Kolej na Podróż

Zamek Krzyżtopór – jak dojechać (pociągi i autobusy)

Zamek Krzyżtopór, a właściwie jego ruiny to miejsce z bogatą historią i cel podróży tysięcy turystów. Ruiny zamku położone są przy szlaku rowerowym Green Velo, więc najłatwiejszy jest dojazd samochodem lub rowerem, natomiast osoby korzystające z komunikacji publicznej mają trudniej.

Do Zamku Krzyżtopór nie da się dojechać pociągiem. Najbliższa stacja kolejowa to Ostrowiec Świętokrzyski (30 km). Z Ostrowca Świętokrzyskiego nie kursują autobusy pod ruiny zamku, podczas wyszukiwania połączeń należy wybrać jako miejscowość docelową Iwaniska, oddalone od zamku o 5 kilometrów. W Iwaniskach zatrzymują się autobusy pospieszne, zwykłe i przyspieszone z różnych stron Polski, w tym z Krakowa i Warszawy. Przejazd z Ostrowca Świętokrzyskiego, w zależności od połączenia, trwa 30-50 minut. Do Ostrowca Świętokrzyskiego dojedziemy pociągami regionalnymi z Kielc. Połączenia dostępne są w wyszukiwarce e-podróżnik, ale jeśli wybierzemy połączenie Ostrowiec Świętokrzyski – Ujazd, pokaże nam się tylko jedno połączenie dziennie, dlatego należy wybierać Iwaniska.

Inne stacje kolejowe położone blisko Zamku Krzyżtopór to Sandomierz (35 kilometrów), dokąd dojeżdża bardzo mało pociągów, a aby dojechać do ruin zamku, należy dodatkowo przesiadać się w Opatowie (z drugiej strony przy okazji można zwiedzić 3 ciekawe miejsca w ciągu dnia – Sandomierz, Opatów i zamek Krzyżtopór) i Tarnobrzeg 40 km), skąd dojazd do ruin zamku komunikacją publiczną również wymaga przesiadki w Opatowie, Staszowie lub Połańcu.

portalpasazera.pl/Plakaty – rozkład jazdy według stacji. Należy wpisać interesującą cię stację, w tym przypadku stację Ostrowiec Świętokrzyski. Dostępna jest też wyszukiwarka połączeń.
www.intercity.pl/pl/ – strona internetowa PKP Intercity z możliwością zakupu biletów
bilety.polregio.pl – sklep internetowy Polregio

Zobacz również:

Podróż pociągiem po Polsce – przewodnik
Tanie podróże z PKP Intercity – najlepsze oferty i promocje
Tanie podróże z Polregio – najlepsze oferty i promocje
Koleje wąskotorowe w Polsce – przewodnik

%d bloggers like this: