Kolej na Podróż

Dworzec kolejowy Wałbrzych Miasto – informacje

Dworzec kolejowy Wałbrzych Miasto położony jest około 1,5 kilometra od centrum Wałbrzych, w dzielnicy Stary-Zdrój. Jak na razie jest to stacja leżąca najbliżej centrum miasta, stąd trochę myląca nazwa, ale trwa budowa nowego przystanku kolejowego bliżej Śródmieścia.

Dworzec Wałbrzych miasto został wyremontowany na przełomie 2011 i 2012 roku. Oddanie do użytku wyremontowanego budynku nastąpiło w lutym 2012 roku. Z zewnątrz dworzec wygląda bardzo ładnie.

Wnętrze również niczego sobie, choć hol dworca nie jest zbyt duży i brakuje poczekalni z prawdziwego zdarzenia. Miejsc do siedzenia niewiele. Na środku holu dworca stoi zabytkowy żuraw wodny, służący dawniej do tankowania parowozów.

Na dworcu działają dwie kasy biletowe, ale często otwarta jest tylko jedna. Z lokali handlowo-usługowych należy wymienić kiosk oraz lokal sieci 1minute, w którym można zjeść jakiegoś fast-fooda.

Przy wejściu do przejścia podziemnego i przejściu na peron 1 umieszczono kilka skrzynek bagażowych. W czasie mojej wizyty toalety zlokalizowane przy wejściu na peron 1 były bezpłatne, czynne w godzinach 06:00-21:00.

Dworzec kolejowy Wałbrzych Miasto posiada dwa perony. W praktyce czynny jest tylko 1 peron, który został wyremontowany – położono nową nawierzchnię z kostki brukowej, wybudowano wiaty dla pasażerów. Na peronach zainstalowane są wyświetlacze elektroniczne pokazujące przyjazd najbliższego pociągu. Dawny peron 1 jest nieczynny i służy tylko jako dojście do przejścia podziemnego na czynny peron.

Aby dostać się na peron, należy najpierw wyjść z budynku, przejść około 30 metrów do przejścia podziemnego i dalej przejściem podziemnym. Zamontowano windy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub matek z dziećmi.

Przed dworcem znajduje się niewielki parking, w pobliżu przystanek linii autobusowych komunikacji miejskiej, busów i linii Wałbrzych – Świdnica przez Świebodzice obsługiwanej przez  MPK Świdnica.

Na dworcu zatrzymują się pociągi Kolei Dolnośląskich relacji Wrocław – Szklarska Poręba Górna, pociągi PKP Intercity oraz pociąg Kamieńczyk Przewozów Regionalnych relacji Poznań – Szklarska Poręba Górna.

Budynek monitorowany, w dzień brak poczucia zagrożenia, w nocy nie byłem na tym dworcu.

Dawne nazwy:

Altwasser 1853-1920
Waldenburg Altwasser 1921-45
Wałbrzych Starzyny 1945-46
Wałbrzych Stary Zdrój 1947-48
Wałbrzych Miasto Stary Zdrój 1949-50

Wałbrzych Miasto

Dworzec kolejowy Wałbrzych Miasto z zewnątrz

Hol dworca

Hol dworca

Plan Wałbrzycha

Plan Wałbrzycha w holu dworca

Skrzynki bagażowe

Skrzynki bagażowe

Toalety

Wejście do toalet

Peron 1

Dawny peron 1

Przejście

Wejście do przejścia na peron 2

Peron 2

Przejście podziemne na peron 2

Peron 2 Wałbrzych Miasto

Dworzec kolejowy Wałbrzych Miasto – peron 2

Pociąg

Pociąg Kolei Dolnośląskich Szklarska Poręba – Wrocław wjeżdża na peron 2

%d bloggers like this: