Kolej na Podróż

Konkurs fotograficzny Przewozów Regionalnych

Przewozy Regionalne ogłosiły konkurs fotograficzny pt. „Przewozy Regionalne na Pomorzu Zachodnim”. Konkurs odbywa się w ramach obchodów Jubileuszu 55-lecia Lokomotywowni Szczecin Wzgórze Hetmańskie, jak również Jubileuszu 70-lecia przyjazdu kolejarzy na Pomorze Zachodnie. W regulaminie konkursu jest haczyk, o którym napisałem na końcu wpisu, radzę więc czytać do końca.

Nadesłane fotografie będą oceniane w trzech kategoriach:

“Codzienność w Przewozach Regionalnych” – fotografie związane z działalnością spółki  Przewozy Regionalne Oddział Zachodniopomorski w Szczecinie.
“Pojazdy szynowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego” – tabor użytkowany przez Przewozy Regionalne Oddział w Szczecinie będący własnością Urzędu Marszałkowskiego (malowanie w kolorach niebiesko-biało-żółto-zielonym).
“Przewozy Regionalne nocą” – pojazdy użytkowane przez Przewozy Regionalne  Oddział w Szczecinie pokazane w atmosferze nocy.

W każdej kategorii przewidziano trzy nagrody:

1 miejsce: bon na zakup akcesoriów fotograficznych o wartości 600 zł,
2 miejsce: bon na zakup akcesoriów fotograficznych o wartości 300 zł,
3 miejsce: miniREGIOkarnet o wartości 65 zł.

Prace konkursowe należy wysyłać na adres rzecznik.szczecin@p-r.com.pl do 22 listopada 2015 roku do godziny 23:59:59, przy czym liczba przesłanych fotografii nie może przekroczyć 3 dla każdej kategorii tematycznej (nie ma obowiązku startowania w każdej kategorii tematycznej), a nazwa pliku musi wskazywać autora poprzez adres jego poczty elektronicznej, numer kategorii konkursowy i numer zdjęcia w danej kategorii. Pozostałe dane muszą pojawić się w treści maila z pracami konkursowymi.

Parametry plików:

rozdzielczość: nie mniej niż 3Mpx,
wielkość pliku 1MB-5MB.
suma  załączników  nie  może  przekroczyć  25  MB.  W  przypadku  większych  zdjęć wysyłkę należy podzielić.

W  przypadku  przyznania  nagrody  lub  wyróżnienia  autor  może  zostać  poproszony o przesłanie pliku cyfrowego o wyższych parametrach niż nadesłany na konkurs.

Więcej w regulaminie:
https://www.przewozyregionalne.pl/sites/default/files/pliki/18650/konkursfotograficznypr2015regulamin.pdf

Organizator jako cele konkursu wymienił:

– uwrażliwienie fotografów na piękno taboru kolejowego.
– fotograficzne utrwalenie taboru kolejowego użytkowanego przez Przewozy Regionalne – Oddział Zachodniopomorski.
– możliwość zaprezentowania własnej twórczości fotograficznej szerokiemu gronu odbiorców.

Rzeczywisty cel konkursu jest jednak zupełnie inny i podobnie jak w innych konkursach organizowanych przez Przewozy Regionalne należy zwrócić uwagę na punkt regulaminu określający prawa autorskie:

Zgłoszenie do Konkursu jest równoznaczne z nieodpłatnym i nieograniczonym czasowo i terytorialnie upoważnieniem (licencja niewyłączna) Organizatora do wykorzystania Pracy konkursowej przez publiczną prezentację oraz kopiowanie i przetwarzanie dowolną współcześnie dostępną techniką.

Zgłoszenie do Konkursu jest równoznaczne z nieodpłatnym przeniesieniem na Organizatora, prawa własności Pracy Konkursowej oraz akceptacją postanowień niniejszego Regulaminu.

Co to oznacza w praktyce? Wysłanie pracy konkursowej jest równoznaczne z rezygnacją praw autorskich do zdjęcia. Przewozy Regionalne mogą nasze zdjęcia nie tylko nieodpłatnie wykorzystywać w dowolnym celu przez nieograniczony czas, bez podania naszego nazwiska jako autora, ale również autor zdjęcia nie może tego zdjęcia udostępnić na przykład na własnej stronie internetowej lub na przykład na portalu Wikimedia Commons na licencji CC-BY-SA. Wyłącznym właścicielem praw autorskich stają się Przewozy Regionalne, choć według mnie ten zapis regulaminu jest niezgodny z prawem.

Celem konkursu jest więc w praktyce zdobycie jak największej liczby zdjęć, które będzie można wykorzystywać na przykład na Facebooku lub w innych materiałach promocyjnych, za jak najniższą cenę. To coraz częstsza praktyka w konkursach, jednak nie spotkałem się z tym, aby jakaś firma stosowała zapis przenoszący prawa autorskie na organizatora. Najczęściej jest tak, że organizator może wykorzystywać zdjęcia uczestnika na podobnej zasadzie, lecz uczestnik także może publikować te zdjęcia.

Piszę o tym, ponieważ sam się nabrałem, kiedy Przewozy Regionalne organizowały podobny konkurs w 2011 roku, ze znacznie atrakcyjniejszymi nagrodami. Na szczęście z reguły robię kilka zdjęć danego ujęcia, więc mam niemal identyczne zdjęcia jak te, które wysłałem i do których przez własną głupotę straciłem prawa autorskie.

Przewozy Regionalne

Zdjęcie pojazdu Przewozów Regionalnych z województwa opolskiego. Na szczęście posiadam prawa autorskie

%d bloggers like this: