Linia kolejowa Gdynia – Tczew to główna magistrala kolejowa, po której kursują pociągi wszystkich kategorii. W wykazie stacji uwzględniłem tylko te, na których zatrzymują się pociągi osobowe, pospieszne i wyższych kategorii, nie uwzględniłem natomiast przystanków Szybkiej Kolei Miejskiej.
Zobacz również:
Pociągiem po województwie pomorskim – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Gdynia – Tczew – stacje:
Gdynia Główna – ważny węzeł kolejowy, dworzec podzielony na część dla pociągów regionalnych i dalekobieżnych oraz część dla pociągów podmiejskich. Ta pierwsza część wyremontowana na najwyższym poziomie, w drugiej czuć atmosferę lat osiemdziesiątych. Z dworca na deptak i plażę idzie się około 20 minut. Sama Gdynia nie należy do najpiękniejszych miast; zachowało się niewiele zabytków. Miasto znane jest z muzeów: ORP Błyskawica i Dar Pomorza na statkach, Muzeum Emigracji Polskiej, czy Muzeum Miasta Gdynia.
Gdynia Główna – dworzec kolejowy
Gdynia – podstawowy przewodnik
Gdynia Orłowo – w pobliżu stacji można zobaczyć kościół pw. Matki Bożej Bolesnej, pojedyncze zabytkowe wille, niecałe półtora kilometra od stacji molo, promenada i plaża, nad którą można zobaczyć budynek opuszczonego sanatorium.
Sopot – dworzec kolejowy przypominający bardziej galerię handlową, blisko do deptaka, przed którym wznosi się kościół pw. św. Jerzego. Do słynnego molo, plaży i latarni morskiej idzie się 10-15 minut. W różnych częściach Sopotu można natrafić na zabytkowe wille.
Sopot – dworzec kolejowy
Sopot – podstawowy przewodnik
Gdańsk Oliwa – niedaleko dworca Park Oliwski z ogrodem zoologicznym, ogrodem botanicznym, palmiarnią, kościołem św. Jakuba, katedrą oraz Muzeum Narodowym.
Gdańsk Wrzeszcz – dworzec kolejowy połączony z galerią handlową; w pobliżu kolegiata pw. Najświętszego Serca Jezusowego i kościół pw. św. Andrzeja Boboli.
Gdańsk Wrzeszcz – dworzec kolejowy
Gdańsk Główny – dworzec główny w Gdańsku, położony niecałe 10 kilometrów piechotą od Starego Miasta. Gdańskie zabytki i atrakcje to temat na osobne wpisy; obowiązkowa trasa to Brama Wyżynna, Złota Brama, ulica Długa, fontanna Neptuna, Długi Targ i ścieżki spacerowe nad Motławą. Niby pięknie, ale jak na mój gust miasto zbyt skomercjalizowane i te tłumy…
Gdańsk – wrażenia z miasta (krótki wpis)
Gdańsk Orunia – w pobliżu stacji kościół pw. św. Jana Bosko i Park Oruński
Pruszcz Gdański – przeciętne miasto liczące ponad 30 tysięcy mieszkańców. Pojedyncze zabytkowe kamienice, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego oraz zabudowania cukrowni Pruszcz. W mieście znajduje się Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy.
Cieplewo – dwa kilometry od stacji Sanktuarium Matki Bożej Łęgowskiej w Łęgowie.
Różyny – brak atrakcji turystycznych w pobliżu.
Skowarcz – kolejna miejscowość bez atrakcji turystycznych.
Pszczółki – interesujący pod względem architektonicznym budynek dworca kolejowego. Półtora kilometra od dworca zabytkowy wiatrak.
Miłobądz – centrum miejscowości 2,5 km od przystanku kolejowego. Można zobaczyć kościół pw. Macierzyństwa NMP.
Tczew – ważny węzeł kolejowy. Stare Miasto oddalone o 2 kilometry od dworca kolejowego. Warto zobaczyć rynek, Muzeum Wisły, zabytkowy most kolejowy, bulwary nad Wisłą, budynek Poczty Polskiej oraz kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂