Kolej na Podróż

Kolej na Alasce – informacje ogólne

Kolej na Alasce to kilka malowniczych linii kolejowych, w tym dwie znane na całym świecie. W przypadku tych najbardziej znanych starałem się napisać coś więcej niż tylko podstawowe dane.

Alaska Railroad

Jedna z najbardziej znanych kolei turystycznych na świecie. Alaska Railroad oferuje przejazdy pociągami wycieczkowymi na trasach: Anchorage – Talkeetna – Wasilla, Anchorage – Girdwood – Seward, Anchorage – Whittier – Spencer – Grandview i Anchorage – Denali – Fairbanks w sezonie letnim, kiedy pociągi kursują codziennie. Są to jednodniowe wycieczki powrotne z programem towarzyszącym i fotostopami.

W sezonie zimowym kolej kursuje na krótszej trasie Anchorage – Hurricane w pierwszy czwartek miesiąca oraz w weekendy na trasie Anchorage – Fairbanks.

W większości pociągów można podróżować wagonami dwóch klas: GoldStar Service – z darmową kawą, wodą sodową lub herbatą i gwarancją miejsca na wyższym pokładzie w wagonach piętrowych, a także dostęp do wagonu obserwacyjnego oraz w tańszej Adventure Class. W pociągach można także kupić przekąski lub posiłki w wagonie restauracyjnym, gdzie ceny, jak na wysokość cen na Alasce, nie są wygórowane, a przy zakupie online można jeszcze zaoszczędzić.

Ceny biletów zależą od klasy pociągu oraz terminu podróży. Bilet będzie kosztował mniej, jeżeli podróż odbędzie się poza sezonem.

Strona internetowa: www.alaskarailroad.com
Podróż pociągiem Anchorage – Girdwood na You Tube cz.1/2
Podróż pociągiem Anchorage – Girdwood na You Tube cz.2/2

Alaska Railroad

Pociąg Alaska Railroad (fot. Andrew Gray, CC-BY-SA, flickr.com)

Miles Canyon Historic Railway Society

Miles Canyon Historic Railway Society to organizacja non-profit, która zarządza odrestaurowaną kolejką kopalnianą oraz zabytkową linią tramwajową w Whitehorse.

Copperbelt Railway & Mining Museum – to nazwa muzeum górnictwa i kolejki kopalnianej koło Whitehorse, na 919.28 km Alaska Highway, około trzy kilometry od wzgórza Two Mile Hill. Muzeum jest czynne w sezonie, zwiedzający mogą obejrzeć wystawy dotyczące historii górnictwa w regionie oraz przejechać się kolejką kopalnianą na trasie o długości 2 kilometrów. Dla dzieci przygotowano plac zabaw, a dla dorosłych liczne ścieżki spacerowe w okolicznych lasach.

Strona internetowa: www.yukonrails.com/museum
Kolej kopalniana Copperbelt na You Tube (kiepska jakość)

Waterfront Trolley – zabytkowa linia tramwajowa w Waterfront. Zabytkowy, odrestaurowany tramwaj z 1925 roku kursuje codziennie od połowy maja do połowy września na trasie Spook Creek – Centrum Turystyczne (- Rotary Park). Po drodze zatrzymuje się na 5 (6) przystankach, w tym w pobliżu stacji kolei White Pass. Przejazd w jedną stronę trwa 25-30 minut.

Strona internetowa: www.yukonrails.com/trolley
Waterfront Trolley na You Tube

Tanana Valley Railroad

Kolej miniaturowa kursująca kilka razy w roku przy niewielkim muzeum kolejowym w Pioneer park w Fairbanks. Muzeum otwarte w 2006 roku mieści się w dwóch niewielkich budynkach, natomiast na stronie internetowej brak szczegółowych informacji o kolejce. Jak można przeczytać na niektórych stronach, pociągi prowadzi parowóz wyprodukowany w 1899 roku.

Strona internetowa: www.fairnet.org/agencies/tvrr/tvrr.html
Tanana Valley Railroad na You Tube

White Pass and Yukon Railroad

Budowę Kolei White Pass and Yukon Railroad rozpoczęto podczas gorączki złota w 1898 rok w okolicach Klondike. Dziś jest jedną z największych kolejowych atrakcji turystycznych Stanów Zjednoczonych i Kanady, bowiem trasa tej waskotorówki biegnie po terytorium obu państw.

Kolej wybudowano w ciągu 26 miesięcy, zużyto przy tym 450 ton materiałów wybuchowych. Budowę kolei zakończono w 1900 roku, a 29 czerwca 1900 roku trasę o długości 110 mil przejechał pierwszy pociąg. Nie był to pierwszy pociąg na Alasce, bowiem pociąg wycieczkowy przejechał ze stacji Skagway na przedmieścia tego miasteczka (6,4 km już w 1898 roku. Kolej kursowała od 1900 roku do 1982, kiedy została zamknięta.

Od 1988 po trasie kursują sezonowo pociągi wycieczkowe zestawione z wagonów retro. Pociągi przewożą turystów ze Skagway, gdzie w budynku dawnej dyrekcji kolei urządzono muzeum, do Carcross (67,5 kilometra). Trasa wiedzie przez przepiękne tereny pełne mostów (w tym największy na świecie most wspornikowy), tuneli, a podróżni mogą podziwiać majestatyczne szczyty gór, rwące rzeki i spokojne jeziora.

Jak podaje strona internetowa kolei, w 2012 roku na trasie Skagway – Carcross od maja do września przewieziono 390 000 turystów, chociaż tak naprawdę pociągi przejeżdżają tylko połowę pierwotnej linii.

Firma obsługująca kolej posiada bardzo szeroką ofertę wycieczek w sezonie letnim, często połączoną z wycieczkami promowymi lub innymi dodatkowymi usługami. Najpopularniejsza z wycieczek to „Bennett Scenic Journey”, czyli po prostu przejazd ze Skagway do Carcross i z powrotem. Po drodze przewidziany jest fotostop nad jeziorem Emerald oraz lunch w odrestaurowanym budynku stacji Bennett (budynek wybudowano w 1910 roku). Po lunchu pasażerowie mają ponad godzinę na spacer wokół miejscowego jeziora, które było celem poszukiwaczy złota pod koniec XIX wieku. Podróż powrotna trwa 8 godzin.

Strona główna: www.wpyr.com/index.html

White Pass and Yukon Railroad na You Tube:
White Pass and Youkon Railroad 2013 (13:50)
White Pass and Youkon Railroad 2011 (17:17)

Kolej na Alasce

Kolej na Alasce White Pass & Yukon Railroad (fot. Gary Bembridge, CC-BY,flickr.com)

Opracowanie Kolej na Alasce jest częścią opracowania kolei wąskotorowych w poszczególnych stanach Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów:

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 A TUTAJ zamieściłem spis najciekawszych artykułów na blogu – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

%d bloggers like this: