Kolej na Podróż

Tanie podróże z Kolejami Dolnośląskimi – 9 najlepszych ofert i promocji

Koleje Dolnośląskie obsługują połączenia regionalne na Dolnym Śląsku i niektóre połączenia stykowe. Jest to dynamicznie rozwijający się przewoźnik, dysponujący nowoczesnym i komfortowym taborem. Pomijając tłok w godzinach szczytu w pociągach na terenie aglomeracji wrocławskiej, mogę polecić podróż pociągami tego przewoźnika.

Dolny Śląsk to jednocześnie region bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Znajdziemy tu mnóstwo miejsc wartych odwiedzenia bez względu na porę roku. Do wielu z nich możemy dojechać pociągiem. Koleje Dolnośląskie przygotowały szereg ofert dla turystów i mieszkańców Dolnego Śląska, znacznie obniżających koszty podróży po regionie, po niektórych jego częściach oraz po pograniczu polsko-czesko-niemieckim.

Poniżej lista ofert i promocji wraz z podstawowymi informacjami. Jestem pewien, że każdy znajdzie coś dla siebie. Od 1 września 2018 roku Koleje Dolnośląskie zaprzestały honorowania ofert REGIOKarnet, Bilet Turystyczny i Razem w Polskę w swoich pociągach, dlatego warto zapoznać się z ofertami przewoźnika przed podróżą na Dolny Śląsk.

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik dla pasażerów
Pociągiem po Dolnym Śląsku – co zwiedzić i zobaczyć?
Tanie podróże z PKP Intercity – najlepsze oferty i promocje
Tanie podróże z Przewozami Regionalnymi – najlepsze oferty i promocje

1. Weekend z KD

Bilet Weekendowy Kolei Dolnośląskich. Uprawnia do nieograniczonej liczby podróży pociągami przewoźnika od 18:00 w dniu poprzedzającym dzień wolny od pracy do 06:00 dnia następującego po dniu wolnym od pracy. Czyli najczęściej od 18:00 w piątek do 06:00 w poniedziałek. Ważność biletu jest automatycznie wydłużana, jeśli przed lub po dniu wolnym wypada święto.

W czasie opracowywania artykułu cena biletu Weekend z KD wynosiła 35 złotych. Do biletu Weekend z KD można nabyć bilet na przewóz roweru za 5 złotych. Ceny są zryczałtowane, nie mają zastosowania ulgi i upusty.

Koleje Dolnośląskie kilkakrotnie wydłużały ważność biletów w czasie tzw. długich weekendów, kiedy dni wolne były przedzielone dniem roboczym. O ile się nie mylę, to kiedyś za 35 złotych można było podróżować pociągami Kolei Dolnośląskich przez 6 dni. Niestety, w długie weekendy w niemal wszystkich pociągach Kolei Dolnośląskich panuje tłok, czemu trudno się dziwić.

2. Euro-Nysa

Moja ulubiona oferta. Jest to bilet sieciowy obowiązujący w pociągach i autobusach na terenie euroregionu Euro-Nysa. Za 40 złotych możemy przez cały dzień podróżować po części Dolnego Śląska, libereckiego kraju w Czechach i Saksonii. Obszar ważności pozwala na zwiedzenie wielu ciekawych miejsc. Bilet Euro-Nysa dostępny jest dla każdego bez względu na wiek. Nie ma ograniczeń co do obowiązywania w dni wolne – z biletem można podróżować każdego dnia.

Z biletem Euro-Nysa pociągiem zwiedzimy między innymi:

W Polsce:

Jelenią Górę i Cieplice Śląskie-Zdrój
– Szklarską Porębę
– Bolesławiec
– Zgorzelec

W Czechach:

Liberec
– Frydlant
– Jablonec nad Nysą
– Česká Lípa

W Niemczech:

Görlitz
Budziszyn
– Park Mużakowski
– Löbau
Żytawę

Osobiście polecam przejazd Żytawską Koleją Wąskotorową (należy dokupić bilet historyczny – dopłata 5 euro za jeden dzień), jak również podróż pociągami na tzw. liniach korytarzowych (Görlitz – Żytawa i Żytawa – Liberec). Na trasie z Görlitz do Żytawy pociąg kilkakrotnie przejeżdża przez terytorium Polski. Zatrzymuje się również na polskiej stacji Krzewina Zgorzelecka, z której przechodzi się przez kładkę do niemieckiego miasta Ostritz. Pociąg Żytawa – Liberec przejeżdża przez Porajów, ale nie zatrzymuje się w Polsce.

Euro-Nysa 2016 – relacja z mojej wycieczki po pograniczu polsko-czesko-niemieckim

3. Bilet Sudecki

Bilet jednodniowy (ważny od godz. 00:00 do 24:00 w dniu wskazanym na bilecie) dla osób podróżujących w pociągach i autobusach Kolei Dolnośląskich na liniach Jakuszyce Gr. – Jelenia Góra – Wałbrzych Główny – Kłodzko Miasto – Kudowa-Zdrój / Międzylesie Gr oraz w pociągach przewoźnika České dráhy a.s. na odcinkach Jakuszyce Gr. – Harrachov i Międzylesie Gr. – Lichkov.

Na pierwszy rzut oka bilet nie jest szczególnie atrakcyjny, ale podróżując z nim można zwiedzić sporo ciekawych miejsc.

W czasie opracowywania artykułu Bilet Sudecki kosztował 25 złotych dla 1 osoby i 40 złotych dla 2 osób.

W sierpniu 2019 roku bilet został wycofany z oferty Kolei Dolnośląskich.

4. Bilet sieciowy Kolei Dolnośląskich

Koleje Dolnośląskie przygotowały bardzo dobrą ofertę miesięcznych biletów sieciowych, które jednak przydadzą się raczej mieszkańcom Dolnego Śląska lub turystom przyjeżdżającym na Dolny Śląsk na tydzień lub dłużej i chcącym podróżować pociągami Kolei Dolnośląskich. Bilet sieciowy jest stosunkowo niedrogi i przydatny na przykład dla osób, które od poniedziałku do piątku dojeżdżają do Wrocławia, a w weekend chcą sobie zorganizować wypad w inne rejony Dolnego Śląska. Od ceny biletu stosuje się ulgi ustawowe i na przykład studenci mogą go kupić za cenę około 4 biletów Weekend z KD lub 4 biletów w ofercie Wspólny Bilet Samorządowy.

Ceny biletów w czasie opracowywania artykułu:

– normalny: 319,00 zł
– z ulgą ustawową 51% (dla studenta): 156,31 zł
– z ulgą ustawową 49% (dla ucznia i posiadacza Karty Dużej Rodziny): 162,69 zł
– z ulgą ustawową 33% (dla nauczyciela): 213,73 zł

5. Senior 60+

Zniżka dla osób, które ukończyły 60 lat. Osoby posiadające dokument stwierdzający wiek mogą skorzystać ze zniżki w wysokości 25%. Nie są wymagane dodatkowe zaświadczenia – po prostu kupuje się bilet według oferty Senior 60+ i podczas kontroli biletów każdorazowo należy okazać dokument tożsamości pozwalający zweryfikować wiek.

6. Razem z KD

Oferta Kolei Dolnośląskich skierowana do małych grup podróżujących wspólnie. Obowiązuje dla grup liczących od 2 do 4 osób i podróżujących razem na całej trasie przejazdu.

Pierwsza osoba kupuje odbywa przejazd na podstawie biletu w taryfie normalnej lub korzysta z przysługującej ulgi ustawowej (wymagany jest dokument potwierdzający uprawnienia do ulgi). Druga, trzecia i czwarta osoba odbywają przejazd na podstawie biletu jednorazowego wydanego według taryfy RAZEM. Zniżka wynosi około 30%.

Oferty „Razem z KD” nie łączy się z innymi ulgami i ofertami stosowanymi przez Koleje Dolnośląskie S.A.

Nie obowiązują ograniczenia co do wieku podróżnych, pokrewieństwa, nie ma też ograniczeń czasowych – z oferty Razem z KD można korzystać bez względu na dzień tygodnia.

7. Promocja Drezdeńska

Promocja Drezdeńska to specjalna taryfa na przejazd pociągami pomiędzy Wrocławiem a Dreznem oraz od niedawna również do miasta Miśnia i miejscowości Schöna, która jest bardzo dobrą bazą wypadową do wycieczek po Saksońskiej Szwajcarii i Czeskiej Szwajcarii (park narodowy przedzielony granicą, którą obecnie można przekraczać w dowolnym miejscu).

Zobacz również:

Drezno na weekend – praktyczny przewodnik
Kolejowe atrakcje Drezna

Promocja Drezdeńska obowiązuje w pociągach Kolei Dolnośląskich i Länderbahn (Trilex i Trilex Express) na trasach:

Wrocław – Drezno (przez Legnicę, Zgorzelec i Budziszyn)
Jelenia Góra – Drezno (przez Gryfów Śląski)

Osoby jadące do Miśni lub stacji Schöna mogą kontynuować podróż ze stacji Dresden Hbf lub Dresden Neustadt pociągami Deutsche Bahn linii S1.

Jeśli chodzi o ceny biletów, to informacje na stronie Kolei Dolnośląskich oraz przewoźnika Die Länderbahn są sprzeczne.

Według strony Die Länderbahn ceny biletów powrotnych Wrocław – Drezno są następujące:

1 osoba: 36 euro
2 osoby: 70 euro
3 osoby: 90 euro
4 osoby: 95 euro
5 osób: 100 euro

Ceny biletów dla osób dorosłych. Bilet uprawnia do bezpłatnego przejazdu dwojga dzieci w wieku od 6 do 14 lat wraz z osobą lub osobami, na które został wystawiony bilet. Bilet powrotny ważny jest przez 14 dni.

Zupełnie inaczej wygląda cennik biletów w Promocji Drezdeńskiej udostępniony przez Koleje Dolnośląskie.

Według regulaminu wybrane ceny są następujące:

Bilet na przejazd w jedną stronę dla osoby dorosłej:

Bolesławiec – Drezno 72 zł
Jelenia Góra – Drezno 67 zł
Legnica – Drezno – 72,00
Wrocław – Drezno 83 zł
Zgorzelec – Drezno – 62 zł

Bilet powrotny dla jednej osoby ważny przez dwa dni:

Bolesławiec – Drezno 80 zł
Jelenia Góra – Drezno 75 zł
Legnica – Drezno 90 zł
Wrocław Główny – Drezno 100 zł
Zgorzelec – Drezno 70 zł
Zgorzelec Miasto – Drezno 70 zł

Jak widać, kupno biletu powrotnego ważnego przez dwa dni bardzo opłaca się w porównaniu do kupna biletu w jedną stronę.

Dostępne są zniżki dla osób podróżujących w grupie 2-4 osobowej (druga, trzecia i czwarta osoba).

Do biletu wystawionego w Promocji Drezdeńskiej można dokupić następujące bilety:

– na przewóz roweru w jedną stronę w cenie 2,00 zł.
– na przewóz psa w jedną stronę w cenie 4,50 zł.
– na przewóz bagażu w jedną stronę w cenie 7,00 zł

Nabyty bilet na przewóz roweru/psa/bagażu w relacji do punktu granicznego Zgorzelec Gr, łącznie z biletem na przejazd „tam” wystawionym w ofercie „Promocja Drezdeńska”, uprawnia do przewozu roweru/psa/bagażu do stacji Dresden Hbf, Meißen, Schöna. Na przejazd w relacji „tam i z powrotem” należy nabyć dwa oddzielne bilety na przewóz roweru/psa/bagażu od/do punktu granicznego Zgorzelec Gr ze wskazaniem daty przewozu „tam” i „z powrotem”.

Promocja Drezdeńska

Promocja Drezdeńska – schemat i skrócony cennik biletów (źródło: Koleje Dolnośląskie)

8. KD+Czechy

Bilet Kolei Dolnośląskich uprawniający do podróży pociągami Kolei Czeskich (České Dráhy) i GW Train Regio (GWTR) w północnych Czechach, na obszarze wytyczonym na mapie obowiązywania biletu. Obowiązuje również na odcinkach Lubawka – Lubawka (Gr), Mieroszów – Mieroszów(Gr) – (połączenie sezonowe), Międzylesie – Lichkov(Gr), Szklarska Poręba Jakuszyce – Jakuszyce(Gr) obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie.

Bilet KD+Czechy to bilet jednodniowy, ważny do godziny 24:00 dnia wskazanego na bilecie. Przedsprzedaż biletu KD+Czechy wynosi 3 dni. U obsługi w pociągu można zakupić bilet ważny wyłącznie w dniu nabycia. W czasie opracowywania artykułu cena biletu KD+ Czechy wynosiła 19 złotych.

Do biletu KD+Czechy można dokupić bilet na wielokrotny przewóz roweru w cenie 5 zł.

Oferty nie stosuje się do przewozu zwierząt i bagażu.

Od ceny biletu KD+Czechy nie nalicza się ulg i zniżek

Schemat obowiązywania biletu KD+Czechy w 2019 roku

9. Wspólny Bilet Samorządowy

Koleje Dolnośląskie mają wprawdzie świetną ofertę „Weekend z KD”, ale gorzej jest ze zwiedzaniem Dolnego Śląska w dni robocze. Od kiedy KD wycofały się z honorowania REGIOKarnetu pozostaje znacznie droższy Wspólny Bilet Samorządowy.

Wspólny Bilet Samorządowy to jednodniowy bilet sieciowy obowiązujący w pociągach polskich kolei samorządowych, czyli następujących przewoźników:

– Koleje Mazowieckie
– Warszawska Kolej Dojazdowa
– Łódzka Kolej Aglomeracyjna
– Koleje Wielkopolskie
– Koleje Małopolskie
– Koleje Śląskie
– Koleje Dolnośląskie
– Arriva RP

Wspólny Bilet Samorządowy jest biletem imiennym i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu 24 godzin od określonej na nim daty i godziny zakupu lub godziny wskazanej przez nabywcę. W pociągach Kolei Mazowieckich nie jest honorowany w pociągu „Słoneczny” i innych pociągach komercyjnych.

Wspólny Bilet Samorządowy w czasie opracowywania artykułu kosztował 38 złotych, czyli tylko 3 złote drożej niż bilet Weekend z KD, który jest ważny znacznie dłużej, szczególnie w długie weekendy. Minusem tego biletu jest fakt, że Koleje Dolnośląskie nie dojeżdżają do stacji, z których odjeżdżają pociągi innych przewoźników biorących udział w ofercie: Kolei Wielkopolskich i Kolei Śląskich, przez co konieczne jest pokonanie jakiegoś odcinka pociągami Przewozów Regionalnych lub PKP Intercity i tym samym kupno innego biletu na dany odcinek, co znacznie podnosi koszty podróży.

Zastrzeżenia

W artykule krótko przedstawiłem dziewięć ofert i promocji pozwalających na tanie podróżowanie pociągami Kolei Dolnośląskich.

Warunki i ceny ofert mogą się zmieniać wraz z upływem czasu, co może nie zostać uwzględnione w aktualizacjach. Informacji o aktualnych cenach i warunkach ofert udzielają Koleje Dolnośląskie.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: