Kolej na Podróż

Rower w pociągu – podróż pociągiem po Europie

Tydzień temu opublikowałem poradnik o przewozie rowerów w pociągach w Polsce. Dziś kolejny poradnik pt. „Rower w pociągu – podróż pociągiem po Europie”. W poradniku zaprezentuję przepisy dotyczące przewozu rowerów w pociągach najważniejszych europejskich przewoźników kolejowych. Oczywiście nie jestem w stanie opisać wszystkich przewoźników regionalnych i samorządowych – to niewykonalne zadanie, podobnie jak śledzenie najdrobniejszych zmian w przepisach w przyszłych latach. Być może jednak powstaną bardziej szczegółowe artykuły o krajach, w których działa wielu przewoźników.

Dane w artykule pochodzą ze stron internetowych przewoźników. Koleje krajów bałkańskich w regulaminach nie miały informacji o warunkach przewozu rowerów, podobnie jak koleje litewskie. Ze względu na dużą liczbę przewoźników nie opracowałem też Wielkiej Brytanii. Natomiast języka węgierskiego nie byłem w stanie zrozumieć nawet z Google Translatorem.

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Europie – poradnik

Austria

ÖBB

W pociągach regionalnych i dalekobieżnych na przewóz niezłożonego i niespakowanego roweru potrzebny jest bilet na przewóz roweru, który kosztuje 10% biletu normalnego na przejazd drugą klasą na tej samej trasie (minimalna cena 2 euro). Możliwy jest także zakup tygodniowego lub miesięcznego biletu na przewóz roweru.

W pociągach regionalnych (R, RE, S-Bahn) rowery można przewozić bez konieczności rezerwacji, o ile nie zachodzą szczególne okoliczności (np. wysokie obłożenie). W innym przypadku przewoźnik może odmówić przewozu roweru.

W pociągach dalekobieżnych (IC, EC, Ex, RJ, Nigthjet) przewóz rowerów dozwolony jest tylko w wydzielonych i stosownie oznaczonych miejscach. Obowiązuje całkowita rezerwacja miejsc na przewóz rowerów. Miejscówkę na przewóz rowerów można nabyć przez stronę internetową lub aplikację mobilną kolei austriackich za 3 euro lub za 3,5 euro w kasach biletowych.

Jeśli rozmiar roweru przekracza 185 cm (długość) x 110 cm (wysokość) x 60 cm (szerokość) lub jeśli przewozimy rower tandemowy, przyczepkę rowerową itp., rower należy przewozić w wydzielonych przedziałach bagażowych. W takim przypadku rezerwacja miejsca przez internet nie jest możliwa.

WESTBAHN

W pociągach Westbahn możliwy jest przewóz rowerów. Warunkiem jest dokonanie rezerwacji przez internet najpóźniej dwie godziny przed odjazdem pociągu ze stacji początkowej. Rezerwacja kosztuje 5 euro. W wyjątkowych przypadkach rezerwacji na przewóz roweru można dokonać u stewarda – zapłacimy wtedy 10 euro.

Przewóz rowerów nie jest możliwy w przypadku, jeśli wydzielone miejsca będą zajęte. Westbahn nie przewozi rowerów tandemowych, przyczepek itp.

Belgia

Przewóz rowerów w belgijskich pociągach jest możliwy przez cały dzień, przy czym zaleca się podróż z rowerem poza godzinami szczytu.

Złożony i spakowany rower traktowany jest jako bagaż podręczny i można go przewozić bezpłatnie. Bilet na przewóz niezłożonego roweru kosztuje 5 euro za każdy przejazd. Można również wykupić bilet na przewóz roweru ważny przez cały dzień za 8 euro.

W Brukseli wsiadanie oraz wysiadanie z rowerem możliwe jest tylko na stacjach Midi i Nord. Na stacjach Brussels Central, Brussels Chapelle or Brussels Congrès nie ma możliwości rozpoczęcia lub zakończenia podróży z rowerem.

Chorwacja

Rower złożony i spakowany traktowany jest jako bagaż podręczny i można go przewieźć w każdym pociągu.

Rower niezłożony można przewozić tylko w wyznaczonych pociągach z wagonami lub wydzielonymi miejscami przeznaczonymi do przewozu rowerów. W każdym z takich pociągów zmieści się do 10 rowerów. Jeśli wszystkie miejsca do przewozu rowerów będą zajęte, przewóz nie będzie możliwy.

Opłata za przewóz niezłożonego roweru wynosi 15 kun bez względu na odległość.

W autobusach komunikacji zastępczej Rijeka – Lupoglav nie można przewozić rowerów.

Czechy

ČESKÉ DRÁHY

Rowery można przewozić jako bagaż dodatkowy (spoluzavazadlo), a w wybranych pociągach pospiesznych również w wagonach bagażowych z usługą „Úschova během přepravy”. W pociągach bez wydzielonych miejsc dla rowerów przewóz jest możliwy w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu, gdzie dozwolony jest przewóz łącznie dwóch rowerów, o ile względy bezpieczeństwa na to pozwalają.

Jeżeli wszystkie miejsca dla rowerów są zajęte lub istnieje inna przeszkoda do przewozu, drużyna konduktorska może odmówić wejścia na pokład pociągu pasażerowi z rowerem.

W pociągach Supercity Pendolino dostępna jest ograniczona liczba miejsc dla rowerów – obowiązuje rezerwacja miejsc.

W większości pociągów istnieje możliwość rezerwacji miejsca na rower – sprzedaż kończy się 2 godziny przed odjazdem pociągu ze stacji początkowej.

Obowiązuje osobna taryfa na przewóz rowerów jako bagaż dodatkowy, cena zależy od pokonywanej odległości. Jeśli chcemy skorzystać z usługi „Úschova během přepravy”, do ceny biletu na przewóz roweru należy doliczyć cenę za miejsce w wagonie bagażowym – w czasie opracowywania artykułu usługa kosztowała 20 CZK.

REGIOJET

W pociągach IC firmy Regiojet przewóz rowerów możliwy jest tylko w wagonach klasy Low-cost. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsca. W każdym wagonie znajdują się wydzielone miejsca tylko dla trzech rowerów.

LEO EXPRESS

Przewóz rowerów możliwy jest w pociągach tylko od kwietnia do października. W każdym pociągu zmieszczą się tylko cztery rowery, obowiązuje rezerwacja miejsc. W czasie opracowywania artykułu bilet na przewóz roweru w pociągach Leo Express kosztował 49 CZK.

Ceske drahy

Wagon rowerowy w pociągu Rx
(fot. mat. prasowe kolei czeskich)

Dania

DSB

W większości duńskich pociągów pasażer musi zakupić dodatkowy bilet na rower (Cykelbillet). W pociągach Intercity i IntercityLyn istnieje możliwość zarezerwowania miejsca na rower – w sezonie letnim od 1 maja do 31 sierpnia rezerwacja miejsc dla rowerów jest obowiązkowa.

W pociągach S-tog pasażer z ważnym biletem może przewieźć rower bezpłatnie.

W autobusach komunikacji zastępczej nie ma możliwości przewozu rowerów.

W pociągach DSB nie można przewozić rowerów tandemowych, przyczepek rowerowych i innych tego typu pojazdów.

Estonia

Regulamin przewozów Elron bardzo ogólnie mówi o transporcie rowerów:

W pociągach Stadler Flirt, które stanowią całość taboru estońskiego przewoźnika, znajdują się wydzielone miejsca i wieszaki dla rowerów. Rower można przewozić, o ile suma jego wymiarów (długość, wysokość i szerokość) nie przekracza 200 cm.

Na przewóz roweru należy zakupić dodatkowy bilet.

W przypadku wysokiego obłożenia kierownik pociągu może odmówić przewozu roweru. Natomiast nawet, jeżeli wszystkie miejsca dla rowerów są zajęte, a istnieje możliwość przewozu roweru w taki sposób, aby nie utrudniał przejścia innym podróżnym, konduktor może się zgodzić na przewóz.

W pociągach Flirt część dla rowerów jest z częścią wspólną z miejscami dla wózków dziecięcych i osób na wózkach inwalidzkich. W przypadku podróży na wózku inwalidzkim rowerzysta powinien ustąpić jej miejsca, zdjąć rower, ewentualnie opuścić pociąg w przypadku braku wolnego miejsca.

Finlandia

Rower złożony i zapakowany można przewieźć bezpłatnie jako bagaż podręczny.

Przewóz roweru niezłożonego w pociągach Intercity wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca. Bilet na przewóz roweru w tej kategorii pociągów w czasie opracowywania artykułu kosztował 5 euro. W pociągach są wydzielone miejsca dla rowerów.

W pociągach nocnych przewóz roweru kosztuje 5 euro, rowerów tandemowych i z przyczepką 10 euro.

W pociągach podmiejskich przewóz rowerów jest bezpłatny.

W pociągach pomiędzy Rosją a Finlandią przewóz rowerów jest możliwy tylko, jeśli rower został złożony i zapakowany a rozmiar nie przekracza 60x100x40 cm).

Francja

SNCF

Brak dokładnych danych – sprawa skomplikowana jak taryfa SNCF. Przewóz rowerów możliwy jest tylko w wyznaczonych miejscach w pociągu. W innych przypadkach rower musi zostać złożony i zapakowany, będzie wtedy traktowany jak bagaż podręczny.

Grecja

W pociągach dalekobieżnych OSE rowery można przewozić jako bagaż rejestrowany w specjalnym wagonie. W każdym pociągu można przewieźć łącznie 5 rowerów, jeśli wszystkie miejsca dla rowerów są zajęte, przewóz będzie niemożliwy. Opłata za przewóz roweru w takich pociągach wynosi 5 euro.

Dotyczy pociągów IC i zwykłych kursujących na trasach:

Ateny – Saloniki – Aleksandropolis
Ateny – Kalambaka

W pozostałych pociągach, w razie dostępności miejsc, możliwy jest bezpłatny przewóz do 3 rowerów w każdym pociągu traktowanych jako bagaż podręczny. W przypadku wysokiego obłożenia przewóz rowerów będzie niemożliwy.

Również w tym przypadku występują ograniczenia: od maja do września nie jest dozwolony przewóz rowerów w pociągach Larisa – Saloniki. Ponadto na trasie Aleksandropolis – Ormenio w niektórych pociągach nie można przewozić rowerów.

Przewóz rowerów nie jest dozwolony w pociągach turystycznych:

Lehonia-Milies
kolej zębata Diakofto – Kalavryta

W autobusach komunikacji zastępczej dysponującymi odpowiednim miejscem, można przewozić składany rower (jeden na autobus) o wymiarach nieprzekraczających 100 cm długości x 60 cm wysokości x 25 cm szerokości.

Hiszpania

RENFE

W pociągach AVE, dalekobieżnych i Avant można przewozić złożony i spakowany rower. Jest on traktowany jako bagaż podręczny. Wymiary roweru nie mogą przekraczać 47,24 (długość) x 35,43 (wysokość) x 15,75 (szerokość). Należy zdjąć pedały, a kierownicę ustawić pod kątem 90 stopni.

W wagonach sypialnych dozwolony jest przewóz dwóch rowerów na przedział, jeżeli cały przedział został wykupiony przez grupę osób (np. jako rodzinny). Rower musi być złożony i spakowany.

W wagonach z miejscami do leżenia można przewieźć dwa rowery na każdy przedział (również złożone i spakowane).

W przypadku podróży w wagonie sypialnym lub w wagonie z miejscami do leżenia do biletu na przejazd należy nabyć bezpłatny bilet na przewóz złożonego roweru.

Rowery niezłożone i niespakowane można przewozić w pociągach Media Distancia, Cercanias oraz FEVE. Osoby posiadające rezerwację miejsca mogą przewieźć rowery bezpłatnie, jeśli podróżują na odległość nie większą niż 100 kilometrów. Jeśli odległość podróży przekracza 100 kilometrów, należy uiścić 3 euro dopłaty. W zależności od pociągu mogą wystąpić ograniczenia liczby przewożonych rowerów w pociągu.

W pociągach bez rezerwacji miejsca można przewozić rowery w wydzielonych miejscach. Do 100 kilometrów bezpłatnie, ponad 100 kilometrów opłata wynosi 3 euro.

W pociągach podmiejskich (Cercanias) jeden pasażer może bezpłatnie przewieźć jeden rower. Rower musi być przewożony w wydzielonej i oznaczonej części pociągu, drużyna konduktorska może odmówić przewozu w warunkach szczególnych, na przykład w przypadku wysokiego obłożenia pociągu.

FERROCARRILS DE LA GENERALITAT DE CATALUNYA

W pociągach Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya rowery można przewozić bezpłatnie. W przypadku wysokiego obłożenia pociągu drużyna konduktorska może odmówić wejścia na pokład pociągu podróżnemu z rowerem.

EUSKOTREN

W 47 pociągach przewoźnika dostępne są wydzielone miejsca dla rowerów. W każdym z pociągów z wydzielonymi miejscami można przewieźć trzy rowery. Jeżeli wszystkie miejsca dla rowerów będą zajęte, drużyna konduktorska może odmówić przewozu.

Holandia

Bezpłatnie można przewozić złożony i spakowany rower we wszystkich pociągach kolei holenderskich. Jest on traktowany jako bagaż podręczny.

Przewóz roweru niezłożonego jest możliwy tylko w wyznaczonych godzinach, konieczne jest również wykupienie biletu (Fietskaart Dal) na przewóz roweru w cenie 6,20 euro.

Przewóz roweru z Fietskaart Dal możliwy jest w godzinach:
09:00-16:00 oraz 18:30-06:30 w dni robocze. Ograniczenie nie obowiązuje w weekendy, oraz w dni robocze w lipcu i sierpniu.

W międzynarodowych pociągach Intercity pomiędzy Holandią a Belgią lub Niemcami na odcinku krajowym rezerwacja miejsca dla rowerów nie jest wymagana, jednak zaleca się jej dokonanie w lipcu i sierpniu.

Irlandia

Złożony i zapakowany rower może być przewożony bezpłatnie.

Pociągi Intercity posiadają wydzielone miejsca na przewóz rowerów. Obowiązuje rezerwacja miejsc dla rowerów. W godzinach szczytu od poniedziałku do piątku przewoźnik może odmówić przewozu rowerów.

Niezłożone i niezapakowane rowery NIE MOGĄ być przewożone w pociągach DART przez 10:00 i między 16:00 a 19:00 od poniedziałku do piątku. Powyższe ograniczenie nie obowiązuje w soboty i niedziele.

W pociągach podmiejskich obowiązuje podobne ograniczenie, z tym, że początek popołudniowego szczytu komunikacyjnego to 15:30.

W szczególnych okolicznościach (np. koncerty i mecze) może obowiązywać czasowy zakaz przewozu rowerów w pociągach podmiejskich.

Luksemburg

W pociągach i autobusach CFL rowery można przewozić bezpłatnie pod warunkiem, że w pociągu lub autobusie jest wystarczająco dużo miejsca na pozostawienie roweru.

W przypadku przejazdu większej liczby rowerzystów konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie przejazdu.

Łotwa

Większość łotewskich pociągów posiada wydzielone miejsca do przewozu rowerów. Są one oznaczone stosownym piktogramem na drzwiach. Jeśli w wydzielonej części nie ma uchwytów na rowery, można w niej przewieźć maksymalnie pięć rowerów.

W przypadku braku wydzielonej części dla rowerów konduktor może zgodzić się na przewóz rowerów w przedsionkach.

Pasażer z rowerem zobowiązany jest dokupić bilet dodatkowy na bagaż.

Niemcy

DEUTSCHE BAHN

W pociągach dalekobieżnych (IC, ICE) liczba miejsc do przewozu rowerów jest ograniczona. W podróżach krajowych konieczne jest nabycie biletu dodatkowego na przejazd roweru, do którego wydaje się bezpłatną rezerwację miejsca.

W czasie opracowywania artykułu bilet na przewóz roweru wraz z rezerwacją w ruchu krajowym kosztował 9 euro bez BahnCard lub 6 euro z BahnCard.

W pociągach dalekobieżnych (IC, ICE) niedozwolony jest przewóz rowerów tandemowych i innych rowerów o dużych rozmiarach.

W ruchu lokalnym i regionalnym zasady przewozu rowerów oraz opłat za przewóz roweru różnią się w zależności od kraju związkowego, przez co opisywanie ich w zbiorczym artykule jest pozbawione sensu. Przepisy są skomplikowane. Należy przyjąć, że przewóz rowerów możliwy jest z biletem dodatkowym (są wyjątki, gdzie przewóz w określonych godzinach jest bezpłatny w pociągach podmiejskich), o ile rower nie przeszkadza innym podróżnym. W sytuacji, kiedy miejsca dla rowerów są zajęte, konduktor ma prawo odmówić przewozu – kilkakrotnie byłem świadkiem takiej sytuacji. Podróżni z rowerami zostawali na peronie i musieli czekać na następny pociąg.

Wiele pociągów regionalnych posiada przedziały lub wydzielone części dla rowerów i zmieści się tam nawet kilkanaście rowerów. Przedział rowerowy znajdziemy kierując się strzałkami z piktogramów na drzwiach pociągów.

METRONOM

Metronom posiada wagony przystosowane do przewozu rowerów w składach wagonowych. W pociągach Enno również są wydzielone miejsca do przewozu rowerów i osób na wózkach inwalidzkich.

ICE

Miejsca dla rowerów w pociągu ICE
(fot. materiały prasowe Deutsche Bahn)

Norwegia

Przewóz rowerów w pociągach NSB możliwy jest w wagonach i pociągach oznaczonych odpowiednim piktogramem w rozkładzie jazdy. W każdym przypadku należy kupić bilet dodatkowy bilet na przewóz roweru (Sykkelbillett), który najczęściej kosztuje 50% ceny biletu dla osoby dorosłej (21-209 NOK).

Rower złożony i zapakowany jest traktowany jak bagaż podręczny, o ile zmieści się na półce bagażowej i nie utrudnia przejścia.

Portugalia

Przewóz rowerów możliwy jest w większości pociągów. Każdy pasażer może przewieźć tylko jeden rower.

W pociągach Alfa Pendular można bezpłatnie przewozić rowery złożone i spakowane jako bagaż podręczny. Złożony rower musi się zmieścić na półce bagażowej lub pod siedzeniem. Każdy pasażer może przewieźć tylko jeden złożony i zapakowany rower.

W pociągach Intercity znajdują się dwa wydzielone miejsca w każdym wagonie (trasa Lizbona – Porto/Guimaraes/Braga). W przypadku, kiedy miejsca są zajęte, rower musi zostać złożony i spakowany. Przewóz rowerów jest bezpłatny.

Na linii Lizbona – Covilha w każdym pociągu znajduje się jedno miejsce do przewozu rowerów. Przewóz bezpłatny

W pociągach Intercity na południe od Lizbony rower można przewozić tylko, jeżeli jest złożony i zapakowany. Złożony rower musi się zmieścić na półce bagażowej lub pod siedzeniem. Każdy pasażer może przewieźć tylko jeden złożony i zapakowany rower.

W pociągach miejskich w Lizbonie i Porto przewóz rowerów jest bezpłatny i nie obowiązują ograniczenia.

W pociągach Lizbona – Madryt i Lizbona – Hendaye/Irun przewóz rowerów możliwy jest w przedziałach sypialnych, o ile taki przedział został wykupiony przez pasażerów jako „przedział rodzinny” (czyli cały dla siebie). Wtedy w każdym przedziale można przewieźć dwa rowery bez dodatkowych opłat.

W pociągu Porto – Vigo dostępne są trzy miejsca dla niezłożonych rowerów, jeśli są zajęte, możliwy jest przewóz rowerów złożonych i zapakowanych jako bagażu podręcznego bez dodatkowych opłat.

Rumunia

Przewóz rowerów niezłożonych w pociągach IR dozwolony jest tylko w wyznaczonych pociągach i podlega opłacie 10 RON. Pociągi te oznaczone są stosownym piktogramem w rozkładzie jazdy.

W pociągach REGIO usługa przewozu rowerów jest niedostępna.

Rower złożony i spakowany można przewozić jako bagaż podręczny, o ile nie utrudnia on podróży innym pasażerom.

Serbia

W rozkładzie jazdy nie ma przepisów o przewozie rowerów. Można je na pewno przewozić w wagonach do tego przeznaczonych, w wyszukiwarce połączeń na stronie kolei serbskich przy pociągach z takimi wagonami lub miejscami wyznaczonymi do przewozu rowerów widnieje odpowiednia informacja – bilet na przewóz roweru kosztuje 100 RSD, czyli około 3,7 PLN.

Słowacja

Większość pociągów kolei słowackich posiada wagon lub wydzielone miejsca do przewozu rowerów. W podróżach krajowych rowery można przewozić również w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu składu.

W niektórych pociągach możliwa jest rezerwacja miejsca na przewóz rowerów, ponadto w wybranych składach kursują wagony bagażowe, gdzie również można przewieźć rower.

Każdy pasażer może przewieźć najwyżej trzy rowery.

W weekendowych pociągach sezonowych Záhorská Ves – Zohor – Plavecké Podhradie kursuje wagon do przewozu rowerów.

Pociągi bez możliwości przewozu rowerów są stosownie oznaczone w rozkładzie jazdy.

Bilet jednorazowy na przewóz roweru kosztuje 1,50 euro, bilet jednodniowy 2,50 euro, bilet tygodniowy 6 euro. Za rezerwację miejsca na rower płaci się 1 euro. Przewóz roweru w pociągu InterCity kosztuje 2,50 euro.

Koleje słowackie

Wagon przystosowany do przewozu rowerów
(fot. materiały prasowe kolei slowackich)

Słowenia

Każdy pasażer może przewieźć jeden rower w miarę dostępności miejsca w pociągu, czyli przy wysokim obłożeniu drużyna konduktorska może odmówić przewozu roweru.

Cena za przewóz roweru wynosi 3,40 euro. Bilet na przewóz roweru (Kolesarska vozovnica) ważny jest przez cały dzień na sieci kolei słoweńskich, oczywiście podróżny musi mieć ważny bilet na przejazd dla siebie.

Pociągi z wagonami lub wydzielonymi miejscami do przewozu rowerów są zaznaczone w wyszukiwarce połączeń na stronie kolei słoweńskich.

Szwajcaria

Rower można przewozić w większości pociągów państwowego przewoźnika i przewoźników prywatnych. Wymagany jest zakup biletu dodatkowego, w ofercie koleje szwajcarskie mają bilet jednodniowy na przewóz roweru za 14 CHF.

Obowiązują pewne ograniczenia na wybranych trasach.

Szwecja

SJ

Według informacji na stronie kolei szwedzkich przewóz roweru w pociągach SJ nie jest możliwy. Można jedynie przewieźć złożony i zapakowany rower jako bagaż podręczny.

Na pokładzie pociągów pomiędzy Tåg a Bergslagen można łącznie przewieźć dwie sztuki rowerów. Nie ma rezerwacji miejsc, więc kto pierwszy, ten przewozi.

Włochy

W pociągach krajowych przewoźnika Trenitalia bezpłatnie można przewieźć złożony i zapakowany rower.

W przypadku roweru niezłożonego i niezapakowanego warunki przewozu różnią się w zależności od regionu, a na stronie Trenitalia są opisane w sposób niejasny dla cudzoziemca słabo posługującego się językiem włoskim (na anglojęzycznej stronie równie niezrozumiałe).

Pewne jest, że w pociągach międzynarodowych z miejscami przystosowanymi do przewozu rowerów, za przewóz roweru zapłacimy 12 euro.

O ile dobrze zrozumiałem, transport roweru niezłożonego i niespakowanego nie jest możliwy w pociągach dalekobieżnych Frecciarossa, Frecciargento, Frecciabianca, Intercity i IntercityNotte.

%d bloggers like this: