Kolej na Podróż

Koleje wąskotorowe i turystyczne w stanie Iowa

Boone & Scenic Valley Railroad

Bardzo popularna kolej turystyczna, znana głównie z wiaduktu High Bridge nad rzeką Des Moines. Pociągi zwykle kursują po trasie Boone – stara kopalnia w Fraser (12 km), a w wybrane dni Boone – Wolf (18 km). Do wyboru szereg przejazdów – od parowego pociągu z wagonami retro, przez pociągi z lokomotywą spalinową, po pociągi „obiadowe” i „piknikowe”. W wybrane dni można również dojechać zabytkowym tramwajem z centrum Boone do stacji kolejowej. Podróż powrotna na trasie Boone – Fraser trwa godzinę i 45 minut.

Strona internetowa: www.scenic-valleyrr.com
Boone & Scenic Valley Railroad na You Tube

Hawkeye Express

Ciekawy pociąg w Iowa City. Hawkeye Express to pociąg uruchamiany w dni, kiedy miejscowa drużyna futbolu amerykańskiego gra mecze u siebie. Kursuje z centrum miasta na stadion, dowożąc kibiców po linii używanej do przewozów towarowych. Pociąg zestawiony z lokomotywy spalinowej i sześciu wagonów piętrowych, które z zewnątrz wyglądają na nowoczesne, ale w środku prezentują się przeciętnie. Wagony kursowały wcześniej w pociągach podmiejskich w Chicago. Hawkeye Express kursuje od 2006 roku. Przejazd trwa 8 minut, a pociąg może jednorazowo przewieźć 1200 osób.

Strona internetowa: www.iowanorthern.com/hawkeye/
Hawkeye Express na You Tube

Iowa Trolley Park Railroad Museum

Iowa Trolley Park Railroad Museum to niewielkie muzeum w Clear Lake, które oprócz wystaw organizuje w wybrane dni krótkie przejazdy zabytkowymi tramwajami, pociągami i drezynami. Na terenie muzeum wybudowano także kolejkę miniaturową, cieszącą się sporą popularnością wśród najmłodszych. W momencie opracowywania artykułu strona internetowa muzeum nie działała.

Iowa Trolley Park Railroad Museum na You Tube

Midwest Central Railroad

Krótka linia kolei wąskotorowej w Mount Pleasant. Przejazdy organizowane są tylko w wybrane dni, długość trasy to 1,6 km . Pociągi zestawione z parowozu i wagonów retro. Kolej utrzymywana jest przez wolontariuszy.

Strona internetowa: www.mcrr.org
Midwest Central Railroad na You Tube

%d bloggers like this: