Kolej na Podróż

Kalifornia – koleje wąskotorowe i turystyczne

Angels Flight Railway

Funikular w Los Angeles łączący South Hill Street z South Olive Street w dzielnicy Bunker Hill. Długość trasy to 91 metrów. Funikalar nazywany jest „najkrótszą koleją na świecie”.

Strona internetowa: angelsflight.com
Angels Flight Railway na You Tube

Billy Jones Wildcat Railroad

Popularna kolej miniaturowa w Los Gatos, 50 kilometrów od San Francisco. Od 1970 roku przewozi pasażerów po trasie o długości około 1600 metrów pomiędzy Vasona Park a Oak Meadow Park. Czynna przez cały rok w weekendy i codziennie w sezonie letnim.

Strona internetowa: www.bjwrr.org
Billy Jones Wildcat Railroad na You Tube

Disneyland Railroad

Park Disneyland w pobliżu Anaheim może pochwalić się kolejką wąskotorową kursującą po okrężnej, dwukilometrowej trasie. Pasażerowie odbywają podróż w stylowych wagonikach retro ciągniętych przez lokomotywę parową. Przejazd trwa 18 minut. W Disneylandzie kursuje również monorail oraz tramwaj konny.

Strona internetowa: disneyland.disney.go.com/attractions/disneyland/disneyland-railroad-main-street-station
Disneyland Railroad na You Tube

Fillmore & Western Railway

Pociągi turystyczne z Fillmore do Kevet uruchamiane przeważnie w weekendy i święta. Pociągi zestawione są z lokomotywy spalinowej lub parowej (parowa z reguły przy przejazdach specjalnych) oraz zabytkowych wagonów z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Przejazd połączony jest z przystankami na zwiedzanie atrakcji turystycznych, między innymi centrum miasteczka Santa Paula, albo lokomotywowni.

Strona internetowa: www.fwry.com
Fillmore & Western Railway na You Tube

Market Street Railway

Market Street Railway to nazwa dla zabytkowych tramwajów będących częścią systemu San Francisco Municipal Railway. Tramwaje kursują przez cały rok na linii F, pomiędzy Pier 39 a Coit Tower na szczycie Telegraph Hill.

Strona internetowa: www.streetcar.org
Market Street Railway na You Tube


Market Street Railway
(aut. Jay Galvin, CC-BY, flickr.com)

Market Street Railway
(aut. Jay Galvin, CC-BY, flickr.com)

Napa Valley Wine Train

Pociągi wycieczkowe z Napa do St. Helena kursujące w wybrane weekendy. Przejazd pociągiem jest częścią dłuższego programu przewidującego obiad na pokładzie pociągu oraz zwiedzanie winiarni. Podczas podróży w jedną stronę pociąg pokonuje około 30 kilometrów. Cała wycieczka, czyli podróż powrotna, wraz ze zwiedzaniem i programem dodatkowym, trwa trzy godziny. Pasażerowie podrózują w odrestaurowanym wagonie restauracyjnym produkowanym w latach 1915-1917 oraz w wagonie panoramicznym z 1952 roku.

Strona internetowa: www.winetrain.com
Napa Valley Wine Train na You Tube


Napa Valley Wine Train
(aut. Jim G (jimg944), CC-BY, flickr.com)

Napa Valley Wine Train
(aut. Jim G (jimg944), CC-BY, flickr.com)

Niles Canyon Railway

Weekendowe przejazdy pociągami retro z Niles do Sunol. Pociągi zwykle prowadzone są przez parowóz. Przejazd powrotny trwa ponad godzinę, pociąg w tym czasie pokonuje około 20 kilometrów (10 tam i 10 z powrotem).

Strona internetowa: www.ncry.org
Niles Canyon Railway na You Tube


Niles Canyon Railway
(aut. Mike Roque, CC-BY, flickr.com)

Niles Canyon Railway
(aut. Tom Hilton, CC-BY, flickr.com)

Pacific Southwest Railway Museum

Pacific Southwest Railway Museum to muzeum kolejnictwa mieszczące się w Campo, tuż przy granicy z Meksykiem. Oprócz kolekcji zabytkowych lokomotyw i wagonów oferuje przejazdy pociągami retro w wybrane weekendy. Przejazdy odbywają się na trasach Campo – Miller Creek. Dawniej raz w miesiącu kursowały pociągi do meksykańskiego Tecate, ale obecnie przejazdy do Meksyku prawdopodobnie wycofano z oferty.

Pociąg Pacific Southwest Railway Museum na You Tube

Poway Midland Railroad

Kolej wąskotorowa w Old Poway Park w Poway. Kursuje przez cały rok w weekendy, oprócz drugiej niedzieli miesiąca. Pociągi zestawione są z parowozu i wagonów retro. Nie znalazłem informacji na temat długości trasy.

Strona internetowa: www.powaymidlandrr.org
Poway Middland Railroad na You Tube

Railtown 1897

Pociągi parowe kursujące w letnie weekendy (najczęściej od kwietnia do października) na pięciokilometrowej trasie z Jamestown do Rock Spur. Podróż powrotna trwa zaledwie 45 minut. Dużo większą atrakcją jest kolekcja wagonów i lokomotyw Sierra Railroad w Jamestown.

Strona internetowa: www.railtown1897.org
Railtown 1897 na You Tube

Roaring Camp Railroads

Weekendowe, całoroczne pociągi turystyczne (w sezonie letnim kursują codziennie) na dwóch trasach:
Roaring Camp – Bear Mountain (Redwood Forest Steam Train)
Roaring Camp – Santa Cruz (Santa Cruz Beach Train)

Oba pociągi cieszą się ogromną popularnością. Pierwszy kursuje przez piękne tereny leśne (podróż powrotna trwa ok. 75 minut) , drugi przejeżdża przez centrum Santa Cruz, aby skończyć swój bieg tuż przy plaży (podróż powrotna trwa ok. 3 godzin).

www.roaringcamp.com

Redwood Forest Steam Train na You Tube
Santa Cruz Beach Train na You Tube


Roaring Forest Steam Train
(aut. Kei Noguchi, CC-BY-SA, flickr.com)

Santa Cruz Beach Train
(aut. Aaron & Carol (trailblazer), CC-BY, flickr.com)

Sacramento RiverTrain

Weekendowe przejażdżki pomiędzy Woodland a West Sacramento na trasie o długości 22 kilometrów. W ofercie zarządcy jest kilka rodzajów wycieczek z programem towarzyszących; większość wycieczek trwa 3 godziny (przejazd tam, program dodatkowy, przejazd powrotny).

Strona internetowa: www.sacramentorivertrain.com
Sacramento RiverTrain na You Tube

Sierra Dinner Train

Pociąg „obiadowy”, czyli taki, w którym podróż połączona jest z obiadem, kursuje od 1999 roku w wybrane dni pomiędzy Oakdale a Warnerville (ok. 30 kilometrów. Cała trasa Sierra Dinner liczy ok. 92 km, ale po pozostałych pociąg nie jeździ. Podróż powrotna trwa 3 godziny.

Strona internetowa: www.sierrarailroad.com
Sierra Dinner Train na You Tube

Skunk Train

Pociąg uruchamiany przez tego samego zarządcę, co Sacramento River Train i Sierra Dinner Train. Kursuje na dwóch liniach:
Fort Bragg – Northspur (przez większość dni w roku)
Willits – Northspur (głównie w sezonie letnim)

Wycieczki powrotne na obu trasach trwają około 4 godzin. Nazwa pociągu pochodzi od pierwszych wagonów motorowych, w których podobno niemiłosiernie śmierdziało.

Strona internetowa: www.skunktrain.com
Skunk Train na You Tube


Skunk Train
(aut. materiały promocyjne)

Skunk Train (szynobus)
(aut. materiały promocyjne)

Yosemite Mountain Sugar Pine Railroad

Kolej wąskotorowa kursująca w wybrane dni parku Yosemite, pomiędzy stacjami Fish Camp a Sugar Pine. Długość trasy wynosi około 3 kilometrów. W zależności od dnia można się przejechać szynobusem lub pociągiem prowadzonym przez lokomotywę parową.

Strona internetowa: www.ymsprr.com

Yosemite Mountain Sugar Pine Railroad na You Tube


Yosemite Mountain Sugar Pine Railroad
(aut. Ian A Gratton, CC-BY, flickr.com)

Yosemite Mountain Sugar Pine Railroad
(aut. Ian A Gratton, CC-BY, flickr.com)

%d bloggers like this: