Kolej na Podróż

Transport na Łotwie – pociągi i autobusy

Podróż na Łotwę często kończy się na Rydze, ale jeżeli chcemy zwiedzić coś więcej, konieczne będzie skorzystanie ze środków komunikacji publicznej. Transport na Łotwie jest nieźle zorganizowany, opiera się o pociągi i autobusy. Marszrutki kursują tylko na kilku trasach podmiejskich w okolicach Rygi. Łotwa to mały kraj, więc uruchamianie połączeń lotniczych krajowych jest bezcelowe, choć z tego, co mi wiadomo, aczkolwiek raz w tygodniu lata samolot Ryga – Lipawa obsługiwany przez Air Baltic. Po co? Trudno powiedzieć. Lotnisko w Lipawie położone jest daleko od centrum miasta i osobiście trudno mi uwierzyć w sens takiego przedsięwzięcia.

Zobacz również:

Ryga na weekend – praktyczny przewodnik

TRANSPORT NA ŁOTWIE – POCIĄGI

Pociągi na Łotwie pełnią głównie rolę kolei aglomeracyjnej w Rydze. Połączeń dalekobieżnych jest bardzo mało, tabor przestarzały, a w większości pociągów nie ma toalet. Koleje łotewskie obsługują połączenia do Jurmały i Tukums, Jełgawy, Siguldy, Ogre, rzadziej do Dyneburga, Valgi i zaledwie raz w tygodniu do Lipawy.

Więcej informacji:
https://www.pv.lv – Wyszukiwarka połączeń kolei łotewskich

Ceny biletów w 2018 roku:

Ryga – Jurmała – 1,40 euro (czas przejazdu: 30 minut)
Ryga – Jełgawa – 1,90 euro (czas przejazdu: 45 minut)
Ryga – Dyneburg – 7,05 euro (czas przejazdu 3,5 godziny) lub 7,70 euro (pospieszny)
Ryga – Sigulda – 1,90 euro (czas przejazdu 75-80 minut)
Ryga – Kieś – 3,50 euro (czas przejazdu ok. 2 godzin)

Problemem łotewskich kolei są duże odległości pomiędzy pojedynczymi stacjami, mała gęstość zaludnienia spowodowana emigracją zagraniczną oraz często duże odległości pomiędzy stacjami a centrami osad, wsi i miast. Z tego powodu nie opłaca się uruchamiać dużej liczby pociągów do Kiesia, Valmiery, czy Lipawy. W przypadku tej ostatniej pociągi przegrywają z autobusami, które kursują bardzo często i przez dużą część trasy jadą autostradą. Pociąg Ryga – Lipawa dowozi więc głównie studentów tylko raz w tygodniu.

Nie kursują pociągi do Windawy – ostatnia stacja na tej trasie to Tukums.

TRANSPORT NA ŁOTWIE – AUTOBUSY

Transport na Łotwie oparty jest głównie o autobusy. Docierają one do wielu miast, miasteczek i wsi, do których nie dojeżdżają pociągi. Kursują stosunkowo często, czas przejazdu jest konkurencyjny, podobnie jak ceny. Tabor różny, ale te jeżdżące do Lipawy lub Windawy wyglądają nieźle. Brakuje autobusów wyposażonych w toaletę.

Swego czasu Lux Express protestował przeciwko trudnością w uzyskaniu koncesji na przewozy krajowe na terytorium Łotwy wożąc przez jakiś czas pasażerów na trasie Ryga – Lipawa bezpłatnie. Przydałoby się takie komfortowe połączenie  Z Rygi do Lipawy i Windawy.

Jeśli chodzi o autobusy na Łotwie, można sparafrazować popularne przysłowie „Wszystkie drogi prowadzą do Rygi”. Dworzec autobusowy w Rydze jest największym dworcem autobusowym w kraju, odjeżdżają stąd autobusy w niemal wszystkie miejsca na Łotwie i autobusy międzynarodowe.

Dworce autobusowe w pozostałych miastach i miasteczkach są małe i często zaniedbane.

Rozkład jazdy autobusów znajdziecie na stronie internetowej dworca autobusowego w Rydze www.autoosta.lv

Przykładowe ceny biletów autobusowych na Łotwie w 2018 roku:

Ryga – Windawa – 7,55 euro (czas przejazdu 3-4 godziny)
Ryga – Lipawa – 8,55-8,70 euro (czas przejazdu 3,5-4,5 godziny)
Ryga – Dyneburg – 8,90 euro (czas przejazdu około 4 godzin)
Ryga – Jełgawa – 2,30 euro (czas przejazdu 55 minut)
Ryga – Kuldiga – 6,40 euro (najszybsze pokonują trasę w 2 godziny i 40 minut)
Ryga – Valmiera – 2,10 euro (czas przejazdu 2 godziny i 10 minut)
Ryga – Kieś – 4,15 euro (czas przejazdu około 2 godzin)
Ryga – Kandava – 4,25 euro (czas przejazdu około półtorej godziny)

Na uwagę zasługuje brak szybkich połączeń Ryga – Kieś. Tylko kilka pociągów, a autobusy na odcinku Sigulda – Kieś mogłyby jechać szybciej.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: