Kolej na Podróż

Głogówek – perła Opolszczyzny

Głogówek to maleńkie miasteczko w województwie opolskim, liczące niecałe sześć tysięcy mieszkańców. Miasteczko na zdjęciach wygląda cudownie, w relacjach podróżników bywa nazywane „perełką”, a oglądając zdjęcia zabytków aż chce się tam jechać. W artykule na Wikipedii doczytamy się również, iż w czasie drugiej wojny światowej niemieccy mieszkańcy Głogówka skrajnie wykorzystywali polskich robotników przymusowych. Miasteczko rzeczywiście bardzo ładnie wygląda z okien pociągu wjeżdżającego od strony Racławic Śląskich w kierunku Kędzierzyna-Koźla.

Stacja kolejowa Głogówek to zaniedbany, opuszczony, zabytkowy budynek. Nie ma kas, poczekalni, nie postawiono nawet toi-toia, poza nielicznymi podróżnymi oczekującymi na przyjeżdżające co jakiś czas pociągi, można tu spotkać jedynie koty wylegujące się w najróżniejszych miejscach.

Zobacz również:

Prudnik w jeden dzień – przewodnik
Nysa – zniszczona perła
Opole na jeden dzień pociągiem – przewodnik dla każdego

 

Pierwszy z cyklu mini-przewodników o podróży pociągiem po polskich regionach i województwach. Województwo opolskie to…

Posted by Kolej na Podróż on Thursday, 24 January 2019

 

Ze stacji do centrum miasta idzie się około 10 minut malowniczą ścieżką otoczoną szpalerem drzew (Aleja Lipowa). Po lewej stronie widać zabytkową wieżę ciśnień, na końcu ścieżki stoi ładny hotel Salve. Niestety, przed stacją nie ma planu miasta. Po dojściu do centrum wystarczy przejść około 200 metrów w lewo, przejść przez przejście dla pieszych przy rondzie i jesteśmy na miejscu. Deptak (ulica Mickiewicza) wygląda przeciętnie. Po kolejnych stu metrach jesteśmy na rynku.

Rynek na wszystkich zdjęciach wygląda wspaniale. Trzeba przyznać, że jest ładny, jednak nie aż tak, jak można to sobie wyobrazić. Po jednej stronie widać współczesną, brzydką zabudowę, ogólne wrażenie psują też zaparkowane samochody. Na środku rynku stoi późnorenesansowy ratusz z 1608 roku. Jak na miasto tej wielkości dość duży, nie wyróżnia się niczym szczególnym, poza rzeźbami św. Floriana i św. Jana Nepomucena na narożach.

W pobliżu Rynku znajdują się godne uwagi zabytki sakralne – kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła z domem parafialnym, którego wieże widać z daleka na panoramach miasta, kościół i klasztor Franciszkanów, trochę dalej warto natomiast zobaczyć cmentarz parafialny z bardzo ładnym kościołem św. Krzyża wyróżniającym się elewacją z muru pruskiego. Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła kryje przepiękne wnętrza, ze względu na charakter zabytku nie robiłem zdjęć.

Inne najważniejsze zabytki Głogówka położone są przy ulicy Zamkowej – brukowanej uliczki odchodzącej od Rynku. Ulica bardzo ładna, zastawiona parkującymi wszędzie samochodami.

Moją uwagę zwróciła niepozorna kaplica. Jak się okazało, to replika kościoła Grobu Pańskiego w Jerozolimie w kształcie kaplicy, ufundowana przez Jana Jerzego III Oppersdorffa w 1634 roku. Za kaplicą zauważyłem nietypową kopułę na dachu wyremontowanego budynku, co wzbudziło jednoznaczne skojarzenie – obserwatorium. Rzeczywiście, w wyremontowanym skrzydle klasztoru franciszkanów mieści się niewielkie obserwatorium astronomiczne prowadzone przez Franciszkanów od października 2011 roku. Niestety, nie znalazłem żadnych informacji na temat działalności, możliwości zwiedzania itp.

Tuż za kaplicą ujrzymy dawną rezydencję Oppersdorffów, zamek zbudowany pod koniec XVI wieku. Na terenie zamku w 1655 roku Jan Kazimierz szukał schronienia przed Szwedami, w 1806 roku przebywał tu też Ludwik Beethoven – pobyt kompozytora upamiętnia tablica pamiątkowa przy wejściu na teren zamku. Na terenie obiektu mieści się Muzeum Regionalne. Zamek był dla mnie największym zawodem – budynek jest w opłakanym stanie, nie można było wejść na teren dziedzińca, spodziewałem się czegoś znacznie lepszego. Jak przeczytałem na stronie Muzeum Regionalnego, od wakacji 2015 r. prowadzone są prace remontowe i dziedziniec zamku jest niedostępny dla zwiedzających. Głogówek bardzo traci na uroku z powodu niszczejącego zamku.

Zabytkowe centrum miasta kończy się w zasadzie na pobliskiej Bramie Zamkowej i baszcie więziennej z 1595 roku. Po przejściu przez bramę zobaczymy plac zabaw, wyremontowany budynek oberży, a kilkadziesiąt metrów dalej w lewo możemy wejść do parku miejskiego przy zamku, skąd najlepiej widać niszczejący zabytek. Park dość ładny – ławeczki, ścieżka zdrowia, pomnik wdzięczności dla wyzwolicieli z Armii Czerwonej. Spokojne miejsce, gdzie można odpocząć po zwiedzaniu zabytków.

Głogówek to bardzo ładne miasto, choć trudno nie dostrzec pewnych wad. Centrum jest niewielkie, zabytki położone niedaleko siebie – idealne miejsce do spokojnego spaceru. Nie ma zagrożenia przestępczością pospolitą, w piekarniach sprzedają smaczne pieczywo, nie będzie też problemów ze znalezieniem baru lub restauracji. Bardzo dobrze rozwiązano problem szaletów – dwie kabiny wolnostojące umieszczono przy malutkim targowisku 100 metrów za Bramą Zamkową. Trzecia kabina stoi na początku ulicy Mickiewicza. Miejsca dyskretne, skorzystanie z toalety kosztuje złotówkę. Powinno być jednak więcej oznaczeń dla turystów, bo toalety są w miejscach, gdzie trudno się ich spodziewać.

Zdecydowanie brakuje planów miasta. W różnych miejscach są informacje o zabytkach, mapy województwa opolskiego, jakiegoś euroregionu, nie ma natomiast planu Głogówka. Przydałby się szczególnie na stacji kolejowej.

Samochody zaparkowane przy ulicy Zamkowej i w Rynku skutecznie psują ogólne wrażenie oraz niszczą atmosferę tych miejsc. Choć miasteczko podobało mi się, nie poczułem tu specyficznej atmosfery jak na przykład w Byczynie. Gdyby jeszcze wyremontowano zamek, Głogówek miałby szansę stać się jednym z najpiękniejszych polskich miasteczek.

Polecam to miasto na kilkugodzinną wycieczkę. Na miejscowej stacji zatrzymują się pociągi jadące trasą Brzeg – Nysa – Prudnik – Głogówek – Kędzierzyn-Koźle (- Gliwice). Głogówek to jedno z miast, które naprawdę warto odwiedzi, choć nie jest aż tak piękne, jak można wywnioskować ze zdjęć w przewodnikach turystycznych.

Głogówek w pigułce – najważniejsze informacje

Głogówek liczy około 5500 mieszkańców.
Głogówek położony jest w powiecie prudnickim, w województwie opolskim.
Kod pocztowy Głogówka to 48-250.
Miasto otrzymało prawa miejskie w 1275 roku.
Ukazują się tu czasopisma lokalne Życie Głogówka i Nowiny z Głogówka.
Przez Głogówek przepływa rzeka Osobłoga.

Gdzie zjeść

Przy rynku w Głogówku dużą popularnością cieszy się restauracja „Gar na Gazie”, która swego czasu przeszła „Kuchenne Rewolucje”.

Gdzie nocować

Najbardziej znany hotel w Głogówku to hotel Salve, położony pomiędzy stacją kolejową a centrum miasta, tuż przy Alei Lipowej. Jest to hotel trzygwiazdkowy, z restauracją, a więc nie należy do tanich.

Strona internetowa: hotelsalve.pl/

Drugi hotel w tym mieście to hotel Fantazja, również położony blisko największych atrakcji i centrum miasta. Ceny niższe niż w hotelu Salve, brak kategoryzacji. Pokoje z łazienkami.

Strona internetowa:www.hotelfantazja.pl

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Rynek w Głogówku

Rynek

rynek

Głogówek – rynek

Ratusz w Głogówku

Ratusz i brzydsza strona Rynku

zabytkowa kaplica

Zabytkowa kaplica

ulica Zamkowa w Głogówku

Głogówek – ulica Zamkowa

Zamek w Głogówku

Zamek w Głogówku

Zamek w Głogówku

Zamek od strony parku miejskiego

Obserwatorium astronomiczne

Obserwatorium astronomiczne w Głogówku

Oberża w Głogówku

Oberża

Centrum Głogówka

Centrum miasta

budynek przy ulicy Dworcowej

Zabytkowy budynek przy ulicy Dworcowej

%d bloggers like this: