Kolej na Podróż

Ostrów Wielkopolski – dworzec kolejowy

Ostrów Wielkopolski to ważny węzeł kolejowy. Dworzec kolejowy został wyremontowany kilka lat temu, obecnie prezentuje się przyzwoicie.

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik dla pasażerów
Dworce kolejowe – lista dworców opisanych na blogu
Polska – spis artykułów z Polski na blogu
Ostrów Wielkopolski – wrażenia
Pleszew – szybki spacer po centrum

Dworzec położony jest w centrum miasta, 10 minut na piechotę od Rynku. Chociaż po drodze nie znalazłem żadnego planu miasta, dojście jest bardzo łatwe – wystarczy iść prosto, później w jednym miejscu skręcić w lewo i jesteśmy na Rynku.

Część dla pasażerów wydaje się bardzo mała w stosunku do wielkości budynku. W holu czynne są dwie kasy biletowe, jakieś studio fotograficzne oraz sklepik 1minute. Sklep 1minute jest dużo gorszy niż podobne sklepy w pozostałych miastach – mały wybór, brak kanapek i pieczywa, zepsuty piec. Lepiej zaopatrzyć się w jedzenie na mieście.

Podróżni  mogą zostawić bagaż w skrzynkach bagażowych, czynne są też dwa automaty z gorącymi napojami i automat z przekąskami i zimnymi napojami.

Toalety znajdują się w osobnym budynku, należy wyjść z holu na peron 1 i pójść w prawo około 30 metrów.

Na perony przechodzi się przejściem podziemnym. Przejście czyste, choć nie wygląda na świeżo wyremontowane. W przejściu mieści się salon gier z kawiarenką internetową (nie wiem, czy jeszcze działa).  Schody na przejście strome, pomimo poręczy niepełnosprawni i matki z wózkami będą mieli ogromne problemy z dotarciem na peron, podobnie zresztą jak ludzie ze schorzeniami narządów ruchu.

Peron 1 i peron 2 zostały wyremontowane, peron 3 nie. Perony zadaszone, jest gdzie usiąść. Przy wejściu do przejścia na perony zlokalizowany jest bar niższej kategorii cenowej, jednak klientela nie budzi zaufania.

Przed wejściem na dworzec znajduje się parking. Na drugą stronę ulicy przechodzi się na światłach.  W okolicach dworca można zrobić zakupy w piekarni, warzywniaku, supermarketach „Kaufland” i „Biedronka”, z lokali gastronomicznych w pobliżu należy wymienić czynny przez całą dobę bar z kebabami oraz znacznie krócej czynną cukiernię z zapiekankami.

Dworzec czynny jest przez całą dobę. Można przenocować. Na dworcu kręcą się ochroniarze i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. W nocy dodatkowo pojawiają się patrole policji. W okolicy dworca zdarza się zaczepianie przez żuli z prośbą o drobne.

Miłośników dworców, kolei i podróżowania pociągiem zapraszam do polubienia naszego profilu na Facebooku.

 

Wejście na dworzec

Ostrów Wielkopolski – dworzec kolejowy

Hol dworca w Ostrowie Wielkopolskim

Ostrów Wielkopolski – dworzec kolejowy – hol

Toalety

Ostrów Wielkopolski – dworzec kolejowy – toalety

Schody na perony

Ostrów Wielkopolski – dworzec kolejowy – przejście na perony

Przejście na perony

Ostrów Wielkopolski – dworzec kolejowy – przejście na perony

Peron 1

Ostrów Wielkopolski – dworzec kolejowy – peron 1

Peron 2

Ostrów Wielkopolski – dworzec kolejowy – peron 2

Peron 3

Ostrów Wielkopolski – dworzec kolejowy – peron 3

%d bloggers like this: