Kolej na Podróż

Frydek-Mistek – dworzec kolejowy

Frydek Mistek to czeskie miasto położone około 30 kilometrów od granicy z Polską. Miasto popularne wśród polskich turystów, liczące około 55 tysięcy mieszkańców.  Wraz z wejściem w życie rozkładu jazdy 2015/2016 Frydek-Mistek zyska bezpośrednie połączenie kolejowe z polskim Cieszynem (dotychczas pociągi odjeżdżały z Czeskiego Cieszyna).

Zapraszam do lektury poradnika dla osób planujących podróż koleją po Czechach. Rozkład jazdy, połączenia, informacje praktyczne, zniżki i promocje.

Posted by Kolej na Podróż on Sunday, 24 March 2019

Dworzec kolejowy we Frydku-Mistku z zewnątrz sprawia bardzo dobre wrażenie. Budynek został wyremontowany ponad 10 lat temu, stosowne prace przeprowadzono też w okolicy dworca.

Wnętrze dworca również zostało wyremontowane, nie ma jednak jakichś pięknych fresek na stropie, dzieł sztuki na ścianach itp. Jest boazeria, ładna posadzka, ławeczka i w zasadzie tyle. Podczas mojego krótkiego pobytu świeciła się tylko część lamp, dlatego nie dało się zrobić dobrych zdjęć.

W holu dworca mieści się kasa krajowa i międzynarodowa. W ofercie ČD Centrum  są pamiątki związane z kolejami czeskimi. Można skorzystać z przechowalni bagażu, przechowalni rowerów lub nadać przesyłkę kurierską ČD Kurýr.   Lokale usługowe w holu dworca to kantor, sklep spożywczy, salonik prasowy i jeden sklep nieokreślonego rodzaju. Przy wejściach do lokali usługowych stoją dwa automaty – z gorącymi napojami oraz z przekąskami.

Od strony peronu wchodzi się do restauracji i toalet. Toalety czynne w godzinach 06:00-18:00, podczas mojej wizyty klucz należało wypożyczyć z restauracji dworcowej, być może obecnie, podobnie jak na innych dworcach, należy prosić o klucz w kasie.

Peron pierwszy wyremontowany, podobnie jak tunel pod torami. Obiekt przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych, zamontowano windy.  Drugi peron niewyremontowany, zadaszony.

Przed budynkiem dworca znajduje się postój taksówek i przystanek autobusowy. W pobliżu skwer.
Z dworca do centrum zarówno dawnego Frydku, jak i Mistku (w mieście Frydek-Mistek są na przykład dwa rynki) idzie się około 15 minut.  Dworzec autobusowy około 400 metrów dalej.

Adres: Nádražní 2052, 738 01 Frydek-Mistek

Frydek-Mistek - dworzec kolejowy

Frydek-Mistek – dworzec kolejowy

Frydek-Mistek - dworzec kolejowy - hol

Frydek-Mistek – dworzec kolejowy – hol

Frydek-Mistek - dworzec kolejowy - hol

Frydek-Mistek – dworzec kolejowy – hol

Frydek-Mistek - dworzec kolejowy - sklepiki

Frydek-Mistek – dworzec kolejowy – sklepiki

Frydek-Mistek - dworzec kolejowy - peron 1

Frydek-Mistek – dworzec kolejowy – peron 1

Frydek-Mistek - dworzec kolejowy - zejście do tunelu

Frydek-Mistek – dworzec kolejowy – zejście do tunelu

Frydek-Mistek - skwer przed dworcem

Frydek-Mistek – skwer przed dworcem

%d bloggers like this: