Kolej na Podróż

Tanie podróże z Polregio – 5 najlepszych ofert i promocji

Polregio, dawniej Przewozy Regionalne jeszcze 15 lat temu obsługiwały niemal wszystkie linie regionalne w Polsce. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, powstało sporo kolei samorządowych i trudno się połapać w ofertach umożliwiających tanie podróże pociągami regionalnymi po Polsce.

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik dla pasażerów
Tanie podróże z PKP Intercity – najlepsze promocje

Przygotowałem dla was zestawienie najlepszych ofert promocyjnych, dzięki którym podróż pociągami Polregio będzie znacznie tańsza. Podane ceny i zakres obowiązywania wśród przewoźników dotyczą dnia, w którym opublikowano artykuł. W przyszłości wiele rzeczy może się zmienić, na przykład od 1 września 2018 roku Koleje Dolnośląskie przestały honorować RegioKarnet i Bilet Turystyczny. W przyszłości mogą za nimi pójść inne koleje samorządowe. Każdorazowo należy więc sprawdzać na zakupionym bilecie, w pociągach których przewoźników jest honorowany.

1. Bilet Turystyczny

Bardzo dobra oferta dla osób planujących niezbyt dalekie wycieczki weekendowe pociągiem. Jest to bilet weekendowy. Uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów od 18:00 w dzień poprzedzający dzień wolny od pracy, do 06:00 dnia następującego po dniu wolnym od pracy.

Czyli najczęściej ważny jest od 18:00 w piątek do 06:00 w poniedziałek. Jeśli w piątek lub poniedziałek wypada święto, ważność Biletu Turystycznego zostaje automatycznie wydłużona.

Przewozy Regionalne czasami wydłużają ważność Biletu Turystycznego podczas Majówki lub innych długich weekendów, kiedy na przykład dzień świąteczny wypada w czwartek, w piątek jest dzień roboczy, a później weekend. Nie jest to jednak regułą i należy śledzić informacje pojawiające się na fanpage’u Polregio.

Bilet Turystyczny oferowany jest w dwóch wersjach:

Bilet Turystyczny – ważny w pociągach uruchamianych przez Przewozy Regionalne, honorowany w pociągach Arrivy RP, Kolei Śląskich, Kolei Wielkopolskich, Kolei Małopolskich oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (poza pociągami ŁKA Sprinter – oznaczenie ŁKS w rozkładzie jazdy). W czasie opracowywania artykułu cena biletu wynosiła 48 złotych.

mini Bilet Turystyczny – ważny tylko w pociągach Przewozów Regionalnych. Cena w czasie opracowywania artykułu to 39 złotych.

Z mojego punktu widzenia zakup Biletu Turystycznego w wersji mini jest nieopłacalny, bowiem na przykład w mojej okolicy dużo połączeń obsługują Koleje Śląskie i Koleje Małopolskie. Przejazd z Oświęcimia do Katowic to 6 złotych w jedną stronę i cała oszczędność wynikająca z zakupu Biletu Turystycznego w wersji mini pokrywa koszt przejazdu w jedną stronę.

Największą wadą Biletu Turystycznego jest fakt, że nie honorują go Koleje Dolnośląskie, które jednak mają świetną ofertę weekendową „Podróżuj z KD”.

Bilet Turystyczny to bilet imienny, ważny z dowodem tożsamości, który należy każdorazowo okazywać przy kontroli biletów.

2. REGIOKarnet

Moja ulubiona oferta Przewozów Regionalnych. Przeznaczona głównie dla osób lubiących podróżować pociągami w dni robocze lub mniej intensywnie w weekend. Jest to bilet sieciowy ważny w ciągu trzech wybranych przez nas dni od daty zakupu biletu lub daty przez nas wskazanej. Jeśli komuś dni wolne od pracy wypadają na przykład w środę i niedzielę, może ten bilet wykorzystać w środę. Mało tego, jeśli nie wykorzystamy któregoś z trzech dni, możemy zwrócić bilet i dostaniemy zwrot pieniędzy za niewykorzystaną część z potrąceniem odstępnego 10%. Wielokrotnie korzystam z REGIOKarnetu podczas podróży pociągiem po Polsce.

REGIOKarnet, podobnie jak Bilet Turystyczny, sprzedawany jest w dwóch wersjach:

REGIOKarnet – ważny w pociągach REGIO Przewozów Regionalnych, honorowany w pociągach Arrivy RP, Kolei Śląskich, Kolei Wielkopolskich, Kolei Małopolskich oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (na stronie Przewozów Regionalnych nie ma informacji o braku honorowania w pociągach ŁKA Sprinter, ale nie wiem, jak jest w rzeczywistości). W trakcie opracowywania artykułu cena biletu REGIOKarnet wynosiła 75 złotych, czyli jeden dzień podróży kosztował 25 złotych.

mini REGIOKarnet – ważny tylko w pociągach REGIO. Cena wynosiła 65 złotych.

Do biletu dołączony jest karnet, który należy zalegalizować w kasie biletowej lub u kierownika pociągu przed rozpoczęciem pierwszej podróży w dniu, w którym chcemy korzystać z biletu. Dzień podróży liczy się od 00:00 do 24:00 wybranego dnia.

REGIOKarnet to bilet imienny, ważny tylko z dowodem tożsamości.

3. Razem w Polskę

Oferta Razem w Polskę i Razem w Polskę Komfort to rozszerzona wersja Biletu Weekendowego, pozwalająca na podróżowanie po Polsce pociągami PKP Intercity i Przewozów Regionalnych (Polregio) w czasie obowiązywania biletu. Bilet Razem w Polskę ważny jest  od godziny 19:00 dnia poprzedzającego dzień wolny od pracy do godziny 06:00 dnia następującego po dniu wolnym od pracy. Podobnie jak Bilet Weekendowy, jego ważność jest automatycznie wydłużana, jeśli dzień wolny od pracy wypada w piątek lub w poniedziałek.

Bilet dostępny jest w dwóch wariantach:

Razem w Polskę Standard – ważny w pociągach TLK, IC i Polregio
Razem w Polskę Komfort – ważny w pociągach TLK, IC, EIC, EIP i Polregio

Bilet Razem w Polskę ważny jest tylko w drugiej klasie w wagonach z miejscami do siedzenia. Nie jest możliwy zakup biletu na pierwszą klasę ani przejście do wagonów sypialnych i z miejscami do siedzenia. Przed rozpoczęciem podróży pociągiem EIP należy w kasie pobrać miejscówkę za 10 zł.

Ceny biletów Razem w Polskę w czasie opracowywania artykułu:

Razem w Polskę Standard – 109 złotych
Razem w Polskę Komfort – 189 złotych

4. TY i raz, dwa, trzy

TY i raz, dwa, trzy to oferta skierowana do małych grup, liczących 2-4 osoby podróżujących tym samym pociągiem do tej samej stacji docelowej. W ofercie Ty i raz, dwa, trzy pierwsza oferta płaci za bilet według ceny z taryfy normalnej, natomiast druga, trzecia i czwarta osoba płacą około 30% taniej. Bardzo dobra oferta dla grup znajomych jadących na wycieczkę. Obowiązuje niezależnie od dnia tygodnia.

5. REGIO Senior

Zniżka dla seniorów. Uprawnieni do biletów zniżkowych dla seniorów są wszyscy, którzy ukończyli 60 lat. Wystarczy dokument stwierdzający tożsamość i wiek.

Seniorzy mogą liczyć na zniżki:

25% od taryfy podstawowej na bilety jednorazowe w dowolnych relacjach.
10% od taryfy podstawowej na bilety okresowe (tygodniowe, miesięczne i kwartalne)

Oferta jest honorowana w pociągach Kolei Dolnośląskich, Kolei Wielkopolskich oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Zastrzeżenia

To 5 najciekawszych ofert przygotowanych przez Polregio. Teoretycznie do zestawienia mógłbym dołączyć REGIOKartę, ale w przypadku turystów korzystających z REGIOKarnetu lub Biletu Turystycznego nie jest ona zbyt przydatna.

Warunki i ceny ofert mogą się zmieniać wraz z upływem czasu, co może nie zostać uwzględnione w aktualizacjach. Informacji o aktualnych cenach i warunkach ofert udzielają Polregio.

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂 

Przewozy Regionalne

Pociąg Polregio Opole – Wrocław

%d bloggers like this: