Kolej na Podróż

Czy warto zwiedzić Muzeum Śląskie w Katowicach – wrażenia i informacje praktyczne

Muzeum Śląskie w Katowicach powstało na mocy uchwały  z 23 stycznia 1929 przyjętej przez Sejm Śląski. Działało do II wojny światowej. Reaktywowane w 1984 roku zajmowało piękny, zabytkowy budynek przy Alei Korfantego w Katowicach. W 2015 roku placówkę przeniesiono na tereny przejęte po Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”.

Muzeum Śląskie z zewnątrz prezentuje się bardzo dobrze – stare budynki przejęte po kopalni zostały zaadaptowane do celów wystawowych, wieża widokowa szybu Warszawa II pełni funkcję wieży widokowej, a nowoczesne budynki w kształcie prostokąta świadczą o ogromnym postępie, który coraz bardziej widać w Katowicach.

Muzeum Śląskie

Wieża widokowa i przeszklone nowoczesne budynki

KWK Katowice

Budynek KWK Katowice zaadaptowany do celów muzealnych

Budynek poprzemysłowy

Inny budynek dawnej kopalni, w którym organizowane są wystawy czasowe.

Jakkolwiek adaptacja terenu imponuje, po wejściu do środka czar pryska. Po terenie muzeum można spacerować, ale w czasie mojej wizyty kasa była nieczynna i dopiero w informacji dowiedziałem się, gdzie się udać po kupno biletów. W ogóle nie pomyślano o planie budynków ze szczegółowymi informacjami, nie ja jeden miałem problem, aby trafić, gdzie trzeba.

Zobacz również:

Katowice – 20 najciekawszych miejsc i atrakcji w centrum miasta
Pociągiem po województwie śląskim – co zwiedzić i zobaczyć wzdłuż linii kolejowych

W końcu wszedłem do budynku z wystawą stałą. Wielki budynek, najpierw trzeba iść do szatni zostawić odzież wierzchnią i plecak, potem przechodzimy przez kontrolę bezpieczeństwa niczym w sądzie lub na lotnisku. Na nieszczęście noszę pasek u spodni, więc kontrola trochę się przedłużyła.

Pierwsza część wystawy to prace plastyczne artystów ze Śląska w Galerii Sztuki Polskiej 1800-1945. Przyznam się, że nie mam zmysłu artystycznego i o wiele bardziej podobały mi się prace w Galerii Sztuki Nieprofesjonalnej autorstwa miejscowych twórców ze scenami z życia codziennego Górnego Śląska.

Galeria Sztuki Polskiej

Galeria Sztuki Nieprofesjonalnej

Galeria Sztuki Nieprofesjonalnej – piękne dzieła lokalnych twórców

Dzieło sztuki

Galeria Sztuki Nieprofesjonalnej – ależ piękna praca

Bardzo dobrze wyglądała wystawa dotycząca historii Górnego Śląska i historii Śląska Cieszyńskiego z atrapą cieszyńskiej rotundy. Tu zobaczymy eksponaty z wykopalisk archeologicznych, można też poczytać multimedialne książki. Przy tej części ekspozycji bardzo dobrze odtworzono pomieszczenie KWK Katowice – czuć atmosferę zakładów pracy z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Duży plus za Galerię Śląskiej Sztuki Sakralnej, gdzie wystawione są eksponaty z dawnej siedziby Muzeum Śląskiego oraz Muzeum Archidiecezjalnego. Tematyka to głównie malarstwo i rzeźby sakralne, ale zobaczymy również naczynia i szaty liturgiczne. Nie ma do czego się przyczepić.

Rotunda

Cieszyńska rotunda w Muzeum Śląskim

Naczynia

Eksponaty archeologiczne

Monety

Monety z dawnych czasów

KWK Katowice

Rewelacyjnie zrekonstruowane pomieszczenie KWK Katowice

Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej

Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej

Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej

Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej

Kolejna część to miejsce raczej dla dzieci – na konstrukcji w kształcie plastra miodu można zobaczyć zdjęcia grup dzieci z różnych lat, na przykład zdjęcia klasowe, za konstrukcją przygotowano kilka stolików z grami interaktywnymi. Inna atrakcja dla dzieci to stół z klockami, z których można budować najróżniejsze zabytkowe konstrukcje. Nie wiem, jak się sprawdza w praktyce, bo dawno już wyrosłem z takich zabaw.

Na koniec zwiedzania wystawy w podziemiach obejrzałem wystawę kostiumów teatralnych – sporo kostiumów, lecz nie moja tematyka.

Dzieci

Stare zdjęcie klasowe – jedno ze zdjęć dzieci

Gra interaktywna

Stolik z grą interaktywną

Kostiumy teatralne

Wystawa kostiumów teatralnych

Pominąłem wychwalaną na blogach wystawę pokazującą czasy Polskiej Republiki Ludowej, po prostu jej nie znalazłem, wycieczka po muzeum była nieplanowana i nie wiedziałem, że coś takiego istnieje.

Na tym zakończyłem zwiedzanie budynku głównego muzeum. Chciałem zobaczyć inne budynki, w jednym ochroniarz nie wpuścił mnie, twierdząc, że tam jest coś dla dzieci, a obecnie nie ma wystaw czasowych. *** (byłem tak zszokowany, iż nie zrozumiałem, czy chodzi o zamkniętą imprezę dla dzieci, czy wystawę tylko dla dzieci), w drugim wokół budynku kręcił się kolejny ochroniarz z miną, jakby chciał powiedzieć „idź stąd człowieku”, nawet nie zauważyłem, gdzie jest wejście do budynku, z trzeciego ludzie wychodzili zawiedzeni, więc sobie odpuściłem, nie chciało mi się później czekać trzy godziny na pociąg.

*** Jak się później okazało, ochroniarz miał rację, bowiem bilet na wszystkie wystawy stałe i czasowe nie uprawnia do wstępu na wystawę „Na tropie Tomka”, o czym nie wiedziałem, nie poinformowano mnie też o tym podczas zakupu biletu „na wszystkie wystawy”. Moim zdaniem takie ograniczenie to głupota.  

Muzeum Śląskie w Katowicach – moje wrażenia

Muzeum Śląskie w Katowicach to nowoczesna placówka, różnorodna tematyka, dużo eksponatów, do tego sklepik muzealny oraz restauracja. Wystawa w podziemiach rozpościera się na dużej powierzchni, dla osób zainteresowanych historią Śląska pozycja obowiązkowa, natomiast dla cudzoziemców niemających pojęcia o specyfice tego regionu i przyjeżdżających zaliczyć kolejną atrakcję do fotek na portalach społecznościowych, będzie bardzo trudna w odbiorze.

Nowoczesna placówka ma dwa minusy – brak planów i stosownych oznaczeń ułatwiających dotarcie do interesującej nas części w muzeum, drugi, dużo bardziej istotny minus – w Muzeum Śląskim czułem się jak intruz. Wiem, trzeba zapewnić bezpieczeństwo i chronić eksponaty przed kradzieżą, ale podejście muzealników i ochroniarzy do zwiedzających to przesada.

Jeśli chodzi o muzea, rzadko je zwiedzam ze względu na brak czasu i pieniędzy, więc nie mogę być w tej kwestii autorytetem, ale drugi raz do Muzeum Śląskiego nie przyjadę – właśnie przez fatalną atmosferę.

Moja wizyta była spontaniczna, nieplanowana. Poszedłem tam z nudów – miałem ponad dwie godziny do odjazdu pociągu, a akurat trwała akcja „Weekend za pół ceny”.

Galeria

Galeria Sztuki w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie – ceny biletów

Muzeum Śląskie w Katowicach czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-20:00. W wybrane dni wolne jest nieczynne, ale rzadko. We wtorki muzeum można zwiedzać bezpłatnie, więc radzę wybrać się właśnie we wtorek, bowiem biletów mogłyby być choć trochę tańsze.

W czasie opracowywania artykułu ceny biletów były następujące:

Bilet na wszystkie wystawy stałe i czasowe, poza wystawą „Na tropie Tomka”.

Bilet normalny indywidualny:24 zł
Bilet ulgowy indywidualny:16 zł
Bilet rodzinny:62 zł
Bilet rodzinny z Kartą Dużej Rodziny:20 zł
Bilet normalny grupowy:18 zł
Bilet ulgowy grupowy:12 zł

Bilet na wystawy czasowe:

Bilet normalny indywidualny:14 zł
Bilet ulgowy indywidualny:9 zł
Bilet rodzinny:37 zł
Bilet normalny grupowy:10 zł
Bilet ulgowy grupowy:

Bilet na wystawę „Na tropie Tomka”

Bilet indywidualny normalny:14 zł
Bilet indywidualny ulgowy:9 zł
Bilet rodzinny (do 4 osób z co najmniej 1 dzieckiem):35 zł
Karta Dużej Rodziny:20 zł

Wieża widokowa:

bilet normalny:5 zł
bilet ulgowy:3 zł
bilet rodzinny:12 zł

Uważam, że ceny biletów są zbyt wysokie w stosunku do jakości.

Bilety można kupić na miejscu lub zarezerwować na stronie muzeumslaskie.pl/pl/

Muzeum Śląskie – dojazd

Osoby przyjeżdżające do Katowic pociągiem bardzo łatwo dojdą do muzeum z dworca kolejowego. Wystarczy iść około 10 minut w stronę spodka, a później skręcić w prawo. Kompleks Muzeum Śląskiego znajduje się za pięknym budynkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Łączny czas dojścia z dworca do muzeum wynosi 15-20 minut. Nie ma sensu korzystać z komunikacji publicznej.

Muzeum Śląskie

W Muzeum Śląskim znajdziemy też motywy kolejowe.

%d bloggers like this: