Kolej na Podróż

Linia kolejowa Gdynia – Tczew – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Gdynia – Tczew to główna magistrala kolejowa, po której kursują pociągi wszystkich kategorii. W wykazie stacji uwzględniłem tylko te, na których zatrzymują się pociągi osobowe, pospieszne i wyższych kategorii, nie uwzględniłem natomiast przystanków Szybkiej Kolei Miejskiej.

Zobacz również:

Pociągiem po województwie pomorskim – co zwiedzić i zobaczyć

Linia kolejowa Gdynia – Tczew – stacje:

Gdynia Główna – ważny węzeł kolejowy, dworzec podzielony na część dla pociągów regionalnych i dalekobieżnych oraz część dla pociągów podmiejskich. Ta pierwsza część wyremontowana na najwyższym poziomie, w drugiej czuć atmosferę lat osiemdziesiątych. Z dworca na deptak i plażę idzie się około 20 minut. Sama Gdynia nie należy do najpiękniejszych miast; zachowało się niewiele zabytków. Miasto znane jest z muzeów: ORP Błyskawica i Dar Pomorza na statkach, Muzeum Emigracji Polskiej, czy Muzeum Miasta Gdynia.

Gdynia Główna – dworzec kolejowy
Gdynia – podstawowy przewodnik

Gdynia Orłowo – w pobliżu stacji można zobaczyć kościół pw. Matki Bożej Bolesnej, pojedyncze zabytkowe wille, niecałe półtora kilometra od stacji molo, promenada i plaża, nad którą można zobaczyć budynek opuszczonego sanatorium.

Sopot – dworzec kolejowy przypominający bardziej galerię handlową, blisko do deptaka, przed którym wznosi się kościół pw. św. Jerzego. Do słynnego molo, plaży i latarni morskiej idzie się 10-15 minut. W różnych częściach Sopotu można natrafić na zabytkowe wille.

Sopot – dworzec kolejowy
Sopot – podstawowy przewodnik

Gdańsk Oliwa – niedaleko dworca Park Oliwski z ogrodem zoologicznym, ogrodem botanicznym, palmiarnią, kościołem św. Jakuba, katedrą oraz Muzeum Narodowym.

Gdańsk Wrzeszcz – dworzec kolejowy połączony z galerią handlową; w pobliżu kolegiata pw. Najświętszego Serca Jezusowego i kościół pw. św. Andrzeja Boboli.

Gdańsk Wrzeszcz – dworzec kolejowy

Gdańsk Główny – dworzec główny w Gdańsku, położony niecałe 10 kilometrów piechotą od Starego Miasta. Gdańskie zabytki i atrakcje to temat na osobne wpisy; obowiązkowa trasa to Brama Wyżynna, Złota Brama, ulica Długa, fontanna Neptuna, Długi Targ i ścieżki spacerowe nad Motławą. Niby pięknie, ale jak na mój gust miasto zbyt skomercjalizowane i te tłumy…

Gdańsk – wrażenia z miasta (krótki wpis)

Gdańsk Orunia – w pobliżu stacji kościół pw. św. Jana Bosko i Park Oruński

Pruszcz Gdański – przeciętne miasto liczące ponad 30 tysięcy mieszkańców. Pojedyncze zabytkowe kamienice, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego oraz zabudowania cukrowni Pruszcz. W mieście znajduje się Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy.

Cieplewo – dwa kilometry od stacji Sanktuarium Matki Bożej Łęgowskiej w Łęgowie.

Różyny – brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Skowarcz – kolejna miejscowość bez atrakcji turystycznych.

Pszczółki – interesujący pod względem architektonicznym budynek dworca kolejowego. Półtora kilometra od dworca zabytkowy wiatrak.

Miłobądz – centrum miejscowości 2,5 km od przystanku kolejowego. Można zobaczyć kościół pw. Macierzyństwa NMP.

Tczew – ważny węzeł kolejowy. Stare Miasto oddalone o 2 kilometry od dworca kolejowego. Warto zobaczyć rynek, Muzeum Wisły, zabytkowy most kolejowy, bulwary nad Wisłą, budynek Poczty Polskiej oraz kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Tczew – spacer po mieście

Lubisz podróże koleją? Jeśli tak, zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnisz ten post znajomym lub dodasz odnośnik do mojego bloga 🙂

%d bloggers like this: