Linia kolejowa Kraków – Tarnów w trakcie opracowywania artykułu była remontowana. Za część pociągów osobowych kursowała zastępcza komunikacja autobusowa, pociągi pospieszne były kierowane na kolejową obwodnicę Krakowa, przez co omijały odcinek Kraków – Podłęże. Pod względem krajobrazowym linia nie wyróżnia się niczym szczególnym, natomiast po drodze warto zatrzymać się w kilku miastach. W pociągach osobowych często panuje tłok, pospieszne także notują wysokie obłożenie.
Powiązane artykuły:
Pociągiem po Małopolsce – przewodnik ogólny po zabytkach i atrakcjach wzdłuż czynnych linii kolejowych w województwie małopolskim.
Linia kolejowa Kraków – Tarnów – stacje:
Kraków Główny – stacja początkowa. Dworzec kolejowy podziemny położony w centrum miasta, połączony z Galerią Krakowską i Małopolskim Dworcem Autobusowym. Do ulicy Floriańskiej idzie się około 10 minut, do Rynku kolejnych 5. Spacer na Wawel zajmie 25 minut, podobnie jak na Kazimierz. Na dworcu jest wszystko, co potrzeba – przechowalnia bagażu, skrzynki bagażowe, toalety, prysznic, liczne lokale gastronomiczne, sklep „Biedronka”. Dworzec czynny przez cała dobę, można przenocować.
Kraków – 12 miejsc, które należy zwiedzić i zobaczyć
Kraków w jeden dzień
Krakowski Kazimierz – najciekawsze miejsca i atrakcje
Kraków Zabłocie – przystanek kolejowy blisko centrum dzielnicy Podgórze – w ciągu pięciu minut dojdziemy do Placu Bohaterów Getta, po kolejnych pięciu minutach do podgórskiego rynku.
Kraków Podgórze – najciekawsze miejsca i atrakcje
Kraków Płaszów – wyremontowany dworzec kolejowy w nieciekawej dzielnicy. Dworzec kolejowy przyjemny – poczekalnia, lokal gastronomiczny, toalety, przed dworcem parowóz-eksponat. Na estakadzie przy dworcu przystanek szybkiego tramwaju. W okolicy dworca dużo podejrzanych osobników, w nocy musi być tam nieciekawie. Kilometr od dworca pozostałości po dawnym obozie koncentracyjnym w Płaszowie. 2 kilometry od dworca Kopiec Krakusa.
Kraków Prokocim – kilometr od stacji Park Jerzmanowskich i kościół rektoralny św. Mikołaja z Tolentino. 2 kilometry na południe od stacji fort w pobliżu szpitala dziecięcego.
Kraków Bieżanów – w pobliżu dworca zabytkowa parafia Wniebowzięcia NMP.
Kokotów – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Węgrzce Wielkie – brak atrakcji turystycznych w pobliżu przystanku kolejowego.
Podłęże – remontowany od lat dworzec. 4,5 kilometra od dworca położone są Niepołomice, w których największą atrakcją jest zamek z muzeum. Niepołomice to małe miasteczko z ryneczkiem, warto też zobaczyć kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, ewentualnie cmentarz żydowski. Możliwy dojazd autobusem podmiejskim. W przyszłości planuje się odbudowę linii kolejowej do Niepołomic.
Staniątki – we wsi kościół pw. św. Wojciecha oraz Opactwo Benedyktynek.
Szarów – 4 kilometry na południe od stacji kościół pw. Przemienia Pańskiego z pierwszej połowy XIX wieku w Brzeziu.
Kłaj – 5 kilometrów na południe od stacji kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łężkowicach. 8 kilometrów na północ od stacji kościół Opieki NMP w Zabierzowie Bocheńskim.
Stanisławice – 4 kilometry na północ od stacji ukryty w lesie cmentarzyk (pomnik) żołnierzy 5 Pułku Strzelców Podhalańskich poległych we wrześniu 1939 roku.
Cikowice – niecały kilometr od stacji kolejowej zabytkowy kościół św. Antoniego.
Bochnia – przyjemne, nieduże miasteczko, znane z kopalni soli. Wyremontowany dworzec kolejowy, centrum położone 10 minut piechotą od dworca. Warto zobaczyć rynek, bazylikę św. Mikołaja z drewnianą dzwonnicą, Muzeum im. prof. Fiszera, a ostatnio bardzo promuje się prywatne Muzeum Motyli. Blisko centrum zachował się niewielki cmentarz żydowski.
Bochnia w pigułce – co zwiedzić i zobaczyć
Atrakcje w okolicy:
– 5 kilometrów na południowy zachód od stacji dwa kościoły we wsi Łapczyca: kościół pw. Narodzenia NMP z 1340 roku oraz kościół pw. św. Anny z 1935 roku.
– 7,5 kilometra na południe od stacji drewniany kościół pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Pogwizdowie
– 9 kilometrów na południe od Bochni położony jest Nowy Wiśnicz (dojazd drogą 963) z bardzo ładnym zamkiem i Muzeum Pamiątek po Janie Matejce. Warto też zobaczyć kościół Wniebowzięcia NMP, Muzeum Ziemi Wiśnickiej i zza ogrodzenia cmentarz żydowski. Maleńkie miasteczko bywa tłumnie odwiedzane przez turystów w szczycie sezonu i w długie weekendy. Dojazd busem z Bochni.
– 15 kilometrów na południe od Bochni (6 km z Nowego Wiśnicza) jedzie się do Lipnicy Murowanej, gdzie zachował się zabytkowy układ urbanistyczny. Poza rynkiem głównie zabytki sakralne – na szczególną uwagę zasługuje drewniany kościół św. Leonarda na cmentarzu. Wieś słynie z konkursu Palm Wielkanocnych.
– 7 kilometrów na północ od stacji poewangelicki kościół pw. św. Andrzeja Boboli, cmentarz wojenny i cmentarz ewangelicki w Gawłowie.
– 12 kilometrów na północ od stacji kościół pw. w. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach.
Rzezawa – w pobliżu przystanku kolejowego kościół pw. Świętej Trójcy z lat 1844-1851.
Jasień Brzeski – przystanek kolejowy we wsi Jasień. Można zobaczyć kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP.
Brzesko Okocim – dworzec kolejowy położony prawie 4 kilometry od centrum miasta (autobusy miejskie kursują rzadko). W Brzesku można zobaczyć rynek, zabytkowy kościół parafialny, kościół św. Jakuba z 1447 roku (później przebudowywany) oraz cmentarze – wojenny i żydowski. Do Brzeska lepiej dojechać busem z Bochni niż pociągiem – busy jeżdżą często i dojeżdżają do rynku.
Atrakcje w okolicy:
– 5 kilometrów na południe od centrum Brzeska kościół pw. św. Batłomieja Apostoła z drewnianą dzwonnicą w Porębie Spytkowskiej.
– 7 kilometrów na południe od centrum Brzeska kościół pw. św. Floriana we wsi Uszew.
– 9 kilometrów na południe od centrum Brzeska kościół pw. św. Marcina w Gnojniku.
– 4 kilometry na wschód od centrum Brzeska kościół pw. św. Opata Prokopa w Jadownikach. Kolejne cztery kilometry na południe od centrum wsi Góra Bocheniec i kościół pw. św. Anny – miejsce corocznych zlotów motocyklistów.
– 9 kilometrów na wschód od centrum Brzeska zamek (siedziba muzeum) oraz kościół pw. św. Małgorzaty w Dębnie.
Sterkowiec – 2,5 kilometra na północ od stacji bazylika św. Marii Magdaleny i św. Stanisława w Szczepanowie. W tej samej wsi warto zobaczyć także kościół pw. św. Stanisława i cmentarz wojenny. Po drodze do Szczepanowa mijamy cmentarz wojenny nr 279. 6 kilometrów na południe od stacji zamek i kościół pw. św. Małgorzaty w Dębnie.
Biadoliny – niedaleko stacji cmentarz wojenny; 6 kilometrów na południe wymieniany już wcześniej zamek i kościół w Dębnie. 3 kilometry na północ od stacji kościół pw. Matki Bożej Anielskiej w Bielczy.
Bogumiłowice – 4,5 kilometra na północ od stacji Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. We wsi także kąpielisko oraz kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia.
Tarnów Mościce – stacja na peryferiach Tarnowa. W dzielnicy Mościce znajdują się zakłady azotowe, stadion żużlowy Unii Tarnów oraz zakład karny. W folderach turystycznych reklamowane jest osiedle przyfabryczne, budowane dawniej jako „dzielnica-ogród” na planie litery T. Osiedle przyfabryczne wpisane zostało w 1979 roku do rejestru zabytków.
Tarnów – drugie pod względem liczby ludności miasto województwa małopolskiego. Piękny dworzec kolejowy, centrum położone 10 minut piechotą od dworca. Dużo zabytków, między innymi ładny rynek z ratuszem pośrodku i stylowymi kamienicami, Stary Cmentarz, dwa drewniane kościoły, bazylika katedralna, Narodzenia NMP. Zrewitalizowany Park Strzelecki z Mauzoleum Józefa Bema, cmentarze wojenny i żydowski, mnóstwo rzeźb i pomników, ładne budynki niektórych szkół. Bardzo dobre miejsce na jednodniową wycieczkę.
Tarnów – co zwiedzić i zobaczyć
Linia kolejowa Tarnów – Rzeszów – co zobaczyć (pociąg + rower)