Kolej na Podróż

Zagrzeb – hostel w wagonach sypialnych

Hostele w wagonach sypialnych są nie lada atrakcją. W kwietniu 2016 roku hostel tego typu otwarto na jednym z peronów dworca głównego w Zagrzebiu. Co ciekawe, właściciel hostelu chce utworzyć sieć podobnych hosteli tego typu na innych najważniejszych chorwackich dworcach.

Otwarcie hostelu w Zagrzebiu szeroko komentowano w chorwackich mediach. Przy tzw. „peronie pocztowym” stoją trzy wyremontowane wagony sypialne, w których może przenocować 90 osób. W pierwszym wagonie znajduje się recepcja.  Goście nocują w przedziałach trzyosobowych, przy czym można wykupić przedział dla dwóch osób lub tylko dla siebie, oczywiście za odpowiednio wyższą opłatą. W każdym wagonie są dwie toalety i kabina prysznicowa.

Zobacz również:

Zagrzeb – praktyczny przewodnik

Hostel w wagonie sypialnym to projekt przedsiębiorcy Zvonko Momčilovića. Jak powiedział w jednym z wywiadów, na pomysł wpadł podczas spaceru, kiedy zobaczył odstawione, niszczejące wagony sypialne. Ojciec i brat przedsiębiorcy byli maszynistami, on sam ukończył technikum kolejarskie, później krótko pracował na kolei, a jako ekonomista z doświadczeniem w turystyce chciał zaoferować nową jakość na chorwackim rynku. [1]

Grupą docelową hostelu mają być młodzi podróżnicy, którzy nie oczekują wysokiego komfortu, a chcą oszczędzić czas i pieniądze na dojazdy.

Wkrótce zostaną otwarte hostele w wagonach w Splicie, Puli, Zadarze, Szybeniku i Rijece, w przyszłości biznesmen planuje otwarcie kolejnych, o ile uda mu się zakupić wagony sypialne. Na razie dysponuje wagonami odkupionymi od kolei chorwackich, być może pojawią się też piętrowe wagony sypialne (prawdopodobnie z dawnych pociągów City Night Line).

Ceny noclegów, jak na warunki chorwackie, są bardzo atrakcyjne. W Zagrzebiu nocleg w przedziale trzyoosobowym kosztuje w przeliczeniu 12 euro, w przedziale dwuosobowym 18 euro, a jeżeli chcemy mieć przedział dla siebie, zapłacimy 35 euro.

Jak wynika z opisu, prysznice są na żetony, na korytarzu stoi automat z wodą pitną, w pokojach jest wi-fi i czynne gniazdko. Goście otrzymują też bezpłatnie plan miasta.

Strona internetowa hostelu: https://adriatictrainhostels.com/

Źródła:
[1] https://www.jutarnji.hr/vijesti/zagreb/senzacionalan-projekt-na-glavnom-kolodvoru-otvara-se-hostel-u-napustenim-vagonima/584800/

Zdjęcia ze strony internetowej hostelu za zgodą Adriatic Train Hostels.

Adriatic Train Hostel

Adriatic Train Hostel w Zagrzebiu

Adriatic Train Hostel

Adriatic Train Hostel – wnętrze wagonu

Adriatic Train Hostel

Adriatic Train Hostel – przedział

Adriatic Train Hostel - toaleta

Adriatic Train Hostel – toaleta

%d bloggers like this: