Kolej na Podróż

Kambodża – reaktywacja przewozów pasażerskich

Jak poinformował portal phnompenhpost.com, w kwietniu 2016 roku w trasę po raz pierwszy wyruszy pociąg pasażerski Phnom Penh – Sihanoukville. Będzie to pierwszy przejazd pociągu pasażerskiego w Kambodży od zawieszenia przewozów pasażerskich w 2002 roku. Od tamtej pory można się przejechać jedynie tzw. Bamboo Train, ale trudno to nazwać pociągiem.

W ostatnich latach zainwestowano w odbudowę torów kolejowych, reaktywację przewozów pasażerskich planowano od kilku lat.

Pierwszy kurs pociągu przewidziany jest przed Khmerskim Nowym Rokiem (13-16 kwietnia), skład będzie zestawiony z wagonów różnych klas, w tym z klimatyzowanych wagonów klasy VIP. Wagony pomieszczą 400 pasażerów.   Pomimo odbudowy części linii kolejowej pociąg pojedzie bardzo powoli – trasę o długości 266 kilometrów pokona w osiem godzin, a więc będzie jechał ze średnią prędkością 33 km/h. Nie podano, ile będą kosztowały bilety, nie wiadomo też, czy pociąg będzie kursował regularnie.

W założeniu przewozy kolejowe mają zmniejszyć ruch na drodze pomiędzy Phnom Penh a Sihanoukville.  Z informacji prasowych wynika, iż pociągi towarowe na tej trasie kursują już od 2012 roku, a usługi Royal Railways Company cieszą się dużym zainteresowaniem (w Sihanoukville znajduje się port).

Obecnie trwa odbudowa linii północnej z Phnom Penh do Poipet (gotowy jest odcinek Poipet – Sisophon), w przyszłości planowana jest budowa kilku nowych linii kolejowych, w tym dwóch linii kolejowych do granicy z Wietnamem i Laosem. Jedna z linii ma przebiegać przez popularne wśród turystów miasto Siem Reap.  Problemem jest finansowanie inwestycji. Kambodża nie należy do bogatych krajów, kraj kiepsko wypada w rankingach korupcji.

Źródła:
[1] https://www.phnompenhpost.com/business/passenger-train-services-resume
[2] https://www.cambodiadaily.com/archives/govt-to-finish-northern-rail-line-in-2016-89463/
[3] https://www.phnompenhpost.com/business/firms-urged-take-rail-route
[4] https://royal-railway.com/

Kolej w Kambodży

Linia kolejowa w Phnom Penh (aut. Volunteer Abroad Ubelong, CC-BY-NC, flickr.com)

%d bloggers like this: