Kolej na Podróż

Luksemburg – darmowa komunikacja publiczna (informacje)

Od 1 marca 2020 roku Luksemburg wprowadzi bezpłatne przejazdy pociągami, autobusami i tramwajami na terytorium całego Księstwa. Darmowe przejazdy dostępne są zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, nie ma też ograniczeń wiekowych. Jest tylko jedno ograniczenie – za darmo można podróżować tylko w drugiej klasie. Osoby podróżujące pierwszą klasą nadal będą musiały wykupić bilet na przejazd.

Wprowadzenie darmowych przejazdów komunikacją publiczną w całym państwie to pionierski krok – do tej pory darmowe przejazdy dla wybranych grup społecznych pociągami wprowadziła Słowacja, natomiast w Czechach wybrane grupy społeczne mogą podróżować pociągami i autobusami ze zniżką 75%.

Władze Luksemburga zdecydowały się na ten krok z powodu korków i problemów z dojazdem do pracy – w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła liczba mieszkańców księstwa (głównie z powodu napływu imigrantów), ponadto na terytorium Luksemburga pracuje mnóstwo osób z przygranicznych regionów Belgii, Francji i Niemiec, które muszą codziennie dojeżdżać do pracy. Z myślą o nich uproszczono taryfy międzynarodowe w ruchu kolejowym – osoby jadące np. z Liege do Luksemburga, zapłacą tylko za belgijski odcinek trasy. Dla osób dojeżdżających do pracy samochodem przy pierwszych dworcach kolejowych i autobusowych po stronie luksemburskiej zbudowano parkingi Park & Ride, gdzie będą mogli zaparkować samochody,  a dalszą podróż odbyć bezpłatnym pociągiem lub autobusem. Podobne parkingi mają zostać wybudowane na rogatkach miasta Luksemburg.

W mieście Luksemburg w przyszłości zostaną wybudowane dodatkowe linie tramwajowe, a w całym księstwie powstanie kilkaset kilometrów ścieżek rowerowych.

Zobacz również: Kolej w Luksemburgu – informacje dla pasażerów

Luksemburg

Pociąg CFL na stacji w stolicy księstwa.

%d bloggers like this: