Kolej na Podróż

Irlandia – koleje miniaturowe

Na terenie Irlandii działa kilka kolei miniaturowych. Nie wszystkie mają swoje strony internetowe, w związku z czym informacje podaję za innymi stronami oraz forami internetowymi.

Ballymote Miniature Railway

Kolejka o rozstawie szyn 184mm kursująca od 2005 roku po parku miejskim w Ballymote. Trasa kolejki liczy 366 metrów, a można się nią przejechać jedynie w miesiącach letnich i to tylko wtedy, kiedy pozwalają na to warunki atmosferyczne. Kolejka nie ma swojej strony internetowej, a na You Tube nie znalazłem żadnego filmu, na którym byłoby ją widać.

John F. Kennedy Arboretum Miniature Railway

12 kilometrów na południe od New Ross znajduje się kompleks botaniczny nazwany imieniem Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. Po kompleksie kursuje kolejka miniaturowa z małymi wagonami i lokomotywą z wyglądu przypominającą potężne amerykańskie lokomotywy, tyle że w małej skali. Kolejka została otwarta w 1990 roku, a długość trasy wynosi około 594 metrów. Kursuje w czerwcowe weekendy oraz codziennie w lipcu i sierpniu od 12:00. Brak strony oficjalnej. Nie znalazłem także filmu na You Tube.

Leisureland Express

Pod nazwą „Leisureland Express” kryje się pociąg kursujący po parku rozrywki w Salthill niedaleko Galway. Pociąg kursuje na krótkiej trasie (około 800 metrów) i jest czymś pomiędzy koleją miniaturową, a koleją parkową. Po raz pierwszy wyjechał w trasę w 2003 roku. Lokomotywa oraz wagoniki nawiązują wyglądem do amerykańskich pociągów z Dzikiego Zachodu. Rozstaw szyn to 610mm, a więc sporo jak na kolej miniaturową.

Strona oficjalna: www.perks.ie/train.html

Marlay Park Miniature Railway

Miniaturowa kolej, która według różnych źródeł, powinna kursować po parku Marlay w stolicy Irlandii – Dublinie. Kolej kursuje od maja do września w sobotnie popołudnia przy sprzyjających warunkach atmosferycznych od 14:30 do 17:00. Niestety, nie znam szczegółów typu długość trasy, ani danych technicznych. Podobno jest darmowa.

Tramore Miniature Railway

Kolej miniaturowa kursująca po okrężnej trasie o długości 400 jardów w parku rozrywki w Tramore, niedaleko Waterford. Kolejka kursuje codziennie od 12:00, a po raz pierwszy wyjechała w trasę już w 1973 roku.

Kolej miniaturowa w Tramore na You Tube

Tramore

Kolej miniaturowa w Tramore

Westport House Express

Pociąg „Westport House Express” to jedna z atrakcji parku rozrywki Westport House w Westport, w hrabstwie Mayo. Rozstaw szyn wynosi 381 mm. Na stronie parku rozrywki nie ma żadnych informacji dotyczących długości trasy.

Westport House Express na You Tube

%d bloggers like this: