Kolej na Podróż

Jak dojechać do Estonii – przewodnik (2018)

Kolejny z cyklu naszych poradników nosi nazwę Jak dojechać do Estonii. W 2018 roku trochę zmieniły się możliwości dojazdu do tego kraju, więc wypadałoby zaktualizować dane.

JAK DOJECHAĆ DO ESTONII – POCIĄGIEM

W 2018 roku można dojechać pociągiem do Estonii, ale jest to zadanie skomplikowane i możliwe do zrealizowania tylko w weekendy. No i w jedną stronę, bo jeżeli chcemy natychmiast wracać, będzie to niemożliwe. Będą też potrzebne noclegi po drodze.

Jak dojechać do Estonii  pociągiem w skrócie:

a) jedziemy pociągiem Białystok – Kowno. Z Polski na Litwę pociąg kursuje w piątki (1 pociąg); soboty (2 pociągi) i niedziele (2 pociągi). Z Kowna do Białegostoku w soboty (2 pociągi), niedziele (2 pociągi) i poniedziałek (1 poranny pociąg). Szczegółowe informacje, rozkład jazdy i ceny w artykule Jak dojechać na Litwę.

b) Nocujemy w Kownie lub w Wilnie i w dalszą podróż wybieramy się pociągiem Wilno – Dyneburg. Przejazd trwa prawie 3 godziny, a koszt biletu to 9 euro. Więcej informacji w artykułach:

Jak dojechać na Łotwę (2018)
Pociąg Wilno – Dyneburg

c) Z Dyneburga jedziemy pociągiem do Rygi. Przejazd to kolejne 3 i pół godziny. Bez względu na to, czy wybierzemy połączenie z Wilna o 05:42, czy późniejsze, to nie zdążymy na pociąg z Rygi do Valgi skomunikowany z pociągiem Valga – Tallin. Bilet Dyneburg – Ryga kosztuje 7,05 euro.

Rozkład jazdy dostępny jest na stronie: www.pv.lv

Pamiętajmy, że łotewska nazwa Dyneburga to Daugavpils.

d) Nocleg w Rydze. Hostele są tanie, pokój jednoosobowy z łazienką w rozsądnej cenie bardzo trudno znaleźć nawet poza sezonem.

e) Następnego dnia jedziemy pociągiem Ryga – Valga (odjazd ok. 10:37), który dojeżdża do Valgi około 13:55. Cena biletu to 5,60 euro. Na stacji Valga przesiadamy się do pociągu kolei estońskich relacji Valga – Tallin przez Tartu. Pociągi są skomunikowane. Bilet z Valgi do Tartu kosztuje 4,90 euro, a z Valgi do Tallina 16,90 euro.

Rozkład jazdy na odcinku łotewskim dostępny jest na stronie: www.pv.lv
Rozkład jazdy na odcinku Valga – Tallin znajdziemy na stronie: www.elron.ee

Jest to podróż długa i czasochłonna, ale dla miłośników kolei zaliczenie takiego przejazdu to niemal rzecz święta. Wadą jest konieczność wykupienia dwóch noclegów.

JAK DOJECHAĆ DO ESTONII – AUTOBUSEM

Dojazd do Estonii autobusem wygląda podobnie jak w przypadku Litwy i Łotwy. W zasadzie godni polecenia  tylko dwaj przewoźnicy.

Lux Express – komfortowe autokary z Warszawy do Wilna, gdzie możemy się przesiąść na autokar do Rygi lub dalej do estońskiej Parnawy i Tallina. Ceny stosunkowo wysokie, wyprzedaże coraz słabsze. Lux Express uruchamia także autobusy krajowe w Estonii na trasach Tallin – Parnawa i Tallin – Tartu

Wyszukiwarka połączeń: luxexpress.eu

Ecolines – autokarami tej firmy dojedziemy także do Tallina z przesiadką w Rydze. Opinie różne, ceny trochę niższe niż w Lux Express (bez promocji), ale ponoć komfortem jazdy również ustępują estońskiemu przewoźnikowi. Opinie w internecie rozbieżne.

Wyszukiwarka połączeń: www.ecolines.net

Rozkład jazdy Eurolines jest dla mnie niezrozumiały i nieczytelny, dlatego nie uwzględniłem tej firmy w zestawieniu.

JAK DOJECHAĆ DO ESTONII – SAMOLOTEM

Do Estonii dotrzemy także samolotem. Tu nie mam dobrych wieści. Z Polski do Tallina nie latają tanie linie lotnicze. W zasadzie jedyna stabilna oferta to połączenie lotnicze Warszawa – Tallin obsługiwane przez PLL LOT. Niestety, ceny biletów są bardzo wysokie, a promocja „Szalona Środa” tylko z bagażem podręcznym nie jest już atrakcyjna.

PLL LOT – www.lot.com

W czasie opracowywania przewodnika nie latały tanie linie lotnicze z Berlina do Tallina. Być może za jakiś czas coś się zmieni, na razie samolot to bardzo droga opcja.

DOJAZD DO ESTONII – CO WYBRAĆ

Dojazd do Estonii jest czasochłonny i stosunkowo drogi. Osobiście skłaniałbym się do skorzystania z usług Lux Express, ewentualnie część trasy pokonałbym pociągiem (szczególnie, gdybym kończył podróż w Tartu). Samolot odpada ze względu na cenę.

Pozostaje jeszcze opcja dojazdu do Berlina na lotnisko Berlin-Schönefeld, przelot Ryanairem do Rygi i stamtąd autobusem do Parnawy i Tallina lub pociągiem do Tartu. To dobre rozwiązanie dla mieszkańców zachodniej Polski.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Lux Express

Autokar Lux Express

 

%d bloggers like this: