Kolej na Podróż

Kolorado – koleje turystyczne i wąskotorowe

Cripple Creek & Victor Narrow Gauge Railroad

Kolej wąskotorowa o rozstawie 610 mm, kursująca codziennie od drugiej połowy maja do pierwszych dni października z Criple Creek do Victor, po trzykilometrowej trasie przez tereny leśne. Pociąg zestawiony z lokomotywy parowej i wagonów tzw. „letniaków” przejeżdża przez tereny tętniące życiem w czasach „gorączki” złota. W pobliżu stacji końcowej znajduje się dawna kolonia górnicza. Przejazd tam i z powrotem trwa 40 minut, a pociągi odjeżdżają ze stacji początkowej co 40 minut. Bilety stosunkowo drogie, jak na tak krótki przejazd.

Strona internetowa: cripplecreekrailroad.com
Cripple Creek & Victor Narrow Gauge Railroad na You Tube

Cumbres & Toltec Scenic Railroad

Sezonowe przejazdy pociągami retro prowadzonymi przez parowóz po trasie z Antonito do Chama NM (około 103 km). Pociągi kursują codziennie od ostatniego tygodnia maja do połowy października. Po drodze przerwa na lunch w Osier. Dostępnmych jest kilka wariantów wycieczek – oprócz przejazdu pociągiem można wykupić autokarowe wycieczki fakultatywne. Linia kolejowa biegnie przez malownicze, górskie tereny. Wagony retro dostępne w klasach Coach, Deluxe Tourist i Parlor. Dodatkowo pasażerowie mogą skorzystać z wagonu widokowego. Interesująca kolej, ale bilety bardzo drogie.

Strona internetowa: www.cumbrestoltec.com
Cumbres & Toltec Scenic Railroad na You Tube

Denver & Rio Grande Railroad

Kolejna z kolei sezonowych – tym razem przejazdy wagonem motorowym przypominającym dawne tramwaje. Trasa: South Fork – Wagon Wheel Gap, w wybrane dni wydłużona do Wasson lub Creede. Niestety, na stronie internetowej jest bardzo mało informacji. Wagony kursują dawnym szlakiem „gorączki złota”. W przyszłości być może powrócą składy prowadzone przez lokomotywę parową.

Strona internetowa: www.denverandriogranderailroad.com
Denver & Rio Grande Railroad na You Tube

Durango & Silverton Narrow Gauge Railroad

Popularna kolej wąskotorowa kursująca od maja do października na trasie Durango – Silverton (72 km), poza sezonem kursuje w wybrane dni na niektórych odcinkach. Pociągi zestawione z lokomotywy parowej i wagonów retro. Podobnie jak inne linie w stanie Kolorado, powstała w czasach gorączki złota i srebra. Pociągi po tej linii kursują nieprzerwanie od 1882 roku. Pasażerowie mogą wybieraź z kilku klas wagonów, w tym wagonu prezydenckiego. Przejazd w jedną stronę trwa niemal 6 godzin (z postojem w Silverton), na wycieczkę powrotną trzeba poświęcić cały dzień.

Strona internetowa: www.durangotrain.com
Durango & Silverton Narrow Gauge Railroad na You Tube


Durango & Silverton Narrow Gauge Railroad
(aut. Tobias, CC-BY, flickr.com)

Durango & Silverton Narrow Gauge Railroad
(aut. Katrscool, CC-BY, flickr.com)

Fort Collins Municipal Railway

Zabytkowe tramwaje kursujące w weekendy od maja do października w mieście Fort Collins. Długość trasy to 2,4 km, a przejazd w jedną stronę trwa 30 minut. Po drodze tramwaj zatrzymuje się na 4 przystankach. Ceny, jak na Stany Zjednoczone, niskie – w 2013 roku osoba dorosła płaciła za przejazd 2 dolary.

Strona internetowa: www.fortnet.org
Fort Collins Municipal Railway na You Tube

Georgetown Loop Railroad

Kolej parowa kursująca od maja do października na trasie Georgetown – Silver Plume (5 km). Bardzo popularna wśród turystów, w parowozie zastosowano nietypowy napęd umożliwiający pokonywanie dużych różnic wysokości. Pociągi zestawione z wagonów retro i wagonu otwartego. Przejazd pociągiem w dwie strony trwa godzinę i 15 minut, po drodze pociąg zatrzymuje się w pobliżu dawnej kopalni srebra.

Strona internetowa: georgetownlooprr.com
Georgetown Loop Railroad na You Tube


Georgetown Loop Railroad
(aut. Don Graham, CC-BY-SA, flickr.com)

Georgetown Loop Railroad
(aut. Colleen Smith, CC-BY-SA, flickr.com)

Leadville, Colorado & Southern Railroad

Wycieczki pociągami retro po malowniczej linii kolejowej o długości 19 kilometrów. Pociągi zestawione z lokomotywy spalinowej i wagonów retro. Dodatkowo wagon odkryty. Podróż powrotna trwa dwie i pół godziny. Dużym atutem są walory krajobrazowe – las iglasty, łąki, rzadkie gatunki roślin.

Strona internetowa: www.leadville-train.com
Leadville, Colorado & Southern Railroad na You Tube


Leadville, Colorado & Southern Railroad
(aut. Brad Patterson, CC-BY-ND, flickr.com)

Leadville, Colorado & Southern Railroad
(aut. Brad Patterson, CC-BY-ND, flickr.com)

Pike’s Peak Cog Railway

Jedna z najbardziej znanych amerykańskich kolei turystycznych. Wąskotorowa kolej zębata przypominająca szwajcarskie lub walijskie. Kursuje przez cały rok, przejazdy mogą zostać jednak odwołane z powodu warunków pogodowych. Jak informuje na swojej stronie zarządca, jest to najwyżej położona kolej zębata na świecie. Pociąg łączy stacje Manitou Springs i Pike’s Peak, a długość trasy wynosi 14 km. Przejazd powrotny trwa ponad 3 godziny. Pasażerowie mogą podziwiać piękne krajobrazy przesuwające się za oknami powoli jadącego szwajcarskiego pociągu obsługującego trasę od 1964 roku. Kolej godna polecenia, ceny przystępne.

Strona internetowa: cograilway.com
Pike’s Peak Cog Railway na You Tube


Pike’s Peak Cog Railway
(aut. Slashvee, CC-BY-ND, flickr.com)

Pike’s Peak Cog Railway
(aut. Slashvee, CC-BY-ND, flickr.com)

Platte Valley Trolley

Zabytkowe tramwaje przemierzające w sezonie ulice Denver. Kursują od maja do października w piątki, soboty i niedziele. Różne linie.

Strona internetowa: www.denvertrolley.org
Platte Valley Trolley na You Tube

Rio Grande Scenic Railroad

Kolej turystyczna kursująca po trzech trasach:

Alomoso – La Veta
Alomoso – Monte Vista
Alomoso – Antonito

Pociągi zestawione z lokomotywy spalinowej, wagonu panoramicznego i wagonów retro. Posiłki i napoje dostępne na pokładzie pociągów. Brak informacji na temat długości tras. Pasażerowie mogą wybierać aż z pięciu klas wagonów – od klasy ekonomicznej do „klasy diamentowej”. Okazjonalnie uruchamiane są pociągi specjalne prowadzone przez parowóz

Strona internetowa: riograndescenicrailroad.com/
Rio Grande Scenic Railroad – pociąg specjalny z parowozem na You Tube

Royal Gorge Route Railroad

Przejazdy turystyczne po krótkim, dziewiętnastokilometrowym odcinku pięknej linii Royal Gorge, biegnącej wzdłuż rzeki Arkansas. Pociągi zestawione z lokomotywy spalinowej i wyremontowanych wagonów w stylu retro. Przejazdy turystyczne na tej trasie prowadzone są od 1999 roku, od tamtego czasu przewoźnik zyskał sławę daleko przekraczającą granice stanu Kolorado i kolej należy do najpopularniejszych w Stanach Zjednoczonych, a zdjęcia z trasy często pojawiają się w folderach turystycznych. Pociągi kursują od ostatniego tygodnia maja do pierwszego tygodnia października, w weekendy przez cały rok kursują tzw. „pociągi obiadowe”. W 2013 roku spaleniu uległ most na trasie, który został już odbudowany.

Strona internetowa: www.royalgorgeroute.com
Royal Gorge Route Railroad 


Royal Gorge Route Railroad
(materiały prasowe)

Royal Gorge Route Railroad
(materiały prasowe)

%d bloggers like this: