Kolej na Podróż

Euregio-Ticket Mass Rhein

Podróż koleją po Niemczech i regionach przygranicznych może być stosunkowo tania, o ile znamy oferty promocyjne. Jedną z takich ofert jest Euregio-Ticket Mass Rhein, umożliwiający niedrogie podróżowanie po pograniczu niemiecko-belgijsko-holenderskim (po Euroregionie Moza-Ren).

EUREGIO-TICKET MASS RHEIN – CO TO JEST:

Euregio-Ticket Mass Rhein to jednodniowy bilet sieciowy ważny przez cały dzień. Od poniedziałku do piątku z biletem może podróżować jedna osoba, w soboty i niedziele maksymalnie dwie osoby z trojgiem dzieci do ukończenia 12 roku życia.

EUREGIO-TICKET MASS RHEIN – CENA BILETU:

Bilet Euregio-Ticket Mass Rhein kosztuje 18,5 euro. Jak pisałem, w soboty, niedziele i święta państwowe za tę cenę może podróżować dwoje dorosłych i troje dzieci, wyjdzie więc bardzo tanio.

EUREGIO-TICKET MASS RHEIN – ZAKRES WAŻNOŚCI:

Bilet ważny jest w pociągach, autobusach podmiejskich oraz komunikacji miejskiej w regionach na pograniczu niemiecko-belgijsko-holenderskim. Obowiązuje w pociągach regionalnych oraz w pociągach krajowych IC kolei belgijskich i holenderskich. Nie jest honorowany w pociągach ICE oraz Thalys.

Bilet ważny jest tylko w drugiej klasie pociągów, podróż pierwszą klasą nie jest możliwa.

download.avv.de/Tarif_Ticket_Flyer/euregioticket.pdf – ulotka z mapą ważności.

Belgia – ważność biletu na liniach kolejowych:

Liège-Guillemins – Hasselt
Liège-Guillemins – Verviers – Welkenraedt (- Eupen) – Aachen Süd-Gr.
Liège-Guillemins – Visé-fre.
Verviers – Spa – Géronstère

Niemcy – ważność biletu na liniach kolejowych:

Aachen – Merzenich
Aachen – Aachen Süd-Gr.
Stolberg Hbf – Stolberg-Altstadt
Stolberg Hbf – Eschweiler-Langerwehe
Düren – Linnich
Düren – Heimbach
Weilerwist – Jünkerath
Euskirchen – Bad Münstereifel
Euskirchen – Kuchenheim
Aachen – Herrath
Herzogenrath – Alsdorf-Poststrasse
Herzogenrath – Herzogenrath (Gr.)
Dalheim – Mönchengladbach-Genhausen
Düren – Euskirchen (suivant la saison)
Heinsberg –Lindern

Holandia – ważność biletu na liniach kolejowych:

Maastricht – Visé (Gr.)
Aachen – Heerlen
Maastricht – Roermond
Sittard -Heerlen
Maastricht Randwijck – Kerkrade (Veolia)

GDZIE KUPIĆ BILET EUREGIO-TICKET MASS RHEIN?

Bilet kupimy w automatach biletowych Deutsche Bahn, w kasach i automatach biletowych przewoźników honorujących bilet, jak również przez internet.

Kup bilet na stronie kolei niemieckich Deutsche Bahn

CO ZWIEDZIĆ Z BILETEM EUREGIO-TICKET MASS RHEIN:

Dzień z biletem Euregio-Ticket Mass Rhein można spędzić na wiele sposobów. Według mnie najważniejsze miejsca do zwiedzenia to: Akwizgran, Liege i Maastricht. Resztę można zwiedzić, ale nie trzeba.

Liege (Belgia) – duże miasto położone nad rzeką Mozą. Ważny węzeł kolejowy, dawniej ośrodek produkcji stali. Liege pod względem architektury nie należy do najpiękniejszych miast, ale jest tu kilka miejsc, które warto zobaczyć. Już sam dworzec kolejowy Liege Guillemins to nowoczesna stacja, należąca do najbardziej fotogenicznych w Europie. Najważniejsze zabytki to katedra, pałac biskupa Liege na Placu Lamberta oraz liczne obiekty sakralne. Wizytówką miasta są schody na Montagne de Bueren. Ponadto godne uwagi są muzea – Muzeum Curtiusa, czyli znane muzeum archeologiczne i Muzeum Transportu Liege.

Maastricht (Holandia) – jedno z najstarszych miast Holandii, o ile nie najstarsze. Sporo zachowanych zabytków, ładne ulice w centrum, bogata oferta kulturalna i muzealna. Liczne zabytki i zadbane parki. Sporo kościołów. Miasto bardzo popularne wśród turystów, a przede wszystkim studentów.

Akwizgran (Niemcy) – miasto uzdrowiskowe z nowoczesną zabudową i pięknym ratuszem. Równie piękna jest katedra. Doskonała baza wypadowa do wycieczek.

Pomiędzy Akwizgranem a Liege ora Liege a Maastricht kursują bezpośrednie pociągi. Można też zwiedzić miasta Spa (jedyna w Belgii czynna kolej linowo-terenowa), belgijskie Verviers i holenderskie Roermornd.

GDZIE NOCOWAĆ:

Jeśli wybierzecie jako bazę wypadową Akwizgran, najlepszym rozwiązaniem jest nocleg w hostelu A&O Aachen Hauptbahnhof, położonym tuż przy dworcu kolejowym Aachen Hauptbahnhof. Wiem, liczą dodatkowo za pościel, a śniadanie kosztuje bardzo drogo, lecz jest to zdecydowanie najlepsza propozycja dla osób, których nie stać na coś droższego.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

Maastricht

Ulica w Maastricht

 

%d bloggers like this: