Kolej na Podróż

Park Śląski – 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

Park Śląski to ogromny park formalnie położony w granicach administracyjnych Chorzowa. W praktyce od Katowic i Siemianowic Śląskich oddziela go tylko ulica. Dawniej znany jako Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku należy do największych parków śródmiejskich w Europie. Według strony oficjalnej rozciąga się na powierzchni 535 hektarów. Powstał w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku na zdewastowanych terenach poprzemysłowych i wysypiskach śmieci. Spacerując po parku trudno to sobie wyobrazić.

Park Śląski to popularne miejsce spacerów i wycieczek nie tylko mieszkańców okolicznych miast. Znajdziemy tu szereg atrakcji dla każdego, a planowane są kolejne inwestycje i remonty w wielu miejscach. Poniżej krótko przedstawię najciekawsze atrakcje Parku Śląskiego. Wstęp do parku jest bezpłatny, płatne jest natomiast wejście do części wymienionych atrakcji. Ceny są różne – bilety do skansenu są stosunkowo niedrogie, natomiast wstęp do Wesołego Miasteczka wydaje mi się bardzo drogi, choć podobne ceny są w innych popularnych polskich parkach rozrywki.

Tereny spacerowe

Spora grupa czytelników trafia na moją stronę z zapytaniami o miejsca na spacer w Katowicach. Jeśli planujecie spokojnie pospacerować lub pobiegać, Park Śląski jest idealnym miejscem na spacer o każdej porze roku. Ścieżek jest tyle, że spacer może nam zająć nawet cały dzień, aczkolwiek niektóre wymagają remontu. W sezonie wiosenno-letnim, szczególnie w weekendy, w parku roi się od spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów.

Oprócz głównych alei i promenady park poprzecinany jest labiryntem ścieżek prowadzących przez zarośnięte tereny. Podczas moich spacerów zdarzało mi się, że przez pół godziny nie spotykałem na swojej drodze nikogo. Również zdarzyło mi się zabłądzić. Niektóre mapy parku wypadałoby poprawić i zaktualizować, na niektórych skrzyżowaniach brakuje strzałek prowadzących do głównych atrakcji.

Park Śląski

Promenada w Parku Śląskim

Park Śląski

Promenada generała Ziętka jesienią

Wesołe Miasteczko Legendia

Wesołe Miasteczko w Parku Śląskim odwiedzałem kilkukrotnie jako dziecko. Wtedy Diabelski Młyn z panoramą na Osiedle Tysiąclecia był ogromną atrakcją, podobnie jak inne karuzele, niespotykane w wesołych miasteczkach przyjeżdżających na krótko do takich miast jak moje. Denerwowali mnie natomiast sprzedawcy w budkach i pawilonach co chwilę zapraszający na zakup czegoś do jedzenia i picia.

Wydaje mi się, że chorzowskie Wesołe Miasteczko przespało jakieś 10 lat i stało się mało atrakcyjne na tle nowo powstających parków rozrywki. Bardzo dużo straciło po powstaniu Energylandii w Zatorze. Nadszedł jednak czas na zmiany – od 2017 roku można zauważyć duże inwestycje w nowe atrakcje i infrastrukturę, co zresztą widać po bramie wejściowej.

Bilety jednodniowe są stosunkowo drogie, na przykład w trakcie opracowywania artykułu bilet dla osoby dorosłej i dziecka, które ukończyło 12 lat, kosztował 129 złotych, przy czym bilet kupiony przez internet był o 20 złotych tańszy. Bilet rodzinny 2+1 to wydatek 258 złotych, kupiony przez internet kosztuje 218 złotych. Nie wiem, z czego wynika tak wysoka zniżka dla biletów kupionych przez internet. Na miejscu bilety można kupić w kasie przy wejściu, nie sprzedają tam jednak biletów na inne atrakcje. W lecie 2021 roku można było także kupić bilet sezonowy niewiele droższy niż bilet jednodniowy.

Więcej informacji: www.legendia.pl

Legendia

Wejście do Wesołego Miasteczka Legendia

Śląski Ogród Zoologiczny

Ogród Zoologiczny w Chorzowie powstał w 1958 roku i od początków działalności należał do najpopularniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce. W dzieciństwie kilkakrotnie zwiedzałem ogród w ramach wycieczek szkolnych – z tamtych czasów doskonale pamiętam szympansy rzucające pożywieniem w zwiedzających, lemury, nosorożce i osły.

Dawniej szczególną atrakcją była Dolina Dinozaurów – żelbetonowa rekonstrukcja szesnastu gatunków dinozaurów. Czasy się zmieniły i na tle nowoczesnych Dinoparków kotlina wydaje się przeżytkiem. Ogród Zoologiczny nadal jednak warto zwiedzić – również ogród zoologiczny doczekał się inwestycji w nowe pawilony oraz modernizacji już istniejących.

Ceny biletów nie są wygórowane, a w zoo można spędzić z dziecmi kilka godzin.

Strona internetowa: slaskiezoo.pl

Ogród Zoologiczny w Chorzowie

Widok na jeden z wybiegów w chorzowskim ZOO

Stadion Śląski

Stadion Śląski w Chorzowie został otwarty w 1956 roku. Na imponującym, jak na ówczesne czasy, stadionie odbywały się mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej, zawody lekkoatletyczne, koncerty i inne imprezy. Do historii przeszły zamieszki na stadionie podczas meczu piłkarskiego Polska – Anglia w 1993 roku. Reportaż telewizyjny można obejrzeć na YouTube.

W latach 2009-2017 Stadion Śląski przeszedł gruntowny remont. Rozbudowano między innymi trybuny, wymieniono systemy oświetlenia i nagłośnienia, zamontowano telebimy, wykonano także wiele innych prac. Z zewnątrz Stadion Śląski prezentuje się bardzo dobrze, natomiast nie miałem okazji skorzystać z dostępnych tras zwiedzania.

Zwiedzanie Stadionu Śląskiego odbywa się w grupach, w wyznaczonych godzinach. W trakcie opracowywania artykułu dostępne były dwie trasy – długa i krótka, ze względu na pandemię tymczasowo wycofano z oferty trasę średnią. Można także wykupić dodatkowy bilet na punkt widokowy na stadionie. Cena biletu na trasę krótką wynosiła 19 złotych, na trasę długą 29 złotych.

Strona internetowa: stadionslaski.pl

Górnośląski Park Etnograficzny

Park Śląski posiada różnorodne atrakcje – naprzeciwko stadionu znajduje się wejście do skansenu także położonego na terenie parku. Brama wejściowa nie zachęca do wizyty – stary budynek pamiętający czasy PRL-u, ale w środku jest znacznie lepiej.

Skansen rozpościera się na dość dużym terenie, w dużej części niezagospodarowanym. Na terenie skansenu zobaczymy chałupy, kościół, dawną szkołę, kapliczki, stodoły i zabudowania gospodarcze z różnych regionów województwa śląskiego, przy czym park etnograficzny podzielony jest na sektory według tych regionów. Część budynków została zrekontstruowana. Z reguły można zobaczyć wnętrze, podobnie jak w większości skansenów spotkamy także zwierzęta gospodarskie.

Skansen w Chorzowie to spokojne miejsce warte wizyty, o ile interesuje nas tematyka. Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika, teren dość duży, podczas mojej wizyty turystów było mało, więc można się było wyciszyć i poczuć atmosferę dawnych czasów. Bilety stosunkowo niedrogie.

Moja relacja z wizyty w Górnośląskim Parku Etnograficznym
Strona internetowa: muzeumgpe-chorzow.pl

Chałupa z Frydka

Chałupa z Frydka

Kolejka linowa „Elka”

Przy stadionie Śląskim znajduje się stacja kolejki linowej „Elka”. Kolejka na razie kursuje na trasie o długości 2185 roku pomiędzy Wesołym Miasteczkiem a Stadionem Śląskim, ale w przyszłości planowana jest budowa kolejnego odcinka – Wesołe Miasteczko – Planetarium.

Kolejka linowa przewozi chętnych nad główną aleją. Stacja początkowa położona jest w pobliżu parkingu i ulicy Złotej dzielącej Katowice od Chorzowa. Pasażerowie mogą wybrać pomiędzy 8-osobowymi gondolami i 4-osobowymi kanapami. Kolejka została uruchomiona w 1967 roku, w latach 2006-2013 przeszła modernizację. Trasa prowadzi nad promenadą generała Ziętka, a z wagonu można podziwiać szereg atrakcji Parku Śląskiego.

Bilety są jednak bardzo drogie. W 2021 roku osoba dorosła za przejazd w jedną stronę musiała zapłacić 13 złotych, w dwie strony 20 złotych. Nie na moją kieszeń, ale chętnych nie brakuje.

Strona internetowa: www.elka.parkslaski.pl

Elka Chorzów

Kolej linowa Elka

Planetarium Śląskie

Oddane do użytku w grudniu 1955 roku planetarium było pierwszym i największym tego typu obiektem w Polsce, z salą projekcyjną mogącą pomieścić 400 osób. Dzisiejsi czterdziestolatkowie pewnie doskonale pamiętają efektowne projekcje, których byli świadkami podczas wycieczek szkolnych. Ja doskonale pamiętam sklepik z pamiątkami i znaczkami pocztowymi z przesyłek zagranicznych w czasach, kiedy filatelistyka należała do powszechnych pasji.

W trakcie opracowywania artykułu trwała przebudowa Planetarium Śląskiego i trzeba będzie jakiś czas poczekać na możliwość uczestniczenia w projekcjach. Po remoncie postaram się napisać osobny artykuł.

Od strony skrzyżowania Alei Głównej i promenady gen. Ziętka do planetarium prowadzi Aleja Gwiazd. Idąc od strony Stadionu Śląskiego można się zgubić.

Ogrody

Park Śląski może się pochwalić także kilkoma miejscami przeznaczonymi na ogrody, przy czym niektóre z nich wymagałyby prac remontowych. Z drugiej strony wstęp jest darmowy, można spokojnie usiąść na ławeczkach i odpocząć po długim spacerze.

Do najważniejszych ogrodów w Parku Śląskich należą: Rosarium – rozległy ogród ze stawem, sadzawką i placem zabaw naprzeciwko Ogrodu Zoologicznego. W rosarium, oprócz tysięcy róż, zobaczymy Ogród Japoński.

W pobliżu skrzyżowania promenady z Aleją Harcerską, za dawną stacją kolei wąskotorowej, znajduje się Ogród bylinowy – to jedno ze starszych miejsc (chodniki, ławki), aczkolwiek ogród jest zadbany. Ławeczek nie brakuje, więc jest dobrym miejscem na krótki odpoczynek.

Dawne Alpinarium wymaga remontu i raczej nie ma co umieszczać go na liście największych atrakcji.

Galeria Rzeźby Śląskiej

Spacerując po parkowych ścieżkach w pobliżu Planetarium Śląskiego natkniemy się na Galerię Rzeźb Śląskich. W licznych artykułach polecana jest ona jako jedna z największych atrakcji Parku Śląskiego. Galeria Rzeźby Śląskiej to galeria plenerowa składająca się z około 35 rzeźb artystów tworzących na terenie Górnego Śląska. Powstała w 1963 roku.

Szczerze mówiąc, nie rozumiem zachwytów nad galerią i jej otoczeniem. Na mnie rzeźby nie zrobiły żadnego wrażenia, teren wokół nich był zarośnięty wysoką trawą a cała okolica wymagała pilnego remontu. Polecałbym miłośnikom sztuki oraz osobom lubiącym zbaczać z utartych szlaków, ponieważ miejsce nie leży przy głównych alejach. Podobno wszystkie rzeźby zostaną w najbliższych latach odrestaurowane, a teren zrewitalizowany.

Galeria Rzeźby Śląskiej

Galeria Rzeźby Śląskiej

Dawna kolejka wąskotorowa

Jedną z moich ulubionych atrakcji Parku Śląskiego była kolej parkowa, czyli kolej wąskotorowa kursująca po trasie Przystań – Wesołe Miasteczko, po drodze zatrzymująca się przy planetarium i ogrodzie zoologicznym. Długość trasy kolejki wynosiła 4,2 km, a jej przebieg możemy nadal zobaczyć na wielu mapach umieszczonych na tablicach w Parku Śląskim.

W 2011 roku kolejkę zamknięto ze względu na zły stan techniczny. W kolejnych latach położono nowe tory na odcinku Wesołe Miasteczko – Ogród Zoologiczny. Kolejka kursowała w latach 2014-2017, ale przejazdy nie cieszyły się popularnością, ponieważ przejazd po trasie o długości jednego kilometra trwał zaledwie kilka minut. Zrezygnowano także z odtworzenia odcinka Ogród Zoologiczny – Przystań.

Obecnie można zobaczyć torowisko, po którym nic od kilku lat nie jeździ oraz stację Wesołe Miasteczko. Na stacji widać, że śpią tam bezdomni. Natomiast rozlatująca się dawna stacja Przystań została wyremontowana i zaadaptowana na budkę z lodami. Z tyłu zobaczymy ślady po peronie kolejki.

Wielka szkoda, że w czasach renesansu kolei nie ma szans na odbudowanie całej trasy.

Kolej Chorzów

Kolej parkowa w 2016 roku.

Park Śląski

Dawna stacja kolejki wąskotorowej Przystań zaadaptowana na budkę z lodami.

Park Śląski – inne atrakcje

Na koniec warto krótko wspomnieć o innych atrakcjach Parku Śląskiego, które wprawdzie nie mogą konkurować z wymienionymi wcześniej, ale z kronikarskiego obowiązku należy je wymienić.

Na terenie całego parku zobaczymy liczne rzeźby, pomniki i fontanny. Większość z nich pamięta lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte ubiegłego wieku, więc sprawiają raczej negatywne wrażenie. Niektóre natomiast przechodzą renowację i wyglądają bardzo dobrze, jak np. Świątynia Petrycha, wokół której wyremontowano również alejki.

Na jednej ze ścian Ogrodu Zoologicznego utworzono galerię murali. Również wygląda nieźle.

Z kolei przy Alei Głównej dużo osób korzysta z wybiegu dla psów i siłowni plenerowej. Na uwagę zasługuje stojący tam budynek o nazwie „Kapelusz”. Dach budynku przypominał mi grzbiet dinozaura. Budynek interesujący pod względem architektonicznym powstał w 1968 roku. Przez wiele lat pełnił funkcję hali wystaw. Od lat popada w ruinę i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić.

Spacerując po bocznych ścieżkach natrafimy na stanowisko rozrodu płazów oraz górkę, na której trenują rowerzyści, a co bardziej uważni w pobliżu skrzyżowania Alei Harcerskiej zauważą kamień upamiętniający zasadzenie drzew w 1963 roku przez radzieckiego kosmonautę.

Park Śląski

Stanowisko rozrodu płazów przy jednej z bocznych ścieżek w Parku Śląskim

Świątynia Petrycha

Świątynia Petrycha

Kamień

Kamień upamiętniający zasadzenie drzew w 1963 roku przez radzieckiego kosmonautę

Park Śląski – wrażenia

Park Śląski ma swoje lata i w wielu miejscach to widać. Widać także inwestycje, jednak nie sposób w ciągu kilku lat zmienić nie do poznania tak ogromnego terenu. Mimo to rzucają się w oczy zaniedbane budynki, rozlatujące się rzeźby, a spacerując nawet w pobliżu promenady można poczuć klimat epoki PRL-u. Nadal jest to doskonałe miejsce na spacer położone w samym centrum aglomeracji. Bardzo lubię tu przyjeżdżać i wymienione wady nie przeszkadzają mi.

Istotna sprawa to toalety. Wzdłuż promenady generała Ziętka naliczyłem 4 toalety publiczne, przy czym toaleta w pobliżu Stadionu Śląskiego jest trudna do zauważenia. Wstęp do toalet płatny. Gorzej, bo kiedyś przyjechałem do Parku Śląskiego w ciepły, słoneczny, listopadowy weekend i nie mogłem znaleźć czynnej toalety. Toalety są dostępne także na terenie skansenu, czy ogrodu zoologicznego, jednak poza główną promenadą nie sposób ich znaleźć.

W sezonie czynnych jest dużo budek z lodami i kawiarni.

Fontanna

Jedna z fontann

Park Śląski ścieżka

Ścieżka pieszo-rowerowa

Park Śląski – dojazd pociągiem

Najbliżej Parku Śląskiego jest stacja kolejowa Katowice Załęże (1,5 km), jednak znacznie lepiej dojść pieszo z dworca głównego w Katowicach (ok. 4 km) lub dojechać tramwajem (liczne połączenia w stronę Chorzowa). Osobiście bardzo lubię spacer z dworca, podczas której mijam nowoczesne biurowce, Galerię Silesia i zabytkowy kościół wciśnięty pomiędzy niedawno wybudowane biurowce zwane „Tiramisu”.

Zobacz również:

Katowice – najciekawsze miejsca i atrakcje w centrum miasta
Pociągiem po województwie śląskim – co zwiedzić i zobaczyć

Lubisz podróże koleją i poznawanie nowych miejsc? Chcesz być na bieżąco z ofertami promocyjnymi na kolei? Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FacebookuTwitterze i Instagramie.  Natomiast TUTAJ znajdziesz informacje na temat kolei z całego świata.

Wsparcie bloga

Jeśli spodobał ci się blog, warto go wesprzeć drobną darowizną TUTAJ. Opracowanie wielu artykułów trwa tygodniami, ich aktualizacja rozbudowa i rozbudowa latami. Bez pieniędzy nie da się utrzymać i rozwijać ambitnych projektów, a w dzisiejszym świecie zarabia się na płytkich, tabloidowych treściach. Zapraszam również nasz fanpage na Facebooku.

Kapelusz Park Śląski

Budynek o nazwie Kapelusz – dawna hala wystawowa

%d bloggers like this: