Kolej na Podróż

Linia kolejowa Kraków – Bielsko-Biała – co zobaczyć (pociąg + rower)

Linia kolejowa Kraków – Bielsko-Biała to linia zelektryfikowana, na dużej części trasy jednotorowa. W latach 2020 i 2021 linia została wyremontowana, a dzięki wymianie torów podniesiono prędkość szlakową na najwolniejszych odcinkach z 40 do 80 kilometrów na godzinę. W założeniu linia ma być konkurencją dla busów i autobusów z Krakowa do Bielska-Białej, jednak dotychczasowy rozkład jazdy był fatalnie ułożony, przez co pociągi świeciły pustkami, a autobusy kursowały co chwilę. Trudno powiedzieć, czy zmieni się to w przyszłości.

Powiązane artykuły:

Pociągiem po Małopolsce – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż czynnych linii kolejowych w województwie małopolskim.

Linia kolejowa Kraków –  Bielsko-Biała – stacje:

Kraków Główny – stacja początkowa. Dworzec kolejowy podziemny położony w centrum miasta, połączony z Galerią Krakowską i Małopolskim Dworcem Autobusowym. Do ulicy Floriańskiej idzie się około 10 minut, do Rynku kolejnych 5. Spacer na Wawel zajmie 25 minut, podobnie jak na Kazimierz. Na dworcu jest wszystko, co potrzeba – przechowalnia bagażu, skrzynki bagażowe, toalety, prysznic, liczne lokale gastronomiczne, sklep „Biedronka”. Dworzec czynny przez cała dobę, można przenocować.

Kraków – 12 miejsc, które należy zwiedzić i zobaczyć
Kraków w jeden dzień
Krakowski Kazimierz – najciekawsze miejsca i atrakcje

Kraków Zabłocie – przystanek kolejowy blisko centrum dzielnicy Podgórze – w ciągu pięciu minut dojdziemy do Placu Bohaterów Getta, po kolejnych pięciu minutach do podgórskiego rynku.

Kraków Podgórze – drugi przystanek kolejowy w dzielnicy Podgórze. Blisko przystanku Stary Cmentarz Podgórski, Muzeum Podgórza, Fort Benedykt, Kopiec Krakusa oraz kamieniołom Liban.

Kraków Podgórze – najciekawsze miejsca i atrakcje

Kraków Łagiewniki – niedaleko stacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Kraków Sanktuarium – kolejne sanktuarium, tym razem Jana Pawła II.

Kraków Swoszowice – ładny budynek dworca kolejowego. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Kraków Sidzina – dwa kilometry na południowy zachód od stacji dwór i park (własność prywatna) w Skawinie-Korabnikach.

Skawina – nieduże miasto przemysłowe (ok. 23 tys. mieszkańców), znane z elektrowni Skawina i zakładów Lajkonik – producenta różnych przekąsek. Bardzo ładnie wyremontowany dworzec kolejowy. Blisko dworca rynek, można zobaczyć pałacyk „Sokół” w parku miejskim oraz kościół pw. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

6 kilometrów na północ od stacji Skawina położone jest słynne opactwo w Tyńcu. Po drugiej stronie Wisły, w Piekarach, znajduje się popadający w ruinę pałac. Niestety, prom Tyniec – Piekary kursuje nieregularnie, najczęściej tylko w wakacje, a w internecie trudno znaleźć aktualne informacje.

Rzozów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Radziszów Centrum – niedaleko przystanku kościół pw. św. Wawrzyńca z XV wieku i dawny dwór. 2 kilometry na zachód od stacji Muzeum gen. Józefa Hallera w Jurczycach. 6 kilometrów na zachód od stacji drewniany kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krzęcinie.

Radziszów – stacja kolejowa położona 2,5 km od centrum Radziszowa, dokąd lepiej dotrzeć wysiadając na przystanku opisanym wcześniej. Ładny budynek stacji.

Wola Radziszowska – ponad kilometr od stacji zabytkowy drewniany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Podolany – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Leńcze – w zasadzie brak atrakcji, ale wzgórze, na którym wzniesiono miejscowy kościół, służy niektórym za punkt widokowy.

Przytkowice – wieś znana z klubu Energy 2000. 7 kilometrów na północ od wsi Pałac Wężyków w Paszkówce zaadaptowany na hotel. W tej samej wsi można zobaczyć także kościół Przemienienia Pańskiego zbudowany na przełomie XIX i XX wieku.

Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – zabytkowy i nieczynny budynek dworca kolejowego na pograniczu miasta Kalwaria Zebrzydowska oraz wsi Brody i Zebrzydowice. W Zebrzydowicach do zobaczenia kościół św. Michała Archanioła z zabytkową chatą obok, w Kalwarii Zebrzydowskiej znane sanktuarium maryjne – miejsce pielgrzymek

5 kilometrów od stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona położona jest wieś Lanckorona, uważana za jedną z najpiękniejszych polskich wsi. Na niewielkiej powierzchni zachowało się kilka wartych zobaczenia zabytków i atrakcji – zabytkowy rynek wyglądający jak z poprzednich wieków, ruiny zamku, kościół św. Jana Chrzciciela, zabytkowe wille i kaplica cmentarna.

W drodze do Lanckorony warto zobaczyć kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Brodach z pierwszej połowy XVII wieku.

Kalwaria Zebrzydowska – stacja położona bliżej centrum Kalwarii Zebrzydowskiej niż stacja Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, opis wyżej.

Barwałd Górny – brak atrakcji turystycznych w pobliżu stacji.

Barwałd Średni – 2,5 kilometra od stacji drewniany kościół. we wsi Łękawica, oddalonej o 6 km na południe od stacji, można zobaczyć kościół pw. św. Józefa Robotnika z pierwszej dekady XX wieku.

Klecza Górna – zabytkowy dwór z 1883 roku, prawdopodobnie teren prywatny i niedostępny. Niecały kilometr na wschód od stacji wspomniany drewniany kościół w Barwałdzie.

Klecza Dolna – dwa kilometry od stacji kościół pw. św. Wawrzyńca i zabytkowa kaplica. Kolejne półtora kilometra za kościołem Centrum Pszczelarstwa Apilandia – niedawno otwarta atrakcja, polecana szczególnie dla dzieci.

Wadowice – miasto Jana Pawła II, dobre na jednodniową wycieczkę z Krakowa, aczkolwiek moim zdaniem w ostatnich latach zmieniło się trochę na gorsze. Wyremontowany dworzec opustoszały (chyba działa tylko jakiś punkt gastronomiczny) – do centrum idzie się około 5 minut. Centrum niewielkie, do zobaczenia rynek, budynek Sądu Rejonowego, poza tym Muzeum Jana Pawła II i Muzeum Miejskie.

Wadowice na jeden dzień z Krakowa

Chocznia – duża wieś (ponad 5,5 tys. mieszkańców); godny wzmianki zabytek to kościół pw. św. Jana Chrzciciela.

Chocznia Górna – około 2 kilometry od przystanku kolejowego Park Miniatur w Inwałdzie.

Inwałd – wieś znana z Parku Miniatur „Świat Marzeń”, tłumnie odwiedzanego przez rodziny z dziećmi. Park Miniatur znajduje się 3 kilometry od stacji Inwałd.. Lepiej jednak dojechać samochodem lub busem, bo położony jest tuż przy głównej drodze.

Andrychów – niezbyt ładne miasto (20 tysięcy mieszkańców); można się zatrzymać, aby zobaczyć Pałac Bobrowskich, cmentarz żydowski i  kościół św. Macieja z 1721 roku.

Atrakcje w okolicy:

5 kilometrów na północ od stacji kościół pw. Wszystkich Świętych z 1890 roku w Wieprzu.
6 kilometrów na południe od stacji zabytkowy kościół pw. św. Jakuba w Rzykach.

Andrychów Górnica – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.

Bulowice – w pobliżu przystanku kościół pw. św. Wojciecha z 1827 roku. 4 kilometry na północ od stacji drewniany kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku.

Zamek Bulowicki – tuż przy stacji piękny, choć zaniedbany, zabytkowy pałac. Niestety, można podziwiać tylko z zewnątrz. 3 kilometry na południe od stacji Zamek/Pałac Stokłowskich w Czańcu – własność prywatna, ogrodzona wysokim płotem, niedostępny dla zwiedzających.

Kęty – miasto podobnej wielkości co Andrychów (18 tys. mieszkańców), przyjemny rynek (gdyby nie samochody); w pobliżu rynku kościół pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny. Z zewnątrz można zobaczyć klasztor Franciszkanów, a na miłośników muzeów czeka muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego. Dworzec kolejowy położony kilka minut piechotą od rynku.

Atrakcje w okolicy:

8 kilometrów na południe od stacji zapora w Porąbce. W okolicy liczne szlaki spacerowe.
7 kilometrów na północ od stacji Sanktuarium Chrystusa Cierpiącego w Bielanach.

Kęty Podlesie – przystanek kolejowy w dzielnicy Podlesie. W pobliżu popularne miejsce wypoczynku nad rzeką Sołą. Podczas kąpieli należy uważać na popołudniowe zrzuty wody z zapory w Porąbce, które sygnalizuje syrena alarmowa Ochotniczej Straży Pożarnej. 4 kilometry na północ od stacji kościół pw. św. Urbana w Hecznarowicach z 1898 roku. 6,5 kilometra na północny zachód od stacji Wilamowice.

Kozy Zagroda – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.

Kozy – największa wieś w Polsce (10 tys. mieszkańców). Blisko stacji Pałac Czeczów oraz kościół św. Szymona i Judy Tadeusza. 8 kilometrów na północ od stacji Wilamowice – miasteczko (3 tys. mieszkańców) znane z archaicznego języka wilamowskiego. Można tam zobaczyć kościół pw. Przenajświętszej Trójcy z lat dwudziestych XX wieku oraz pojedyncze zabytkowe domy.

Krzemionki – trzy kilometry na północ od stacji bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Hałcnowie.

Bielsko-Biała Wschód – zabytkowy, zaniedbany budynek stacji kolejowej w brzydkiej i ponurej dzielnicy przemysłowej. Brak atrakcji turystycznych w pobliżu.

Bielsko-Biała Główna – stacja końcowa. Piękny dworzec w bardzo ładnym mieście, które warto zwiedzić. Z dworca do zabytkowej części miasta jest bardzo blisko; zabytki szczegółowo opisałem w moim przewodniku.

Bielsko-Biała – 20 najciekawszych miejsc i atrakcji w centrum miasta

%d bloggers like this: