murską Sobotę kosztuje 29 euro (tam) lub 49 euro (tam i z powrotem). Przez Zagrzeb 39 euro (tam) lub 49 euro (tam i z powrotem)

Jeśli nie uda nam się zakupić biletów promocyjnych, pozostaje kupno biletów w taryfie normalnej, które opłaca się kupować w dwie strony, ponieważ wtedy system sprzedaży biletów nalicza zniżkę do 60%. Dla grup powyżej 6 osób podróżujących razem przewidziane są dodatkowe zniżki.

Przykładowe ceny biletów:

Budapeszt – Ptuj 36,70 EUR (tam);  42,50 EUR (tam i z powrotem)
Budapeszt – Maribor 41,30 EUR (tam);  47,80 EUR (tam i z powrotem)
Budapeszt – Celje 43,90 EUR (tam);  50,90 EUR (tam i z powrotem)
Budapeszt – Lublana 49,30 EUR (tam); 57,00 EUR (tam i z powrotem)

Bilety na odcinek Budapeszt – Lublana kupujemy na stronie elvira.mav-start.hu.

Pociągiem do Słowenii

Przedział drugiej klasy słoweńskiego wagonu w pociągu Budapeszt – Lublana

4. Pociąg Praga – Rijeka firmy Regiojet

Czeski przewoźnik Regiojet w 2021 roku uruchomi pociąg relacji Praga – Rijeka. W odróżnieniu od 2020 roku pociąg nie pojedzie przez Słowenię, natomiast będzie zatrzymywał się w Zagrzebiu i Rijece, skąd można dojechać pociągiem do Słowenii. Będzie to pociąg nocny zestawiony z wagonów z miejscami do siedzenia bezprzedziałowych, wagonów z przedziałami oraz wagonów sypialnych.

Pierwszy kurs pociągu zaplanowany jest na 28 maja. W czerwcu i wrześniu pociąg Praga – Split/Rijeka będzie kursował trzy razy w tygodniu – w piątki, soboty i niedziele, w lipcu i sierpniu codziennie.

Ceny biletów zaczynają się od 590 CZK (ok. 100 zł) za miejsce w wagonie z miejscami do siedzenia i 790 CZK (ok. 135 zł) za miejsce w wagonie sypialnym. W rzeczywistości należy liczyć się ze znacznie wyższymi cenami. W cenie biletu jest śniadanie na pokładzie pociągu.

Informacji na temat pociągu i biletów należy szukać na stronie www.regiojet.cz

5. Zestawienie kosztów

Poniżej przykładowe zestawienie kosztów podróży pociągiem do Słowenii dla osoby dorosłej z wykorzystaniem najtańszych biletów promocyjnych:

Warszawa – Lublana przez Wiedeń:

Bilet Warszawa – Wiedeń – 19,90 EUR
Bilet Wiedeń – Lublana – 24,90 EUR

Jeśli uda się zakupić najtańsze bilety, zapłacimy łącznie 44,8 EUR, przy czym w cenie zawarta jest rezerwacja miejsc. Z Katowic do Wiednia najtańsze bilety promocyjne są tańsze o 10 euro, więc podróż do Słowenii będzie nas kosztowała zaledwie 34,8 EUR.

Warszawa – Lublana przez Budapeszt

Bilet Warszawa – Budapeszt i z powrotem – 56 EUR
Bilet Budapeszt – Lublana i z powotem – 49 EUR

Wyliczenie kosztów podróży przez Budapeszt obejmuje bilet powrotny, ponieważ jest on bardziej opłacalny niż bilet w jedną stronę. Razem wyjdzie nas 105 EUR w dwie strony, czyli 52,5 EUR w jedną stronę. Prawdopodobnie będzie też trzeba wykupić nocleg po drodze. Połączenie ma jednak tę zaletę, że pula biletów w tej cenie jest nielimitowana, a w przypadku podróży przez Wiedeń należy spodziewać się, że rzeczywista cena biletów promocyjnych będzie droższa. Gdybym miał brać pod uwagę tylko komfort przejazdu, wybrałbym podróż pociągiem do Słowenii przez Wiedeń.

Zobacz również: Kolej w Słowenii – przewodnik dla pasażerów

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Twitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Jak dojechać pociągiem - seria artykułów
Pociągiem do Wiednia | Pociągiem do Berlina | Pociągiem na Ukrainę
Pociągiem do Czech | Pociągiem na Słowację | Pociągiem na Litwę
Pociągiem na Białoruś | Pociągiem na Węgry | Pociągiem do Chorwacji
Pociągiem do Czarnogóry | Pociągiem do Słowenii | Pociągiem do Serbii
Pociągiem do Bośni i Hercegowiny | Pociągiem do Włoch | Pociągiem do Brukseli
Pociągiem do Amsterdamu | Pociągiem do Londynu | Pociągiem do Paryża
Pociągiem do Szwajcarii | Pociągiem do Łotwy
Koper

Panorama miasta Koper – jedynego portu morskiego w Słowenii

%d bloggers like this: