Kolej na Podróż

Podróże pociągiem po Finlandii – wakacyjny bilet sieciowy

Podróżowanie pociągiem po Finlandii do tej pory było bardzo drogie; jedynie bilet Interrail dawał możliwość swobodnego podróżowania, choć dla osób dorosłych cena była astronomiczna. W 2021 roku koleje fińskie wprowadziły ofertę letnich biletów sieciowych pozwalających na niedrogie (jak na fińskie realia) zwiedzanie kraju korzystając z pociągów dalekobieżnych.

Oferta nie ma nazwy, na stronach anglojęzycznych i stronie przewoźnika pojawia się jako Holiday Ticket. Bilet sprzedawany od 19 maja do 8 sierpnia pozwala na nieograniczone podróże w klasie Eko pociągów VR na terytorium Finlandii przez 5, 7 lub 9 następujących po sobie dni w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2021.

Ceny biletów dla osób dorosłych są następujące:

Bilet na 5 dni – 119 euro
Bilet na 7 dni – 139 euro
Bilet na 9 dni – 159 euro

Studentom przysługuje 30% zniżki, emerytom 20%, a dzieci do ukończenia siedemnastego roku życia mogą liczyć na 50% zniżki.

Jak wynika z informacji na stronie przewoźnika, przed każdą podróżą konieczna jest rezerwacja w aplikacji mobilnej. Bilet jest imienny i nieprzenośny. Za dopłatą można podróżować w klasie Ekstra, w wagonach sypialnych, dopłata jest również wymagana, jeśli chcemy przewozić rower lub psa.

Ograniczenie ważności biletu: bilet nie jest ważny na liniach podmiejskich Y, X, U, L, E, A, P, I oraz K w aglomeracji Helsinek.

Bilet nie może zostać zwrócony, zarezerwowane wcześniej podróże muszą być odwołane przez aplikację mobilną najpóźniej 30 minut przed planowym odjazdem pociągu.

Bilet można nabyć przez aplikację VR Matkalla. Aplikację można pobrać przez Google Play Store.

Powiązane artykuły:

Kolej w Finlandii – przewodnik dla pasażerów

Finlandia

Fiński krajobraz (fot. Finmiki, Pixabay.com)

%d bloggers like this: